Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Warzywnik w ogrodzie - zaplanuj go teraz 5
Warzywnik w ogrodzie - zaplanuj go teraz

Warzywnik w ogrodzie

Posiadanie własnego warzywnika jest dla nas gwarancją zajadania się zdrowymi, ekologicznymi warzywami. Tylko my kontrolujemy, co będzie trafiało w podłoże w jakim rosną, jakimi środkami będziemy pielęgnować nasze grządki. Warzywnik jest ogromnym źródłem satysfakcji - możliwość obserwowania jak z nasionka wyrastają dorodne pomidory, sałata czy inne przysmaki, z pewnością napełni nas radością.

Praca w warzywniku powinna integrować całą rodzinę - jest to ciekawa lekcja dla najmłodszych, którzy uczą się sumienności, a także poznają tajniki ogrodnictwa.

Ogród warzywny możemy założyć właściwie o każdej porze - jednak najdogodniejsza będzie wiosna. Właściwe przygotowanie podłoża czy prawidłowe zaplanowanie nasadzeń to gwarancja udanych plonów. Niektóre warzywa oddziałują na siebie - może to być oddziaływanie korzystne, albo niekorzystne. Dlatego warto znać te zależności i wykorzystać je w naszym ogrodzie. Natomiast, jeżeli zastanowimy się trochę nad kompozycją warzywnika, możemy uczynić z niego prawdziwe dzieło sztuki ogrodowej. Warzywnik będzie piękny i pożyteczny.

własne warzywa na stole

Własne warzywa posadzone w warzywniku czy donicy, będą smacznym i świeżym dodatkiem do kanapki.

Nawet jeżeli nie mamy ogrodu, możemy uprawiać warzywa i owoce. Doskonałym sposobem są nasadzenia i wysiewy w donicach i skrzynkach ogrodowych, balkonowych. Nawet na małym balkonie możemy hodować zdrowe i aromatyczne rośliny.

Jak zaplanować przygotowanie warzywnika? Jak wysiewać warzywa? W jakim stylu możemy zaplanować nasz warzywnik? Na te wszystkie pytania odpowiadamy na naszym blogu.

Lokalizacja warzywnika

Planując warzywnik w ogrodzie, musimy dobrze przemyśleć jego lokalizację. Miejsce jakie wybierzemy, będzie miało duży wpływ na wzrost roślin. Powinno być wybrane w taki sposób, aby spełniało kilka kryteriów. Jeżeli lokalizacja warzywnika będzie korzystna - to nasze plony będą obfite, a jednocześnie sam warzywnik nie będzie wymagał od nas dużo pielęgnacji.

Miejsce na warzywnik powinno być przynajmniej przez pół dnia nasłonecznione - wtedy warzywa otrzymają dostatecznie dużą ilość energii słonecznej, potrzebnej do zdrowego wzrostu. Jednak zbyt duże nasłonecznienie będzie powodowało szybsze wysychanie gleby i jej zasklepianie - co spowoduje, że konieczne stanie się częstsze podlewanie ogrodu i spulchnianie gleby.

Jeżeli planujemy warzywa w donicy, stanowisko to będzie jeszcze istotniejsze, gdy podłoże w donicy szybciej przesycha, dlatego na słońcu będzie wymagać więcej uwagi.

Czasy, kiedy warzywnik ukrywało się za domem, przeminęły. Obecnie warzywniki stają się dekoracją ogrodu - wyeksponowane grządki w skrzyniach, czy ogrodzone dekoracyjnym płotkiem, albo jadalne kompozycje w doniczkach, są ciekawą dekoracją.

świeże zioła na desce do krojenia

Warzywnik położony w pobliżu domu pozwoli wygodnie z niego korzystać.

W warzywnikach często siejemy rośliny ozdobne, które wykazują działanie pożyteczne - jak nasturcje, które odciągną mszyce, czy aksamitki, odstraszające nicienie swoim zapachem. Takie połączenia kwiatowo-warzywne są bardzo malownicze i warto jest je pokazywać.

Aby praca w ogrodzie była łatwiejsza, teren powinien być prosty, równy, bez wzniesień czy zagłębień, na których będą panować odmienne warunki niż w pozostałej części ogrodu. Pielęgnację ogrodu zdecydowanie ułatwi nam bliskość kranu, studni czy innego zbiornika z wodą, dzięki czemu nie trzeba będzie nosić jej w konewkach. Możemy również wspomóc się systemem nawadniania.

Jeżeli chcemy, aby korzystanie z ogrodu było wygodne, powinniśmy zaplanować go blisko domu - wtedy świeże zioła, warzywa na sałatkę do obiadu, czy zupę - będą w zasięgu i nie będzie konieczne bieganie przez cały ogród, kiedy najdzie nas ochota coś przekąsić.

nasiona w koszyku

Przed wysiewem warzyw, musimy dobrze przygotować podłoże.

Zdrowe podłoże to zdrowe warzywa

Nie da się ukryć, że podłoże, w jakim zasiejemy nasze warzywne przysmaki, ma ogromny wpływ na ich zdrowotność, smak, wzrost. Niezależnie czy planujemy warzywnik w gruncie, czy też w donicach i skrzyniach, musimy zadbać o jakość podłoża.

Podłoże pod warzywnik powinno być bardzo żyzne i zdrowe. Najlepiej też, aby było przepuszczalne - stojąca woda, w ciężkim podłożu może powodować choroby roślin, czy też gnicie ich części podziemnych.

Planując założenie warzywnika, powinniśmy właściwie użyźnić podłoże. Jeżeli zależy nam na zdrowych i ekologicznych plonach, będziemy użytkować się tylko naturalnymi rozwiązaniami.

biohumus - infografika

Biohumus Ekstra dba o rośliny, środowisko i podłoże.

Aby wzbogacić podłoże, możemy zastosować zielony poplon. Wystarczy bardzo wczesną wiosną, albo jesienią rok wcześniej - wysiać na miejscu planowanego warzywnika rośliny, które wzbogacą podłoże w azot, a także rozluźnią podłoże - może to być gorczyca, łubin.

Podłoże możemy zasilić nawozem naturalnym - obornik również zasili glebę, jednak również powinien zostać zastosowany nieco wcześniej przed wysiewem nasion.

Jeżeli nie pomyśleliśmy o nawożeniu warzywnika wcześniej - nic straconego. Z pomocą przychodzą nam naturalne nawozy, które możemy zastosować przed albo po wysiewie warzyw. Doskonałą propozycją jest obornik granulowany. Jego użycie, zwłaszcza w mieście, jest zdecydowanie prostsze. Jest to rozwiązanie łatwe i skuteczne - obornik granulowany kupujemy w paczkach, jest on zdecydowanie mniej “pachnący” od jego świeżej formy. Obornik wystarczy wymieszać z podłożem w jakim planujemy wysiew warzyw. Wilgotna gleba ułatwi jego rozkład i pomoże uwolnić składniki.

biohumus extra

Biohumus EXTRA to naturalny, bezpieczny nawóz.

Innym rozwiązaniem jest coraz popularniejszy biohumus, który ma postać płynną. Biohumus EXTRA to naturalny produkt, naturalny nawóz, powstały w wyniku trawienia przez dżdżownice obornika. Biohumus EXTRA, dzięki swoim niezwykłym właściwościom wpływa na żyzność gleby. Pomaga odbudowywać mikroflorę po przedawkowaniu nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych, a dzięki dużej zawartości pozytywnych mikroorganizmów ogranicza także rozwój patogenów w podłożu. Cechą Biohumus EXTRA jest mnogość zawartych w nim bakterii i ich różnorodność. Niektóre bakterie pozyskują pierwiastki chemiczne z atmosfery po to, by przekazać je roślinie, albo związują pierwiastki będące w nadmiarze. Inne zawarte w biohumusie bakterie rozkładają się po to, ażeby stać się pokarmem. Wskazane mikroorganizmy są przy tym przyjazne dla człowieka i świata fauny.

Kupując Biohumus EXTRA, zwróćmy uwagę z jakiego obornika powstają. W pełni ekologiczny biohumus, będzie pozyskiwany z obornika pochodzącego z gospodarstw nieintensywnych, jak na przykład biohumus firmy ekodarpol.

baner biohumus

Najlepszy sposób na pielęgnację warzywnika - to naturalny sposób

Biohumus EXTRA może być z łatwością używany po wysiewie roślin. Dodajemy go do wody, którą podlewamy warzywnik. Jest bardzo bezpiecznym produktem, gdyż nie ma możliwości aby go przedawkować, dlatego z powodzeniem może być używany również do zasilania warzyw rosnących w pojemnikach, gdzie użycie innych nawozów jest ryzykowne, gdyż możemy przedawkować.

papryczka w donicy

pomidory koktajlowe w donicy

Warzywa mogą z powodzeniem rosnąć w donicach - jak papryczki czy pomidorki koktajlowe.

Warzywa w donicach i pojemnikach - warzywnik na balkonie

Uprawa warzyw w donicach czy skrzynkach pozwala posiadaczom nawet małych balkonów i tarasów, cieszyć się smacznymi warzywami.

Najważniejszy jest wybór dobrej donicy ogrodowej. Aby gleba nie wysychała zbyt szybko, a także, by zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju, musimy wybrać odpowiedni rozmiar donicy. Doniczka nie może być za mała - zdecydujmy się więc na większy pojemnik, w którym możemy połączyć kilka gatunków ziół, czy sałatę lub pomidory.

Doskonałym udogodnieniem będzie donica z systemem nawadniania, która zapewni naszym warzywom najlepsze nawodnienie przez cały sezon. Donica z systemem nawadniania troszczy się o warzywa nawet wtedy, gdy nas nie ma - możemy uzupełnić zapas wody i spokojnie wyjechać na wczasy.

Bardzo ważna jest również trwałość donicy, jaką wybierzemy. Najczęściej będzie ona musiała wytrzymać napór dużej obojętności podłożą, a także ciągłe oddziaływanie czynników atmosferycznych - w postaci deszczu, czy słońca. Trwała i odporna donica ogrodowa będzie wielosezonowym pojemnikiem na warzywa. Poznaj także - Rośliny i donice na balkon i taras.

Jakie donice możemy wybrać? Dobrze sprawdzają się donice drewniane, które pasują do wielu tarasów, wymagają jednak impregnacji, aby powstrzymać korozję. Możemy zdecydować się więc na duże donice tarasowe z technorattanu - które są bardzo trwałe i odporne, a jednocześnie pięknie wyglądają.

sałata w skrzynce

W skrzynkach balkonowych mogą z powodzeniem rosnąć zioła, sałata, pomidorki i wiele innych warzyw.

Na małe uprawy pomidorów, czy ziół, proponujemy mniejsze donice i skrzynki balkonowe, również wykonane z tworzywa sztucznego. Donice balkonowe są zgrabne, bardzo mocne, a dzięki wbudowanemu systemowi nawadniania, ułatwią nam pielęgnację naszych balkonowych warzyw.

Style warzywników

Warzywniki od wieków towarzyszyły ludziom, dlatego udało się wykształcić nam kilka sposobów uprawy warzyw.

W ostatnich latach najbardziej popularnym sposobem, jest uprawa warzyw w wyniesionych ponad poziom gruntu warzywnik w skrzyniach. Jest to bardzo wygodne, gdyż grządki są na pewnej wysokości, dzięki czemu nie musimy schylać się , aby je wyplenić, czy też zebrać plony. Dodatkowo taka konstrukcja częściowo chroni przed szkodnikami. Warzywniki w skrzyniach są bardzo dekoracyjne, możemy ustawiać je w przeróżne kompozycje, nadając całemu założeniu ciekawy design.

Godnym uwagi sposobem uprawy warzyw jest warzywnik w stylu francuskim, tzw. Potager Garden. Warzywnik francuski przypomina nam regularne ogrody parterowe - tu również powstawały ozdobne partery, czyli dekoracyjne rabaty, których obrzeże wykonywano z niskiego strzyżonego bukszpanu. Wnętrze takiej rabaty było obsadzane właśnie warzywami, ziołami, ale aby zachować dekoracyjność warzywnika przez cały sezon, sadzono również drzewa i krzewy owocowe. Pomiędzy partnerami prowadzono żwirowe, lub trawiaste ścieżki. Cały warzywnik w stylu francuskim jest bardzo regularny, geometryczny.

słonecznik przy płocie

Drewniany płotek i słoneczniki to symbole ogródka warzywnego w stylu rustykalnym.

Niepowtarzalnym i bardzo atrakcyjnym sposobem jest prowadzenie warzywnika w stylu rustykalnym. Grządki warzywne są otoczone drewnianym płotkiem, pomalowanym na biało, albo w naturalnym kolorze. Dodatkowo w ogrodzie, poza warzywami, rosną drzewa i krzewy owocowe, a także wiele kwitnących roślin jednorocznych jak słoneczniki, astry, cynie, na płocie pnie się groszek pachnący czy fasola ozdobna. Taki styl ogrodu jest nam chyba najbliższy i najlepiej znany.

Własne warzywa to przywilej, na który mogą pozwolić sobie posiadacze ogrodu, ale również balkonu, tarasu czy nawet większego parapetu. Aromatyczne i świeże zioła czy warzywa staną się miłym i zdrowym urozmaiceniem naszych posiłków, a możliwość ich samodzielnej uprawy, będzie nas uszczęśliwiała.

Komentarze do wpisu (5)

19 marca 2019

Nie ma to jak swoje warzywa, to bardzo ważne w dzisiejszych czasach,jeżeli ktoś chce dobrze się odżywiać. Dzięki za wskazówki

20 marca 2019

Właśnie tego szukałem ! Super!

21 marca 2019

Odpowiednie podłoże to glownie czarna magia dla kazdego ;)

21 marca 2019

Super wskazówki! mój warzywnik jest niestety daleko od domu i po szczypiorek do jajecznicy muszę zasuwać przez całą działkę :) Drugi raz nie popełniłabym tego błędu. Ale biohumusu z ogrodnikiem w kapeluszu używam od zawsze- mam małe dzieci i nawozom chemicznym w naszym domu mówimy NIE! Własne warzywka na kanapce to poezja smaku i ogromna satysfakcja :)

3 kwietnia 2019

Świetny artykuł! Sama też z mężem używam biohumus do warzywnika, na trawnik też polecamy humus active :) Pozdrawiamy!

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium