Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Duży narożnik tarasowy Norrsken na nóżkach
Duży narożnik tarasowy Norrsken na nóżkach
17 750,00 zł 12 000,00 zł
szt.
Podświetlana donica TILLA LED
Podświetlana donica TILLA LED
429,00 zł 407,55 zł
szt.
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
3 680,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
4 820,00 zł 4 400,00 zł
szt.
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
3 720,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
12 900,00 zł 10 900,00 zł
szt.
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska
547,46 zł 499,00 zł
szt.
Leżak basenowy Nardi EDEN
Leżak basenowy Nardi EDEN
550,00 zł 500,00 zł
szt.
Fotel Nardi ARIA
Fotel Nardi ARIA
840,00 zł 500,00 zł
szt.
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
280,00 zł 200,00 zł
szt.
Mały stolik Nardi Aria 60x60
Mały stolik Nardi Aria 60x60
315,00 zł 250,00 zł
szt.
Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? 0
Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

Obrzeża oddzielające rabaty od trawnika, sprawiają, że ogród staje się estetyczny, i łatwiejszy w pielęgnacji. Aby wykonać takie funkcjonalne obrzeża trawnika, nie trzeba dysponować dużym budżetem - dobry pomysł sprawi, że nawet tanie rozwiązanie może nas pozytywnie zaskoczyć.

Obrzeża ogrodowe - czy są potrzebne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od miejsca, w jakim chcemy obrzeże zaplanować, lub z niego zrezygnować.

Z pewnością konieczne jest w ogrodzie obrzeże chodnikowe - które zapewnia stabilność ścieżki. W naszym ogrodzie ustawia się je na podsypce betonowej, lub mocuje się za pomocą palików, a pomiędzy układa się nawierzchnię, najczęściej z kostki brukowej betonowej.

Natomiast oddzielenie trawnika od rabaty nie jest konieczne, ale z pewnością jest bardzo praktyczne i wygodne.

przycinanie trawy przy obrzeżach

Obrzeża ułatwiają pielęgnację ogrodu.

Jakie funkcje spełnia obwódka?:

 • wyznacza kształt rabat i trawników,
 • łatwiej kosić trawnik, nie potrzeba jest podkaszarka,
 • chroni rośliny przed uszkodzeniami, zapobiega deptaniu rabaty - zwłaszcza, gdy stosujemy palisadę, czy niski płotek,
 • ogranicza wypadanie ściółki z rabaty na trawnik, np. żwiru, kory,
 • stabilizuje konstrukcję nawierzchni,
 • zapobiegają przerastaniu trawy na rabaty, ale powstrzymują roślinność na rabatach, zwłaszcza tych ekspansywnych, które rozrastają się przez korzenie,

Możemy mocować je na poziomie gruntu, wkopać głębiej, lub ustawić ponad - jak palisada.

obrzeże kamienne

Murek z cegły podkreśla urok róż, a obwódka dookoła ułatwia koszenie.

Rodzaje obrzeży w ogrodzie

Obrzeża trawnikowe czy przy nawierzchniach mogą być wykonane z różnych materiałów - dzięki temu łatwo dopasować je do naszego ogrodu, oraz budżetu. Powinniśmy też kierować się rodzajami nawierzchni z jakimi mają sąsiadować - to wymusza na nich funkcje, trwałość i design.

Obrzeża klasyfikujemy na podstawie materiału i wyróżniamy:

 • betonowe,
 • drewniane,
 • kamienne,
 • z plastiku,
 • ceramiczne,

Ze względu na sposób wykonania natomiast możemy wyróżnić:

 • taśmy,
 • rollborder,
 • krawężnik,
 • i obrzeża wykonywane z drobniejszych, pojedynczych elementów, które łączymy w jeden ciąg,

obrzeże między trawą a kamieniem

Obrzeża powodują, że ogród jest łatwiejszy w pielęgnacji i wygląda estetycznie.

To jaki rodzaj obrzeża wybierzemy, jest mocno uzależniony od stylu ogrodu. Ogród naturalistyczny i nowoczesny stanowią zupełnie inne miejsca, które wymagają innych rozwiązań. Te elementy należy dobrze przemyśleć, gdyż, tak jak inne obiekty małej architektury, powinny podkreślać styl i piękne ogrodu. Przed przystąpieniem do pracy, warto przejrzeć najciekawsze pomysły i skorzystać z tego, co wiedzą już inni ogrodnicy.

Obrzeża betonowe

Ten rodzaj obwódek jest wykonany z elementów takich jak betonowa kostka, czy krawężnik. Najlepiej pasuje do ogrodów nowoczesnych, chociaż odpowiednia kolorystyka sprawi, że w każdej przestrzeni może dobrze wyglądać. Prosta kostka ułatwi nam wytyczyć łukowaty kształt, ale jeżeli planujemy krawężnik, trzeba będzie kupić specjalny, łukowy.

palisada betonowa

Palisada betonowa jest bardzo popularnym rozwiązaniem.

Aby dobrze wykonać ten rodzaj oddzielenia, trzeba m. in wyznaczyć równą linię, usunąć darń i wykonać płaski rów, a w nim podbudowę - jeżeli kostka czy krawężnik ma sąsiadować z podjazdem lub ścieżką.

obrzeże z kostki betonowej

Obrzeża łukowe umożliwiają nam układanie falistych kształtów.

obrzeże betonowe

obrzeże betonowe

Obrzeża układane z betonu, który wylewa się w szalunkach.

Obrzeża plastikowe

Jest to jeden z tańszych rodzajów, ale na temat jego estetyki można mocno dyskutować. Do wyboru mamy taśmy z plastiku, czy też palisady, imitujące drewno. Mocuje się je łatwo za pomocą kołków z plastiku lub metalu. Sprawdzą się przy rabatach, właściwie w każdym ogrodowym stylu.

obrzeże z plastikowej taśmy

Taśma z plastiku - nie jest zbyt estetyczna, ale jest tania i łatwa w zamocowaniu.

W sąsiedztwie ścieżki możemy także zastosować eko bord - to obrzeże wykonane z tworzywa sztucznego, które montuje się w podłoże za pomocą długich igieł z tworzywa sztucznego. Taki typ obrzeża umożliwia nam falisty kształt ścieżki lub rabaty, czy też okrągły placyk. Jest wytrzymały i mało widoczny, właściwie bardzo dyskretny. Z jego pomocą możemy oddzielić od siebie nawet kilka rodzajów ściółki na rabatach.

obrzeże ekoboard

Eko Bord - łatwy w montażu, wytrzymały i umożliwia kształtowanie łuków.

Obrzeża z drewna

Obwódki drewniane to zdecydowanie rustykalny klimat - pięknie będą prezentować się w ogrodach wiejskich, swobodnych. Możemy wykonać je, wykorzystując stare deski, czy za pomocą kołków, tworząc palisady.

Deski wkopujemy na około 3/4 wysokości w ziemię, aby nadać im lekko falisty kształt, możemy naciąć je lekko, maksymalnie do połowy ich grubości, i wygiąć, mocując do palików, zakotwiczonych głębiej w grunt.

Paliki natomiast zamocujemy solidnie, wkopując na głębokość około 15 cm. Aby taka palisada była solidna, to możemy połączyć je sznurkiem jutowym, ale metalowym drutem - od wewnętrznej strony rabaty.

Drewno to ekologiczny sposób oddzielenia trawnika i rabaty, ale niestety konieczna jest impregnacja, najlepiej raz w ciągu sezonu.

Obrzeża rabat i trawników - z czego jeszcze zrobić?

Aby oddzielić darń od roślin, lub ścieżki, możemy puścić wodze fantazji i wykorzystać to, co akurat mamy w ogrodzie. Z powodzeniem sprawdzi się cegła, z której możemy wybudować ceglany murek, albo:

 • kopać ją na płasko,
 • wkopać ją na sztorc,
 • wkopać ją na kant.

Warto wybrać materiał z rozbiórki, starą cegłę przedwojenną, albo cegłę klinkierową - która ma mało porów, i jest mocno odporna na wilgoć.

obrzeże z metalu

Obrzeże z metalu - jest solidne, ale też dyskretne.

Z elementów ceramicznych ładnie prezentuje się również dachówka, którą można zamocować podobnie jak cegłę, na kilka sposobów.

Wiklinowy płotek to urocze i łatwe w wykonaniu ogrodzenie, która jest jednocześnie bardzo praktyczne. Wystarczy pomiędzy wkopane w grunt kołki, zapleść gałązki wierzbowe (lub z leszczyny).

Ekonomicznym rozwiązaniem jest też szpadel kamień polny, często używany jako skalniak. Jednak ten element pasuje tylko w wiejskich ogrodach. Do ogrodów nowoczesnych, możemy wybrać inny kamień np. granit i zbudować z niego murek, lub zakopać jak kostkę na płasko.

obrzeże z cegły

Obwódka z cegły - jej kolor ładnie komponuje się z ściółką z kory.

Ciekawa w formie obwódki jest listwa metalowa. Musi być gruba na przynajmniej 5 mm. i głęboka na minimum 15 cm. Wkopujemy ją w grunt i kotwimy za pomocą prętów, przyspawanych do niej. To rozwiązanie często stosuje się w ogrodach angielskich.

Obrzeża trawnika - jak dobrze je zaplanować?

Planując obrzeża, warto zadbać o tworzywo, które będzie mało kłopotliwe. Najlepsze pod tym względem są beton, ceramika, czy kamień - których nie trzeba impregnować. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, decydujemy się na materiał odporny na czynniki atmosferyczne.

przygotowanie palików do obrzeża drewnianego

Jeżeli jednak obrzeża drewniane bardziej nam odpowiadają, warto już przed montażem, solidnie je zaimpregnować. Ważne jest w jakim miejscu planujemy obrzeża - jeżeli jest to warzywnik, stosujemy tylko bezpieczne preparaty.

Jeżeli planujemy obrzeża drewniane, warto wykopać rowek, a na jego dnie wykonać delikatny drenaż z piasku, co ułatwi odpływanie wody i sprawi, że drewno tak szybko nie próchnieje.

Aby nie utrudniać sobie koszenia trawnika, najlepiej jest, aby górna krawędź była ułożona minimalnie wyżej od powierzchni gruntu, lub równo z nią - w takim ułożeniu możemy swobodnie najechać na obrzeże kółkiem kosiarki i wykosić dokładnie w każdym miejscu.

Kształty linii rabat i ścieżek warto planować bez ostrych kątów, przewężeń itp. To również sprawi, że łatwiej będzie nam przycinać trawnik, i w każde miejsce dojechać.

Jeżeli chcesz uniknąć problemów z układaniem obrzeży, warto zrobić to jeszcze zanim posadzimy rośliny na rabatach, czy wysiejemy trawnik. Obwódki są kosztowną inwestycją, i wymagają nieco pracy, ale nie powinniśmy odkładać tego etapu na później.

obrzeże między rabatą a trawą

Aby zamocować obrzeża wystarczy wykopać rów, a następnie umieścić w nim wybrany element obrzeża. Kiedy obrzeże ma sąsiadować z kostką lub płytą betonową, musi mieć solidną podbudowę - natomiast dla obrzeży rabatowych, wystarczy zakopanie ich na odpowiednią głębokość.

Aranżacja ogrodu, to nie tylko rośliny, ale również elementy architektoniczne, takie jak ścieżki, placyk, budowle, ogrodzenia. W dużym stopniu wpływa to na styl ogrodu - wydaje się nawet, że znacznie wyraźniej niż roślinność.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu, wiesz już do czego służą obrzeża i z czego je zrobić w swojej zielonej ogrodowej strefie.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium