Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Drzewa owocowe sadzenie i pielęgnacja 0
Drzewa owocowe sadzenie i pielęgnacja

Jak sadzić drzewka owocowe? Przewodnik po sadzeniu i pielęgnacji drzew i krzewów owocowych.

Uprawa roślin owocowych we własnym ogrodzie umożliwia posiadanie smacznych i zdrowych owoców na wyciągnięcie ręki! To zachęca wielu ogrodników do zakładania własnych sadów i jagodników. Jednak przed przystąpieniem do sadzenia drzew i krzewów owocowych ważne jest zapoznanie się z najlepszymi terminami sadzenia i przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Zapraszam do lektury!

kwiaty brzoskwini

jabłka leżące przy rosnącej jabłoni

dorodne jabłko leżące na wyciągnietej dłoni

Drzewa i krzewy owocowe to garść witamin i smaczna przekąska, na wyciągnięcie ręki.

Kiedy posadzić drzewa owocowe? Najlepsze terminy

Terminy, kiedy najlepiej sadzić rośliny różnią się w zależności od gatunków i rodzajów sadzonek. Dzielimy je na te sprzedawane w donicach i na rośliny z odkrytym systemem korzeniowym, tzw. gołym korzeniem - wykopane z grunty bezpośrednio przed sprzedażą.

Drzewa owocowe kupione w donicach możemy sadzić cały rok, choć lepiej unikać lata, ponieważ rośliny posadzone przy wysokich temperaturach będą wymagać regularnego podlewania.

dzieci sadzą drzewo owocowe

Optymalnym terminem sadzenia drzewka z odkrytymi korzeniami jest październik, przed nadejściem przymrozków.

Termin sadzenia drzew i krzewów owocowych z odkrytymi korzeniami

Najlepszym terminem sadzenia jest jesień. Dotyczy to głównie sadzenia drzew owocowych sprzedawanych z gołym korzeniem. Drzewa owocowe posadzone jesienią dobrze się ukorzenią, dzięki czemu na wiosne będą w stanie wystartować z wegetacją pełną siłą.

Terminem, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe w pojemniku jest moment, kiedy roślina jest jeszcze w spoczynku – wczesną wiosną. Termin wiosenny przypada na przełom marca i kwietnia, kiedy ustępują największe chłody, a ziemia rozmarza.

Jak posadzić drzewko? Sadzenie drzew owocowych krok po kroku

Sadzenie drzew i krzewów owocowych ma ogromny wpływ na ich późniejsze owocowanie. Dokładny schemat postępowania - sadzenie krok po kroku - opisywaliśmy we wcześniejszym wpisie: jak sadzić drzewka owocowe i jak przygotować podłoże.

Kiedy przycinać drzewka owocowe? Przycinanie brzoskwini, wiśni, czereśni, moreli, jabłoni, śliwy i gruszy

Bardzo ważnym zabiegiem, o którym musimy przede wszystkim pamiętać przy uprawie niektórych drzewek owocowych jest przycinanie. To zabieg, który mocno wpływa na owocowanie.

cięcie drzewa owocowego

Przycinając rośliny, warto kierować się zasadą ostrożności, lepiej przyciąć mniej, niż za dużo.

Przycinanie drzewek owocowych ma na celu:

 • Usunięcie chorych i uszkodzonych gałęzi,
 • Prześwietlenie korony, w celu zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia owoców,
 • Usunięcie gałęzi, które nie owocują i osłabiają drzewo,
 • Pobudzenie młodego drzewka do rozkrzewienia się, wytworzenia nowych gałęzi.

W zależności od gatunku, drzewa owocowe przycinamy:

 • Zimą - na przełomie lutego i marca. Przycinamy takie drzewa owocowe, jak grusze, jabłonie i śliwy, a nieco później, ze względu na wrażliwość na przymrozki - brzoskwinie. Zimą trzemy też krzewy owocowe: porzeczki i maliny.
 • Latem, tuż po zakończeniu owocowania, powinniśmy przycinać takie gatunki jak wiśnie, czereśnie czy morele. Termin ten jest dla nich najlepszy, ponieważ wykazują wrażliwość na choroby bakteryjne, takie jak rak bakteryjny kory, który z większym prawdopodobieństwem rozwinie się po cięciu zimowym.

Poza przycinaniem w tych terminach, możemy wykonać przycinanie letnie, w czasie wegetacji. Wykonujemy je po zbiorze owoców, możemy lekko przerzedzać korony drzew i krzewy, usuwać gałęzie chore, krzyżujące się.

bielenie pnia drzewa owocowego

Warto pamiętać o bieleniu pni drzew - zapobiega to pękaniu kory.

Jak przyciąć drzewa owocowe?

Sposób przycinania drzewek owocowych, zależy od rodzaju cięcia. Natomiast ogólne zasady są takie same dla każdego rodzaju cięcia. Oto one:

 1. Cięcie drzew owocowych wykonujemy tylko ostrymi i czystymi narzędziami. Tępe ostrza zamiast ucinać miażdżą gałązki, niszcząc je i utrudniając odrastanie.
 2. Nie powinno się przycinać drzewek owocowych w czasie deszczu.
 3. Usuwamy pędy chore, połamane, krzyżujące się, skierowane do środka korony, oraz tzw. "wilki" (proste gałęzie, które nie owocują, najczęściej rosną wzniesione do góry).
 4. Duże rany po cięciu zabezpieczamy sztuczną korą.

Przycinanie drzewek owocowych może być prowadzone na różne sposoby i ukierunkowane na uzyskanie różnych efektów. Wyróżnia się następujące rodzaje cięcia drzewek owocowych:

 • Cięcie sanitarne - polega na usuwaniu chorych, porażonych przez grzyby i szkodniki gałęzi. Ich usunięcie jest konieczne, ponieważ osłabiają całą roślinę. Termin zależy od potrzeby i momentu, w którym występuje takie zagrożenie.
 • Cięcie odmładzające - wykonywane na starszych drzewach. To cięcie silne, w którym usuwamy najstarsze i często najgrubsze gałęzie. Nieprawidłowo wykonane może osłabiać roślinę. Cięcie odmładzające wykonujemy w czasie spoczynku rośliny, chyba że dotyczy drzew pestkowych. Wykonujemy je w celu pobudzenia drzew i krzewów do wytworzenia dużej ilości nowych pędów.
 • Cięcie formujące - czyli kształtujące pokrój rośliny. W tym rodzaju cięcia skraca się pędy o kilka centymetrów.
 • Cięcie korygujące - wykonywane dla drzew i krzewów, które wcześniej były źle przycięte.

W celu uformowania drzew i krzewów owocowych można też wykonać przyginanie pędów i gałązek. W tym celu zawiesza się na nich delikatne obciążniki, w formie chociażby woreczków z piaskiem. Inną metoda jest zapięcie pod gałązką klamerki, co nadaje jej pożądaną przez nas płaszczyznę wzrostu.

Kiedy pryskamy drzewa owocowe?

Opryski na drzewka owocowe wykonuje się wczesną wiosną, rozpoczynając pracę nawet już w lutym.

oprysk drzew owocowych

W wykonywaniu oprysków ważna jest terminowość.

Najbardziej zabiegu tego wymagają:

 • Śliwy - oprysk wykonuje się kiedy na drzewie nie ma jeszcze liści, a średnie temperatura wynosi około 7 stopni C, najczęściej jest to marzec. Nie wolno spóźnić się z tym terminem.
 • Brzoskwinie - oprysk przeciwko kędzierzawości brzoskwiń wykonuje się zimą, zanim pękną pierwsze pąki. Najczęściej jest to przełom lutego i marca.

Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę? Nawożenie młodych drzewek

Wiosną najlepiej zasilać drzewka owocowe nawozem organicznym, dostarczającym im niezbędne składniki pokarmowe, takie jak azot, potas, fosfor czy magnez. W tym celu wiosną, w obrębie rzutu korony drzewa, rozkładamy kompost. Najlepiej wykonać z niego ściółkę, o grubości kilku cm.

Z kolei przed sadzeniem drzew wiosną można dodatkowo wzbogacić dołek przygotowany do posadzenia rośliny przekompostowanym obornikiem.

Jakie drzewa i krzewy owocowe do ogrodu?

W każdym ogrodzie możemy posadzić drzewka owocowe i krzewy. Nawet na małych przestrzeniach może zmieścić się kilka karłowych drzewek owocujących. Obecnie w szkółkach i centrach ogrodniczych mamy do dyspozycji wiele rodzajów drzew owocowych: kolumnowe, szczepione i miniaturowe, które łatwo umieścimy w każdym ogrodzie. Ciekawą propozycją są szpalerowe, płaskie drzewka owocowe, które łatwo upchnąć nawet pod ścianą lub przy ogrodzeniu.

płaskie drzewo owocowe

drzewo owocowe na ścianie

Płaskie formy drzew owocowych tzw. kordony - ułatwiają wprowadzenie drzew nawet do małych ogrodów. Dodatkowo posadzone przy murze owoce szybciej dojrzewają i są rzadziej uszkodzone przez mróz.

Jak rozplanować nasadzenia drzew i krzewów owocowych w ogrodzie?

Sadzenie drzew owocowych wymaga przestrzeganiu kilku zasad. Oto one:

 • Najlepszym stanowiskiem na posadzenie drzew i krzewów owocowych jest miejsce słoneczne, w którym owoce dobrze się wybarwią. Dodatkowo duża ekspozycja na słońce spowoduje, że otrzymane owoce będą bardzo słodkie.
 • Powinno unikać się sadzenia drzew w zagłębieniach terenu, gdzie gleba wolniej się nagrzewa i tworzą się zastoiska mrozowe. W takim miejscach drzewa mogą przemarzać, a zimne powietrze uszkadzać pędy owocowe.
 • Drzewa owocowe najlepiej sadzić wiosną lub wczesną jesienią, na głębokości w jakiej rosły dotychczas i tak, żeby bryła korzeniowa miała wystarczająco miejsca.
 • Gleba powinna być przepuszczalna i mieć dużą zawartość próchnicy.
 • Odległość między drzewami owocowymi

kwitnące drzewa owocowe

maliny na krzaku

brzoskwinia

Drzewa owocowe to ładne i pożyteczne nasadzenia.

Rośliny owocujące są nie tylko pożyteczne, ale też często atrakcyjne. Liście aronii i borówki ładnie się przebarwiają. Większość drzewek owocowych wygląda oszałamiająco wiosną, kiedy kwitnie, oraz latem, kiedy rumienią się na nich owoce. Możemy więc "przemycać je" do ogrodu jako elementy dekoracji.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium