Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
3 999,00 zł 3 199,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy CALMO (technorattan)
Komplet ogrodowy CALMO (technorattan)
2 399,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowy SPLENDIDO
Zestaw wypoczynkowy SPLENDIDO
5 999,00 zł 5 799,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
2 599,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
2 999,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
1 399,00 zł 799,00 zł
szt.
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
4 299,00 zł 3 899,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 399,00 zł
szt.
Ekologiczne place zabaw - nauka przez zabawę w zgodzie z naturą 0
Ekologiczne place zabaw - nauka przez zabawę w zgodzie z naturą

Ekologiczne place zabaw - miejsce zabaw i nauki o ekologi dla naszych dzieci

Dzieci to największy skarb. Są naszą przyszłością, inwestycją w przyszłość. Każdy rodzic pragnie dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Poszukujemy najlepszych zabawek, ubrań, dbamy o wykształcenie naszych pociech, zdrowie czy codzienne potrzeby. Staramy się spędzać jak najwięcej czasu z dziećmi, a przez zabawę uczyć ich pozytywnych zachowań czy dawać im dobre wzorce do naśladowania.

Ekologiczne place zabaw są wynikiem badań w wielu dziedzinach - zdrowotnej, edukacji czy zabawy. Takie miejsca, mimo, że jeszcze nieliczne, pojawiają się coraz częściej na całym świecie - a łączą je dwa cele - kreatywna zabawa w zgodzie ze świadomością ekologiczną.

Coraz popularniejsza świadoma konsumpcja i edukacja ekologiczna dociera także do dzieci. Dzięki prawidłowym zachowaniom dorosłych, nabierają one dobrych nawyków, mają większą wiedzę z zakresu ekologii, a przez to są świadome skutków swoich złych i dobrych zachowań.

Poznaj także nasze sposoby na to, jak urozmaicić czas najmłodszym! Więcej na ten temat znajdziesz tutaj - Dzieci w ogrodzie - pomysły na zabawy dla całej rodziny.

pomalowane opony

Dzieci do prawidłowego rozwoju podczas zabawy potrzebują ciągłej stymulacji i pobudzania ich ciekawości. Dzięki temu udaje się w nich wytworzyć zmysł naturalnej ciekawości świata, która następnie może mieć swoje odzwierciedlenie w nauce czy codziennym podejściu do postrzegania świata. Kreatywne myślenie ułatwia nam rozwiązywania problemów, dzięki czemu możemy lepiej radzić sobie w dorosłym życiu,a także czerpać większe zadowolenie z życia.

dziewczynka w domku pod daszkiem

Wreszcie wypoczynek na świeżym powietrzu, ruch i zabawa wpływają na poprawę stanu zdrowia dzieci i także wyrabianie w nich zdrowych nawyków.

W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu coraz modniejsze, przyjazne dla dzieci i środowiska - ekologiczne place zabaw. Nieszablonowe, często bardzo kreatywne i zaskakujące - spełniają swoje dwie funkcje - zabawa i nauka - doskonale!

Co charakteryzuje place zabaw stworzone w zgodzie z ekologią?

Surowce z recyklingu

Ekologiczne place zabaw to bardzo często miejsca nieszablonowe, które swoim wyglądem zdecydowanie odbiegają od klasycznych, kolorowych, plastikowych placów zabaw.

Na pewno nie odnajdziemy tu klasycznych kombajnów zabawowych czy elementów wyposażenia w formach dobrze znanych z popularnych miejsc zabaw dla dzieci.

Elementy wyposażenia placów zabaw bardzo często są wykonane z tworzyw pochodzących z recyklingu lub przedmiotów, którym nadaje się drugie życie. Bardzo często wykorzystuje się więc tu plastikowe butelki, papier czy tekturę z recyklingu, stare opony, a nawet samochody. Myślą przewodnią jest chęć ukazania dzieciom, że nie wszystko musimy wyrzucać i kupować nowe, ale że z używanych, na pozór zbędnych przedmiotów, można wykonać coś ciekawego. Wykonuje się więc tu puty czy fotele z butelek plastikowych, domki z tego tworzywa, czy z tektury, kule do toczenia z butelek plastikowych, huśtawki czy tory przeszkód z opon, wykorzystuje się także drewno,którego źródłem są na przykład stare palety. Z drewna ze źródeł odnawialnych buduje się domki, szałasy, czy górki wspinaczkowe.

Możliwości wykorzystania tworzyw z odnawialnych źródeł jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jedno jest pewne - powstałe w ten sposobów przedmioty będą z pewnością wyjątkowe i oryginalne, a przez to atrakcyjne dla dzieci. Dodatkowo takie kreatywne wykorzystanie surowców z recyklingu pobudza dzieci do podobnych samodzielnych działań.

ekologiczny plac zabaw

Zielona, żywa architektura

Trend bardzo nowy, ale coraz bardziej doceniany. Jest to moda, polegająca na wykorzystywaniu do budowy elementów wyposażenia najczęściej witek wierzbowych, które rozwijają się i rosną w kształtach nadanym im przez człowieka. Witki wierzbowe ustawia się więc na kształt tuneli, domków, parawanów, żywopłotów czy zadaszeń. Sadzonki takie wysadza się wczesna wiosną, wiąże się linami lub elastycznymi, sprężystymi materiałami. Rośliny rozwijają się jeszcze w tym samym sezonie, dając oszałamiające efekty. Możemy otrzymać na przykład zielony, żywy domek, którego dach i ściany tworzy ażurowa, przepiękna konstrukcja z pędów wierzbowych z listkami.

tunel pod roślinami

Dzięki takim pomysłowym rozwiązaniom dzieci mają bezpośredni kontakt z naturą, mogą obserwować jak zmienia się roślinność wraz z porami roku, jak oddziałuje na swoje otoczenie. Powoduje to, że dzieci są świadome - nawet jeżeli nikt im tego nie powiedział- w jaki sposób wpływają na nasze życie.

drewniana ścieżka pod roślinami

Rośliny, jak elementy zabawy

Istotnym elementem towarzyszącym ekologicznym placom zabaw jest roślinność.

Najważniejsze cechy, jakie powinny spełniać rośliny na placach zabaw to:

  • bezpieczeństwo (nie mogą być trujące),
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • atrakcyjność dla dzieci.

Ważne jest, żeby, co oczywiste roślinność nie była w stanie zaszkodzić dzieciom - dlatego nie mogą to być gatunki trujące, kłujące czy takie, które nie mogą być wykorzystane w zabawie.

Ale ekologiczne place zabaw zakładają intensywne wykorzystanie roślin w zabawie. Dlatego muszą to być rośliny odporne na uszkodzenia mechaniczne - łamanie, obrywanie pędów, liści. Im bardziej atrakcyjne dla dzieci tym lepiej - ciekawe owoce, kolorowe liście, kwiaty czy kora. Idealne rośliny - kasztanowce, jarząby, dęby, klony.

żołędzie

a

Świadomość ekologiczna

Ciekawe rozwiązania, zaproponowane przez niektóre szkoły, które mogą być z powodzeniem stosowane na przy szkolnych, przydomowych czy przy osiedlowych placach zabaw - to warzywniki czy nasadzenia roślinne, z wykorzystaniem roślin jadalnych.

Dzięki takim warzywnikom czy sadom dzieci odkrywają zależność pomiędzy roślinami, a żywnością. Jeżeli dzieci mają możliwość same zajmować się pielęgnacją tego miejsca to wyrabiają w sobie nawyki takie jak pracowitość czy sumienność.

Możliwość obserwowania świata roślin, wzrostu od nasionka do dorosłej rośliny, to chyba najlepsza lekcja biologii.

Nawierzchnia jest też ważna

Na placach zabaw, które mają wyrażać ekologiczne założenia- mają być przyjazne dla środowiska, biologicznie czynne, naturalne. Dlatego unika się nawierzchni z tworzyw sztucznych - a wykorzystuje naturalne rozwiązania, takie jak kora, piasek, czy nawierzchnia trawiasta. Dzięki temu roślinność czy naturalne tworzywa są obecne na obszernych przestrzeniach. Obcowanie dzieci korzystających z takich nawierzchni z naturalnymi tworzywami, zwiększa ich wrażliwość na otoczenie. Dzieci, które przebywają więcej czasu na świeżym powietrzu, w obecności roślin, poddane oddziaływaniom świata przyrody, są odporniejsze i zdrowsze.

Ekologiczne place zabaw są zgodne ze współczesną formą edukacji ekologicznej dzieci od najmłodszych lat. Obcowanie z naturą, wypoczynek na świeżym powietrzu i poszerzanie świadomości ekologicznej to tylko niektóre z pozytywów, jakie wynikają z zakładania i propagowania takich miejsc.

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium