Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Uprawa piwonii - teraz jest ich czas! 0
Uprawa piwonii - teraz jest ich czas!

Uprawa piwonii

Piwonie to bardzo atrakcyjne rośliny kwitnące. Największymi walorami piwonii są zachwycające kwiaty - obfite, często pachnące, ale to nie ich jedyne zalety.

Piwonia - znaczenie

Dawniej piwonie uznawane były za rośliny lecznicze. Szczególnie cenione są na Dalekim Wschodzie, gdzie stały się symbolem bogactwa i honoru. Pochodzą z rejonów właśnie centralnej Azji, gdzie uprawiano je już 1000 lat p. n. e.

pojedyńcza piwonia w dłoni

Piwonia to symbol honoru i bogactwa.

W Chinach kwiaty te były bardzo cenne, często stanowiły część posagu. Nic dziwnego - to naprawdę zachwycające rośliny. Dodatkowo są długowieczne - mogą rosnąć w ogrodzie nawet 100 lat ! Co prawda, ich pielęgnacja wymaga od ogrodnika odrobinę cierpliwości, ale ten trud zdecydowanie się opłaci.

dziewczyna z bukietem piwonii

zbliżenie na płatki piwonii

piwonia w ogrodzie

pączki piwonii

piwonia drzewiasta

bukiet piwonii

Kwiaty piwonii są zachwycające i bardzo różne - w zależności od gatunku i odmiany.

Znana jest legenda, wyjaśniająca nazwę piwonii lekarskiej - ma nawiązywać do imienia lekarza greckich bogów - Pajeona. Pajeon uleczył Aresa i Hadesa w czasie wojny trojańskiej.

Znanych jest prawie 30 gatunków, ale najbardziej popularnych jest kilka - piwonia chińska, piwonia drzewiasta, piwonia lekarska i piwonia koperkowa. Ich kwiaty do łudzenia przypominają róże. Kolory w jakich zakwitają piwonie, są zależne od gatunku i odmiany, ale najczęściej są to odcienie różu w różnych intensywnościach, a także kolor czerwony, biały, kremowy czy żółty. Ale nie tylko kiedy kwitną piwonie, są dekoracyjne. Nawet pączki kwiatów, które wyglądają jak zielono-różowe piłeczki, są malownicze. A w otoczeniu gęstych, ciekawie powcinanych, zielonych liści - prezentują się zaskakująco ładnie. Byliny te zaskoczą również wczesną wiosną, peonia bowiem, w zależności od gatunku - ma wiosenne pędy w kolorze czerwonym, bordowym, co dodaje jej uroku.

Różne gatunki piwonii dają nam duże możliwości wplecenia ich do naszego ogrodu, a często też w ogrodzie tworzone są pokaźne kolekcje, a same piwonie traktowane jak okazy kolekcjonerskie. Piwonie mogą być zaliczane do bylin i krzewów - w zależności od odmiany. Najpopularniejsza w naszym ogrodzie jest piwonia chińska, która doczekała się wielu odmian.

Mimo, że piwonia to roślina uważana za delikatną, to przy odpowiedniej pielęgnacji, będzie co roku cieszyć nasze oczy pięknymi kwiatami. Uprawa piwonii opiera się na regularnym nawożeniu, podlewaniu i przycinaniu. Te 3 kroki, wykonane w odpowiedniej porze, gwarantują obfite kwitnie nie.

Piwonie mają nieco egzotyczny wygląd, dlatego dobrze komponują się w ogrodach orientalnych. Oczywiście trudno jest również wyobrazić sobie ogród wiejski, bez tych wspaniałych, pachnących roślin.

Piwonia chińska - jak wygląda?

Piwonia chińska nazywana jest różą bez kolców. Ma duże kwiaty - pełne lub półpełne, w kolorach - różowym, czerwonym, białym, purpurowym i kremowym. Kwiaty są okazałe (Średnica do 20 cm!), i mają piękny zapach. Piwonia chińska osiąga około 80 do 100 cm wysokości. Liście są mocno klapowane, pierzasto sieczne, ciemniejsze niż u innych gatunków, jesienią przebarwiają się na czerwono-bordowo.

biała piwonia

Poza pięknym wyglądem, wiele kwiatów piwonii ma oszałamiający zapach.

Jak wygląda piwonia drzewiasta?

Piwonia drzewiasta to krzew, stąd druga jej nazwa - piwonia krzewiasta. Zdecydowanie wyróżnia ją wysokość - osiąga około 150 - 200 cm. Kwiaty piwonii drzewiastej mogą być pełne, półpełne lub płaskie - w tym ostatnim, wnętrze - środek kwiatu jest bardzo dobrze widoczny. Ich średnica to nawet 15 cm, a kolor płatków może być czerwony, żółty, karminowy, czy łososiowy. Pędy piwonii krzewiastej drewnieją z czasem. Liście również mocno powcinane, ale już nie tak soczystozielone i błyszczące, jak u piwonii chińskiej. Piwonia drzewiasta nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego na zimę wymaga okrycia. Powinniśmy zaplanować dla niej miejsce zaciszne. W chłodniejszych rejonach kraju, uprawa piwonii krzewiastej nie jest polecana.

bordowa piwonia

Kwiaty piwonii nie są wyłącznie różowe, mogą mieć inne, ciekawe kolory.

Piwonia lekarska - jak ją rozpoznać?

Piwonia lekarska jest najniższą odmianą piwonii - osiąga wysokość około 60 cm. Jej kwiaty są najczęściej pełne, rzadziej półpełne, i mają odcienie bieli, różu i czerwieni. Liście są błyszczące, również charakterystycznie powcinane - dwukrotnie trzy dzielne, spodnia strona liści jest nieco jaśniejsza.

bukiet piwonii

piwonia lekarska

piwonia pełna

piwonia pełna

Kwiaty piwonii utrzymują długo trwałość w wazonie - nawet do 2 tygodni.

Co wyróżnia piwonię koperkową?

Piwonia koperkowa to unikat, ponieważ jej liście są bardzo delikatne, mocno powcinane, i przez to do złudzenia przypominają koperek. To właśnie sprawia, że piwonia koperkowa wyróżnia się wśród innych.

sekrety uprawy piwonii

Sadzenie piwonii - jak sadzić piwonie?

Sadzenie piwonii rozpoczynam od wyznaczenia odpowiedniego miejsca. Peonia najlepiej rośnie w takim miejscu, które jest słoneczne, lub ewentualnie pół cieniste. Obfitym kwitnieniem będziemy cieszyć się na stanowiskach słonecznych.

Rozstawa, w jakiej sadzi się jedną roślinę to około 50 cm nawet do 100 cm. Głębokości sadzenia powinny być dopasowane do egzemplarza, jaki kupiliśmy. Jeżeli sadzimy karpy, to głębokość wynosi niewiele, dół powinien mieć około 20 cm głębokości. Natomiast kupując egzemplarz w donicy, w takim przypadku, musimy posadzić go tak, jak rósł w pojemniku. Karpy przysypujemy płytko. Zbyt głębokie sadzenie piwonii, powoduje że nie kwitnie, słabo rośnie. Ważne, jeżeli kupujemy odmiany szczepione, to sadzimy tak, aby miejsce szczepienia znajdowało się pod powierzchnią ziemi, tak aby podkładka nie odbijała, i aby miejsce to było chronione przed mrozem.

Piwonię umieszczamy w przygotowanym dołku, a następnie przysypujemy przygotowanym podłożem i obficie podlewamy. Peonia może być również wy ściółkowania. Do tego celu w obrębie systemu korzeniowego sadzonki piwonii, wysypujemy korę sosnowa.

piwonia pastelowa

piwonie pastelowe

piwonia anemonowa

Pastelowe kolory piwonii w połączeniu z płaskimi kwiatostanami to ciekawe zestawienie.

Piwonie - jaka ziemia będzie najlepsza?

Piwonia potrzebuje ziemi żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe. Dlatego sadzenie piwonii warto połączyć z użyźnieniem ziemi, stosując np. ziemię kompostową lub nawóz organiczny. Gleba powinna być przepuszczalna, tak aby woda swobodnie spływała. Zalegająca woda będzie bowiem powodować gnicie karpy.

Odczyn gleby zależy od gatunku piwonii:

  • piwonia chińska - roślinę sadzi się w glebie lekko kwaśnej
  • piwonia lekarska - odczyn neutralnym ph, lekko kwaśny lub zasadowy,
  • piwonie krzewiaste - gleba zasadowa
  • piwonia koperkowa

Kiedy sadzić piwonie ?

Sadzenie piwonii powinniśmy wykonać najlepiej wczesną jesienią, koniec sierpnia - początek września to optymalny termin. Po posadzeniu o tej porze, peonia ma dość czasu przed nadejściem jesieni, aby się ukorzenić.

Innym terminem jest sadzenie piwonii z nadejściem wczesnej wiosny. Jednak w tym czasie lepiej sprawdzą się sadzonki piwonii z donic, które będą miały już rozwinięty system korzeniowy.

piwonia w pąku

różowa piwonia

Kwiaty piwonii wyglądają pięknie nawet już w pąkach.

Jak rozmnożyć piwonie?

Piwonie możemy rozmnażać poprzez podział karpy. Najlepiej wykonać to wczesną jesienią - pod koniec sierpnia lub we wrześniu - można wykorzystać moment, kiedy musimy roślinę przesadzić.

Aby uzyskać sadzonki piwonii, musimy delikatnie odkopać karpę - jej fragment lub wykopać ją w całości, a następnie ostrym nożem odcinamy fragment karpy, który ma przynajmniej jedną zawiązkę pędu.

Kiedy przesadzać piwonie?

Piwonie bardzo źle znoszą przesadzanie, dlatego przesadzanie piwonii musimy ograniczyć do minimum. Skutkiem częstego przesadzania może być zanik kwiatów, osłabienie wzrostu rośliny. Dlatego robimy to tylko wtedy, gdy mamy pewność, że nowe miejsce jest zdecydowanie lepsze.

Kiedy przycinać piwonie? Jak przyciąć piwonie na zimę?

Piwonie przycinamy po przekwitnieniu, pod koniec lata usuwamy przekwitnięte kwiatostany - aby nie osłabiały rośliny. Zabieg ten pozwala skupić całe siły na zgromadzeniu materii pokarmowej na zimę.

Jednak niektórzy miłośnicy ogrodnictwa twierdzą, że peonia może mieć przycinane liście pod koniec sezonu wegetacyjnego. Cięcie to wykonują po to, aby peonia wzmocniła się przed zimą. Istnieje jednak pewne ryzyko - jeżeli cięcie rośliny wykonamy zbyt późną jesienią, pędy mogą zimą przemarzać.

Piwonie - kiedy kwitną?

Piwonie, nazywane potocznie majówkami, kwitną na przełomie maja i czerwca. Ich kwitnienie możemy przedłużyć, podlewając rośliny w upalne dni.

Inną, ważną kwestią, jest fakt, że piwonie zakwitają dopiero po kilku latach od posadzenia. Dlatego po posadzeniu sadzonki piwonii w ogrodzie, musimy uzbroić się w cierpliwość - bowiem na pierwsze kwiaty przyjdzie nam chwilę poczekać.

Dlaczego piwonie nie kwitną?

Jeżeli nasza piwonia rośnie w ogrodzie już kilka lat, i nadal nie kwitnie, lub kwitła, a teraz przestała, może to oznaczać, że:

  • ma za mało słońca,
  • jest posadzona zbyt głęboko,
  • gleba jest uboga, brakuje w niej składników pokarmowych.

Warto zweryfikować nasze wskazówki względem swojej piwonii i spróbować poszukać przyczyny w siebie.

Czym nawozić piwonie?

Mimo, że powinno sadzić piwonie w glebie żyznej, to i tak w sezonie będą one wymagały nawożenia. Z powodzeniem na wiosnę możemy zastosować nawóz organiczny jak obornik granulowany, czy kompost - który pobudzi piwonie do wzrostu. Polecane nawozy w uprawie piwonii to również nawozy dedykowane do roślin kwitnących, bogate w fosfor.

sekrety uprawy piwonii

Pielęgnacja piwonii opiera się na 3 zasadniczych zabiegach.

Tajniki pielęgnacji piwonii w ogrodzie

W zależności od odmiany, piwonie mają zróżnicowane wymagania. Aby zapewnić sobie ich obfite kwitnienie, warto szczegółowo poznać różnice w ich pielęgnacji i wymaganiach.

Piwonia lekarska, a także inne gatunki, pod ciężarem kwiatów będą się uginać, a nawet łamać - zwłaszcza po deszczu. Warto zastosować dla niej stalowe podpórki. Pomalowane na kolor zielony, delikatne, nie będą rzucać się w oczy, a z pewnością pomogą.

Piwonia drzewiasta nie znosi suszy, dlatego wymaga regularnego podlewania. Można sadzić piwonie krzewiaste w podłożu lekko gliniastym, które dłużej utrzymuje wilgotność.

Uprawa piwonii nie jest trudna - stosując się do kilku wskazówek, możemy ozdobić nimi nasze rabaty, tworząc niepowtarzalne efekty wizualne i zapachowe.

środek piwonii

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium