Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Drewno w konstrukcjach budowlanych - czy warto? 0
Drewno w konstrukcjach budowlanych - czy warto?

Zalety i wady konstrukcji drewnianych

Drewno obok kamienia jest jednym z najstarszych znanych i wykorzystywanych w budownictwie materiałów. Wykorzystywano je do wznoszenia świątyń, domów mieszkalnych i wielu obiektów użyteczności publicznej. Do dziś stosuje się drewno w wielu inwestycjach, takich jak: hale sportowe, baseny, mosty. Obróbka drewna w dzisiejszych czasach jest dużo bardziej zaawansowana, do wyboru mamy również szeroką gamę impregnatów, środków zabezpieczających drewno przed biokorozją.

Drewno wykorzystuje się nawet w konstrukcjach inżynierskich o znacznych rozpiętościach, dużych obciążeniach i trudnych warunkach użytkowania. Drewno jest dobrym, lekkim i zarazem trwałym materiałem. Cechuje się dość dużą wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie, przy stosunkowo małym ciężarze objętościowym elementów konstrukcyjnych.

Ważniejsze zalety drewna i konstrukcji drewnianych:

  • lekkość
  • odporność na działania korozyjne wielu związków chemicznych
  • dobra izolacyjność cieplna
  • łatwość obróbki i łączenia elementów
  • możliwość przemysłowej produkcji i prostego montażu w dowolnej porze roku,
  • łatwość wzmacniania i przebudowy
  • małe prawdopodobieństwo uszkodzeń w czasie transportu i montażu
  • możliwość rozebrania konstrukcji i odzyskania materiału

To co przemawia za wyborem drewna do wznoszenia budowli drewnianych, to piękna, naturalna faktura ścian, prostota bryły i szczególnie korzystne warunki mikroklimatu wnętrz. Kolejną zaletą jest szybkość wznoszenia takich konstrukcji, gdzie garaż lub domek możemy postawić w jeden dzień, a dom zbudować w kilka tygodni. Odpowiednie docieplenie sprawia, że izolacyjność takiej budowli będzie tak samo wysoka jak budowli ceglanych. Inną zaletą jest także oszczędność środków, ponieważ budując np. garaż drewniany nie musimy wykonywać elewacji, a odeskowana konstrukcja jest przyjemna w odbiorze i tworzy pozytywny klimat. Nie musimy także obawiać się degradacji drewna, ponieważ współczesne środki do konserwacji i impregnacji drewna dają bardzo dobre efekty.

Wady drewna i konstrukcji drewnianych:

  • niejednorodność i anizotropowość materiału (różne właściwości wytrzymałościowe drewna wzdłuż i w poprzek włókien)
  • łatwopalność
  • korozja biologiczna, czyli podatność na niszczące działanie wilgoci i szkodników biologicznych, np. owadów, grzybów i pleśni.

Mimo tych wad, dzisiejsze zaawansowanie technologiczne w wyrobach do ochrony drewna, pozwala na znaczne wyeliminowanie tych wad w konstrukcji.

Sposoby impregnacji i zabezpieczenia drewna przed ogniem

W konstrukcjach budowlanych najczęściej stosuje się drewno sosny i świerka, znacznie rzadziej jodły, modrzewia lub drzew liściastych. Drewno w Polsce wydaje się wciąż mało docenianym materiałem w budownictwie, tymczasem w USA czy Kanadzie prawie 70% ludności mieszka w domach o konstrukcji drewnianej. Drewno jest materiałem pochodzenia organicznego, więc należy pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji i zabezpieczeniu szczególnie przed korozją biologiczną. Podatność na szkodliwe działanie czynników biologicznych zależy nie tylko od właściwości materiału, ale także od prawidłowego rozwiązania konstrukcyjno-budowlanego, warunków eksploatacji i bieżącej konserwacji.

Do ochrony drewna i materiałów drewnopochodnych wolno stosować tylko te środki, które zostały dopuszczone do stosowania w budownictwie. Odpowiednie certyfikaty i aprobaty techniczne oraz instrukcje dotyczące zabezpieczenia drewna wydaje Instytut Techniki Budowlanej, a Państwowy Zakład Higieny wydaje ocenę lub atest higieniczny, dotyczący wprowadzanych środków chemicznych. Drewno przygotowywane do impregnacji powinno być wysuszone i wyczyszczone.

Impregnacji drewna dokonuje się następującymi metodami:

  • powierzchniową - smarowanie pędzlem, kąpiele lub natrysk
  • wgłębną - ciśnieniową, próżniową lub ciśnieniowo-próżniową

Rodzaje impregnatów:

  1. Woski - nadają drewnu jedwabisty, szlachetny połysk. Nowoczesne pigmenty w nich zawarte w piękny sposób podkreślają rysunek drewna. Zawarty w produktach wosk odpycha wodę oraz tworzy skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Dobry wosk jest często kombinacją wosku naturalnego pszczelego z żywicą. Wówczas taki preparat nie łuszczy się i nie pęka nawet w ekstremalnych warunkach. W warunkach zewnętrznych dobry wosk zapewnia ochronę i dekorację przez 5 lat.

    Polecane do zabezpieczania elewacji drewnianych, domów z bala, płotów, boazerii czy podbitek.

  2. Lakierobejce - tworzą na drewnie błyszczącą powłokę, zabezpieczając drewno przed wnikaniem wody, nadają satynowy połysk. Pozwalają na zachowanie niezmiennego koloru przez lata i podkreślają rysunek drewna, choć mogą być też zupełnie kryjące. Chronią przed czynnikami atmosferycznymi. Lakierobejce, dzięki gęstszej konsystencji łatwiej się nakłada, ponieważ preparat ten nie pryska i nie kapie. Dobre jakościowo lakierobejce, zapewniają dekorację i ochronę przez 5 lat.

    Polecane do zabezpieczania okien i drzwi drewnianych, mebli ogrodowych, balustrad.

  3. Impregnaty - wzmacniają powierzchniową strukturę drewna, aktywnie odpychając wodę i zabrudzenia. Chronią przed biokorozją i czynnikami atmosferycznymi. Zachowują naturalny rysunek drewna.

    Polecane do stosowania na płoty i bramy, altany, pergole, elewacje, meble ogrodowe.

  4. Oleje - zalecane są do stosowania na drewno egzotyczne, które na zewnątrz wykorzystywane jest najczęściej na tarasy, mostki, elementy architektury ogrodowej czy meble ogrodowe. Dobre oleje zawierają olej tungowy, który służy do produkcji najbardziej trwałych impregnatów do drewna, wykorzystywanych w przemyśle szkutniczym do zabezpieczania łodzi przed najcięższymi warunkami, takimi jak działanie wody morskiej. Olej podkreśla naturalny rysunek drewna i głęboko wnika w drewno, zapobiegając pękaniu i wysychaniu powierzchni. Nie łuszczy się nawet w ekstremalnych warunkach i zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi.

  5. Lakiery - lakiery przeważnie dostępne są w dwóch wersjach: półmat lub połysk. W lakierach stosowanych na zewnątrz zawarty jest filtr UV, który zabezpiecza drewno przed szarzeniem. Specjalistyczne żywice zapewniają elastyczność i wytrzymałość powłoki na zmienność wymiarów drewna podczas różnych pór roku. Lakier zapewnia wysokie walory estetyczne i ochronę drewna przed czynnikami atmosferycznymi oraz zabrudzeniami.

Usuwanie grzybów pleśniowych i domowych

Grzyby pleśniowe i domowe występujące w naszym otoczeniu są bardzo szkodliwe dla człowieka. Często pojawiają się w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach o dużej wilgotności. Rozwijające się grzyby wydzielają szkodliwe substancje i mogą powodować infekcje, alergie, reakcje toksyczne czy astmę. W celu ich zwalczenie rekomenduje się środki grzybobójcze do drewna. Grzyby domowe powodują rozkład, czyli próchnienie drewna, a owady żerujące w drewnie, drążą w nim kanaliki znacznie osłabiając trwałość elementów i konstrukcji drewnianych. Jeśli już usuniemy grzyby, aby nie pojawiły się one ponownie, możemy usprawnić wentylację pomieszczenia, by nie gromadziła się w nim wilgoć. Możemy to zrobić np. poprzez rozszczelnienie okien.

Jak stworzyć na drewnie powłokę przeciwogniową?

Elementy drewniane o mniejszych przekrojach lub szczególnych wymaganiach można chronić, stosując okładziny płytowe z materiałów niepalnych lub o ograniczonej palności bądź też powlekając ich powierzchnię chemicznymi środkami opóźniającymi czas zapłonu i ograniczającymi rozprzestrzenianie się ognia np. Ogniochron firmy Altax. Środek ten zabezpiecza drewno i sklejkę przed ogniem do stopnia NIEZAPALNOŚCI, chroni również przed grzybami i owadami – technicznymi szkodnikami drewna. Polecany jest głównie do zabezpieczenia więźb dachowych, odeskowania dachów oraz elementów ścian działowych. Ogniochron spełnia normę NRO (nierozprzestrzeniający ognia). Mając w ten sposób zabezpieczoną konstrukcję, możemy być pewni, że drewno posiada odpowiednią ochronę przed ogniem.

Drewno, używane od setek lat, jest wciąż pożądanym i docenianym budulcem. Współczesne technologie, pozwalają na jeszcze lepsze wykorzystanie drewna i oferują wiele jego form. Dzięki temu możliwe jest wykonanie budowli trwałych, solidnych i dobrze zabezpieczonych przed czynnikami korozyjnymi. Warto korzystać z uroków i właściwości drewna w swoim otoczeniu, a odpowiednia jego konserwacja pozwoli nam cieszyć się nim przez pokolenia.

Więcej na temat drewna przeczytasz także tutaj - Drewno w ogrodzie - wszystko co musisz wiedzieć.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium