Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Promocje
Fotel Nardi ARIA
Fotel Nardi ARIA
840,00 zł 500,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
3 680,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
4 820,00 zł 4 400,00 zł
szt.
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
3 720,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
12 900,00 zł 10 900,00 zł
szt.
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska
547,46 zł 499,00 zł
szt.
Leżak basenowy Nardi EDEN
Leżak basenowy Nardi EDEN
550,00 zł 500,00 zł
szt.
Leżak basenowy ALFA (4 kolory)
Leżak basenowy ALFA (4 kolory)
790,00 zł 650,00 zł
szt.
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
280,00 zł 200,00 zł
szt.
Mały stolik Nardi Aria 60x60
Mały stolik Nardi Aria 60x60
315,00 zł 250,00 zł
szt.
Stolik do restauracji Spritz
Stolik do restauracji Spritz
310,00 zł 200,00 zł
szt.
Trawy ozdobne do donic na taras - uprawa i pielęgnacja, najlepsze gatunki 0
Trawy ozdobne do donic na taras - uprawa i pielęgnacja, najlepsze gatunki

Trawy ozdobne do donic na taras - uprawa i pielęgnacja, najlepsze gatunki.

Trawy ozdobne od kilku sezonów są ulubionymi roślinami ogrodowymi. Doskonale sprawdzają się w przestrzeniach ogrodowych bo są bardzo dekoracyjne i mało wymagające.

Trawy ozdobne zdobią nasz ogród praktycznie przez cały rok, dlatego z powodzeniem możesz posadzić je również w donicach na tarasie czy balkonie.

Delikatne liście traw i puszyste kwiatostany lekko kołyszą się na wietrze i przyjemnie szumią - sprzyjają w ten sposób naszemu relaksowi. Trawy ozdobne sprawdzą się nie tylko jako dekoracja, ale też chronią naszą prywatność - na przykład duży miskant chiński będzie pełnił funkcję żywopłotu. Warto jest posadzić trawy ozdobne w donicach i cieszyć się ich urokiem na tarasie. Jak odpowiednio posadzić trawy, jakie gatunki wybrać i jak dobrać dla nich donice - dowiesz się z dalszej części artykułu.

trawy ozdobne w donicach

Trawy ozdobne wyglądają pięknie przez większą część roku.

donice vaso a w nich trawy ozdobne

Kompozycje z traw ozdobnych są minimalistyczne, ale też efektowne. Zwłaszcza, gdy posadzimy je w dopasowanych donicach - takich jak donica geometryczna Vaso

trawa pampasowa w donicy

Znajdują zastosowanie jako dekoracje roślinne, ale też mogą pełnić funkcję zielonych parawanów. Jak ta trawa pampasowa.

Trawy ozdobne - jakie gatunki do donic?

Nie każdy gatunek trawy sprawdzi się posadzony w pojemniku, ale na szczęście istnieje wiele odmian traw ozdobnych, które w pojemniku stworzy gęste kępy. Jakie trawy idealnie nadają się na taras i balkon do donic?

trawy ozdobne, donice i meble z palet

Ostnica mocna jest wbrew swojej nazwie, delikatną trawą, idealną do kompozycji w donicach.

 • ostnica mocna to trawa, której liście przypominają rozwichrzony ogon kucyka. Odmiana Pony Tails zachwyciła ogrodników na całym świecie, a jej odmiany rozpoznają na zdjęciach już ogrodowi laicy. Trawa ta jest wieloletnia, ale w naszych warunkach może przemarzać, dlatego warto okrywać donice w jakich rośnie. Pony Tails zachwyca białymi kwiatostanami, ale jej liście już wiosną przypominają zielone niteczki, co również wygląda uroczo.
 • rozplenica japońska to bardzo ładna trawa ozdobna, o charakterystycznych kwiatostanach, które przypominają szczotki do butelek. Jej odmiany mają ciekawe kolory - od białawych, przez kremowe i brązowe, do bordowych. Rozplenica japońska dorasta do 100 cm wysokości.

kompozycja z traw ozdobnych

Rozplenica japońska w rustykalnej kompozycji.

 • kostrzewa sina nazywana również niebieską trawą, lub znana jako kostrzewa popielata, jest bardzo ceniona na stanowiskach suchych i słonecznych. Kostrzewa sina (festuca glauca) doskonale radzi sobie w donicach, połączona zwłaszcza z rozchodnikami i rojnikami. Aby zachowała swój kolor, kostrzewa musi być co kilka sezonów odmładzana - w tym celu przesadzamy i przycinamy trawę. Kostrzewa jest odporna na niskie temperatury, nie przemarza. Osiąga wysokość około 20-30 cm, więc to niskie trawy ozdobne.

kompozycja z kostrzewą siną

Kostrzewa sina efektowna nawet jesienią.

 • miskant chiński jest rośliną mocno ekspansywną, dlatego lepiej jest uprawiać go w donicach. Osiąga znaczne wysokości, NAWET DO 200 cm, więc może być również źródłem cienia na tarasie. Miskant chiński nie jest wymagający, dobrze rośnie w każdej ogrodowej ziemi, ale najlepiej nadaje się na słoneczne stanowiska. Jego liczne odmiany mają ciekawe liście - spotykane są ich liście paskowane, z obwódką, nakrapiane. Kwiatostany najczęściej są białe lub kremowe.
 • turzyca japońska znana i popularna pod swoją łacińską nazwą Carex, jest trawą o niewielkiej wysokości - osiąga do 40 cm, a jej największą ozdobą są liście, natomiast kwiatostany są niewielkie i niepozorne. Turzyca japońska to dobry wybór zarówno na stanowiska słoneczne, jak też cieniste. Liście turzycy najczęściej mają białą lub żółtą obwódkę, albo ciekawy kolor.

turzyca w donicy

Carex czyli turzyca, potrafi być bardzo ładnym uzupełnieniem rabaty.

 • turzyca rzędowa to ciekawy gatunek z rodziny Carex, który charakteryzuje się nieco odmiennym kształtem liści - liście są szersze i krótsze. Doskonale pasuje na stanowiska słoneczne, ale i cieniste, nawet przy zbiornikach wodnych.
 • trzcinnik ostrokwiatowy, to trawa, której najbardziej znaną odmianą do uprawy pojemnikowej jest Karl Foerster. Ze względu na swoją zwartą postać, bardzo dobrze pasuje do uprawy w donicach. Ma wąskie, zielone liście, a ze środka kępy wyrastają wysokie, kremowe kwiatostany. Z upływem lata, staje się trawą o brązowych liściach. Trzcinnik osiąga wysokość około 150 cm, i jest całkowicie mrozoodporna.
 • proso rózgowate to ozdobna trawa, osiągająca wysokość 150-200 cm, najlepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym, na stanowisku słonecznym. Należy do roślin odpornych na suszę, mróz i słabszą glebę. Proso ma liście długie, o wysokości około 150 cm, są one wąskie, a na końcach przewieszają się. Latem pojawiają się kremowe kwiatostany. Odmiany prosa mogą mieć kolorowo zabarwione liście.
 • trawa pampasowa jest bardzo dużą trawą ozdobną, dlatego na balkonie raczej się nie zmieści, wymaga dużej donicy. Trawa pampasowa ma bardzo efektowne, ozdobne kwiatostany - tworzą pióropusze w kolorze kremowym, a odmiany mogą mieć je także barwne.
 • imperata cylindryczna to bardzo ozdobna trawa, która tworzy efektowne kompozycje, bo jej liście jesienią przebarwiają się na intensywny, czerwony kolor. Musimy pamiętać o okryciu jej bryły korzeniowej, bo może przemarzać. Dlatego przed posadzeniem kępy kwiatowej, warto wykonać izolację ze styropianu.

imperata w dużych, stalowych donicach

imperata w kwadratowych donicach

Imperata cylindryczna efektownie przebarwia się jesienią.

Uprawa traw ozdobnych

Uprawa traw ozdobnych nie jest trudna, ale aby osiągnąć sukces i cieszyć się przez lata okazałymi egzemplarzami traw, warto poznać kilka tajników ich uprawy doniczkowej.

Jak posadzić trawy ozdobne w donicach?

Żeby dobrze sadzić trawy ozdobne w donicach, musimy po pierwsze przygotować odpowiednie podłoże. Trawy ozdobne to rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem, dlatego podłoże do ich uprawy pojemnikowej musi być żyzne, takie, aby było w stanie zaspokoić ich potrzeby pokarmowe. Mieszanka żyznego podłoża, kompostu, a nawet nawozu organicznego zapewni naszym trawom zdrowy wzrost.

Niewiele traw ozdobnych dobrze rośnie na stanowiskach wilgotnych - dlatego podłoże musi być również przepuszczalne, z odpowiednim drenażem. Na dnie donicy wsypujemy warstwę keramzytu, która odprowadzi nadmiar wody poza obręb korzeni. Na keramzycie warto ułożyć warstwę włókniny, która zapobiega wymywaniu podłoża z donicy.

rozplenica w donicy

Trawy ozdobne najlepiej sadzić z innymi gatunkami, aby zapewnić dekoracyjność przez cały rok.

Jak większość roślin posadzonych w doniczkach, musisz pamiętać przede wszystkim o regularnym podlewaniu. Nie wszystkie trawy ozdobne, wbrew pozorom, sprawdzą się w czasie suszy. Dlatego pamiętaj o tym, aby raz w tygodniu, porządnie i obficie, podlać w donicach trawy ozdobne. Jeżeli uprawiamy trawy ozdobne w gruncie, z podlewania niektórych gatunków możemy zupełnie zrezygnować, natomiast dla uprawianych w donicach będzie to konieczne.

Donice w których posadzimy trawy ozdobne najlepiej postawić na słoneczne miejsca, ewentualnie półcieniste. Większość traw ozdobnych najlepiej rośnie wtedy, kiedy ma dostęp do słońca.

Nawożenie to kolejny zabieg pielęgnacyjny, który poprawi kondycję naszych traw ozdobnych w donicach. Trzeba pamiętać, że rośliny posadzone w donicach, są zdane na nas i naszą pielęgnację. Do dyspozycji mają tylko takie składniki pokarmowe, jakie dostarczymy im z podłożem lub wodą. Trawy ozdobne w donicach są bardzo żarłoczne, zwłaszcza te gatunki traw ozdobnych, które szybko rosną. Dlatego wczesną wiosną warto zasilić je nawozami z azotem. Nawożenie azotowe pobudza wzrost roślin, sprawi więc, że nasze trawy ozdobne w donicach będą bujne. Ważnym składnikiem pokarmowym jest też magnez, który odpowiada za zielone, soczyste wybarwienie trawy.

trawa ozdobna w donicy ze stali corten

Szybki wzrost traw powoduje, że potrzebują dużo azotu. Na zdjęciu donica ze stali corten.

W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne mieszanki nawozowe do traw ozdobnych. Warto skorzystać z tych gotowych produktów, ponieważ nawożenie jest potrzebne roślinom rosnącym w doniczkach.

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach?

Nasadzenia z traw ozdobnych są często kompozycjami przewidzianymi na wiele lat. Jeżeli chcemy, aby nasze trawy ozdobne w donicach dobrze przezimowały, musimy zatroszczyć się o nie, już w czasie sadzenia. Przed umieszczeniem roślin w donicach, trzeba w jej wnętrzu umieścić styropian. Układamy go na bokach donicy, a następnie dociskamy podłożem. Taka izolacja zabezpieczy korzenie traw przed mrozem, oraz upalnym słońcem i nagrzewaniem się donicy.

Co zrobić, kiedy mamy już trawy ozdobne w donicach, i nie wykonaliśmy izolacji? Nic straconego, je również uda się skutecznie zabezpieczyć. Po nastaniu pierwszych przymrozków, ustawiamy donice z trawami ozdobnymi w zacisznym miejscu. Dodatkowo możemy umieścić je w kartonie, albo worku jutowym, wypełnionym styropianowym kruszywem. Warto też ustawić donicę na kawałku styropianu.

Kiedy przycinać trawy ozdobne?

Aby trawy ozdobne w donicach dobrze przezimowały, nie możemy przycinać ich wcześniej niż na wiosnę. Kępa liści trawy, chroni karpę korzeniową przed przemarzaniem. Dodatkowo, pióropusz liści jest piękną dekoracją zimowego ogrodu. Okres zimowy jest czasem spoczynku dla traw ozdobnych, ale nie oznacza to, że nie mogą wyglądać ładnie, dekorując nasze tarasy.

Najlepszy termin na przycinanie traw ozdobnych przypada wczesną wiosną.

Trawy ozdobne późno budzą się z zimowego snu, dlatego z powodzeniem możemy przyciąć je pod koniec marca. Takie przycinanie sprawi, że trawy ozdobne w donicach będą ładnie odbijać na wiosnę i nie przemarzną.

Jakie donice dla traw ozdobnych?

Poszukując donic do traw ozdobnych, warto kierować się kilkoma wskazówkami.

Przede wszystkim, pamiętajmy o tym, że większość traw ozdobnych ma ekspansywny system korzeniowy. Dlatego potrzebują wytrzymałych pojemników, które utrzymają je w ryzach.

Donice dla traw ozdobnych, które chcemy połączyć z innymi roślinami, najlepiej prezentują się w formie dużych pojemników. W dużych donicach trawy ozdobne można podlewać rzadziej, ponieważ podłoże w nich wolniej przesycha. Trawy ozdobne w dużych donicach prezentują się efektownie, okazale i nowocześnie.

trawa ozdobna w betonowej donicy

trawa ozdobna w donicach betonowych

Donice betonowe są idealne dla traw ozdobnych - tu w aranżacji nasza betonowa donica 60 i betonowa donica 110

Jeżeli chodzi o tworzywo wykonania donic, które najlepiej sprawdzą się z trawami - warto postawić na donice betonowe lub ze stali corten. Surowa struktura betonu w połączeniu z trawami, podkreśli nowoczesny design ogrodu. Natomiast stal corten ma piękny kolor, który pasuje do przestrzeni rustykalnych. W połączeniu z trawami będzie stylową dekoracją.

Trzeba podkreślić, że te dwa tworzywa są również zupełnie odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych - nasze trawy ozdobne przezimują w nich bez problemu.

trawy ozdobne w donicach Siena

Donice geometryczne podkreślą nowoczesny charakter kompozycji z traw - donica Siena.

trawy ozdobne w donicach Astro

Geometryczna nowoczesna donica Astro z miskantem.

trawy ozdobne w donicach Lungo Max

Duża i nowoczesna donica Lungo Maxi.

trawy ozdobne w podświetlanych donicach

Efektowna donica podświetlana Lidia.

Trawy ozdobne możemy posadzić też na balkonie - ładnie wyglądają w skrzynkach zamocowanych na balustradzie, czy też na ścianie. Wysokie trawy będą pełnić tu rolę zielonego parawanu.

Ciekawą propozycją są również donice wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Tworzywo to może imitować drewno, beton czy stal corten, a jest bardzo wytrzymałe, lekkie i łatwe w utrzymaniu w czystości.

donice corten z trawami ozdobnymi

Również donice ze stali corten są efektownymi pojemnikami dla traw.

Etapy sadzenia traw:

 1. Wybierz odpowiednią donicę - uwzględnij wielkość, sprawdź odporność na warunki atmosferyczne, i czy ma otwór drenażowy.
 2. wykonaj na dnie donicy drenaż z keramzytu.
 3. wyłóż donicę geowłókniną, wywijając jej końce ponad brzegi donicy
 4. wykonaj izolację ze styropianu, jeżeli trawa ma stanowić wieloletnią kompozycję.
 5. wsyp podłoże.
 6. umieść rośliny w donicy - w kolejności od największej.
 7. przysyp podłożem.
 8. obficie podlej.
 9. uzupełnij podłoże.

Trawy ozdobne w donicach - kompozycje

Trawy ozdobne w donicach możesz posadzić pojedynczo, tak też będą wyglądać ładnie - zwłaszcza kiedy zdecydujesz się na nasadzenia monokulturowe w dużych donicach.

Ale trawy to rośliny, które z łatwością połączysz z innymi gatunkami, tworząc na tarasie piękne dekoracje w donicach. Trawy ozdobne są najbardziej dekoracyjne i kolorowe późnym latem i jesienią. Późnym latem pojawiają się kwiatostany, a jesienią przebarwiają się efektownie. Warto dodać do nich rośliny, które wypełnią donice kolorem w pozostałym czasie.

kompozycja traw w donicy

kompozycja traw w dużej donicy

Trawy powinniśmy łączyć z roślinami o podobnych wymaganiach, które są atrakcyjne w innym czasie, jeżeli chcemy stworzyć kompozycję całoroczną.

Trawy ozdobne w donicach możesz posadzić z krzewami np. z sosną kosodrzewiną, świerkiem białym, jałowcami, iglakami szczepionymi na pniu.

Do donic na balkonie, czy tarasie, razem z trawami, możemy posadzić też: jeżówki, liliowce, werbeny, brunery, dąbrówki, floksy, tojeść, żurawka, bluszcz, paprocie, liatry, rozchodniki, rojniki, rudbekie, krwawniki, szałwie.

Trawy ozdobne sprawdzą się w donicach w każdym miejscu - na balkonie, tarasie czy w ogrodzie, będą stanowić modą i efektowną, roślinną dekorację.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium