Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Drzewa owocowe sadzenie i pielęgnacja 0
Drzewa owocowe sadzenie i pielęgnacja

Drzewa owocowe sadzenie i pielęgnacja

Uprawa drzew i krzewów owocowych we własnym ogrodzie, to z pewnością dobry pomysł. Dzięki niej, mamy możliwość posiadania smacznych i zdrowych owoców, które są na wyciągnięcie ręki. To zachęca wielu ogrodników, do tworzenia nasadzeń właśnie z wykorzystaniem tych owocowych roślin. W sezonie letnim możemy zjadać je na bieżąco, a nadmiar przerobić na smakołyki na jesienne i zimowe dni.

kwiaty brzoskwini

jabłka leżące przy rosnącej jabłoni

dorodne jabłko leżące na wyciągnietej dłoni

Drzewa i krzewy owocowe to garść witamin i smaczna przekąska, na wyciągnięcie ręki.

Uprawa i pielęgnacja roślin owocowych nie należy do zbyt skomplikowanych i trudnych. Oczywiście, szczegółowe wymagania zależą od gatunku roślin, ale do większości możemy zastosować ogólne zasady.

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? Oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają, jak wykonać cięcie, a także jak dobrać rośliny do ogrodu - tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kiedy sadzić drzewa owocowe ?

Drzewka owocowe możemy kupić w donicach, oraz z tak zwanym nagim systemem korzeniowym - w tym przypadku korzenie rośliny są dobrze widoczne, drzewka owocowe są sprzedawane kopane bezpośrednio z gruntu, lub w opakowaniach z folii, wypełnionych lekkim torfem i podłożem.

Drzewa owocowe kupione w donicach możemy sadzić cały rok, choć lepiej unikać lata, ponieważ świeżo posadzone rośliny, przy wysokich temperaturach, będą wymagać regularnego podlewania.

dwójka dzieci sadzi i podlewa drzewo

Optymalnym terminem sadzenia drzew z nagim systemem korzeniowym jest październik, przed nadejściem przymrozków.

Natomiast najlepszym terminem do sadzenia drzew owocowych z nagim systemem korzeniowym, jest jesień. Optymalnym terminem jest przełom października i listopada. Drzewa owocowe posadzone jesienią, dobrze się ukorzenią, dzięki czemu wiosną, będą w stanie wystartować z wegetacją, pełną siłą.

Jeżeli spóźnimy się z sadzeniem drzew owocowych jesienią, możemy wykorzystać jeszcze termin wiosenny. Czekamy, aż podłoże rozmarznie, i wiosną, na przełomie marca i kwietnia, możemy jeszcze posadzić rośliny owocowe w ogrodzie.

Jak sadzić drzewka owocowe?

Sadzenie drzew i krzewów owocowych, ma ogromny wpływ na ich późniejsze owocowanie. Dokładny schemat postępowania, sadzenie krok po kroku opisaliśmy na naszym blogu we wcześniejszym wpisie. Znajdziecie go tu dowiecie się z niego min. jak sadzić drzewka owocowe i jak przygotować podłoże.

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Bardzo ważnym zabiegiem, który mocno wpływa na owocowanie drzew i krzewów, jest ich przycinanie.

przycinanie drzewa

Przycinając rośliny, warto kierować się zasadą ostrożności, lepiej przyciąć mniej, niż za dużo.

Przycinanie drzewek owocowych ma na celu:

  • usunięcie chorych i uszkodzonych gałęzi,
  • prześwietlenie korony, w celu zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia owoców,
  • usunięcie gałęzi, które nie owocują, i osłabiają drzewo,
  • pobudzenie drzewa do wytworzenia nowych gałęzi.

Terminy na przycinanie drzewek owocowych dzielimy, ze względu na porę roku:

  • zimą na przełomie lutego i marca, przycinamy takie drzewa owocowe, jak grusze, jabłonie i śliwy, nieco później, ze względu na wrażliwość na przymrozki - brzoskwinie, a także porzeczki i maliny.
  • latem, po zakończeniu owocowania, powinniśmy przycinać takie gatunki jak wiśnie, czereśnie czy morele, termin ten jest dla nich najlepszy, ponieważ wykazują wrażliwość na choroby bakteryjne, takie jak rak bakteryjny kory, który z większym prawdopodobieństwem rozwinie się po cięciu zimowym.

Poza przycinaniem w tych terminach, możemy wykonać przycinanie letnie, w czasie wegetacji. Wykonujemy je po zbiorze owoców, możemy lekko przerzedzać korony drzew i krzewy, usuwać gałęzie chore, krzyżujące się.

malowanie drzewa owocowego

Warto pamiętać o bieleniu pni drzew - zapobiega to pękaniu mrozowemu.

Jak przyciąć drzewa owocowe?

Sposób przycinania drzewek owocowych, zależy od rodzaju cięcia. Natomiast, do każdego z nich powinniśmy zastosować się do ogólnych zasad:

  • cięcie drzew owocowych wykonujemy tylko narzędziami ostrymi, które są sprawne ( tępe ostrza, zamiast ucinać, miażdżą gałązki, niszcząc je i utrudniając odrastanie),
  • przycinać drzewa powinniśmy tylko w czasie bez deszczu,
  • usuwamy pędy krzyżujące się, skierowane do środka korony, oraz wybujałe tzw. "wilki" (proste gałęzie, które nie owocują, najczęściej rosną wzniesione do góry),
  • duże rany po cięciu zabezpieczamy sztuczną korą.

Przycinanie drzewek owocowych może być prowadzone na różne sposoby i ukierunkowane na uzyskanie różnych efektów. Możemy wyróżnić następujące rodzaje cięcia drzewek owocowych:

  • CIĘCIE SANITARNE - polega na usuwaniu gałęzi chorych, porażonych przez grzyby, szkodniki. Ich usunięcie jest konieczne, ponieważ osłabiają całą roślinę. Termin zależny od potrzeby, momentu, w którym występuje takie zagrożenie.
  • CIĘCIE ODMŁADZAJĄCE - wykonujemy na starszych egzemplarzach. To cięcie silne, w którym usuwamy najstarsze i często najgrubsze gałęzie i pędy, dlatego nieprawidłowo wykonane, może osłabiać roślinę. Cięcie odmładzające wykonujemy w czasie spoczynku rośliny, chyba, że dotyczy drzew pestkowych. Wykonujemy je w celu pobudzenia drzew i krzewów do wytworzenia dużej ilości nowych pędów.
  • CIĘCIE FORMUJĄCE - czyli kształtujące pokrój rośliny. Wykonujemy je dla drzew owocowych rzadko, chyba, że nasze rośliny owocowe, rosną na rabatach dekoracyjnych, albo po prostu mamy w ogrodzie niewiele miejsca. W tym rodzaju cięcia, pędy skracamy o kilka centymetrów.

W celu uformowania drzew i krzewów owocowych, możemy wykonać przyginanie pędów i gałązek. W tym celu możemy zawiesić na nich delikatne obciążniki, w formie chociażby woreczków z piaskiem. Inną metoda jest zapięcie pod gałązką klamerki, co nadaje jej pożądaną przez nas płaszczyznę wzrostu.

  • CIĘCIE KORYGUJĄCE - wykonujemy dla drzew i krzewów, które wcześniej były źle przycięte.

Kiedy pryskamy drzewa owocowe?

Opryski na drzewka owocowe, wykonujemy w zależności od gatunku drzewa. Niestety, czasami tych zabiegów nie da się uniknąć, jeżeli chcemy cieszyć się owocami bez szkodników, czy oznak choroby. Zazwyczaj opryski wykonujemy wczesną wiosną, rozpoczynając pracę nawet już w lutym.

oprysk drzewka

W wykonywaniu oprysków liczy się terminowość.

Najbardziej zabiegu tego wymagają:

  • śliwy - oprysk wykonujemy, kiedy na drzewie nie ma jeszcze liści, a średnie temperatura wynosi około 7 stopni C, najczęściej jest to marzec. Nie wolno spóźnić się z tym terminem.
  • brzoskwinie - oprysk przeciwko kędzierzawości brzoskwiń, wykonujemy zanim pękną pierwsze pąki. Najczęściej jest to również przełom lutego i marca.

Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę?

Wiosną najlepiej zasilać drzewka owocowe nawozem organicznym, dostarczając im niezbędne składniki pokarmowe takie jak azot, potas, fosfor czy magnez. W tym celu wiosną, w obrębie rzutu korony drzewa, rozkładamy kompost. Najlepiej wykonać z niego ściółkę, o grubości kilku cm.

Przed posadzeniem drzewa, można natomiast wzbogacić glebę w lekko przekompostowany obornik - ale tylko, kiedy sadzimy je wiosną.

Jakie drzewa i krzewy owocowe do ogrodu?

W każdym ogrodzie możemy posadzić drzewka owocowe i krzewy. Nawet najmniejsza przestrzeń może posiadać kilka egzemplarzy owocujących. Warto jednak dobrać wielkość roślin, do przestrzeni, jaką dysponujemy. Na szczęście, obecnie mamy do dyspozycji drzewa owocowe kolumnowe, szczepione i miniaturowe, które łatwo umieścimy w każdym ogrodzie.

Ciekawą propozycją są szpalerowe, płaskie drzewka owocowe, które łatwo upchnąć nawet pod ścianą, przy ogrodzeniu itp. Taka forma nie jest nowym wynalazkiem, dobrze, że przypomniano sobie o niej.

gałęzie gruszy z owocami pnące się po ścianie

grusza pnąca się po ścianie

Płaskie formy drzew owocowych tzw. kordony - ułatwiają wprowadzenie drzew nawet do małych ogrodów. Dodatkowo posadzone przy murze owoce, szybciej dojrzewają i są rzadziej uszkodzone przez mróz.

Jak rozplanować nasadzenia drzew i krzewów owocowych w ogrodzie?

Najlepszym stanowiskiem na posadzenie drzew i krzewów owocowych, jest miejsce słoneczne. Słońce sprawi, że owoce będą odpowiednio wybarwione. Duża ekspozycja na słońce powoduje, że otrzymamy bardzo słodkie owoce.

kwitnące drzewo owocowe

owoce maliny na krzaku

brzoskwinie w talerzu leżącym na trawie

Drzewa owocowe to ładne i pożyteczne nasadzenia.

Rośliny owocujące są nie tylko pożyteczne, ale też często atrakcyjne. Liście aronii, borówki - ładnie się przebarwiają, morwa ma bardzo dekoracyjne liście ze względu na ich oryginalny kształt i same, rzadko już spotykane owoce. Większość drzewek owocowych wygląda oszałamiająco wiosną, kiedy kwitnie, oraz latem, kiedy rumienią się na nich owoce. Możemy więc "przemycać je" do ogrodu dekoracyjnego.

przetwory w słoikach stojące na półce

Nadmiar możemy przerobić na zapasy.

Drzewa i krzewy owocowe, to obowiązkowy element ogrodu. Łączą przyjemne z pożytecznym, warto jest więc wygospodarować dla nich nawet mały skrawek w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium