Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Innowacyjne rozwiązania w siewie roślin 5
Innowacyjne rozwiązania w siewie roślin

Inspiracje na wysiew nasion

Zima to dobry czas, aby poszperać w internecie, czy czasopismach branżowych, szukając inspiracji, udogodnień, czy ciekawostek, które możemy wykorzystać w zbliżającym się sezonie. Udało nam się natrafić na kilka ciekawych pomysłów, które przydają się podczas wysiewu nasion - czy to roślin ozdobnych, czy warzyw. Okazuje się, że nawet tak prosta i wręcz nudna czynność, jak wysiewanie nasion, może stać się ciekawym doświadczeniem. Wiele nowinek technologicznych jak kuwety, taśmy, specjalne donice, ułatwią nam tą mozolną pracę, a także zdecydowanie poprawią efektywność naszego działania.

Wysiew inspektów czy nasion wprost do gruntu to obowiązkowa praca w każdym ogrodzie, w tym sezonie może przebiegać inaczej, ciekawiej i łatwiej.

Taśmy z nasionami

Taśmy z nasionami to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza do wysiewu roślin, które mają drobne nasiona, które wymagają pikowania, czy określonej odległości pomiędzy poszczególnymi roślinami, np. buraczki, marchewka, pietruszka, rzodkiewka, ogórki, sałata, a także mieszanki - jak rzodkiew z marchewką, czyli naturalne połączenia, jakie stosujemy w ogrodzie.

W sprzedaży możemy znaleźć także specjalne ogródki warzywne, czy warzywno - ziołowe, które potrafią połączyć na jednej taśmie nawet 9 gatunków roślin.

Taśma zbudowana jest najczęściej z celulozy, czyli tworzywa, które łatwo rozkłada się pod wpływem wilgoci, nie wydziela szkodliwych substancji do otoczenia. Nasiona są umieszczone w taśmie, co zapewnia im regularne odstępy i bezpieczne umieszczenie w podłożu.

Taśma pozwala zdecydowanie uprościć wysiew, wystarczy tylko rozłożyć ją w bezpośrednio przygotowanym rowku, a następnie przysypać ziemią. Teraz musimy tylko dbać o wilgotność, aby taśma nie przeschła. Regularne podlewanie załatwia problem, a dodatkowo nasiona szybciej kiełkują. Taśmy mogą być bez przeszkód wykorzystane do upraw w donicach, skrzynkach.

taśma do wysiewu

Nasiona na taśmie wysiewa się szybko i precyzyjnie.

Nasiona na taśmie wschodzą szybko i równomiernie, a ich zastosowanie zapewnia optymalne warunki dla rozwoju nasion. Rośliny umieszczamy na jednakowej głębokości, gdyż łatwiej jest ją regulować, przeciwnie gdy siejemy pojedyncze nasiona. Nie mamy więc wiosną, po wschodach, niespodzianek w postaci pustych miejsc na grządkach. Taśma jest również pewnym zabezpieczeniem przed szkodnikami, które wybierają nasiona z dołków.

Krążki z nasionami

Krążki z nasionami działają podobnie jak taśmy, z tą różnicą, że są okrągłe, idealnie więc pasują do donic o przekroju koła. W tej ofercie znajdujemy liczne zioła - bazylia, szczypiorek, mięta. Nasiona są wysiewane równomiernie, na jednakowym poziomie.

zioła w doniczkach

Ogródki ziołowe z krążków to popularne rozwiązanie.

Zalety taśm i krążków

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do zalet tych produktów, ale dla podsumowania:

  • nasiona są wysiewane równomiernie, w wymaganych odstępach,
  • wschody są równe, pewne, zdrowe,
  • nie jest wymagane pikowanie,
  • wysiew przebiega sprawnie i szybko,
  • nasiona są chronione przed ślimakami, mrówkami, czy innymi szkodnikami,

Seria łatwy wysiew z Vilmorin

Seria łatwy wysiew marki Vilmorin została nagrodzona wieloma nagrodami konsumenta. Jest to bardzo proste rozwiązanie, które zachwyca nas swoją funkcjonalnością. Tradycyjne opakowanie nasion zastąpiono paczką, która ma postać lejka, a nasiona umieszczono w blistrze. Wystarczy wyciąć róg paczki, aby nasiona dozowane były równomiernie na grządce. Zapobiega to wysypaniu się całej paczki w jednym miejscu, lub pominięciu niektórych miejsc na grządce. Dodatkowo opakowanie zakończone jest specjalnym klinem, którym możemy najpierw wyznaczyć rowek na grządce, a następnie wykorzystać je jak znacznik - nie zapomnimy gdzie co zostało wysiane.

Seria łatwy wysiew marki Vilmorin z pewnością spodoba się zarówno początkującym, jak też już wieloletnim ogrodnikom - jej prostota i efektywność zachwycają.

Nasiona otoczkowane - np. trawy

Gotowe kompozycje nasion

Gotowe kompozycje nasion do wysiewu dają nam gwarancję satysfakcjonującego efektu. Możemy spotkać takie kompozycje, które zawierają wyłącznie zioła, warzywa, albo kwiaty. Najbardziej popularne są kompozycje dekoracyjne - które są zróżnicowane pod względem koloru, wysokości, zapachu, wymagań, spotkać możemy kompozycje dla motyli, pszczół.

Takie kompozycje to jedna, pojemna paczka nasion, która łączy kilka gatunków nasion. Naszym zadaniem jest tylko wysiew tych nasion na przygotowane podłoże, a następnie przysypanie ich i podlewanie od czasu do czasu. Dzięki nim stworzymy wiosną barwną rabatę w ogrodzie.

Marka Vilmorin proponuje nam w tym roku kompozycje kwiatów, które swoje nazwy czerpią od popularnych tańców towarzyskich, a seria ta nazywa się Taniec kwiatów. Znajdziemy tu między innymi tango, rumba, samba, walc.

Specjalnie, starannie dobrane do siebie kwiaty, stworzą w ogrodzie bardzo nastrojowe, urocze kompozycje - i to bez naszych starań. Zostawmy, więc sprawę doboru roślin profesjonalistom, a my cieszymy się efektem ich pracy.

kolorowe kwiaty na rabacie

Atrakcyjne kompozycje na rabatach to nie dzieło przypadku, a starannie dobranych nasion.

Mini Ogródki z podłożem

Mini Ogródki z podłożem to praktyczne, i bardzo wygodne rozwiązanie. W każdym zestawie znajduje się komplet nasion, oraz donica z podłożem. Nie musimy więc martwić się o to, jaki rodzaj podłoża kupić, czy ma być to glebę uniwersalna, czy kwaśna, czy bardziej zasobna. Zestaw jest od razu gotowy do użycia - musimy tylko umieścić nasiona w podłożu, a pielęgnować, zgodnie z instrukcją. Najbardziej popularne są mini ogródki ziołowe.

Doniczki torfowe - biodegradowalne

Doniczki torfowe to idealne pojemniki na rozsady i sadzonki. Dlaczego? Przede wszystkim są wykonane z naturalnego tworzywa, które zapewnia sadzonkom idealną wilgotność oraz temperaturę. Torf, specjalnie wyselekcjonowany, jest też wzbogacony w wapń i inne, potrzebne roślinie, składniki pokarmowe. Roślina więc rozwija się zdrowo. Jest również w stanie wykształcić bujniejszy system korzeniowy - niż w tradycyjnych plastikowych donicach. Korzenie mogą z powodzeniem przerastać torf. To ekologiczne rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę - przed sadzeniem roślin w grunt, nie musimy wyciągać ich z pojemników, ponieważ są całkowicie biodegradowalne. Możemy więc bezpiecznie sadzić rośliny, bez ryzyka uszkodzenia ich korzeni.

sadzenie sadzonek

Doniczki z włókna kokosowego czy torfowe są korzystne dla sadzonek, a także biodegradowalne.

Doniczki z włókna kokosowego

Doniczki z włókna kokosowego, to kolejny ciekawy i pomocny produkt, dzięki któremu roślina szybciej kiełkuje i lepiej się rozwija. Możemy wyróżnić kilka rodzajów donic, na przykład doniczki pęczniejące, które składają się z włókna kokosowego i specjalnej, biodegradowalnej siateczki - przed posadzeniem rośliny, donicę moczymy w wodzie, żeby napęczniała. Włókno kokosowe ma zdolność magazynowania wody, w większych ilościach, a następnie może oddawać wodę roślinie.

Podobnie działają małe doniczki, które doskonale absorbują wodę, oddając ją przez dłuższy czas.

Moduły z roślinami

Moduły z gotowymi roślinami to bardzo interesująca propozycja, zwłaszcza dla osób, które planują założenie rabaty bylinowej w ogrodzie. Ta propozycja składa się z maty, wykonanej z tworzywa biodegradowalnego, w których umieszczono już rośliny. Kuwety pasują do siebie jak elementy puzzli - możemy je ze sobą łączyć.

w zależności od tego, jakiego stylu oczekujemy w ogrodzie, możemy wybierać spośród ciekawych zestawień.

Kuwety możemy zamówić w ilości dopasowanej do wielkości rabaty,do jej kształtu, jak też warunków, jakie panują w ogrodzie.

Jak wygląda mocowanie maty w ogrodzie? Wystarczy po prostu rozłożyć matę na przygotowanym, równym podłożu, a następnie podlewać. Nie musimy martwić się o dobór roślin, ich rozstawę, czy dopasowanie. Rośliny zostały zaprojektowane i skomponowane przez profesjonalnego architekta, dlatego efekt będzie z pewnością satysfakcjonujący.

kopanie w ogródku

Zakładanie nowej rabaty w ogrodzie, z pomocą mat czy kuwet, przebiega sprawnie.

Inną propozycją jest mata, która pomaga nam zaprojektować rabatę, ale nie zawiera już roślin. Mata jest zaplanowana przez architekta, razem z nią otrzymujemy projekt rabaty, wytyczne dotyczące kształtu i wielkości rabaty, ilości roślin potrzebnych do jej założenia, oraz wskazówki pielęgnacyjne. Matę zakładamy na miejscu docelowym, a następnie sadzimy rośliny, w miejscu, wyznaczonym na macie. Potem wystarczy wszystko podlać i wyściółkować. Mata hamuje wzrost chwastów, co dodatkowo ogranicza nam konieczną pielęgnację, jaką trzeba będzie wykonać.

Komentarze do wpisu (5)

30 stycznia 2019

Rzeczywiście, niektóre z tych pomysłów wydają się godne uwagi, z pewnością przetestuję przy zakładaniu warzywnika w tym roku.

30 stycznia 2019

Wysiew taśmowy zdecydowanie skradł moje serce, zawsze miałam problem z odpowiednim rozmieszczeniem, a teraz widzę że to już nie problem! :D

30 stycznia 2019

hmmmm ciekawe informację. Ja kiedyś miałem okazję zobaczyć sadzonki w małych plastikowych pojemnikach tacki tzw. Jeszcze lepsze nie sądzisz?

4 lutego 2019

Ciekawy artykuł! O tak istotne treści teraz trudno, będę chętnie polecać poradnik

5 lutego 2019

Temat w sam raz na przedwiosenne przemyślenia - coś czuję, że w tym roku będzie nowa rabata z roślin z wysiewu, a może i nad tą matą się zastanowię.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium