Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Jak pozbyć się chwastów z ogrodu? 4
Jak pozbyć się chwastów z ogrodu?

Chwasty w ogrodzie - nieproszeni goście?

Chwasty w ogrodzie to dla wielu ogrodników prawdziwe utrapienie - wielu z nas walczy z chwastami, powoli tracąc już nadzieję i siłę. Szczególnie uporczywe są chwasty wieloletnie, takie jak perz, które rozmnażają się przez podziemne rozłogi, co powoduje, że bardzo trudno jest je usunąć.

Gdybyśmy mieli podać jedną definicję chwastów, to można by określić je jako rośliny niepożądane w danym miejscu - co sprawia, że chwastem może być każdy gatunek. Niestety, to luźne podejście do tej definicji i problemu. Istnieje wiele roślin, które są mocno kłopotliwe, a nawet niebezpieczne. Gatunki te zostały ujęte w Ustawie o ochronie przyrody, i określone mianem gatunków inwazyjnych - których nie można rozmnażać, sprzedawać, upowszechniać, a niektóre podlegają zniszczeniu np. barszcz Sosnowskiego, bardzo niebezpieczny dla człowieka.

mlecz który wyrósł między kostkami polbruk

Chwasty mają małe wymagania i rosną gdzie się da!

Chwasty to kłopotliwe rośliny z wielu względów:

  • konkurują o składniki pokarmowe, stanowisko, wodę z roślinami, na których nam zależy,
  • podbijają ogród, zagłuszając dekoracyjne rośliny,
  • rozsiewają się, bo ich nasiona dojrzewają szybciej niż innych roślin, a także mają mnóstwo nasion, o dużej zdolności kiełkowania,
  • chwasty są również nośnikiem wielu chorób,
  • nie podobają nam się tak, jak rośliny, które wysłaliśmy celowo:).

Dlatego toczy się ciągła walka z tymi niepożądanymi roślinami - najbardziej dokuczają nam chwasty w warzywniku. Czy jest sposób, aby ograniczyć ich liczebność na grządkach warzywnych?

JEST! i to nie jeden sposób, a kilka sposobów!

Chwasty w warzywniku - jak z nimi walczyć?

Chwasty w warzywniku dokuczają szczególnie dotkliwie, ponieważ zagłuszają nasze uprawy, a tym samym ograniczają ich plonowanie.

Jeżeli uprawiamy warzywa samodzielnie, nie chcemy zazwyczaj korzystać z chemicznych środków ochronny roślin - a ponieważ zwalczanie chwastów metodami ekologicznymi jest trudniejsze, i bardziej pracochłonne, tym mocniej nam to dokucza. Co możemy zrobić?

Jest kilka kroków, które mogą pomóc w założeniu warzywnika bez chwastów

wyrywanie chwasta dłońmi

Prowadząc ogród, musimy dokładnie usuwać młode siewki chwastów, nie dopuszczając do wytworzenia nasion.

KROK 1 - dokładne przygotowanie podłoża

ZANIM wysiejemy warzywa, lub posadzimy sadzonki, dobrze jest zadbać o przygotowanie gleby, i dokładnie oczyścić ją z chwastów - używamy całe rośliny, z korzeniami, staramy się nie wytrząsać nasion. Z powodzeniem możemy wysiać poplon - który przydusi nasiona chwastów, nie pozwoli na ich rozwój, a dodatkowo po przekopaniu, wzbogaci podłoże w materię organiczną.

Ciekawym sposobem jest założenie warzywnika na grządkach wyniesionych, założonych metodą no-dig, czyli bez przekopywania.

Grządki zakładamy na gruncie, nie skopując go wcześniej. W miejscu planowanego warzywnika układamy wyściółkę, np. z tektury, papieru, a na niej układamy drobne gałązki, skoszoną trawę, słomę i przysypujemy podłożem. Taka grządka jest wolna od nasion chwastów, a tektura uniemożliwia przedostanie się chwastów z głębi, dzięki czemu na rabacie nie ma chwastów.

Tu przeczytasz więcej o --- ogrodnictwie no-dig

podniesione grządki

Grządki wyniesione są wygodne w pielęgnacji.

Inną propozycją, która już od podstaw jest wolna od chwastów, są grządki wyniesione. Rabaty założone w skrzyniach, z nowego podłoża, oddzielone od gruntu włókniną, również początkowo nie będą zarastać. Jak będzie dalej - zależy od nas, jeżeli w ogrodzie będziemy kontrolować wysiewanie się chwastów, nie dopuścimy, aby rośliny szkodliwe wykształciły nasiona, to uda nam się dalej zachować ten efekt.

o rabatach podniesionych metodą no-dig

Inny, mniej pracochłonny sposób polega na ułożeniu na miejscu zaplanowanym pod nasadzenia czarnej agrowłókniny. Przed jej ułożeniem teren nisko kosimy. Chwasty, którym agrowłóknina ograniczy dostęp światła, a podwyższona temperatura znacznie utrudni prowadzenie fotosyntezy, szybko uschną. Po kilku tygodniach miejsce na nowa rabatę będzie praktycznie wolne od chwastów - wystarczy przekopać i oczyścić z resztek.

Krok 2 - Plewienie - nie jest obojętne, czym i jak

Oczywiście, przygotowując miejsce pod nowe nasadzenia nie możemy zapomnieć o dokładnym wypełnieniu. Bardzo trudne do zwalczenia są zwłaszcza chwasty wieloletnie, dlatego koniecznie usuńmy dokładnie rozłogi, korzenie itp.

W tym celu musimy glebę przekopać, a także zastosować specjalny rodzaj haczki - taki, którego głową jest złożona z 2 lub 3 zębów, a nie ostrej krawędzi tnącej. Ucinając rozłogi perzu i innych chwastów, tylko je rozmnożymy. Haczka z zębami natomiast wyciągnie rozłogi na powierzchnię.

plewienie haczką

Do plewienia lepiej użyć haczki z 3 zębami, niż tnącej.

Krok 3 - Ściółkowanie

Ściółka to błogosławieństwo w ogrodzie - pełni wiele ważnych funkcji, w tym zwłaszcza ogranicza rozwój chwastów. Ściółkę musimy dopasować do wymagań roślin - możemy zastosować korę, żwir, albo słomę.

Dla rabat z bylin, gdzie planujemy też rośliny cebulowe możemy zastosować korę - jest lekka, nie będzie hamować rozrastających się roślin.

Żwir sprawdzi się na rabatach złożonych głównie z krzewów.

Natomiast słoma to idealna propozycja do warzywniaka - międzyrzędzia, czy nawet przestrzeń pod truskawkami, gdzie dodatkowo słoma chroni warzywa przed zabrudzeniem.

ściółka ze słomy

Ściółka ze słomy sprawdzi się w warzywniku.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jeżeli mamy w ogrodzie kompostownik, to musimy pamiętać, aby nie wyrzucać do niego resztek chwastów z zawiązanymi nasionami, ponieważ nasiona przetrwają w podłożu kompostowym.

Wysiewając taki kompost do ogrodu, wysiewamy chwasty.

Często chwasty wykorzystują każdą wolną przestrzeń, aby się rozwijać. Unikajmy takich pustych miejsc. W tym przestrzeniach możemy posadzić rośliny okrywowe np. runiankę, barwinek, dąbrówkę, i wiele innych. Możemy tworzyć gęste nasadzenia z bylin, to też przytłumi chwasty.

ściółka z kory

Na rabatach dobrze komponuje się ściółka z kory.

Naturalne sposoby walki z chwastami

Jako naturalny preparat w walce z chwastami możemy wykorzystać ocet, sól kuchenną i sodę. Roztwory przygotowane z sypkich składników lub ocet, wykorzystujemy jak oprysk. Taka mikstura sprawdzi się zwłaszcza na chwasty rosnące w kostce, polbruku czy innych nawierzchniach.

Pamiętajmy jednak, że sól szkodzi też roślinom ozdobnym. Dodatkowo sól i soda długo zalegają w podłożu, więc możemy zaszkodzić sobie, i naszym roślinom. Jeżeli planujesz wykonanie tego oprysku, sprawdź, czy ocet, soda lub sól nie zostawia plam na kostce.

trawa między kostką

Komu przeszkadza ten widok, może zastosować naturalne opryski.

Innym sposobem na usunięcie chwastów z kostki jest ich wypalenie - możemy zastosować palnik z małą butlą. Ogień skutecznie niszczy chwasty. Uważaj tylko na siebie w czasie tego zabiegu.

Zwalczajmy je kiedy jeszcze nie kwitną, i nie mają nasion.

kobieta plewi w ogrodzie

Kiedy zaczynasz prowadzić ogród, ważne jest regularne plewienie.

Ostateczna ostateczność - oprysk chemiczny

Czasami bywa tak, że nie możemy poradzić sobie z chwastami, a wszelkie metody zawodzą. Co wtedy? Możemy sięgnąć po oprysk chemiczny. Ważne tylko, aby najpierw spróbować innych metod. Jeżeli już zdecydujesz się na zastosowanie herbicydu - pamiętaj, aby nie powtarzać tego zabiegu często, ponieważ mimo wszystko substancje chemiczne nie są obojętne dla środowiska, zwłaszcza stosowane w dużych ilościach.

Jeżeli chcemy wykorzystać metody chemiczne - koniecznie starannie zaplanujemy zarówno sam zabieg, jak też wybór oprysku.

Obecnie do dyspozycji mamy coraz nowocześniejsze preparaty, przebadane dokładnie pod kątem wpływu na środowisko. Wiele z nich, zastosowane jednorazowo, nie wykazuje negatywnego oddziaływanie - trzeba tylko dokładnie czytać ulotkę, przestrzegać zasad w niej zawartych.

Samo wykonanie oprysku musimy przeprowadzić w czasie, kiedy w ogrodzie nie ma pszczół i innych owadów - np. wczesnym rankiem, albo wieczorem. Dzień powinien być bezwietrzny. Przestrzegajmy okresów karencji i prewencji.

Mimo wszystko jednak, zwłaszcza gdy planujesz warzywnik, lepiej sięgnąć po naturalne metody.

 

Komentarze do wpisu (4)

28 kwietnia 2021

Ja próbowałam już wielokrotnie zwalczyć te nieładne chwasty.. ale rok w rok się pojawiają . Nie wiem co już mogłabym zrobic, by raz na zawsze się ich pozbyc. Fajny wpis, ale - czy oprysk chemiczny, to nie za bardzo agresywne rozwiązanie ?

7 maja 2021

Oczywiście stosowanie chemii w ogrodzie nie jest obojętne dla środowiska. Wydaje się nam jednak, że jednorazowy zabieg, w ostateczności, po wykorzystaniu innych metod, nie jest tak ogromnym złem. Oczywiście to zależy też od naszych osobistych przekonań. Można spróbować innych metod, które zawarliśmy we wpisie. A może ktoś zna jeszcze coś skutecznego? Pozdrawiamy !

11 lipca 2021

Dzień dobry, proszę o poradę w walce z chwastami, które rosną razem z barwinkiem. Czy obsypać to miejsce korą czy żwirkiem i ewentualnie jakiego preparatu użyć do oprysku jeżeli ściółkowanie nie pomoże.

9 maja 2023

Proszę o pomoc . Mam duży kawałek ogrodu porośnięty barwinkiem. Wdarła się tam trawa i to w dodatku rozłogowa, która zagłusza miejscami barwinek. Walka mechaniczna nic nie daje, bo trawa odrasta. Czy np. środek Selekt na chwasty jednoliścienne można tu zastosować bez szkody dla barwinka ?

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium