Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Chmura tagów
Jak działa doniczka z systemem nawadniania? 0
Jak działa doniczka z systemem nawadniania?

Doniczki samonawadniające

Doniczka samonawadniająca to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników roślin doniczkowych. Donice z systemem nawadniania sprawdzą się zarówno w uprawie roślin w domu lub ogrodzie. Donice z systemem nawadniania najczęściej są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Bogata kolorystyka, mnóstwo rozmiarów, kształtów i rodzajów sprawia, że bardzo łatwo dopasujemy donice z nawadnianiem do naszego gustu i naszych wnętrz.

donica misa pila

elementy zestawu z donicą misą Pila

Donica misa Pila wyposażona w system nawadniania, a dodatkowo jest dostępna w modnych kolorach.

Najpopularniejsze są donice marki Lechuza, charakteryzujące się wspaniałym designem i nienaganną trwałością. Lechuza jest pionierem designu. Obecnie w ofercie dostępne są już nawet donice z systemem nawadniania z podświetleniem led.

Donica jest skonstruowana w ten sposób, że ma ukryty zbiornik na wodę - najczęściej na spodzie doniczki. Uzupełniając go w odpowiednią ilość wody, zapewniamy odpowiednią wilgotność roślinie na dłużej. Roślina może zasysać wodę z takiego " magazynu", dzięki czemu zdrowo rośnie. Wskaźnik poziomu wody informuje nas, kiedy system nawadniania wymaga uzupełnienia.

Pojemnik na wodę może mieć różną pojemność, dzięki czemu idealnie dopasujemy osłonkę do potrzeb roślin.

Możemy wyróżnić dwa systemy nawadniania, stosowane w donicach, które pozwalają na tradycyjną uprawę roślin w podłożu, lub w osłonkach produkcyjnych. W dalszej części artykułu wyjaśniamy ich funkcjonowanie.

Dlaczego warto kupić donicę z systemem nawadniania?

Doniczka z systemem nawadniania to często nieco droższa alternatywa, niż tradycyjny pojemnik na rośliny. Czy więc warto zapłacić więcej? Dlaczego warto mieć doniczkę z systemem nawadniania.

Przede wszystkim doniczka z systemem nawadniania ułatwi pielęgnację. Doniczka może magazynować wodę na dłuższy czas, co sprawia, że częstotliwość podlewania nie musi być tak duża. Możemy ograniczyć się do np. jednego podlewania na kilka tygodni - wszystko zależy od miejsca ustawienia pojemnika oraz od zapotrzebowania rośliny na wodę.

podlewanie doniczki bacino cottage granit

Podlewając rośliny raz, wyposażamy je w wodę na dłużej.

Ogromną zaletą jest fakt, że roślina jest wyposażona w wodę na dłuższy czas, dzięki czemu możemy spokojnie wyjechać i pozostawić ją samą sobie. Jest to doskonała propozycja dla osób zapracowanych, zabieganych czy zapominalskich. Od dziś nie musisz wybierać - między podróżami czy zieloną dżunglą w mieszkaniu.

Dodatkowo, w przypadku roślin, które mają duże wymagania, takich jak te:

  • które wymagają stale wilgotnego podłoża,
  • są szczególnie wrażliwe na przesuszenie
  • nie tolerują wody na liściach

doniczka zdecydowanie pomaga w ich zaspokojeniu i gwarantuje sukces w uprawie.

Warto wspomnieć również o tym, iż rośliny posadzone w pojemnikach z nawadnianiem, rosną tak zdrowo jak w naturze. Stały dostęp do wody i fakt, że rośliny same pobierają tyle wody, ile im potrzeba jest gwarantem udanej i satysfakcjonującej uprawy roślin doniczkowych.

donica misa Cubeto z systemem nawadniania

Roślina sama reguluje ilość i częstotliwość pobieranej wody.

Stosując system nawadniania do wody możemy dodać nawóz, a roślina będzie pobierać go razem z nią. To wygodny i skuteczny sposób dostarczenia roślinie składników pokarmowych. Stała dostępność wody i substancji pokarmowych powoduje, że do rozwoju i wzrostu roślinom niczego nie brakuje.

Doniczka z systemem nawadniania - rodzaje

System nawadniania możemy dopasować do większości roślin doniczkowych. Kiedy hodujemy rośliny w dużej ilości, warto docenić wygodny system nawadniania, który ułatwi nam zadanie. W zależności od tego, jaki sposób uprawy roślin preferujemy, mamy do wyboru dwa intuicyjne w obsłudze systemy nawadniania.

Tradycyjny system nawadniania

Zestaw doniczkowy z tradycyjnym systemem nawadniania składa się z :

  • osłonki
  • wkładu z ażurowym dnem
  • wskaźnika poziomu wody
  • podłoża mineralnego.

skład zestawu z dnicą misą Canto 30

Skład donicy z zestawem nawadniania klasycznym - donica Cubeto Canto 30.

donica cubeto canto 30

Rośliny rosną zdrowo i dłużej kwitną.

Osłonka jest dostępna w wielu wariantach. Natomiast wkład jest najczęściej czarny, a jego dno ażurowe. Dzięki otworom w tym wkładzie, roślina jest w stanie zasysać wodę do podłoża. Na dnie powinniśmy wykonać drenaż z dołączonego do pojemnika podłoża, wszystko po to, żeby nie dopuścić do zalania korzeni rośliny.

W tym systemie możesz sadzić rośliny w podłożu. Aby dobrze je posadzić, najpierw montujemy zestaw osłonki z ażurowym wkładem i wskaźnikiem, a następnie:

  1. na dno wsyp keramzyt lub inny drenaż
  2. wyjmij roślinę z osłonki produkcyjnej
  3. lekko rozluźnij bryłę korzeniową
  4. uzupełnij podłożem
  5. podlej

Przez pierwsze dwa tygodnie po posadzeniu, roślinę podlewamy tradycyjnie, po podłożu. Dopiero kiedy system korzeniowy się rozwinie i rozrośnie, uzupełniamy wodę przez wlew, który znajduje się obok wskaźnika. Uzupełniamy wodę aż do momentu, kiedy wskaźnik osiągnie poziom max. Od teraz obserwując poziom wskaźnika, będziemy w stanie na czas dostarczyć roślinie wody.

Knotowy system nawadniania

Knotowy system nawadniania warto zastosować wtedy, gdy nie chcemy przesadzać roślin z osłonek produkcyjnych.

elementy zestawu z donicą kostką

Elementy systemu nawadniania typu knotowego - doniczka Canto.

doniczka canto 14

Doniczka Canto Stone z systemem nawadniania.

Poza podstawowym wyposażeniem ja osłonka, oraz ażurowy wkład na dno, w zestawie otrzymujemy również kilka knotów. Knot jest zbudowany ze sznurka, jeden jego koniec jest zanurzony w pojemniku z wodą, a drugi wetknięty w spód osłonki produkcyjnej (można to łatwo zrobić dzięki plastikowym szpikulcom, które są w zestawie). Roślina zasysa wodę po knocie.

donica misa Pila z knotowym systemem podlewania

Knotowy system nawadniania jest efektywny i intuicyjny.

Czy roślinę z systemem nawadniania można przelać?

Planując sadzenie roślin w donicach ustawionych w ogrodzie, możemy zastanawiać się co w razie intensywnych opadów deszczu? Czy roślina nie będzie "pływać" w donicy? Czy można ją przelać?

Na szczęście nie ! W dnie osłonki znajduje się otwór, który koniecznie trzeba odkręcić. Otwór odpływowy odprowadza nadmiar wody poza obręb donicy, co chroni roślinę przed zalaniem.

Systemy nawadniania możemy wykorzystać do uprawy roślin pokojowych i ogrodowych, a także dla gatunków wybranych do skrzynek balkonowych. Jeżeli zastanawia cię jakie gatunki możesz posadzić w pojemnikach samo nawadniających, koniecznie sprawdź nasz artykuł ---> rośliny do donic z systemem nawadniania. Z kolei na tej stronie ---> kupisz donice z systemem nawadniania.

Dzięki tym wyjątkowym donicom możemy skutecznie nawodnić rośliny, i cieszyć się ich najatrakcyjniejszym wyglądem. Z pewnością za tak dogodne warunki rozwoju, wspaniale się odwdzięczą.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium