Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Donica z ornamentem Classic L (zestaw 4 szt.)
Donica z ornamentem Classic L (zestaw 4 szt.)
1 316,00 zł 1 250,00 zł
szt.
Narożnik Toulouse (5-osobowy) ze stolikiem
Narożnik Toulouse (5-osobowy) ze stolikiem
4 700,00 zł 3 450,00 zł
szt.
Obiadowy zestaw mebli ogrodowych SOTTILE
Obiadowy zestaw mebli ogrodowych SOTTILE
3 999,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Krzesło Nardi Trill
Krzesło Nardi Trill
350,00 zł 250,00 zł
szt.
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
4 300,00 zł 3 500,00 zł
szt.
Szare krzesło CLUNY technorattan aluminium
Szare krzesło CLUNY technorattan aluminium
900,00 zł 600,00 zł
szt.
Zestaw dwóch kompletów mebli tarasowych Komodo i Rio - Net
Zestaw dwóch kompletów mebli tarasowych Komodo i Rio - Net
15 000,00 zł 10 000,00 zł
szt.
Duży narożnik tapicerowany P-19
Duży narożnik tapicerowany P-19
8 900,00 zł 7 500,00 zł
szt.
Narożnik szary z technorattanu Andover
Narożnik szary z technorattanu Andover
6 950,00 zł 4 950,00 zł
szt.
Tapicerowany narożnik modułowy Torino
Tapicerowany narożnik modułowy Torino
7 950,00 zł 4 950,00 zł
szt.
Nowoczesny narożnik tapicerowany Taavi
Nowoczesny narożnik tapicerowany Taavi
32 850,00 zł 22 850,00 zł
szt.
Trawnik z mikrokoniczyną - zalety, wady, pielęgnacja 0
Trawnik z mikrokoniczyną - zalety, wady, pielęgnacja

Trawnik z mikrokoniczyną - zalety, wady, pielęgnacja

Trawnik z mikrokoniczyną jest znany już od ponad dziesięciu lat, ale jakoś zawsze uciekał naszej uwadze. Jednak ostatnie upalne lata i susze, zmusiły nas do rozejrzenia się za alternatywą tradycyjnego trawnika.

Poszukując rozwiązania naszych problemów - czyli wysychającego, żółknącego w czasie letnich miesięcy trawnika, który dodatkowo jest mocno wymagający - natknęliśmy się na wzmiankę o trawniku z mikrokoniczyną. Okazuje się, że to ciekawy i godny uwagi temat na artykuł - chcemy pchnąć go w świat, dlatego przygotowaliśmy ten artykuł.

trawnik z mikrokoniczyną

Gdzie zastosować trawnik z mikrokoniczyną?

Trawnik z mikrokoniczyną to idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie utrzymanie tradycyjnego trawnika nie udaje się. Wszędzie tam gdzie mamy słabą glebę lub brak wody, trawnik z mikrokoniczyną poradzi sobie lepiej.

Drugim miejscem, gdzie warto sięgnąć po mieszanki traw z mikrokoniczyną, są przestrzenie, gdzie nie możemy zapewnić regularnej pielęgnacji trawnika - czyli na ogrodach działkowych, w ogrodach osób zapracowanych, czy też przestrzeniach publicznych. Trawnik z dodatkiem mikrokoniczyny jest mniej problematyczny i tańszy w utrzymaniu - nie wymaga podlewania, a nawet nawożenia. Dodatkowo koszenie może być rzadsze, a potrzeba dosiewania czy regeneracji po zimie - znikoma.

koniczyna na trawniku

Koniczyna ma soczysty, żywy kolor - nawet w czasie suszy i wczesną wiosną.

Co prawda temat trawnika z dodatkiem mikrokoniczyny w Polsce jest w powijakach, ale nasi zagraniczni sąsiedzi już dawno się w nim zakochali. Brytyjczycy, a nawet Niemcy, cenią trawniki z mikrokoniczyną za soczystą zieleń i nienaganny wygląd. To uczucie zachwytu jest na tyle silne, że trawniki takie są stosowane nie tylko w ogrodach przydomowych, ale też w przestrzeni publicznej - obsiewa się nimi pola golfowe, murawy w parkach, w zieleni miejskiej.

Czy każdy rodzaj koniczyny można zastosować jako dodatek do mieszanki traw? NIE!

Mieszanka z mikrokoniczyną łączy specjalną odmianę miniaturowej odmiany koniczyny białej - Pirouette. To właśnie niski pokrój rośliny pozwala zastosować ją na trawniku, w mieszanki uniwersalne. Zastosowanie innej odmiany mija się z celem, gdyż koniczyna biała lub czerwona są większe, co nie pozwoliłoby stworzyć tak ładnego efektu. A po drugie - mają większe wymagania.

Co sprawia, że trawnik z mikrokoniczyną jest tak doceniany? Dlaczego powinno zaciekawić nas założenie trawnika właśnie w ten sposób?

mikrokoniczyna i wiewiórka

Nie tylko my doceniamy trawnik z mikrokoniczyną.

Trawnik z mikrokoniczyną - zalety zastosowania mieszanek gazonowych z mikrokoniczyną

Trawnik z mikrokoniczyną to ogromne udogodnienie nie tylko dla nas, ale również ukłon w stronę środowiska.

Przede wszystkim większość użytkowników mieszanki traw z mikrokoniczyną, jest zachwycona efektem wizualnym jaki otrzymuje. Trawnik z mikrokoniczyną ma soczysty, zielony, intensywny kolor. Dodatkowo koniczyna powoduje jego zagęszczenie, więc często jest mylony z trawnikiem z rolki. Jakości uzyskanego trawnika jest bardzo wysoka - wygląda on nienagannie już kilka tygodni po wysiewie. Trawnik założony z wykorzystaniem mieszanek z mikrokoniczyną, tworzy prawdziwy, zielony dywan.

Jednak opinie na temat dekoracyjności trawnika z koniczyną są różne. Nie każdemu podoba się że trawnik będzie przypominać naturalną łączkę. Czasem mamy obiekcje co do obecności kwiatów mikrokoniczyny - boimy się, że wprowadzą chaos lub wiejski charakter. Wystarczy wtedy częściej kosić trawnik, i nie kwiaty nie będą tak mocno widoczne.

Warto również podkreślić, że trawy utrzymują zielony kolor nawet w czasie upalnych miesięcy, czy też zaraz po zimie, wczesną wiosną - kiedy standardowy trawnik wygląda mało atrakcyjnie, jest żółty, rzadki i wymagający. . .

Trawnik ten jest znacznie mniej wymagający, niż murawa uniwersalna, tradycyjna. Przede wszystkim nie musimy pamiętać o tak regularnym koszeniu. Mikrokoniczyna zastosowana w mieszankach, to odmiana niższa od zwykłej koniczyny - osiąga kilka centymetrów, więc nie będzie się zbyt mocno wybijać. Sposób jej rozrastania się - za pomocą rozłogów, powoduje, że pokrycie gruntu jest bardzo gęste - nawet bez regularnego koszenia.

Gęstsze pokrycie gruntu ogranicza rozwój chwastów - to dodatkowa zaleta. W trawniku tradycyjnym, chwasty są często mocnym problemem, i aby ich uniknąć, konieczne jest regularne koszenie, które nie dopuszcza do ich rozsiewania się, lub nawet stosowanie herbicydów. Natomiast mieszanka traw z koniczyną, tworzy bardzo zwarty dywan, co pozwala obejść się bez użycia chemicznych środków ochrony.

pszczoła na kwiecie koniczyny

Kogo odstrasza myśl o dużej ilości pszczół na kwiatach, ten musi wiedzieć, że regularne, częste koszenie sprawi, iż kwiatów nie będzie tak dużo

Murawa trawnika z dodatkiem mikrokoniczyny, jest bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne - a co za tym idzie, możemy zrezygnować z konieczności regularnego nawadniania. To coraz częstszy powód zakładania trawników z dodatkiem mikrokoniczyny. Odporność na działania niekorzystnych warunków środowiskowych, możliwość ograniczeniu zużycia wody i możliwość utrzymania pięknego efektu, to ogromna zaleta.

Trawnik z mieszanką z mikrokoniczyny wymaga mniejszych nakładów pracy, nie tylko dzięki możliwości ograniczenia podlewania, ale również dlatego, że możemy zrezygnować z nawozów azotowych. Trawa z mikrokoniczyną ma zdolność wiązania azotu z powietrza. Z korzeniami mikrokoniczyny związane są symbiotyczne bakterie, które wychwytują azot z powietrza, zaopatrują rośliny w ten pierwiastek. To sprawia, że listki mikrokoniczyny rosną zdrowo, szybko i mają intensywny kolor - nawet bez nawozów azotowych.

Łatwo również wzbogacić jakość podłoża - gdyż możemy dostarczać zielony nawóz. Kosząc trawnik, zostawmy pokost na nim. Jest to sposób, w jaki dostarcza związany uprzednio azot i inne pierwiastki, do podłoża.

Trawnik z dodatkiem koniczyny ma duże zdolności regeneracji, co sprawia, że nawet kiedy nie wykonamy niektórych, z nielicznych, odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych na czas i zaszkodzimy mu - szybko odzyska dobrą kondycję.

Pisząc o tym rodzaju trawnika, koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że wprowadzanie do ogrodu dodatkowego gatunku zwiększa różnorodność biologiczną. Warto trochę urozmaicić swój ogród również na trawniku.

kwiaty koniczyny

Trawnik z mikrokoniczyną przywodzi na myśl kwiatową łąkę.

Jesteśmy świadomi, że trawnik z mikrokoniczyną nie jest dla każdego - ale jeżeli cenisz rozwiązania przyjazne dla środowiska, mało wymagające i atrakcyjne, to może warto spróbować?

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium