Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Formowane drzewa i krzewy - jak przycinać i formować? Jakie gatunki możemy formować? 2
Formowane drzewa i krzewy - jak przycinać i formować? Jakie gatunki możemy formować?

Formowane drzewa i krzewy

Strzyżone i formowane drzewa i krzewy wyglądają doskonale w każdym ogrodzie - wprowadzają porządek, są ciekawym akcentem, a także wizytówką naszego ogrodu. Każda przestrzeń ogrodowa, w której znajdą się strzyżone czy formowane rośliny, staje się unikatowa.

Jest wiele sposobów i metod formowania roślin - możemy uformować żywopłot, przycinać kule i spirale, albo formować drzewa w szpalery, boskiety, tunele, a nawet tworzyć bonsai. Formowane i cięte elementy najlepiej wyglądają w nowoczesnych ogrodach, ale nie jest to regułą, gdyż ich charakter jest różnorodny. W ogrodzie nowoczesnym to właśnie strzyżone formy są akcentem geometrycznym. W ogrodach rustykalnych strzyżone rośliny są mile widziane, stają się tam ładnym akcentem porządkującym przestrzeń, natomiast w ogrodach japońskich i chińskich strzyżone formy drzew i krzewów, bonsai, są obowiązkowe - stanowią miniaturę krajobrazu.

krzew uformowany w kulę

Formowane kule, spirale to jedne z modniejszych elementów roślinnych.

Strzyżone i formowane rośliny wymagają od ogrodników dużo samozaparcia, cierpliwości i dyscypliny. Samodzielne formowanie roślin jest procesem długotrwałym, a całkowite efekty możemy podziwiać dopiero po kilku latach. Dlatego jeżeli podobają Ci się strzyżone formy, lepiej zacznij kształtować je jak najszybciej. :)

Jeżeli zależy Ci na szybszym efekcie, możesz skorzystać z roślin, które są już uformowane. Z powodu mody na strzyżone krzewy, szkółki ogrodnicze oferują nam coraz większy wybór tych roślin. Zakup ukształtowanych roślin wiąże się z większymi kosztami, ale efekt jest natychmiastowy.

krzewy uformowane w słonie

Strzyżenie i formowanie roślin powinno być dla nas zabawą.

Jakie drzewa można formować?

Aby formowana lub strzyżona roślina wyglądała bardzo dobrze i atrakcyjnie, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim ważny jest intensywny wzrost i zdolność do zagęszczania po cięciu. Dodatkowo rośliny, które chcemy formować, muszą mieć giętkie i gibkie pędy, tak aby możliwe było nadanie im odpowiedniego kształtu, bez złamań i uszkodzeń. Szybki wzrost to cecha, która może być w przypadku formowanych drzew i krzewów jest zaletą, ale też wadą. Jeżeli jesteśmy na początku przygody z formowaniem roślin, szybki wzrost będzie pomagał nam w uzyskaniu pożądanego efektu w krótszym czasie, natomiast kiedy już osiągniemy pożądany efekt, szybki wzrost będzie wymuszał na nas więcej pracy, ponieważ aby zachować pożądany kształt rośliny, konieczne będzie częste przycinanie. Na szczęście niektóre rośliny jako młode egzemplarze rosną intensywnie, po to, aby w przyszłości, przystopować i zwolnić.

Formowanie drzew rozpoczynam jak najszybciej, nawet w pierwszym roku po posadzeniu. Im drzewo jest młodsze, tym ma więcej wigoru i witalności, aby zregenerować się po cięciu, a jego pędy są wystarczająco elastyczne do formowania.

Formowane i cięte egzemplarze powinny być również bardzo zdrowe, gdyż zabiegi jakim będziemy je poddawać mogą nieco osłabiać ich kondycję, zwłaszcza po cięciu, słabe i chorowite rośliny źle będą znosić wszelkie próby nadawania im pożądanego kształtu.

jakie rośliny możemy formować

Jakie gatunki możemy formować:

 • grab, bukszpan, lipa, niektóre drzewa owocowe, thuje, cisy, wierzby, klony, głogi, trzmielina Fortune'a, leszczyny, irgi, jałowce, pęcherznice, ligustry, modrzewie, sosny

Gatunki liściaste mają lepsze zdolności regeneracyjne, natomiast iglaki wolniej rosną, dzięki czemu dłużej zachowują pokrój. Jednak liściaste rzeźby zimą i jesienią będą prezentować łyse gałęzie, co nie zawsze nam się podoba.

Naturalne pokroje roślin powinny być zbliżone do kształtu jaki chcemy uzyskać, ułatwi to nam pracę, a także potęguje efekty. Rośliny wyższe i smuklejsze kształtujemy w stożki i spirale, a rozkrzewiające się w kule i inne topiary.

Poszukując odpowiedniego gatunku, warto więc o tym pamiętać.

jak kształtować thuje w spiralę

Spiralne thuje są łatwe w wykonaniu.

Jak formować thuje w spiralę?

Formowanie w spiralę to jeden z ciekawszych i modniejszych kształtów, jakie chcemy otrzymać w ogrodzie. W ostatnich sezonach, przycinanie stało się modne, efekt jest ciekawy Takie kształtowanie rośliny nie jest trudne, dlatego z powodzeniem możemy samodzielnie stworzyć spirale do naszego ogrodu. Idealnie do tego celu nadaje się thuja szmaragd, ale z powodzeniem wykorzystasz każdą iglastą roślinę o stożkowym pokroju, która ma gęsty pokrój. Jak przyciąć krzew w spiralę? Więcej na temat tuj także tutaj - Czy tuje szkodzą zdrowiu? Fakty i mity o tujach.

Potrzebujesz:

 • nożyce i sekatory,
 • sznurek,
 • iglastą roślinę o gęstym pokroju i kształcie stożka.

Przycinanie rośliny w SPIRALĘ - KROK PO KROKU

 1. zaczynając od dołu, zawijamy wokół rośliny sznurek, aby wyznaczyć sobie linię cięcia.
 2. oglądamy roślinę z każdej strony i ewentualnie korygujemy położenie sznurka.
 3. rozpoczynamy cięcie wzdłuż sznurka, zaczynając od dołu, najpierw tniemy wąskie pasmo, aby nie usunąć zbyt dużo gałązek.
 4. korygujemy cięcie.
 5. formowanie powtarzamy 2-3 razy w sezonie. Po pierwszym cięciu efekt nie będzie spektakularny, gdyż roślina musi się zagęścić, ale regularne cięcie z pewnością pomoże nam osiągnąć wymarzony efekt.

formowane drzewo w ogrodzie w stylu japońskim

Ogrodowe bonsai to piękna dekoracja.

Jak przycinać krzew w bonsai?

Kiedy znudziły nam się nasze tradycyjne krzewy w ogrodzie, chętnie nadajemy im nowy wygląd, przycinając je w bonsai. Jest to uproszczona i lekko naciągana definicja, gdyż bonsai to wieloletnie kształtowanie krzewów i drzew w miniaturze. W naszym kraju przyjęła się jednak moda kształtowania starszych krzewów, właśnie w ten sposób. Jak wykonać takie ogrodowe bonsai?

 • Przede wszystkim musimy usunąć większość gałęzi z głównych pędów, pozostawiając zielone gałązki tylko w tych miejscach, które nas satysfakcjonują. Przycinając roślinę nadajemy jej zamierzony kształt.
 • Po tym zabiegu musimy pozostawić krzew na kilka tygodni, aby oswoił się z tą utratą liści i gałęzi. Jeżeli w tym czasie gałązki zaczną odrastać, usuwamy je konsekwentnie.
 • Po kilku tygodniach możemy rozpocząć kształtowania pozostałych zielonych chmur - przycinamy je w celu ich zagęszczenia.
 • Termin cięcia zależy od rośliny, najlepiej jednak początkowy etap wykonać wczesna wiosną, np. w marcu, a potem w maju i sierpniu.

formowane drzewa i krzewy

formowany krzew w ogrodzie z elementami ogrodu w stylu japońskim

Z gatunków ciętych możemy formować najróżniejsze kształty, ale również proste bryły.

Jak inaczej formować drzewa?

Wiele drzew i krzewów może tworzyć w ogrodzie ciekawe formy:

 • kule,
 • obwódki rabat,
 • żywopłoty,
 • szpalery,
 • drzewa z koronami formowanymi na płasko.

Aby uformować kulę z krzewu, musimy wybrać roślinę. Oczywiście najlepiej wybrać roślinę o kształcie zbliżonym do tego, jakiego oczekujemy. Krzewy strzyżone w kulę muszą ładnie się zagęszczać. Formowanie możemy w tym przypadku również zacząć od małej rośliny, a potem stopniowo, wraz ze wzrostem rośliny, zwiększać jej promień.

Kula musi być prosta, nie wprawieni w strzyżenie, możemy skorzystać z gotowej formy, wykonanej z metalu. Nakładając ją na krzew, uzyskamy czytelnie, gdzie powinniśmy przycinać.

formowany żywopłot i drzewa

Ze strzyżonych krzewów możemy wykonać ciekawe kompozycje.

W małych ogrodach często wykorzystuje się sposób kształtowania drzew w wąskie korony, po to, aby zaoszczędzić miejsce. Jest to bardzo częsty sposób wykorzystywania grabów czy lip. Jak wykonujemy takie formowanie? Do pnia drzewa musimy przymocować bambusowe stelaże, które tworzą szachownicę. Następnie do tych pędów mocujemy gałązki, za pomocą elastycznych sznurków i gumek. Rozkładamy gałązki, tworząc płaską konstrukcję, a wszystkie inne, zbędne gałęzie - obcinamy.

Takie kształtowanie możemy wykonać również, formując drzewko przy ścianie.

formowanie krzewu

formowanie bukszpanu

Przycinanie powinno być wykonane ostrymi narzędziami, starannie i regularnie.

Jak przycinać drzewa i krzewy?

Przycinanie drzew i krzewów możemy wykonywać w kilku terminach, wszystko zależy od gatunku i właściwości:

 • gatunki charakteryzujące się wiosennym płaczem, np. brzozy, przycinamy bardzo wcześnie, przed rozpoczęciem wegetacji,
 • niektóre gatunki możemy ciąć nawet kilka razy w sezonie, np. bukszpany, tawuły, wierzby, graby,

W celu ułatwienia sobie przycinania roślin, możemy skorzystać z szablonów wykonanych z drutu. Jak działa taki szablon? Nakładamy go na roślinę, a następnie przycinamy to co wystaje ponad. Taki szablon zostaje na krzewie na zawsze, a my możemy dzięki temu uzyskać zaskakujące i najbardziej skomplikowane wzory. Siatka ma kolor zielony, dlatego nie widać jej na tle liści.

Innym ułatwieniem w strzyżeniu prostszych kształtów jest stelaż z bambusowych tyczek, albo drutu, np. stożki i koła są łatwiejsze w strzyżeniu z taką pomocą.

Planując strzyżenie większej ilości roślin, warto zainwestować w nożyce elektryczne, ponieważ praca z nimi nie jest tak męcząca, a dodatkowo linia cięcia jest gładsza i smuklejsza, nie widać pojedynczych pociągnięć, przez co efekt cięcia jest ładniejszy.

żywopłot z bukszpanu z rabatami

Niskie obwódki z bukszpanu trzymają w ryzach rabaty.

Cięcie żywopłotów

Żywopłoty przycinamy najczęściej dwa razy w sezonie, na początku, aby pobudzić do rozkrzewiania, i w sierpniu, aby nadać kształt przed zimą, oraz aby nowo wykształcone pędy zdążyły przed zimą zdrewnieć, tak, aby nie przemarzały.

Żywopłot tniemy w trapez. Co to znaczy? Żywopłot z przekroju bocznego musi przypominać trapez, z szerszą podstawą u dołu. Takie cięcie pozwala na dotarcie do każdej gałązki promieni słonecznych, dzięki czemu żywopłoty nie łysieją.

Pielęgnacja formowanych roślin

Niezależnie, czy kupiłeś gotowe drzewko, czy samodzielnie je kształtuje, aby zdrowo rosło i stale ładnie wyglądało, musimy o nie dobrze dbać.

Przede wszystkim rośliny formowane powinny szybko rosnąć - dlatego ważne jest zasilanie ich nawozem z azotem. Większość roślin zadowoli się dwiema dawkami azotu, podanymi wczesną wiosną, np. w kwietniu, oraz drugą dawką latem. Azot odpowiada za rozwój części zielonych, więc roślina wykształci dużo nowych gałązek i liści, będzie szybko i zdrowo rosła.

Rośliny formowane, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu, mogą cierpieć z powodu przemarzania. Potas wspomaga rozwój systemu korzeniowego, który jest odporniejszy na przemarzanie, a także wydajniej

Cięcie i kształtowanie roślin to zabiegi wymagające od ogrodnika cierpliwości, a także sumienności. Planując formowane krzewy, dajmy sobie trochę czasu. Uzyskanie satysfakcjonującego efektu może zająć nam kilka lat. Pamiętajmy, że po pierwszym cięciu efekt będzie daleki od ideału, ale regularne cięcie i odpowiednia pielęgnacja zapewnią nam uzyskanie uprawnionych kształtów.

krzak uformowany na kształt słonia

Cięcie roślin jest wymagające, ale daje niesamowitą satysfakcję.

Komentarze do wpisu (2)

21 października 2019

Trzeba niestety poświęcić dużo czasu. ale efekt jest tego warty!

22 października 2019

Wygląda super! Zawsze mi się podobały takie krzewy. Ale jak ma się to do żywotności rośliny? Czy nie szkodzimy jej?

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium