Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Uprawa roślin egzotycznych w ogrodzie 1
Uprawa roślin egzotycznych w ogrodzie

Rośliny egzotyczne które można uprawiać w ogrodzie

Bambusy

Uprawa bambusów choć popularna na Zachodzie dopiero zaczyna przebijać się w Polsce. Istnieje wiele gatunków mrozoodpornych bambusów (pochodzących przykładowo z górskich rejonów Azji) nadających się do naszego klimatu. Latem bambusy zdobią ogród lśniącymi liśćmi połyskującymi w promieniach słońca a zimą cieszą oczy soczystą zielenią kontrastującą z bielą śniegu. Można rozróżnić dwa rodzaje bambusów - inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze najczęściej są drzewiaste lub krzewiaste i tworzą duże zagajniki stworzone z kilkumetrowych pędów. Bambusy nieinwazyjne raczej są kępowe, czyli rosnące na stosunkowo małej powierzchni i tworzące zbitą kępkę pędów. Istnieją też bambusy okrywowe (do 50 cm wysokości), giganty (te, co mogą urosnąć nawet do jednego metra w ciągu doby!) i wiele innych…

Dość popularnymi w uprawie rodzajami są Phyllostachys - bambus drzewiasty oraz Fargesia - bambus kępowy. Nie powinniśmy mieć trudności z nabyciem tych roślin w sklepach z bambusami (stacjonarnymi czy internetowymi). Bambusy można uprawiać w gruncie lub w donicy. Zaletą donicy jest pewność, że będziemy mieć bambusa pod kontrolą. Decydując się na uprawę bambusa inwazyjnego w gruncie, musimy mieć na uwadze to, że może nam w bardzo szybkim tempie zdominować cały ogród a nawet i ogród sąsiada! Dlatego warto zainwestować w barierę korzeniową, która pozwoli nam okiełznać te piękne trawy.

Jeśli chcemy uzyskać szybkie efekty, na przykład żywopłot z bambusa, dobrze jest kupić wiele sadzonek. Trzeba jednak mieć na uwadze, że bambusy mają wykładniczy wzrost - z każdym rokiem jest ich coraz więcej i są coraz większe. Przed posadzeniem takiej rośliny w swoim ogrodzie trzeba się mocno zastanowić!

bambus

hibiskus

Hibiskus szczawiowy

Kto jeszcze nie próbował letnich napojów z hibiskusa? Ta roślina o ślicznym kwiecie zyskała niesamowitą popularność na przestrzeni wieków. Do rodzaju Hibiscus, czyli ketmii należy wiele drzew oraz krzewów a w szczególności gatunek Hibiscus sabdariffa po polsku zwany ketmią szczawiową. To z jego suszonego kwiatu wyrabia się różnego rodzaju napoje oraz produkty przetworzone. Zyskał on sławę ze względu na swoje walory smakowe, zdrowotne oraz orzeźwiające. Przydaje nam się szczególnie w letnim okresie, gdy ciężko ugasić pragnienie wywołane upałami. Tak się składa, że można wyhodować własne kwiaty hibiskusa szczawiowego. Mieć taką roślinę w ogrodzie, to mieć prawdziwą perłę! Poza oczywistymi walorami smakowymi, które można poznać dopiero po zebraniu i ususzeniu kwiatu, ten rodzaj hibiskusa, tak jak zresztą większość innych roślin należących do tego gatunku, zdobi ogród swoimi pięknymi kielichami o karminowo-różowej barwie.

Nasiona można nabyć przez internet lub zebrać z zakupionego owocu hibiskusa. Aby otrzymać owoce późnym latem, najlepiej jest wysiać nasiona w lutym-marcu i do połowy maja uprawiać w domu. Gdy pogoda się ustabilizuje, rośliny mogą bezproblemowo zostać wyniesione na zewnątrz.

Miechunka peruwiańska

Miechunka peruwiańska

Kolejną ciekawą rośliną jest miechunka peruwiańska. Zazwyczaj znamy jej owoce z restauracji i egzotycznych deserów, lecz warto wiedzieć, że miechunki są bardzo powszechnie uprawiane w polskich ogrodach jako rośliny ozdobne. Miechunka ma wiele innych nazw: physalis, rodzynek brazylijski, jagoda inkaska czy też wiśnia peruwiańska. Należy do rodziny psiankowatych (wraz z pomidorem, bakłażanem, ziemniakiem i wieloma innymi roślinami. Jest to tzw. “rodzina trucicieli"). Rosnąca w gruncie wytwarza piękne, duże, pokryte meszkiem liście i po około miesiącu od wysadzenia zakwita. Kwiaty są dość małe i niepozorne, lecz owoce, jagody, rozwijają się w charakterystycznym kielichu, który w zależności od odmiany przybiera kolor żółto-brązowy a czasem nawet mocno pomarańczowy. Ten rodzaj miechunki o pachnących i soczystych owocach jest u nas uprawiany jako roślina jednoroczna. Może to i dobrze, ponieważ miechunka może stać się inwazyjną rośliną - nieraz już widziałem opuszczone ogrody opanowane przez tą bylinę.

Nasiona miechunki łatwo uzyskać - wystarczy kupić owoc i wyizolować nasiona, których jest bardzo dużo w każdej jagodzie. Są one bardzo żywotne i kiełkują w dużych proporcjach. Jeśli chcemy mieć owoce późnym latem lub wczesną jesienią, dobrze jest je wysiać w lutym-marcu i wsadzić do gruntu gdy będzie ciepło lub uprawiać w donicy, gdzie również zaowocuje. Można również zaopatrzyć się w sadzonkę miechunki w dobrym sklepie ogrodniczym.

łzawica ogrodowa

Łzy Hioba - Łzawica ogrodowa

Łzy Hioba to nazwa jaką nadano gatunku trawy zwanym łzawnicą ogrodową. Tak jak w przypadku innych egzotycznych roślin, nie jest ona jeszcze bardzo popularna w Polskich ogrodach. Tymczasem łzawnica, również znana jako koiks, jest uprawiana od tysiącleci w Azji ze względu na owoce przypominające łzy mające zastosowanie w wielu zakresach. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest stosowany jako produkt moczopędny i pozytywnie oddziałujący na śledzionę. Nasiona są również stosowane w wyrobie biżuterii, naszyjników oraz amuletów o przeznaczeniu magicznym lub religijnym. Z owoców łzawnicy wyrabia się również różańce.

Jako że jest to trawa pochodząca z klimatu subtropikalnego, ma duże wymagania cieplne. Jeśli chcemy otrzymać owoce sezon wegetacyjny musi być długi i ciepły. Z czasem mogą się pojawić odmiany wyselekcjonowane na polski klimat, lecz na razie łzawnica jest wciąż za mało popularnym kwiatem. W każdym wypadku warto ją uprawiać bynajmniej ze względu na jej ładny, elegancki pokrój lub piękne kwiatostany. Można uprawiać łzawnice wysiewając nasiona będące w sprzedaży w dobrych sklepach ogrodniczych lub z sadzonek.

rącznik pospolity

rącznik pospolity

Rącznik pospolity

Nasiona rącznika wyglądają jak opite krwią kleszcze, stąd zyskał nazwę kleszczowina pospolita. Z kolei wielkie i klapowane liście sprawiły, że mówiono na tą roślinę Dłoń Chrystusa. Jak widać, ta roślina ma długą i ciekawą historię związaną z człowiekiem. Jest to tzn. “roślina biblijna", czyli mająca o sobie wzmianki w Biblii. Człowiek od dawna wykorzystywał rącznika, z którego nasion wytwarza się znany powszechnie olej rycynowy mający wiele zastosowań leczniczych i kosmetycznych o czym świadczą napisane 4000 lat temu papirusy. Dodatkowo po dziś dzień wykorzystuje się w wyrobie biżuterii (tak jak w przypadku nasion łzawnicy) te piękne cuda natury udekorowane mozaikowymi kształtami.

Uprawiając rycynę w ogrodzie jednak rzadziej robimy to ze względu na nasiona. Roślina zwraca na siebie głównie uwagę przez cieszące oczy cudowne czerwonawe barwy zdobiące roślinę “od stóp do głów". Ze swoimi wielkimi liśćmi i licznymi kwiatostanami stanowi prawdziwą gwiazdę każdego ogrodu. Zaletą uprawy rycyny jest fakt, iż odstrasza krety w naturalny sposób, lecz trzeba uważać z uprawą tej rośliny, ponieważ jej nasiona są śmiertelnie trujące dla człowieka. Rącznika można wyhodować z nasion dostępnych w sklepach ogrodniczych. Kiełkuje i rośnie bardzo szybko.

kleszczowina pospolita

kleszczowina pospolita

Podsumowując, uprawa roślin egzotycznych może być bardzo łatwa i przyjemna, a na pewno zawsze satysfakcjonująca dla nas i dla osób odwiedzających nasze ogrody. Rośliny egzotyczne zawsze wprowadzają trochę świeżości do naszych ogrodów, lecz nie zapominajmy o uprawie roślin rodzimych! Część zwierząt, ptaków czy owadów jest mocno przywiązana do pewnych gatunków i gdy pozbędziemy się roślin, wraz z nimi stracimy ich mieszkańców! Dlatego ważne jest zawsze zachować umiar w tym co robimy:)

Cyprian, autor bloga Dziki Parapet

Komentarze do wpisu (1)

17 sierpnia 2020

Uwazalam ze nic co egzotyczne nie urosnie u mnie w ogrodzie a jednak! Jestem pozytywnie zaskoczona

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium