Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Chmura tagów
Jak połączyć dom z ogrodem? 2
Jak połączyć dom z ogrodem?

Dom+ogród=jedność

Projektując dom i ogród, powinniśmy mieć w głowie jedną zasadę - ogród powinien być przedłużeniem domu.

Powyższa zasada jest bardzo stara i nadal ma swój byt - jeszcze w ogrodach starożytnej Grecji, gdzie ogród był otoczony murem, lub znajdował się w samym środku domu, tworząc centralny, nie zadaszony plac, zauważono, korzystne jest, gdy przestrzeń ta, jest traktowana, jako dodatkowy pokój, pomieszczenie, które do niego należy.

Planując, więc te dwie przestrzenie, powinniśmy konsekwentnie jej przestrzegać. Dobierając wszelkie elementy wykończenia przestrzeni, powinniśmy powielać je w obydwu miejscach. Jak dokładnie zaprojektować ogród, zdradziliśmy już na blogu.

zadaszony taras

Zadaszony taras to ciekawe przejście pomiędzy domem, a ogrodem.

W jaki sposób, za pomocą elementów konstrukcyjnych, powiązać taras z domem?

Najbliżej położoną przestrzenią,która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domu, jest najczęściej taras. Taras powinien być traktowany jako dodatkowy pokój, który możemy użytkować w każdej porze roku, najczęściej po za zimą. Jak za pomocą technicznych rozwiązań, połączyć taras, i stworzyć z niego dodatkowy pokój?

Przede wszystkim musimy zaplanować nad tarasem zadaszenie. Zadaszenie tarasu może stanowić samodzielną konstrukcję, lub być przedłużeniem dachu domu. Zadaszenie tarasu najczęściej wykonuje się z drewna, oraz pokrycia z papy, dachówki, lub blachodachówki. Jeżeli nie chcemy na stałe zadaszyć tarasu, możemy zastosować markizy, lub rozkładane zadaszenie w formie rolet. Mamy jednak pewność, iż dach nad tarasem pozwoli nam poczuć się jak we wnętrzu - będzie tu bezpiecznie, a niespodziewany deszcz, czy ochłodzenie nie będą sprawiać problemów. Zadaszenie również osłoni nas przed silnym słońce. Gdy mamy w planach opalać się na tarasie, możemy zadaszenie wykonać tylko nad jego częścią. Zobacz oferowane przez nas zadaszenia tarasu.

Aby wydzielić na tarasie dodatkowy pokój, możemy postarać się oddzielić go od ogrodu. Oczywiście, bez straty dla wrażeń wizualnych, nie odcinamy się od pięknych widoków - chodzi tu bardziej o zniwelowanie silnych wiatrów, stworzenie zacisznej, kameralnej przestrzeni. W tym celu możemy wydzielić ściankę - wykonaną z maty technorattanowej, lub zbudowaną z kamienia, cegły, pustaków, pokrytych ozdobnym tynkiem, albo pięknym obrazem. Ściana ta może zasłaniać taras tylko z jednej strony, to wystarczy, aby stworzyć na tarasie klimat wnętrza. Jako osłona na tarasie, sprawdzi się też wysoka donica, która obsadzona bujną roślinnością, lub pnączem, stanie się granicą przestrzeni tarasowej.

zabudowany taras przy domu z zestawem zalongo

Zadaszenie tarasu stwarza wrażenie przebywania w pomieszczeniu. Taras staje się zielonym pokojem.

Pomocne w połączeniu tarasu z salonem, będzie duże, przesuwne okno. Okno pozwoli nam cieszyć się widokiem tarasu z salonu, podziwiać posadzone tam rośliny, czy ustawione dekoracje. Duże okno pozwala nam też prowadzić rozmowy, będąc w domu,z gośćmi na trasie. Z powodzeniem możemy też oglądać telewizję w salonie, siedząc na kanapie na tarasie. Możliwości jest wiele, na pewno takie połączenie będzie dobrym pomysłem.

Doskonałym sposobem na zaznaczenie powiązania pomiędzy domem , a tarasem , będzie ujednolicenie podłogi w obydwu przestrzeniach. Najlepszym materiałem na podłogę, jest drewno. To ponadczasowe, naturalne tworzywo, które możemy dowolnie wykończyć. Zarówno we wnętrzu domu, jak też na tarasie, będzie prezentować się bardzo elegancko. Jeżeli nie mamy możliwości zastosowanie jednorodnego materiału, starajmy się przynajmniej dopasować podłogę pod względem kolorystycznym.

Dodatkowo, ważnym drobiazgiem, jaki często pomijamy, jest oświetlenie. Jeżeli chcemy podkreślić powiązanie salonu i tarasu, oraz ogólnie wnętrza domu, z ogrodem, powinniśmy zastosować jednakowy kolor światła - albo barwa zimna, albo ciepła. Wtedy możemy pozwolić sobie na zróżnicowanie źródła światła - jak lampa sufitowa, stojąca, girlanda, czy nawet donica podświetlana. Możemy też wykorzystać oświetlenie w salonie, jako oświetlenie tarasu - przez duże okno z pewnością będzie wpadało dużo światła.

zadaszony taras przy basenie

Duże okna łączą dom i ogród, pozwalają nam delektować się widokiem.

Stylowe dodatki - domowo-ogrodowe

Bardzo dobrze, jako elementy łączące przestrzeń domu z ogrodem, sprawdzają się dodatki, dekoracje, czy też elementy tekstylne.

Na tarasie możemy ułożyć dywan - przeznaczony specjalnie do przestrzeni zewnętrznych. Taki dywan jest wykonany z tworzywa bardzo odpornego na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu nie szkodzi mu deszcz, ani promieniowanie słoneczne. Tworzywo, z jakiego wykonano zewnętrzny dywan jest bardzo trwałe i szybko wysycha.

Na tarasie możemy powiesić zasłony - które będą pełniły funkcję moskitiery. Dodatkowo zwiewne zasłony pozwolą nam wyczarować na tarasie kameralny klimat, osłonią nas przed ciekawskim wzrokiem, sprawią, że będzie przytulnie i romantycznie.

Na meblach jakie ustawimy w ogrodzie , możemy ułożyć miękkie poduchy, koce, pledy. Takie wyposażenie zachęci nas do relaksu w tym miejscu.

zestaw cassandra na tarasie

Meble tarasowe odgrywają ważną rolę w aranżacji salonu.

Meble ogrodowo - salonowe

Nie ma domu, bez mebli. Podobnie jest w ogrodzie - stawiamy na swoją wygodę, dlatego ogród również wyposażony w meble. Aby zapewnić sobie wygody relaks, a także nie musi się troszczyć o meble w czasie niepogody, wybieramy takie meble, które są odporne na czynniki atmosferyczne. Najbezpieczniejsze są meble z tworzyw sztucznych - jak technorattan, czy polipropylen. Te wygodne tworzywa, mają minimalne wymagania pielęgnacyjne - wystarczy tylko wyczyścić je przed sezonem wodą z płynem do naczyń. Nie musimy ich chronić przed deszczem.

Dobrym pomysłem, na urządzenie taras w stylu salonu, jest wykorzystanie mebli, tak zwanych uszaków. To wygodne fotele czy kanapy, które mają kształt naszych tradycyjnych, domowych mebli salonowych - z wysokim oparciem, szerokim siedziskiem i zaokrąglonymi podłokietnikami. Obowiązkowo meble te są wyposażone w duże, miękkie poduchy.

W ogrodzie możemy ustawić również łóżko ogrodowe - ustawione w zacisznym zakątku ogrodu, gdzieś pod drzewem, czy przy basenie, pozwoli nam się prawdziwie zrelaksować. Łóżko ogrodowe najczęściej jest wyposażone w zadaszenie, dodatkowo zwiększają komfort wypoczynku.

nowoczesne meble na nowoczesnym tarasie

Miękkie poduchy, wygodne meble - stwarzają przyjemne miejsce do relaksu.

Ścieżki i oświetlenie

Ścieżki w ogrodzie pomogą nam powiązać ze sobą przestrzenie, jakie się w nim znajdują. Poprowadził gości do celu, ukazując im to, co chcemy pokazać. Nawierzchnie ścieżek powinny być więc wygodne, bezpieczne i solidne, prowadzić nas mają prosto do celu.

Jeżeli w ogrodzie umieścimy oświetlenie, to również w ten sposób, powiążemy ogród z domem. Zwłaszcza jeżeli na tarasie i w ogrodzie wykorzystamy oświetlenie tego samego typu - o tej samej barwie światła, oraz stylistyce oprawek.

oświetlony taras

Oświetlenie tarasu , jednolite z domem, spójnie komponuje te dwa elementy.

Roślinność w donicach

Roślinność to element, bez jakiego nie wyobrażamy sobie ogrodu. Aby połączyć taras z ogrodem, musimy dobrze zaplanować również roślinność. Na tarasie, tak jak we wnętrzach możemy zaplanować nasadzenia w donicach. Aby połączyć taras z wnętrzem domu, wystarczy wybrać podobne donice. Wybór donic jest ogromny - możemy zdecydować się na donice z tworzywa sztucznego, na donice z terakoty, albo technorattanu. Ważna jest konsekwencja - takie donice jak mamy w salonie, powielamy następnie na tarasie, czy też w innych częściach ogrodu. Wtedy uda nam się podkreślić zależność pomiędzy ogrodem, a domem. Niezależnie od tego, jakie rośliny posadzimy w donicach, ich wzajemna relacja będzie czytelna.

Co jeszcze warto mieć na tarasie, aby poczuć się jak w domu?

Z pewnością doskonałym, coraz popularniejszym elementem wyposażenia ogrodu, będzie kominek. Kominek na tarasie wprowadzą nastrojowy klimat - migające płomienie ogrzeją atmosferę, oraz czynią taras bardzo przytulnym.

Zamiast tradycyjnego kominka, na który nie w każdej przestrzeni jest miejsce, możemy wykorzystać biokominek, albo ogrzewacza powietrza. Biokominek jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, możemy mieć jego postać stołową, albo taki, który ma większe gabaryty i może być ustawiany na podłodze. Natomiast ogrzewacz powietrza przede wszystkim spełnia rolę grzejnika - podnosi temperaturę na tarasie do przyjemnie odczuwalnej. Ogrzewacz może być zasilany elektrycznie, albo gazowo. Możemy ustawić go na podłodze, lub zawiesić pod sufitem. Jego design jest również bardzo atrakcyjny, a użytkowanie wygodne.

palenisko z palącym się drewnem

Niepowtarzalny klimat tworzy ciepły, przyjemny ogień.

Kilka zasad na koniec

Urządzając dom czy ogród, często popełniamy podobne błędy - nie jesteśmy konsekwentni, kupujemy emocjonalnie, często nie stosując się do wcześniej postawionych sobie oczekiwań.

Na początku, zanim zaczniemy urządzać, a nawet budować i zakładać dom, czy też swój ogród, mamy o nim swoje wyobrażenie. Jest to bardzo przyjemny etap, gdyż możemy wyobrazić sobie, jak nasz ogród i dom mają wyglądać. Warto jest zrobić sobie listę rzeczy, jakie nam się podobają i jej przestrzegać. Jednak najważniejsze, aby styl, jaki nam się spodobał, panował w obydwu tych przestrzeniach.

Możemy wtedy podkreślić zależność obydwu przestrzeni poprzez podobny dobór kolorów, tworzyw czy dodatków. Aby uniknąć bałaganu w domu i ogrodzie, starajmy się wyznaczyć, jakie rzeczy będą potrzebne, aby wyrazić charakter przestrzeni,którą planujemy, i nie kupować więcej.

Doskonały pomysł to również wyznaczenie palety barw - która zdominuje przestrzeń. Kilka kolorów i ich odcienie, które będą się powtarzać zarówno w domu, jak też w ogrodzie, w tworzywach, meblach, nawierzchniach, dodatkach.

Warto również wiedzieć, że szukając stylu, w jakim urządzimy ogród i dom, musimy przyjrzeć się otoczeniu. To tu możemy poszukiwać inspiracji, oraz dobrych rad. Obserwacja otoczenia pozwala nam poznać jakie warunki panują w ogrodzie, na podstawie roślin - jakie rosną za płotem. Również sama okolica może podpowiedzieć jaki dom będzie się tu ładnie komponował. Szacunek dla otoczenia, natury - owocuje. Budując dom w lesie, złym pomysłem jest odcinanie się od niego, za pomocą betonowego płotu. Powinniśmy korzystać z tego, co mamy wokół. Dopasowywać się do tego, co zastaliśmy. Jeśli nasz dom i ogród będą komponować się z otoczeniem, będą komponować się też ze sobą.

minimalistyczne meble na nowoczesnym tarasie

Styl ogrodu powinien komponować się ze stylem domu.

Powiązanie stylu domu oraz ogrodu wymaga od nas konsekwencji i wewnętrznej dyscypliny. Kiedy już ustalimy, jaki styl chcemy wprowadzić, musimy systematycznie wprowadzać tylko takie przedmioty, które do niego pasują. Kupowanie ich- zarówno do domu, jak też ogrodu, pozwoli podkreślić, że są jednością.

Komentarze do wpisu (2)

18 września 2018

Świetny artykuł i piękne zdjęcia!

18 września 2018

I w takich ogródkach można naprawdę odpocząć, choć również przyznam, że praca nad nim jest męcząca, ale czego się nie robi dla efektu!

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium