Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Czym różni się zgłoszenie od pozwolenia na budowę? 0
Czym różni się zgłoszenie od pozwolenia na budowę?

Czym różni się zgłoszenie od pozwolenia na budowę? - Usprawnienie procesów budowlanych.

Według obowiązującej ustawy pozwolenie w dalszym ciągu wymagane jest przy budowie domów w zabudowie szeregowej oraz tzw. bliźniaków. Decyzja o pozwoleniu na budowę nie jest jednak wymagana od osób budujących wolno stojący dom jednorodzinny lub planujących przebudowę już istniejącego domu. Zgłoszenie jest możliwe w przypadku takich inwestycji, gdyż nie oddziałują one na sąsiednie nieruchomości. Zniesienie pozwolenia dotyczy również budowy obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m², a w tym m.in.: wolno stojącego (parterowego) budynku gospodarczego, garażu, altany, ganku i ogrodu zimowego oraz wolnostojącego (parterowego) budynku rekreacji indywidualnej-domku letniskowego. Dotyczy to również budowy wiaty, przydomowego basenu i oczka wodnego, których powierzchnia z kolei nie przekracza 50 m², a także przydomowego szamba o pojemności do 10 m³. Zgłoszenie odnosi się jednak do budowy obiektów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, a do granicy sąsiada jest więcej niż 4 m. Zacienienie rzucane przez obiekt natomiast występuje tylko na naszej działce.

Pozwolenie na budowę w dalszym ciągu wymagane jest m.in. przy budowie budynków usługowych i budynków wielorodzinnych. Konieczne jest także przy remoncie lub przebudowie obiektów wpisanych do rejestru zabytków, lub usytuowanych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Pozwolenie potrzebne jest również przy budowie obiektów, które przekraczają powierzchnię, która mieści się w normach dozwolonych dla zgłoszenia budowy oraz przy budowie ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m.

Dozwolona ilość obiektów na terenie działki możliwa przy zgłoszeniu:

  • wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, altany oraz przydomowe ganki i ogrody zimowe - dwa na każde 500 m2 działki,
  • budynki rekreacji indywidualnej (domki letniskowe) - jeden na 500 m2 działki,
  • wiaty - jedna na każde 1000 m2 działki.

Duży wpływ na zaoszczędzenie czasu ma również zniesienie siedmiodniowego terminu zawiadomienia organu o dacie rozpoczęcia budowy. Rozpoczęcie budowy w przypadku zgłoszenia może nastąpić obecnie po upływie 30 dni od zgłoszenia budowy i dostarczenia wymaganej dokumentacji. Rozpoczęcie możliwe jest, jeśli w danym czasie nie zostanie wniesiony żaden sprzeciw wydany przez właściwy organ. Czas wymagany przy pozwoleniu na budowę to 65 dni.Termin, w którym może nastąpić rozpoczęcie prac budowlanych wg zgłoszonego projektu, wydłużony został nawet do 3 lat od wyznaczonej daty.

Główną ideą zgłoszenia jest skrócenie uciążliwej procedury budowlanej - Dlatego przy zgłoszeniu nie ma obowiązku załączania oświadczeń o dostawie energii, wody, ciepła i gazu, a także odbioru ścieków oraz oświadczeń od zarządcy dróg o możliwości połączenia działki z drogą gminną lub powiatową. Zazwyczaj zebranie odpowiednich oświadczeń pochłaniało dużo czasu. Jednak w przypadku dróg wojewódzkich i krajowych takie oświadczenia są dalej wymagane. Kontrola podłączeń sieciowych ma miejsce wówczas dopiero podczas oddawania budynku do użytku.

Wymagane dokumenty przy zgłoszeniu budowy i pozwoleniu na budowę

Zgłoszenie budowy:

  • mapa do celów projektowych,
  • projekt budowlany,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Pozwolenie na budowę:

  • mapa do celów projektowych,
  • projekt budowlany,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,

a także:

  • informacja o przyłączach,
  • uzyskanie uzgodnień i opinii innych organów.

W przypadku obu procedur zarówno zgłoszenia, jak i pozwolenia na budowę należy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Czas oczekiwania na tzw.”milczącą zgodę na użytkowanie” skrócono w trybie zgłoszenia do 14 dni. Przy pozwoleniu na budowę czas oczekiwania pozostaje w dalszym ciągu nawet do 21 dni.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium