Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
7 950,00 zł 5 950,00 zł
szt.
Sofa ogrodowa VALLET  (technorattan czarny, 3-osobowa)
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
5 200,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
7 500,00 zł 5 500,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Stół Oglio ze składanym blatem
Stół Oglio ze składanym blatem
595,00 zł 495,00 zł
szt.
Zestaw obiadowy Gotland
Zestaw obiadowy Gotland
19 400,00 zł 9 900,00 zł
szt.
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
3 600,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
10 300,00 zł 8 300,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Duże rośliny doniczkowe - jaki gatunek wybrać? 0
Duże rośliny doniczkowe - jaki gatunek wybrać?

Duże rośliny doniczkowe - dlaczego warto?

Duże rośliny doniczkowe to doskonała propozycja dla osób ceniących zieleń we wnętrzach, a jednocześnie dla tych, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin. Jedna, okazała donica zamiast kilku małych, wymaga mniej pracy. Dodatkowo podłoże w niej wolniej przesycha, a tym samym rzadziej ją podlewamy. Jeden okaz będzie łatwiejszy w pielęgnacji, dlatego warto wybierać właśnie takie kwiaty doniczkowe.

Biorąc pod lupę duże kwiaty doniczkowe, warto wspomnieć o tym, że pomagają nam pozbyć się z wnętrz szkodliwych substancji. W domowych warunkach to łatwy sposób na to, aby w zapewnić sobie zdrowe powietrze. Czyste powietrze w domu to lepsze samopoczucie i zdrowie domowników.

Duże rośliny zielone uprawiane są przez posiadaczy okazałych, przestrzennych wnętrz, w których możemy je odpowiednio wyeksponować. Zdrowa, okazała roślina to powód do dumy.

Najłatwiej znaleźć miejsce w mieszkaniu dla roślin o pokroju kolumnowym, stożkowym, lub prowadzonych przy paliku.

Nieco więcej miejsca potrzebują duże rośliny o rozłożystym pokroju, czy też pnącza, które chcemy prowadzić przy podporach. Bardzo atrakcyjnie uda nam się wyeksponować rośliny, wykorzystując meble. Meble takie jak komoda, stół, czy stolik to doskonałe miejsce na ustawienie doniczek.

Duże rośliny doniczkowe najchętniej ustawiamy w rogu pokoju, co nie zawsze pokrywa się z ich wymaganiami. Poszukując efektownych gatunków, powinniśmy skupić się na roślinach o ozdobnych liściach - to w końcu liście oglądamy najczęściej w ciągu roku.

W jakim pomieszczeniu najlepiej ustawiać duże kwiaty doniczkowe? Nie ma reguły, ale z pewnością dobrym pomysłem jest salon, gdzie możemy odpowiednio wyeksponować spore rozmiary rośliny, a tym samym zachwycić naszych gości.

Jeżeli zależy Ci na dużym gatunku rośliny doniczkowej, chcesz poznać jej wymagania i zdrowo ją pielęgnować, koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu.

rośliny doniczkowe w dużych donicach

rośliny doniczkowe w dużych donicach

roślina w dużej, białej donicy

roślina z dużymi liścmi w dużej donicy

monstera w donicy ambienti

duże rośliny w dużych donicach z Lechuza

Duże rośliny doniczkowe w pięknych pojemnikach to bardzo efektowne dekoracje. Na zdjęciu donica Havalo z system nawadniania

Palmy i sukulenty

Palmy i kaktusy to grupa ciekawych, mało wymagających roślin, które są bardzo efektowne, a dzięki ich oryginalnemu wyglądowi, wpasują się do mieszkań nowoczesnych, industrialnych, miejskich.

Palmy i kaktusy to gatunki, które najczęściej nie wymagają obfitego, częstego podlewania, a nawet dobrze poradzą sobie, kiedy zapomnimy o ich podlewaniu na jakiś czas. Z powodzeniem możemy ustawić je w pełnym słońcu, bowiem to na stanowisku słonecznym rozwijają się najlepiej.

Poszukując okazałej palmy szczególnie warto zwrócić uwagę na chamedorę wytworną.

Chamedora wytworna to palma, która w naturalnym środowisku dorasta do 3-4 metrów, w naszych mieszkaniach może osiągać wysokość około 2 metrów, chociaż znamy wieloletnie egzemplarze, które sięgają sufitu.

Chamedora wytworna sprzedawana jest w formie kilku sadzonek w jednej doniczce, aby zagęścić jej pokrój. Po kilku latach chamedora zaczyna wytwarzać nieco łysawy, zdrewniały pęd od dołu, natomiast wyżej powstaje piękny, zielony, liściasty pióropusz. Liście u młodych egzemplarzy tworzą gęsty pióropusz, u starszych końce liści się przewieszają, co nadaje starszej roślinie nieco bardziej rozłożysty pokrój.

Chamedora nie jest wymagająca, dlatego jej popularność stale rośnie. Do prawidłowego wzrostu nie wymaga wiele - podlewanie, aby nie przesuszyć jej korzeni oraz temperatura pokojowa przez większość czasu w roku wystarczy.

Chamedora jest najbardziej ozdobna dzięki jej ażurowym liściom, ale ozdobą są również kwiaty - to przez nie nazywana jest palmą koralową - ponieważ kwiatostany mają postać żółtych koralików.

palma w doniczce

palma w doniczce

Palmy wprowadzą do mieszkania nieco egzotycznego klimatu. Na powyższym zdjęciu donica Drop z włókna szklanego

Bardzo podobna do palmy koralowej, jest areka żółtawa. Areka żółtawa to palma o dużych, ażurowych liściach, która w warunkach mieszkaniowych osiąga zbliżoną do chamedory wysokość. Charakteryzują ją również podobne, niewielkie wymagania.

Areka żółtawa swoją nazwę zawdzięcza żółtawym zabarwieniu nerwacji, która dobrze jest widoczna w górnej części liści. Po latach, u starszych egzemplarzy wykształca się charakterystyczny dla palm zdrewniały trzon łodygi, z którego wyrastają właśnie te duże, jasnozielone liście.

Inną ciekawą palmą, uprawianą bardzo często w naszych wnętrzach jest palma kanaryjska, zwana palmą królewską. Ma charakterystyczny wygląd - dużych pierzastych, ażurowych liści, które wyrastają z pnia, który z wiekiem drewnieje. Palma ta coraz częściej uprawiana jest nie tylko we wnętrzach, ale też w ogrodach.

Jej liście w warunkach domowych mogą osiągnąć nawet 400 cm!, dlatego jeżeli planujesz jej uprawę, koniecznie sprawdź, czy na pewno masz miejsce !

Wymagania podobne do pozostałych palm.

kaktusy w donicy betonowej

kaktusy w donicach betonowych

Kaktusy najlepiej pasują do przestrzeni nowoczesnych, a donice betonowe są dla nich idealne. Na zdjęciu donice betonowe Loft

Wilczomlecz trójżebrowy często jest mylony z kaktusami, ale nim nie jest. Charakterystyczny kandelabrowy pokrój, brak liści i kolce powoduje, że mylimy go z kaktusami. Nie należy jednak do grupy kaktusy, ale podobnie jak one do sukulentów. To okazała duża roślina doniczkowa, traktowana w naszym klimacie jak doniczkowa. Wilczomlecz osiąga nawet 2, 5 metra wysokości, dlatego musimy przewidzieć dla niego dużo miejsca oraz solidną doniczkę, która utrzyma go pionowo. Wilczomlecz, jak większość sukulentów wymaga bardzo dużo słońca i mało wody. Podłoże idealne do uprawy wilczomleczy to mieszanina piasku i podłoża dla kaktusów, z dużą warstwą drenażu.

Uprawiając wilczomlecz musimy pamiętać, że jak każda inna odmiana tego gatunku, posiada toksyczny sok, który podrażnia skórę, oczy, może powodować też zatrucia.

Egzotyczne olbrzymy - Strelicja - rajski ptak i bananowiec

Egzotyczne kwiaty doniczkowe to gratka dla miłośników gatunków doniczkowych. Z pewnością strelicja należny do takich kwiatów doniczkowych. Strelicje to duże kwiaty doniczkowe, które ze względu na oryginalne kwiatostany nazywane są rajskim ptakiem. Strelicja pochodzi z Afryki, gdzie rośnie nad brzegami rzek i zbiorników wodnych. Ma piękne, sztywne liście, których wielkość w mieszkaniu osiąga maksymalnie około 200 cm. Liście są owalne, z widoczną centralną nerwacją. Co ciekawe, wraz z wiekiem liście pękają wzdłuż nerwacji bocznej, przybierając interesującą pierzasta formą. Roślinę cechują również oryginalne kwiatostany. Strelicja ma kwiaty przypominające rajskie kolibry lub inne drobne ptaszki z ostrym dziobem. Kwiaty w ciepłych barwach - pomarańczowej, z niebiesko fioletowym ostrym czubkiem, wyglądają bardzo uroczo.

Niestety te kwiaty doniczkowe są mocno kapryśne i w mieszkaniach rzadko kwitną. Ale obserwowanie kwiatów w zaciszu naszego domu jest możliwe - trzeba ją regularnie podlewać i nawozić co drugie podlewanie nawozem do roślin kwitnących.

strelicja

strelicja

Strelicja - rajski ptak wygląda egzotycznie kiedy kwitnie, ale jej liście są również atrakcyjne.

Co trzeba zrobić, aby strelicja zdrowo u nas rosła?

Strelicja to kwiat doniczkowy na stanowisko słoneczne, jasne, ale z dala od okna. Dodatkowo stanowisko powinno być zaciszne, z dala od kaloryferów. Temperatura wysoka od 22-25 stopni, latem możemy wynieść ją na zewnątrz, ale tylko w miejsca zaciszne - strelicja ma delikatne liście, podatne na złamania. Podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze zdrenowane, korzenie nie tolerują stojącej w donicy wody, dlatego podłoża nie zalewamy. Podlewamy regularnie, latem obficie, ale może lekko przeschnąć. Strelicja lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego zraszamy liście lub umieszczamy doniczkę na podstawce z wodą.

Kolejną ciekawą, dużą rośliną doniczkową jest bananowiec. Bananowiec to właściwie banan zwyczajny, roślina egzotyczna, którą znamy doskonale z jej jadalnych owoców. Bananowiec uprawiany w warunkach naszego kraju również może owocować!

Bananowiec w warunkach naturalnych dorasta nawet do 10 metrów, dlatego do uprawy w domu lepiej wybrać bananowca karłowatego, który mimo nazwy osiągnie nawet 2, 5 metra wysokości. Bananowiec to roślina doniczkowa o dużych liściach, które są efektowne, ale też wymagają dużo miejsca.

Największą ozdobą bananowców są liście - duże, skórzaste, wyrastają z krótkiej, z wiekiem zdrewniałej łodygi.

Bananowce wymagają dużej donicy z podłożem próchniczym, żyznym, przepuszczalnym. Musimy zapewnić im ciepłe pomieszczenia, z temperaturą w granicach 22-25 stopni, ze słońcem rozproszonym, ale nie wnętrza cieniste. Bananowce musimy podlewać regularnie, tak aby podłoże nie przeschło. Roślina przechodzi okres spoczynku zimą - wtedy podlewamy mniej i zapewniamy niższa temperaturę.

Philodendron nie jedno ma imię

Philodendrony to ciekawe rośliny doniczkowe, słynące z atrakcyjnych liści. Niektóre z nich potrafią osiągać znaczne rozmiary. Wcześniej, przy okazji roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, pisaliśmy już o nich, dlatego odsyłamy do naszego artykułu "rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach".

W tym artykule chcemy podkreślić jedną z ciekawszych odmian, o dużych liściach okazałych wymiarach to - PHILODENDRON NP. ‘Fun Bun”

wymaga jasnych pomieszczeń, ze światłem rozproszonym, nie jest kłopotliwy, ale nie należy jej zbytnio przelewać, podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Wilgotne podłoże dla wielu gatunków philodendronów jest gorsze od czasowej suszy. Z podlewaniem uważajmy zwłaszcza zimą, kiedy temperatura spada, i wiele roślin przechodzi - krótszy lub dłuższy - okres spoczynku. W czasie okresu spoczynku podlewanie musi być ograniczone.

Ma okazałe złożone liście, w kolorze ciemnozielonym o ciekawym unerwieniu.

Rośliną często myloną z philodendronem wytwornym, jest cudnolist podwójnie pierzasty, który ma równie okazałe, duże liście i jest gatunkiem godnym polecenia, chociaż nieco bardziej kapryśnym niż philodendron.

cudnolist w donicy havalo

cudnolisty w donicach lechuza

Cudnolist ma piękne, ażurowe liście, a sama roślina tworzy rozłożysty krzew. Na zdjęciu wysokie donice z połyskiem Rondo

Fikus - psikus

Inną kwiaty doniczkowe, należące do gatunków stanowiących duże okazy roślin doniczkowych są fikusy np. gatunki

  • fikus Benjamina, o atrakcyjnych drobnych listkach i lekkiej, ażurowej koronie,
  • fikus sprężysty, którego liście są okazałe, zaokrąglone, skórzaste,
  • fikus dębolistny, z liśćmi klapowymi jak u dębów,

Każda z roślin może osiągnąć około 150 cm. Najbardziej kapryśny jest fikus Benjamina, ale jest również bardzo żywotny, i nawet kiedy mu zaszkodzimy, potrafi się zregenerować.

filodendron sprężysty

filodendrony sprężyste w donicach

Fikus sprężysty. Na zdjęciach donica Cubico 30 i donica kolumna Canto

filodendron czerwieniejący w donicy havelo

Fikus czerwieniejący.

fikus benjamina w okrągłej donicy

Fikus Benjamina. Na zdjęciu okrągła donica Cavo

Oryginalne rośliny doniczkowe z “plecionym pniem”

Jeżeli zależy nam na ciekawym, dużym egzemplarzu roślin doniczkowych w naszym domu, możemy zdecydować się na jeden z takich o oplecionym pniu. Do stworzenia takiej dekoracji wykorzystuje się najczęściej kwiaty doniczkowe takie jak szeflera, albo fikus Benjamina. Proces zaplatania pnia wymaga czasu, ale efekt jest piorunujący!

rośliny doniczkowe z plecionym pniem

rośliny doniczkowe z plecionym pniem

rośliny doniczkowe z plecionym pniem

Pleciony pień to efektowna dekoracja. Najczęściej formuje się w ten sposób szeflerę drzewkowatą. Na zdjęciach donica z wkładem Rondo 32

Wykorzystywana do tego celu najczęściej szeflera drzewkowata, osiąga wysokość 4-5 metrów w naturze w ojczyźnie - Tajwanie, natomiast w uprawie doniczkowej około 2-3 metrów. Ma atrakcyjne dłoniasto złożone liście, w kolorze ciemnozielonym. Jest to roślina dość kapryśna - wymaga kwaśnego podłoża, miejsca jasnego, ale bez bezpośredniego słońca. W sezonie musimy podlewać ja regularnie.

Doniczki do wnętrz - jakie donice dla dużych roślin?

Donice do wnętrz dla dużych roślin powinny być doskonale dopasowane, muszą sprostać niełatwym zadaniom. Duża roślina wymaga solidnego pojemnika, który będzie w stanie utrzymać jej ciężar, oprzeć się oddziaływaniu korzeni, a dodatkowo pięknie ją wyeksponować. Dlatego kupując duże donice do wnętrz, zwróćmy uwagę na tworzywo i jakość wykonania. Najlepiej sprawdza się donice z tworzywa sztucznego, wzmocnione włóknem szklanym, ewentualnie donice betonowe lub ceramiczne. Taki pojemniki zapewniają nam bezproblemowe użytkowanie przez długie lata, a kwiaty doniczkowe mogą się w nich rozwijać i nas zachwycać bez przeszkód.

Poszukując dużej donicy pamiętajmy, że z czasem przesadzanie rośliny będzie coraz trudniejsze. Roślinę trudno będzie wyjąć z pojemnika, aby ją przesadzić do większej doniczki. Duże rozmiary to ograniczenie. Musimy więc tak dobrać donicę, aby jej rozmiar pasował zwłaszcza na duże kwiaty doniczkowe, oraz aby donica ta bardzo długo wyglądała dobrze.

wkładanie donicy na podstawę na kółkach

podstawa do donicy na kółkach

Podstawa na kółkach sprawi, ze nawet duże, ciężkie donice będą mobilne. Podstawy do donic znaleźć można w akcesoriach do donic.

Aby ułatwić sobie pielęgnację roślin doniczkowych w dużych donicach, powinniśmy wyposażyć je w podstawki na kółkach. Takie podstawki pozwolą nam łatwo przesunąć ciężką donicę. Sprawią, że ich mobilność będzie codziennością, a my łatwo zmienimy aranżację wnętrza, czy też przesuniemy donicę w czasie sprzątania.

Mówiąc o dużych i efektownych roślinach doniczkowych, nie można nie wspomnieć przynajmniej o:

monstera dziurawa w donicy lechuza

Monsterze dziurawej, która może być prowadzona przy podporach. Jej listki są ozdobione w oryginalne, ażurowe wzory, które zależą od wieku rośliny i nasłonecznienia.

dracena w donicy classico

dracena w donicy

Efektownych, dorastających do 150-200 cm dracenach.

bambusy w okrągłych donicach cavo

Czy też bambusach, które coraz chętniej zapraszamy do naszych wnętrz. Wilgotne podłoże i dopasowany poziom nasłonecznienia sprawią, że będzie wyglądał atrakcyjnie. Na zdjęciach okrągłe donice Cavo 40

Gdy planujemy uprawę wymagającej rośliny, a nie mamy czasu i boimy się, czy nie ucierpi, możemy wybrać dla niej donicę z systemem nawadniania. Taka donica sprawi, że nasza roślina zawsze, kiedy tego potrzebuje, będzie miała dostęp do wody. Wilgotne podłoże jest dla wielu kwiatów doniczkowych warunkiem koniecznym do prawidłowego rozwoju, więc jeżeli nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy, to donica z systemem nawadniania jest dla ciebie.

Duże rośliny doniczkowe to efektowne dekoracje wnętrz - wystarczy jeden, zadbany egzemplarz, aby stać się wyjątkową ozdobą naszej przestrzeni. Duże kwiaty doniczkowe są łatwiejsze w pielęgnacji, a ich walory i właściwości wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Decydując się na jeden z zaprezentowanych przez nas gatunków, zyskasz właśnie taką ozdobę.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium