Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Amarylis - co zrobić aby zakwitł? 3
Amarylis - co zrobić aby zakwitł?

Amarylis pielęgnacja

Amarylis to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa, która charakteryzuje się jednym z największych kwiatów w tej grupie roślin. To roślina doniczkowa, której kwiat pojawia się zimą, dzięki czemu stanowi oryginalną dekorację mieszkania. Amarylis określa się też jako kwiaty cięte w donicy. Prosta łodyga i efektowne kwiaty sprawiają, że chętnie tworzymy z nich zimowy ogród w doniczkach na parapecie. Hippeastrum chętnie wykorzystuje się do dekoracji w wazonach, misach, oraz kokedamach.

Nazwa amarylis nie jest nazwą, która jest poprawna dla przedstawionej na zdjęciu rośliny - tak naprawdę jest to hippeastrum, czyli zwartnica. Prawdziwe amarylisy nie należą do roślin doniczkowych, a gruntowych, uprawianych w naszych ogrodach. Obydwie rośliny należą do roślin kwitnących, ale mają niewielkie różnice w wyglądzie. Jednak ich piękne kwiaty i inne cechy budowy powodują, że czasem są mylone.

Hippeastrum amarylis

Hippeastrum amarylis to efektowna dekoracja.

W tym artykule więc, pisząc o amarylisie mamy na myśli zwartnicę.

Amarylis hippeastrum - zimowe kwiaty z niepozornej cebuli

Amarylis hippeastrum to roślina z rodziny amarylkowatych, pochodząca z krajów Afryki Południowej. Jest to kwiat, który ma korzeń w postaci dużej cebuli. W okresie jesiennym wyrastają z cebuli skórzaste, zaokrąglone liście, wśród których, po pewnym czasie zaczyna rozwijać się pusta w środku łodyga. Na jej szczycie powstanie najważniejszy dla rośliny organ - pąk kwiatowy. Może on być złożony nawet z kilku dużych kwiatów. Kwiaty amarylisa kwitną do kilku tygodni, pod warunkiem, że nie ustawimy go w zbyt ciepłym miejscu. Kwiaty mają kolor czerwony, kremowy, biały, pomarańczowy, różowy, łososiowy lub nawet zielonkawy. To duże kielichy. Kolor kwiatów zależy od odmiany amarylisa. Ciekawą odmianą jest amarylis belladonna - nazywany amarylisem prawdziwym, którego kwiaty mają liliowo różowy kolor. Ale wciąż pojawiają się nowe odmiany, które zaskakują kwiatami nie tylko w jednym kolorze, ale z obrzeżeniem w innej barwie niż kolor podstawowy. Kwiaty utrzymują się do kilku tygodni.

Amarylis biały

Amarylis czerwony

Amarylis dwubarwny

Amarylis ma kwiaty jedno i dwubarwne.

Uprawa amarylisa nie jest skomplikowana. To jak pielęgnować amarylis będą w stanie wykonać nawet osoby zapracowane i początkujące w uprawie roślin doniczkowych. Dodając do łatwej pielęgnacji fakt, że należy on do doniczkowych roślin kwitnących zimą powoduje, że hippeastrum amarylis staje się godną uwagi rośliną, którą można uprawiać doniczkowych.

Mimo, że pielęgnacja amarylisa nie jest trudna, warto przyswoić sobie kilka zasad odnośnie sadzenia, podlewania czy stanowiska, aby móc cieszyć się z tej rośliny i jej walorów.

Jak posadzić amarylis w doniczce?

Kupując amarylis możemy spotkać jego dwie formy w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych, a nawet marketach - roślina już podpędzona w donicy, albo cebula. Jeżeli kupiliśmy amarylis w formie cebuli, koniecznie trzeba posadzić ją do żyznej, świeżej ziemi. Cebula ma wystawać ponad ziemię na 1/3 swojej wysokości. Sadzimy go do doniczki o szerokości około 15-20 cm. Po posadzeniu w doniczce, cebulę stawiamy na jasnym stanowisku, na ciepłym parapecie i obficie podlewamy. Od tej pory pozostaje nam tylko czekać na pierwsze pąki, podlewając regularnie kwiat. Amarylis jak prawie każda roślina cebulowa, nie lubi przelewanie. W przypadku amarylisa musimy pilnować, aby nadmiar wody nie zalegał w doniczce, ani podstawce.

Cebula Amarylisa

Cebula musi być twarda i jędrna.

Na co zwrócić uwagę kupując amarylis?

Kupując amarylis, musimy dokładnie przyjrzeć się roślinie. Jak powinna wyglądać?

  • cebulki powinny być twarde, jeżeli można je wcisnąć palcem, są zleżałe i suche, nie kupuj takich,
  • cebule muszą mocno trzymać się w donicy, nie mogą być suche, ani pokryte nalotem, z odpadającymi łuskami.
  • jeżeli są już liście, to sprawdźmy, czy nie ma na nich objawów żerowania lub bytowania pasożytów,
  • gdy kupujemy kwitnącego amarylisa, najlepiej aby kwiat nie był jeszcze w pełni rozwinięty, niosąc go do domu, chronimy przed mrozem,
  • możemy kupić nowe odmiany rośliny, które mają cebule zawinięte w siatkę, filc, takie gatunki rosną bez podłoża, ale dłużej dojrzewają do kwitnienia; sprawdzają się pięknie w dekoracjach ze szkłem, wazonach.

Jak pielęgnować amarylis aby zakwitł - pielęgnacja amarylis

Amarylis zaczyna kwitnąc najczęściej pod koniec listopada, na początku grudnia. Jak pielęgnować amarylis aby zakwitł? Bardzo ważne jest podlewanie - pilnujemy regularności podlewania, a kiedy pojawiają się pierwsze pąki, podlewamy obficie i często. Nie przelewamy, ale jednocześnie nie wolno dopuścić do przesuszenia rośliny.

Kwiat powinien pojawić się po około 3 tygodniach. W okresie kwitnienia i rozwoju łodygi rośliny nie musimy nawozić - wszystko czego jej potrzeba, ma w donicy. W czasie kwitnienia unikamy wysokich temperatur i przestawiania rośliny, aby nie złamać łodygi.

wzrastający Amarylis na parapecie

Kwiat lubi jasne stanowiska, ale bez bezpośredniego silnego słońca.

Jak pędzić cebulki amarylisów?

Pędzenie cebulek ma na celu pobudzenie ich do wzrostu i przyspieszenie tego etapu. Po zakupie cebulki można zanurzyć ją na godzinę w ciepłej wodzie. Następnie umieszczamy cebulę w doniczce, w żyznym podłożu, i podlewamy. Kolejny krok to wstawienie doniczki do naczynia z ciepłą wodą. Cebulę musimy ustawić w miejscu, gdzie temperatura wynosi około 24 stopni. Taki zabieg skutecznie pobudzi ją do wypuszczenia korzeni i pędów, szybciej obudzi ją ze spoczynku

Co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu?

Amarylis kwitnie nawet kilka tygodni - warunkiem jest ustawienie go w chłodniejszym pomieszczeniu. Po przekwitnieniu rośliny nie wyrzucamy, możemy przechować ją do kolejnego roku i sprawić, żeby zakwitła.

Po przekwitnięciu obcinamy łodygę, pozostawiając liście, które muszą teraz zgromadzić materię odżywczą i przygotować cebulę do okresu spoczynku. Cebulę cały czas podlewamy, nieco mniej obficie, aż do momentu, kiedy liście zaczną zasychać i żółknąć. Możemy ją do tego czasu również lekko nawozić. Suche liście są oznaką przejścia w stan spoczynku. Od tego czasu rośliny nie podlewamy i nie nawozimy. Po zaschnięciu liści, wyjmujemy cebulę z doniczki. Cebulki oczyszczamy z korzonków, podłożą, suche liście obrywamy. Cebule umieszczamy w pojemniku, najlepiej drewnianej skrzynce, zasypujemy lekkim podłożem, lub trocinami. Skrzynkę stawiamy w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Po kilkutygodniowym okresie spoczynku, jesienią, cebulę wsadzamy do świeżej ziemi i podlewamy, kolejny raz czekając na kwiaty.

Amarylis na parapecie

Amarylis to piękna, oryginalna i niewymagająca roślina. Warto mieć ją u siebie w domu.

Komentarze do wpisu (3)

14 grudnia 2023

Opis bardzo fachowy i pouczający -dziękuje za porady będę się stosował do tej porady ,piękny kwiat zasługuje na dobrą pielęgnację , pozdrawiam.

3 lutego 2024

A co zrobić, jak liście wcale nie żółkną? Ja wystawiłam w maju na dwór i liście rosły i w sierpniiu i we wrześniu

12 lutego 2024

Dziękuję za informację niestety nie wiedziałam że należy ją po przekwitnięciu zasuszyć i odstawić mam co prawda ciągle liście ale już drugi rok nie kwitnie ponieważ jest tylko cebula i listki wyrastające obok nowe nie wiem co robić czy teraz ją wstawić do wysuszenia czy pozostawić aby sobie jeszcze te listki rosły a na jesień spróbować wstawić w ciemne chłodniejsze miejsce czy wystarczy jak będę podlewać i czekać na cud że może wyrośnie jakaś niespodzianka

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium