Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
1 999,00 zł 1 199,00 zł
szt.
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
1 799,00 zł 999,00 zł
szt.
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
3 599,00 zł 2 299,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
2 599,00 zł 1 799,00 zł
szt.
Łóżko ogrodowe CORDA z plecionego sznura
Łóżko ogrodowe CORDA z plecionego sznura
2 699,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Klasyczny zestaw mebli ogrodowych BASSO technorattan
Klasyczny zestaw mebli ogrodowych BASSO technorattan
3 899,00 zł 3 299,00 zł
szt.
Wypoczynkowy komplet mebli ogrodowych MODESTO technorattan
Wypoczynkowy komplet mebli ogrodowych MODESTO technorattan
3 599,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 999,00 zł
szt.
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
1 399,00 zł 999,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
5 999,00 zł 3 499,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Choinka - żywa czy sztuczna? Jaka będzie najlepsza 0
Choinka - żywa czy sztuczna? Jaka będzie najlepsza

Choinka - żywa czy sztuczna?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jak co roku, stajemy przed dylematem jaką choinkę wybrać? Która - żywa czy sztuczna choinka - lepiej spełni nasze oczekiwania. W poniższym artykule przedstawimy Państwu wady i zalety zarówno choinki żywej, jak też sztucznej. Mamy nadzieję, że uzyskana wiedza ułatwi Państwu wybór, sprawiając, że chociaż jeden element z długiej listy przygotowań będzie mógł być odhaczony.

choinka

Tradycja choinki....

Choinka ma znaczenia zarówno dla katolików, jednak dużo wcześniej pojawiała się w wierzeniach pogańskich. Katolicy upatrują w niej drzewo rajskie, drzewo nadziei - co symbolizuje zielony kolor igieł. W wierzeniach ludowych natomiast choinka także ma swoje znaczenie - jest to symbol płodności, odrodzenia i życia. Choinka ubierana w rozmaite ozdoby miała nas chronić od złego i zachować w pomyślności, poszczególne ozdoby mają również swoje znaczenia symboliczne - jak na przykład łańcuchy symbolizują spętanie grzechem, anioły opiekę nad domem.

Choinka sztuczna - zalety

Choinka sztuczna, w obecnych czasach coraz lepiej imituje naturalne drzewka. Możemy wybierać w rozmaitych kształtach,rodzajach drzew czy nawet w kolorystyce - dostępne są drzewka nie tylko zielone, ale również białe czy nawet różowe. Szeroki wybór pozwala dobrać drzewko, które idealnie pasuje do naszego wnętrza. Bogata oferta pozwala znaleźć produkt, który idealnie sprosta naszym oczekiwaniom i będzie tym wymarzonym.

Kolejna zaleta sztucznej choinki, to jej małe wymagania. Choinka nie wymaga zachowania odpowiednio niskiej temperatury, aby zwiększyć jej żywotność, nie potrzebuje regularnego podlewania i hartowania. Jedyne co musimy wykonać zanim rozpoczniemy jej strojenie, to ewentualne przetarcie z kurzu. Łatwe utrzymanie i brak wymogów to jedna z głównych zalet sztucznych drzewek.

Sztuczne choinki to szansa na nawet kilka tygodni bytowania choinki w naszym domu. Sztuczne drzewko możemy utrzymywać tak długo jak tylko mamy ochotę. Jeżeli chcemy, możemy ubrać je już nawet na początku grudnia, a ono i tak w doskonałym stanie doczeka do Świąt. Jest Niewątpliwa zaleta, ponieważ w przypadku choinek żywych ogranicza nas ich trwałość. Wysoka trwałość i niezmienność sztucznych drzewek to jeszcze jeden argument za ich zakupem. Dzięki temu czas przetrzymywania choinki w domu jest nieograniczony.

choinka

Jako ostatnią zaletę chcemy wymienić brak opadających igieł,których resztki odnajdujemy czasem jeszcze długo po rozebraniu choinki. Jest to chyba największa zaleta, brak konieczności dodatkowe sprzątania, uciążliwie kłujące i opadające igły w czasie rozbierania choinki.

Wady choinek sztucznych

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że choinki sztuczne wcale nie są przyjemniejsze dla środowiska, tworzywo sztuczne z jakiego są wykonane rozkłada się nawet 400 lub więcej lat. Jego produkcja wydziela do atmosfery szkodliwe gazy, a po zużyciu choinki jest jeszcze jednym śmieciem, który zanieczyszcza nasza Planetę.

Kolejna wada to wysoka cena choinek sztucznych. Pomimo, że ten koszt ponosimy raz na kilka lat, to jednak jest to jednorazowy, bardzo duży w porównaniu choinek żywych koszt, który uzależniony jest od wymiaru drzewa, jego rodzaju i jakości. Im bardziej rzeczywisty wygląd drzewka, tym niestety jego cena jest wyższa.

Dodatkowo do wad choinek sztucznych możemy dodać ich całkowity brak zapachu. Jeżeli ktoś tęskni za zapachem igliwia w domu, w czasie świąt, to niestety w przypadku choinek sztucznych, musi chyba zdecydować się na odświeżacz powietrza.

Zalety żywych choinek

Choinki żywe od zawsze były obecne w naszych domach w czasie Świąt. Dopiero od niedawna wymyślono ich sztuczne zamienniki.

choinka

Na samym początku rozważań o choinek żywej chcemy obalić mit, jakoby kupując żywą choinkę szkodzimy środowisku. JEST TO MYLNE MNIEMANIE. Obecnie choinki pochodzą z upraw kontrolowanych, prowadzonych w miejscach gdzie naturalne lasy nie mogą występować , na przykład ze względu na słupy i kable wysokiego napięcia, gdzie wysokie drzewa by się nie sprawdziły. Najważniejsze jest więc upewnić się co do źródła pochodzenia naszego drzewka, a możemy być spokojni, że jego zakup, jest o wiele mniej szkodliwy dla środowiska niż sztuczna, rozkładająca się wiele setek tysięcy lat choinka. Choinka żywa jest przyjazna dla otoczenia również dzięki jej szybkiemu rozkładowi. Po upływie świąt, możemy wyrzucić ją na kompost, a nawet jeżeli powędruje do śmieci Bio, jej rozkład potrwa zaledwie jeden sezon, a ona sama będzie źródłem pożytecznego kompostu.

Żywa choinka jest niezastąpiona ze względu na jej zapach, Nic nie jest w stanie naśladować naturalnego aromatu, jaki powstaje w pomieszczeniu, podczas ustawienia w nim żywego drzewka. Obecnie mamy możliwość zakupu drzewa z korzeniem, które po świętach, jeśli odpowiednio o nie zadbamy, możemy posadzić w ogrodzie. Obecność żywej rośliny w pomieszczeniu wpływa także na poprawę jakości powietrza w otoczeniu, powietrze jest nawilżane i przyjemne.

Przeczytaj także nasz wpis dotyczący wyboru żywej choinki! Znajdziesz go tutaj - Jaka choinka - jodła, sosna czy świerk? A może coś innego?

choinka

Wady choinek żywych

Do jednej z głównych wad żywych choinek możemy zaliczyć ich krótko-terminowość. Choinki żywe są zakupem z reguły jedno-sezonowym, ich obecnością w pomieszczeniu możemy cieszyć się zaledwie około 3 tygodni ( nie licząc choinek w doniczkach, z systemem korzeniowym ). Pielęgnacja żywych choinek jest uciążliwa - musimy dbać o ich podlewanie, oraz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Aby posadzić choinkę wiosna w ogrodzie, musimy pamiętać o jej odpowiednim hartowaniu i przechowywaniu do czasu, aż ziemia rozmarznie, dlatego też te zabiegi mogą stanowić problem.

Problem z osypujący się igłami, podczas użytkowania czy rozbierania choinki, jest jednym z głównych utrudnień, które wpływają na nasza decyzję i rezygnację z zakupu żywego drzewka. Wizja sprzątania kłujących i wchodzących w każdy zakamarek igieł, jeszcze długo po wyniesieniu drzewa, nie należy do kuszących.

choinka

Elementy sporne choinek żywych

Chcemy przedstawić tu dwie cechy, które przez każdego z Państwa mogą być rozważana i odbierane inaczej.

Po pierwsze cena choinek żywych - jest niższa niż choinek sztucznych, ale nie zawsze jest niska. Najczęściej jako choinki sprzedawane są świerki pospolite, i ich cena jest rzeczywiście niska, jednak jeżeli zdecydujemy się na zakup świerka kłującego lub jodły, to cena nie jest już tak zachwycająca.

Druga cecha to nieregularność i niepowtarzalny wygląd - często mimo naprawdę szerokiego wyboru nie uda nam się znaleźć choinki, która idealnie spełniałby nasze oczekiwania. Dodatkowe takie cechy jak nieregularny układ, delikatnie zawisłe gałęzie czy czubek, nadają choince unikalnego wyglądu. Z pewnością nikt nie będzie miał takiej samej, ale nie zawsze uda nam się ją doskonale dopasować do otoczenia, a na pewno będzie trudniej niż z symetryczną, regularną sztuczną choinką.

choinka

WYBÓR…

Decyzja należy do Państwa. Czy wybieramy tradycyjne, jednak trochę bardziej uciążliwe rozwiązanie i decydujemy się na żywą, pachnąca choinkę, czy może wybierzemy wygodę i kupimy choinkę sztuczną?

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Państwu podjąć właściwą decyzję.

choinka

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium