Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Ubezpieczenie mebli w domu i ogrodzie 0
Ubezpieczenie mebli w domu i ogrodzie

Ubezpieczenie mebli w domu i ogrodzie

Meble w domu, mieszkaniu, na tarasie czy w ogrodzie to zwykle spory wydatek. Pojedyncze elementy kosztują od kilkudziesięciu to paru tysięcy złotych. Bez względu jednak na ich cenę warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości razem z całym wyposażenie, zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku. Taka ochrona w porównywarce kosztuje już od 100 zł za 12 miesięcy.

Co ochronisz z polisy mieszkaniowej?

W ramach polisy mieszkaniowej ochronisz finansowo tzw. ruchomości domowe, czyli praktycznie całe wyposażenie domu i mieszkania, łącznie z meblami, na wypadek różnych zdarzeń losowych.

Wiele firm ubezpieczeniowych pozwala rozszerzyć ochronę poza zabudowaną nieruchomość, w tym posesję, ogrodzenie, tarasy, instalacje, jak i meble i roślinność ogrodową.

Meble w domu

Pamiętaj, że w ubezpieczeniach meble występują jako elementy stałe (jeśli są w zabudowie, to m. in. szafy wnękowe czy kuchnie wykonane na wymiar) lub jako ruchomości (jeśli są wolnostojące, m. in. krzesła, stoły, fotele, komody, szafki nocne, regały).

Meble w zabudowie, czyli stałe elementy, możesz chronić

już w ramach podstawowej polisy. Ochrona ruchomości wymaga wykupienia odpowiedniego rozszerzenia.

Meble ogrodowe

W wybranych towarzystwach możliwe jest włączenie w ochronę również mebli ogrodowych znajdujących się na tarasie, balkonie lub po prostu na posesji. Chodzi tutaj o krzesła, stoły, pufy, fotele, kanapy czy parasole ogrodowe.

PRZYKŁADOWA OFERTA

Meble ogrodowe ubezpiecza TU Wiener. Stosuje przy tym limity:

 • polisa od ryzyk nazwanych - do 5% sumy ubezpieczenia (SU) ruchomości domowych, maksymalnie do 500 zł;
 • polisa od ryzyk wszystkich (All Risks) - do 10% SU ruchomości domowych, maksymalnie 2000 zł.

Towarzystwo zastrzega, że ubezpieczenie mebli ogrodowych od kradzieży jest możliwe tylko wtedy, kiedy posesja posiada stałe ogrodzenie uniemożliwiające swobodne wejście na jej teren.

Budowle ogrodowe

Oprócz mebli ubezpieczysz także stałe zabudowania znajdujące się na posesji. Najczęstszym warunkiem takiej ochrony jest trwałe związanie z gruntem. Chodzi głównie o garaże wolnostojące, budynki gospodarcze, ogrodzenia, murowane grille, altany, wiaty śmietnikowe, oczyszczalnie ścieków czy instalacje fotowoltaiczne i solarne.

Odszkodowanie możesz otrzymać również za stałe elementy wymienionych budowli, czyli np. zniszczoną bramę z mechanizmem (siłowniki), domofon i wideofon.

PRZYKŁADOWA OFERTA

Generali ubezpiecza następujące budowle na trwałe związane z gruntem:

 • wiaty, szopy, altany, baseny, fontanny, śmietniki, lampy ogrodowe, studnie, posągi i wodotryski ogrodowe, zbiorniki na gaz lub paliwo płynne, pompy (w tym pompy ciepła), przydomowe oczyszczalnie ścieków, szambo, wyposażenie placu zabaw, grille ogrodowe, kojce i budy dla psów;
 • twarde nawierzchnie ulepszone (boiska, place, chodniki, drogi i podjazdy klinkierowe, bitumiczno-asfaltowe, smołowe, betonowe lub z płyt kamienno-betonowych);
 • systemy fotowoltaiczne i solarne wraz z instalacją;
 • instalacje systemu nawadniania ogrodu;
 • instalacje drenażowe.

Donice

Znajdujące się wewnątrz domu rośliny doniczkowe, a nawet same donice, zaliczane są do kategorii ruchomości domowych, a więc można je objąć ochroną praktycznie w każdej firmie ubezpieczeniowej.

Wybrane TU ubezpieczają również roślinność ogrodową, zarówno tą posadzoną w ziemi, jak i znajdującą się w donicach. Dotyczy głównie wieloletnich roślin niskorosłych, drzewek owocowych i krzewów, rzadziej większych drzew.

Zakres ochrony polisy mieszkaniowej prawie zawsze obejmuje upadek drzew (i gałęzi tych drzew) oraz masztów. W tym przypadku odszkodowanie można jednak uzyskać nie za zniszczoną roślinę, ale za szkody na innym mieniu, które powstały wskutek upadku.

PRZYKŁADOWA OFERTA

Wiener oferuje szeroką ochronę przydomowej roślinności, z wyłączeniem drzew i traw. Towarzystwo ubezpiecza rośliny wieloletnie zasadzone w gruncie, donicach lub skrzynkach ogrodowych. Obowiązują następujące limity:

 • wariant od ryzyk nazwanych - do 1000 zł;
 • wariant All Risks - do 2000 zł.

Fontanny

Odpowiednio rozszerzone ubezpieczenie nieruchomości może objąć też fontanny, oczka wodne oraz wmurowane baseny. Z ochrony najczęściej wyłączone są natomiast baseny niezwiązane trwale z gruntem.

PRZYKŁADOWA OFERTA

Inter Polska ubezpiecza m. in. następujące obiekty architektury ogrodowej: posągi, fontanny, oczka wodne, lampy ogrodowe, obiekty kultu religijnego.

Zjeżdżalnie

Przydomowe ogrody, szczególnie w ciepłych miesiącach, stanowią idealne miejsce zabaw dla dzieci. Polisa mieszkaniowa może zabezpieczyć finansowo tworzone na ich potrzeby place zabaw, na które składają się zjeżdżalnie, piaskownice czy huśtawki. Warunkiem koniecznym jest trwałe związanie z gruntem tych instalacji.

PRZYKŁADOWA OFERTA

Inter Polska ubezpiecza m. in. huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny i piaskownice. Obiekty te przynależą do kategorii budowli oraz obiektów małej architektury.

Meble balkonowe i na taras

Meble na tarasie lub balkonie można ubezpieczyć na tych samych zasadach, co meble znajdujące się bezpośrednio w ogrodzie. Takie rozszerzenie dostępne jest w wybranych towarzystwach.

PRZYKŁADOWA OFERTA

PZU ubezpiecza znajdujące się na balkonie lub tarasie: meble ogrodowe, wózki dziecięce, rowery, narzędzia ogrodnicze, rośliny doniczkowe, wolnostojące huśtawki, baseny, grille.

ubezpieczenie domu i mebli w domu i ogrodzie

Ile zapłacę za ubezpieczenie ogrodu i wyposażenia?

Aby poznać cenę ubezpieczenia w porównywarce online, musisz podać kilka informacji. Załóżmy, że mieszkasz w 120-metrowym domu z ogrodem, a całe mienie jest warte 750 000 zł. Przy czym mury i elementy stałe to 650 000 zł, wyposażenie 50 000 zł, a zabudowania i obiekty na posesji kolejne 50 000 zł. Zakres ochrony dotyczy tylko pożaru i innych zdarzeń losowych (m. in. bez kradzieży, powodzi czy przepięcia).

Polisa od ryzyk nazwanych, czyli wymienionych w dokumencie OWU, kosztuje od 462 zł do 791 zł. A od wszystkich ryzyk, oprócz wyłączeń w OWU, od 701 zł do 1420 zł. Wszystkie kwoty dotyczą ochrony na 12 miesięcy.

Z polisy mieszkaniowej ubezpieczysz niemal wszystkie obiekty znajdujące się na posesji, począwszy od budynków gospodarczych i garaży, skończywszy na meblach ogrodowych i roślinności. Pamiętaj, że kilkadziesiąt złotych miesięcznie to niezbyt wygórowana cena za ochronę domu i ogrodu, które pochłaniają zdecydowanie większe kwoty

- Leszek Drozdalski, ekspert ubezpieczeń nieruchomości Rankomat.

Ubezpieczenie domu z ogrodem - porównanie ofert

TU

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Benefia

Home Assistance

462 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

517 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

534 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

539 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

611 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

621 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

698 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

791 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

701 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

789 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

879 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

931 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny, ubezpieczenie NNW psa i kota

944 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane

1004 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

1420 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 13. 03. 2023 r. ).

W jakich sytuacjach ubezpieczenie nie działa?

Pamiętaj, że nie zawsze dostaniesz odszkodowanie z polisy za zniszczone czy skradzione mienie z domu, mieszkania bądź ogrodu.

Żadna polisa mieszkaniowa nie zadziała, jeśli szkodę celowo wyrządzisz sam lub inny domownik. Takich wyłączeń odpowiedzialności jest więcej, jak: wojna, stan wojenny zamieszki, posiadanie i użytkowanie materiałów wybuchowych bądź pirotechniki czy brak wymaganych prawem przeglądów technicznych.

W przypadku nieruchomości z ogrodem ubezpieczenie nie zadziała, gdy do szkody dojdzie na skutek:

 • zniszczenia traw, drzew, a także roślin, które nie należą do wieloletnich;
 • działania hałasu, insektów, bakterii, roślin, wirusów;
 • osuwania i zapadania się ziemi spowodowanych działalnością człowieka;
 • tworzenia się grzybów lub pleśni;
 • systematycznego lub długotrwałego działania czynników naturalnych, np. temperatury, wilgoci czy promieni słonecznych;
 • upadku drzew lub gałęzi w trakcie wycinki, również kiedy wycinka przeprowadzana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami;
 • uderzenia samochodu w budynek czy ogrodzenie, wjechanie do ogrodu itp., jeśli kierującym jest ubezpieczony lub inny domownik.

Szczegółową listę wyłączeń odpowiedzialności zawiera każdy przyporządkowany do polisy mieszkaniowej dokument OWU, a lista ta za każdym razem jest nieco inna. Możliwe jest więc, że dane zdarzenie w jednym towarzystwie będzie wyłączone, a w innym respektowane. Z OWU warto się więc szczegółowo zapoznać jeszcze przed zakupieniem ubezpieczenia nieruchomości.

Kiedy przyda się polisa mieszkaniowa?

Polisa mieszkaniowa przyda się w wielu sytuacjach, a chronić możesz nawet domek letniskowy czy nagrobek. Z ubezpieczenia skorzystasz zarówno, gdy jesteś ofiarą zdarzenia (pakiet medyczny czy Home Assistance, pomoc prawna), jak i jego sprawcą (OC w życiu prywatnym).

W podstawowym wariancie ubezpieczenie zapewnia ochronę dla murów i elementów stałych na wypadek pożaru, upadku drzew i masztów, uderzenia samochodu, katastrofy lotniczej, zalania, porywistego wiatru czy eksplozji.

Podstawę możesz poszerzyć o dodatkowe ryzyka, jak powódź, stłuczenie przedmiotów szklanych, ryzyka kradzieżowe (kradzież zwykła, kradzież z włamaniem, rabunek) czy dewastację i wandalizm. W polisach występują również unikatowe dodatki, jak ubezpieczenie NNW psa i kota, OC rowerzysty czy ochrona przydomowej pasieki.

Gdzie ubezpieczę dom z ogrodem?

Polisę mieszkaniową najprościej kupić online w porównywarce rankomat.pl. Wymaga to minimalnego nakładu czasu i najczęściej znikomej liczby formalności. Zakup warto jednak poprzedzić rozeznaniem się w cenach, ponieważ taki sam produkt ubezpieczeniowy każde towarzystwo sprzedaje w nieco innej cenie, a różnice w skali roku potrafią wynieść nawet kilkaset złotych.

Porównywarka umożliwia szybkie zestawienie ze sobą ponad 50 ofert od różnych firm ubezpieczeniowych, jak Proama, Generali, Wiener, TU Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Link4 czy Benefia.

Żeby skorzystać z tego narzędzia, powinieneś wprowadzić kilka informacji o nieruchomości, którą chcesz ubezpieczyć w interesującym cię zakresie. Po uzupełnieniu krótkiego formularza otrzymasz listę ofert z cenami za 12 miesięcy, 2 lata lub 3 lata. Bezpośrednio z poziomu kalkulatora przejdziesz do zakupu polisy, która jest ważna już na następny dzień od zapłacenia składki.

 

Artykuł powstał we współpracy z Rankomat.pl

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium