Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Chmura tagów
Dzieci w ogrodzie, czyli jak wspólnie cieszyć się zielenią 0
Dzieci w ogrodzie, czyli jak wspólnie cieszyć się zielenią

Dziecięcy zakątek w ogrodzie

Huśtawki, trampoliny, karuzele, zjeżdżalnie, domki na drzewie dają wiele radości najmłodszym. Bywa, że dorośli również z ochotą wracają wspomnieniami do dzieciństwa i sami chętnie przyłączają się do zabawy. Zaprojektujmy w ogrodzie trochę przestrzeni dla dzieci i wypełnijmy ją mnóstwem tajemniczych atrakcji : )
Dzieci od najmłodszych lat bardzo chętnie spędzają czas w otoczeniu przyrody. Nawet małe ogródki wzbudzają u nich zainteresowanie - badają, pytają i kreatywnie wykorzystują otaczające ich obiekty, bo przecież właściwie wszystko można wykorzystać do zabawy. Zieleń wokół, nie tylko niesie ze sobą tajemniczość, ale także chroni przed nadmiernym słońcem, działa uspokajająco, a na pewno pozytywnie wpływa także na zdrowie. Miejsce do zabawy będzie komfortowe, gdy pojawią się tam drzewa dające cień i kilka krzewów odgradzających od reszty przestrzeni, zapewniając tym samym poczucie bezpieczeństwa. Uważajcie jednak, ponieważ niektóre rośliny mogą być szkodliwe dla dzieci, szczególnie te o trujących owocach, np.: śnieguliczka, kalina koralowa, cis pospolity. Przed posadzeniem rośliny dokładnie sprawdźcie jej właściwości. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie roślin o kolorowych i pachnących kwiatach, oddziałujących na zmysły dzieci.
Równie istotny w ogrodzie jest trawnik lub namiastka łąki. Szerokie zielone płaszczyzny doskonale sprawdzają się podczas zabawy. Ich zastosowanie jest nieograniczone, tak samo jak kreatywność najmłodszych. Tutaj mogą pobiegać, zagrać w piłkę, rozłożyć namiot czy poleżeć na kocu, dlatego duży trawnik z pewnością będzie trafionym wyborem w ogrodzie.
Marzeniem wielu dzieci jest domek na drzewie. Jeżeli w Waszym ogrodzie jest choć jedno wysokie drzewo wykorzystajcie je do tego celu. Nie może być to jednak gatunek kruchy jak np.: drzewa iglaste, czereśnie, topole, wierzby czy klony jesionolistne. Równie istotnym elementem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom - zadbajcie o barierki zabezpieczające, nie umieszczajcie budowli zbyt wysoko (ok. 1,5 m) oraz zastosujcie miękką nawierzchnię pod nią (najlepiej trawnik). Oprócz wymarzonego domku, można również, na mocnej gałęzi zawiesić huśtawkę na linach.
Zakamarki i kryjówki są równie chętnie odwiedzane przez dzieci. Zasadźmy grupy krzewów w kilku miejscach, stwarzając możliwość schowania się. Jeżeli miejsce na to pozwala, spróbujmy zrobić małe tunele lub usypać łagodne wzniesienia. Obsadzając je trawą i niskimi roślinami, oprócz wspaniałej zabawy najmłodszych, zyskamy również na atrakcyjności ogrodu. Zostawmy także pole do popisu bohaterom tego artykułu, pozwalając im samym kształtować swoją przestrzeń. Mała piaskownica świetnie posłuży do zabawy w młodego budowniczego, a nie zagospodarowana grządka umożliwi im samodzielne projektowanie rabaty i w konsekwencji obserwację rozwoju natury.
Ciekawi świata na pewno ucieszą się na obecność zwierząt w ogrodzie. Zakładając karmniki przyciągniemy ptaki do naszej zielonej przestrzeni. Dzieci nie tylko będą mogły podziwiać te stworzenia, ale również nauczą się jak o nie dbać. Jeżeli posadzimy budleję (Buddleja davidii), w ogrodzie z pewnością pojawią się motyle.

Przeczytaj także - Dzieci w ogrodzie - pomysły na zabawy dla całej rodziny.

Aktywne dziecko w ogrodzie

Co jeszcze jest ważne w ogrodzie zabaw dla dzieci, oprócz zielonego otoczenia? Oczywiście różnorodne sprzęty i akcesoria pobudzające ich aktywność. Wiele radości przysporzą im obiekty małej architektury takie jak zjeżdżalnie, karuzele, czy huśtawki. Kiedy nie mamy za dużo miejsca, by pomieścić każdy taki element, świetnie sprawdzą się gotowe komplety, zaprojektowane w taki sposób, by zajmowały jak najmniejszą przestrzeń, zapewniając jednocześnie jak najwięcej dobrej zabawy. Chętnie przedstawię Wam przykład takiego rozwiązania: http://ogrodolandia.pl/zestaw-gucio.
Życzymy kreatywnych pomysłów i dobrej zabawy! : )

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium