Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Ogrodowe iluzje – optyczne powiększenie małych ogrodów 0
Ogrodowe iluzje – optyczne powiększenie małych ogrodów

Planowanie ogrodu

Przydomowe ogrody czy popularne w Polsce działki, zajmujące niewielkie powierzchnie, wymagają przemyślanego zagospodarowania. Przy planowaniu przestrzeni i nasadzeń obowiązują te same zasady projektowe co przy urządzaniu dużych ogrodów. Jednak przy niewielkiej powierzchni należy dokładnie zaplanować każdy centymetr kwadratowy ogrodu.

Dobór roślin

Podstawowa zasada brzmi - im mniej tym lepiej. Powinnyśmy o niej pamiętać już od początku projektowania, stosować ją przy wyborze roślin, materiałów oraz elementów dekoracyjnych. Pięknych i atrakcyjnych roślin jest bardzo dużo, jednak decydujmy się tylko na te które pasują do stylu domu, otoczenia i są zgodne z naszymi upodobaniami. Takie rośliny warto sadzić jako solitery, oddalone od istniejących obiektów, w ten sposób by jak najbardziej wyeksponować walory dekoracyjne. Ogród optycznie zwiększymy również poprzez usuwanie części żywopłotu, tworząc otwarcie i dalekie wglądy widokowe. Żywopłoty czy ścianki osłaniające nie powinny być zbyt wysokie oraz zbyt obszerne. Najlepsze do tego są rośliny wykorzystywane do ciętego żywopłotu oraz pnącza na ogrodzeniu bądź specjalnej kracie. Wszystkie elementy rozgraniczające w ogrodzie, powinniśmy pokrywać pnączami, by złagodzić ich formalny, geometryczny kształt. Zróżnicowanie wysokości i brył roślinny pomogą nam także uzyskać przestrzenną głębię ogrodu. Rośliny powinnyśmy sadzić od najniższych na pierwszym planie do najwyższych w tle. Koliste bryły powinny przenikać się prostopadłościanami. Na małej powierzchni najlepiej sprawdzają się rośliny o jasnym ulistnieniu i jasnych kwiatach. Niezastąpione są tutaj hortensje, róże, kaliny, a także liczne byliny kwitnące na biały kolor. Często stosowane są również byliny o jasnozielonych i pstrokatych liściach, takie jak funkie, brunnera oraz trawy ozdobne o zróżnicowanej wysokości.

Więcej na temat aranżowania małych ogrodów przeczytasz tutaj - Jak zaprojektować mały ogród.

Podział przestrzeni

Tak mała przestrzeń powinna być umiejętnie podzielona. Podział przestrzeni przyczynia się do powstania niewielkich wnętrz ogrodowych, odmiennych co do przeznaczenia. Przejścia między pokojami ogrodowymi są miejscami, gdzie możemy zastosować różnorodne triki - poprzez przenikanie się form i kształtów roślin. W projekcie ogrodu istotny jest wybór rodzaju linii, które będziemy wykorzystywać. Łagodne linie, które się przenikają, biegną półkolami sprawiają wrażenie ruchu. Oparte na nich nie regularna powierzchnia trawnika sprawia, że ścieżki przenikają się
z rabatami, w bardzo naturalny sposób, co powoduje, że ogród staje się wielowymiarowy. Z kolei prosto biegnąca ścieżka wzmacnia wrażenie głębi, nasz wzrok bezwarunkowo wędruje na koniec ogrodu, gdzie możemy ustawić element dekoracyjny, zamykający kompozycje.
W przypadku, gdy ogród nadal sprawia wrażenie niewielkiej przestrzeni możemy ustawić lustro, bądź namalować czy zamontować na murze drzwi i okna. Stworzą one wrażenie przestronności. Ponad to można wykorzystanie żwir w formie liniowej. Koryto żwiru w kształcie rzeki, porośnięte na brzegach np.: funkią, kosaćcem różnobarwnym wprowadzi wrażenie ruchu i lekkości.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium