Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Chmura tagów
W oczekiwaniu na wiosnę - co robić w ogrodzie? 0
W oczekiwaniu na wiosnę - co robić w ogrodzie?

Prace ogrodowe w oczekiwaniu na wiosnę

Luty to miesiąc, w którym większość ogrodników już przebiera z niecierpliwości nogami... Czekamy na pierwsze cieplejsze dni, kiedy w końcu będzie można popracować w ogrodzie. Jednak do nadejścia wiosny jeszcze trochę. W lutym w ogrodzie mogą pojawić się mrozy, często wciąż zalega śnieg, dni są krótkie i mroźne. Co robić z niespożytkowaną energią? Jak zaspokoić ogrodniczą niecierpliwość? Jak poradzić sobie z czasem w oczekiwaniu na wiosnę? W tym artykule podpowiadamy, jakie zajęcia możemy wykonać "w ogrodzie" w lutym i w marcu.

Wysiew nasion - kiedy najlepiej?

Wysiew nasion roślin w doniczkach to jedno z podstawowych zajęć, jakie wykonujemy wczesną wiosną. Nasiona roślin pozwalają nam wyhodować liczne rozsady roślin, co jest ogromną satysfakcją, ale też pozwala osiągnąć wcześniejsze plony, czy sporo zaoszczędzić. Jednak, aby nasz wysiew był owocny, a siewki zdrowo rosły w ogrodzie, warto poznać kilka zasad…

sadzonki w doniczkach

Aby siewki były zdrowe i silne, koniecznie dobrze zaplanuj termin wysiewu.

Przede wszystkim istotny jest czas wysiewu. Wschodzące nasiona roślin potrzebują sporo ciepła, a kiedy już wzejdą - dużo światła. Kiedy światła brakuje rośliny stają się wybujałe, a tym samym słabsze, podatne na choroby. W lutym z doby na dobę, mamy dłuższy dzień. Na początku lutego dzień trwa około 9 godzin, a po drugiej połowie - już godzinę więcej. Ta dodatkowa godzina jest bardzo ważna, ponieważ doświetla spragnione światła siewki. Dlatego, jeżeli mamy możliwość, z wysiewami warto wstrzymać się do drugiej połowy lutego.

Dodatkowo, nie zdajemy sobie sprawy, że większość roślin wysianych w lutym, musi pozostać na naszych parapetach i w ciepłych miejscach prawie do maja. To mnóstwo doniczek, na które potrzeba mnóstwo miejsca na parapecie. Trzeba je regularnie podlewać, zapewnić dostęp słońca i ciepła. Przemyślmy to dobrze, zanim zaczniemy wysiewać.

Nasiona różnią się czasem kiełkowania, a rośliny tempem wzrostu, niektóre z nasion trzeba wysiać szybciej, inne później. Znając te wymagania roślin - możemy dopasować termin wysiewu tak, aby w dobrej porze uzyskać zdrowe siewki, które można wysadzić na zewnątrz.

Warto również wyposażyć się w kalendarz ogrodnika, który wyznacza terminy, zgodnie z wpływem księżyca, kiedy dokładnie wysiewać nasiona kwiatów ozdobnych, warzyw korzeniowych, liściowych itp.

Co możemy wysiewać w lutym? Jakie rośliny sprawdzą się jako pierwsze wysiewy?

Kwiaty balkonowe - jak pelargonie, surfinie, werbeny.

Warzywa np. pory, groszek strączkowy, możemy nawet wysiać rzodkiewkę, szpinak, jarmuż, a potem przepikować je do ogrodu, buraczki.

Do multipletów posadźmy też cebulę dymkę.

Inne rośliny ozdobne - w tym dwuletnie, naparstnice, werbeny, trawy ozdobne np. ostnicę cieniutką, rozplenicę.

podlewanie sadzonek w małych doniczkach

wzrastajace sadzonki

przygotowywanie sadzonek

Siewki wymagają odpowiednich warunków i pielęgnacji. Dlatego powinniśmy dobrze zaplanować rozsady.

Planując wysiew roślin na rozsady roślin, uwzględnijmy, kiedy będzie można bezpiecznie posadzić je do gruntu. Pamiętajmy, że dopiero od połowy maja, po tzw. Zimnej Zośce, ustępują przymrozki. Od tego momentu sadzonki trzeba będzie przechowywać w cieplejszym miejscu.

Aby uniknąć problemów i zamieszania po wysiewie, nie zastanawiać się, co gdzie - wysiałem? Jaki to gatunek? Co mi tu rośnie? Warto używać znaczników. Możemy wykonać je ekologicznie - wykorzystując np. zebrane, drewniane patyczki po lodach, lub kupić takie z tworzywa sztucznego - które będziemy używać przez długie sezony. Kto znaczniki już ma - teraz ma dogodny czas, aby oczyścić je i przygotować do kolejnego sezonu.

Dobrze oznakowane sadzonki pozwolą uniknąć problemów przy wysadzaniu ich na miejsce stałe do gruntu. Oznakowanie roślin ułatwi ich pielęgnację.

sadzonki pomidorów

Luty to za szybko na wysiew pomidorów - do szklarni sadzimy je dopiero w maju, a rośliny te bardzo szybko kiełkują.

Rośliny cebulowe

Wczesną wiosną w ogrodzie możemy zaobserwować kiełkujące rośliny cebulowe. Zwłaszcza, gdy pojawia się słońce, rośliny takie jak tulipany, krokusy, narcyzy wychylają zielone łebki z ziemi. Wystarczy silniejszy wiosenny przymrozek, który może im zaszkodzić. Dlatego warto teraz doglądać rośliny cebulowe, a nawet przysypać je lekkim podłożem tam, gdzie już za bardzo wyrosły. Usypinie małego kopczyka gleby będzie konieczne, aby ochronić wiosenne kwiaty cebulowe przed przemarzaniem wczesna wiosna.

kwitnące kwiaty cebulowe

Aby rośliny cebulowe pięknie zakwitły, warto zadbać o nie wczesną wiosną.

Kto zdecydował się na sadzenie roślin cebulowych w doniczkach, musi teraz pilnować, aby podłoże nie przesychało. Warto pod koniec miesiąca podlać obficie rośliny cebulowe, rosnące w doniczkach.

Wzrost roślin wiosną - jak im teraz pomóc?

Na przedwiośniu wiele roślin zimozielonych może wyglądać jak przemarznięte - bukszpany, tuje. Niestety to mylne przekonanie - rośliny iglaste nie przemarzły, tylko uschły z braku wody. Dlatego w lutym i marcu, kiedy dni są słoneczne, a temperatura wzrasta powyżej zera, pamiętajmy, aby podlewać te gatunki krzewów iglastych. Zjawisko, kiedy większość krzewów iglastych nie ma dostępu do wody, bo jest zamarznięta w glebie, nazywa się suszą fizjologiczną. Susza fizjologiczna występuje również na skutek zasalania podłoża przy drogach, gdzie sól stosuje się do odmrażania jezdni.

W marcu możemy w ogrodzie wykonać nawożenie organiczne - nawozy naturalne podrzucone pod rośliny wspomogą je w wiosennym wzroście. Z nawozem wieloskładnikowym mineralnym zaczekajmy do rozmarznięcia gleby - można zastosować go bezpiecznie pod koniec marca.

Kiedy dni staną się cieplejsze możemy zdejmować osłony zimowe np. z róż. Zbyt długo założone będą powodować powstawanie chorób grzybowych, lub też doprowadzą do nadmiernego wzrostu liści, pędów, które po zdjęciu osłon będą wybujałe i szczególnie wrażliwe na mróz.

Uznaje się, że optymalnym, bezpiecznym terminem zdejmowania osłon zimowych jest czas, kiedy zaczyna kwitnąć forsycja.

Przycinanie roślin w ogrodzie

Wiosną przycina się drzewka owocowe takie jak jabłonie, grusze, śliwy, morele. Nie powinniśmy w tym czasie ciąć wiśni i czereśni - te gatunki przycinamy dopiero latem, kiedy już zbierzemy owoce.

sekator oparty o skrzynkę pełną uciętych gałęzi

gałązka po przycięciu

przycinanie grubej gałęzi

Przycinanie roślin w lutym ograniczamy do cięcia drzew owocowych i niektórych krzewów ozdobnych. Pamiętaj! Narzędzia muszą być ostre.

Wiosenne przycinanie drzew owocowych ma na celu ich prześwietlenie - usuwamy gałęzie krzyżujące się, suche i z widocznymi objawami chorób. Usuwamy też wilki czyli wyprostowane, sztywne pędy, które nie owocują, a jedynie osłabiają roślinę.

Cięcie na drzewach owocowych wykonujemy najpóźniej do końca lutego.

W lutym i na początku marca z powodzeniem możemy przycinać niektóre krzewy ozdobne np. derenie. Derenie są to krzewy ozdobne z kolorowej kory, a ich wiosenne przycięcie sprawi, że wybarwienie pędów będzie intensywniejsze. Derenie możemy w ten sposób odmłodzić co kilka lat, przycinając kilka cm. nad gruntem.

pędey dereni

Aby pędy dereni były barwne, warto w lutym maksymalnie je skrócić.

Luty to zdecydowanie za szybko na przycinanie hortensji, róż. Pędy, które przytniemy, mogą jeszcze przemarznąć. Poczekajmy z tym cięciem do marca. Przycinanie krzewów, które kwitną na pędach zeszłorocznych również mija się z celem - jeżeli na roślinach tych wykonamy cięcie teraz, nie zakwitną. Warto w drugiej połowie miesiąca zacząć przycinać te krzewy, które mają kwiaty na pędach tegorocznych.

Jeżeli w lutym planujemy przycinanie drzewek, wybierzmy do tego zadania dzień cieplejszy, bez deszczu i mroźnego wiatru. Unikajmy dni wilgotnych, ponieważ mokre rany po cięciu to dużo większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Rośliny zimozielone - czy już przycinać?

Jeżeli mamy w ogrodzie bukszpany, formowane iglaki - poczekajmy z ich przycinaniem do marca. Rośliny zimozielone są tymi, które cały rok prowadzą wegetację, a ich przyrosty po przycięciu ws lutym mogą pojawić się w czasie, kiedy jeszcze występują wiosenne przymrozki, które mogą im zaszkodzić.

Do grupy tej należą również byliny. Bylin nie przycinamy za wczesne, nie oczyszczamy rabat, nie sprzątajmy liści. Podłoże i korzenie bylin ma dzięki ich suchym liściom, warstwę ochronną. Rabaty oczyszczamy na przełomie marca, ewentualnie od jego połowy.

Jak przycinać rośliny?

Do przycinania roślin powinniśmy stosować narzędzia ostre. Przed przystąpieniem do prac ogrodowych warto zadbać o swoje narzędzia do cięcia. Sekator, nożyce warto naostrzyć i wyczyścić ostrze. Na ostrzu sekatora osadzają się soki z przycinanych roślin, a także kurz, brud. . . warto jest wyczyścić te ostrza metalową gąbką, a następnie solidnie je naostrzyć.

sekator

Przygotuj narzędzia do pracy

Prace porządkowe - przygotuj sprzęty i narzędzia

W czasie zimowych miesięcy, takich jak luty, warto zadbać o narzędzia, które już za chwile będą nam potrzebne. Możemy zrobić przegląd kosiarek, naostrzyć jej nóż. Warto jest sprawdzić trzonki przy grabiach, szpadlach, łopatach.

Z powodzeniem możemy też oczyścić doniczki, donice, które za chwilę będą nam potrzebne do wysiewania rozsad. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy myć pojemniki detergentem, to zastosujmy płyn, który jest bezpieczny dla środowiska, roślin - wykorzystajmy płyn biodegradowalny.

ładna szklarnia na podmurówce

szklarnia na podmurówce od wewnątrz

Warto umyć i uprzątnąć szklarnię, aby słońce mogło docierać do jej wnętrza w pełni.

Podobnie, jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami szklarni - aby zalegający na szybach brud, kurz, czy nawet glony nie ograniczały dopływu światła do jej wnętrza, warto ją umyć. Można zastosować myjkę ciśnieniową, a jeżeli jej nie mamy, poradzimy sobie tradycyjnie - dużą gąbką.

Budki dla ptaków

Luty to ostatni moment, kiedy możemy przygotowywać budki lęgowe dla ptaków. To dobry czas, aby oczyścić ich wnętrze, wygarnąć starą ściółkę, przygotować nową. Wnętrze budek oczyszczamy z zalegającej tam materii organicznej, ale możemy również opalić wnętrze opalarką, aby zniszczyć bakterie i pasożyty, które mogą dokuczać pisklętom i dorosłym ptakom.

lęgowa budka dla ptaków

Luty to moment kiedy jeszcze bezpiecznie możemy czyścić budki dla ptaków.

Po solidnym oczyszczeniu, do wnętrza wkładamy trociny, lub torf wymieszany z trocinami.

W poszukiwaniu nowych roślin

Luty to moment, kiedy jest jeszcze chwila aby kupić nowe rośliny - możemy szukać ich w stacjonarnych lub internetowych sklepach ogrodniczych. Sadzonki drzew i krzewów, rośliny dwuletnie, najczęściej wysyłane są dopiero od połowy marca - tak aby były rozwinięte i nie ucierpiały w czasie drogi. Ale nasiona, sadzonki cebulowe możemy kupić bez problemu, bo dostępne są już teraz.

Nowe rośliny w ogrodzie to zawsze powód do radości - możemy znaleźć ciekawe odmiany drzew i krzewów, czy poszukiwane w konkretnych odmianach warzywa, krzewy owocowe.

Luty to przedsionek wiosny - ogrodnicy już się niecierpliwią, ale jak wiadomo, ogrodnictwo to nauka cierpliwości. Dlatego warto poświęcić jeszcze kilka dni na dobre przygotowanie się do wysiewu na rozsadach i prac w ogrodzie, i wykonać te prace ogrodnicze w terminie zgodnym 'ze sztuką". Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, należy pamiętać, siewki roślin wysianych wcześniej, wcale nie zaczną szybciej owocować, jeżeli z powodu braku słońca zachorują, wyciągną się i słabną. Dlatego lepiej wysiewać je pod koniec miesiąca. Dodatkowo, prace w ogrodzie przy mroźnym wietrze i zalegającym śniegu, kiedy temperatura utrzymuje się poniżej zera, na mokrej, zmrożonej glebie - nie są przyjemne, a także glebie szkodzą. Nie powinniśmy deptać po ziemi, zanim nie rozmarznie. Możemy w ten sposób zaszkodzić trawie, którą mamy w ogrodzie - niszcząc jej korzenie.

Dlatego zanim nadejdzie upragniona wiosna, najbardziej pracowita pora w ogrodzie, warto jeszcze teraz odpocząć, wykorzystać przyjemne ciepło panujące we wnętrzu, a w międzyczasie, między jedną herbatą a drugą, przygotować się do ogrodowego sezonu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium