Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Trawnik po zimie - pielęgnacja trawnika po zimie 0
Trawnik po zimie - pielęgnacja trawnika po zimie

Pielęgnacja trawnika po zimie

Trawnik po zimie może nie wyglądać zachwycająco - dlatego jego regeneracja po zimie to obowiązkowy zabieg. Powierzchnię trawnika w ogrodzie musimy odpowiednio pielęgnować, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Wczesną wiosną jest to konieczne, ponieważ zima wyrządza na powierzchni trawnika znaczne szkody. Trawnik po zimie może mieć objawy pleśni śniegowej. Długo zalegająca, zbita pokrywa śnieżna powoduje, że trawnik pod nią gnije, co wiosną objawia się - najpierw szarawym nalotem, a potem zamieraniem źdźbeł trawy. Tak właśnie powstaje pleśń śniegowa. W czasie wilgotnych wiosennych dni na trawniku rozwija się grzyb…

pleśń śniegowa na trawniku

Pleśń śniegowa może pojawiać się wiosną na trawniku, jest efektem zalegania pokrywy śnieżnej przez długi czas.

Zima nie sprzyja trawnikom - mogą nie tylko chorować, ale też przemarzać, lub gnić - zwłaszcza kiedy koszenie nie było przed zimą wykonane prawidłowo. Czasem po ustąpieniu śniegu pojawiają się brunatne plamy, lub miejsca zupełnie pozbawione źdźbeł -konieczne będzie tu dosianie nasion. Często też dochodzi do wysadzania gruntu, co uszkadza korzenie trawników. Takie objawy wymagają natychmiastowej reakcji.

Każdy marzy o idealnym trawniku, chcemy mieć w ogrodzie zielony dywan - pozbawiony chwastów, gęsty i soczyście zielony. Jak zadbać o trawnik po zimie?

Trawnik po zimie - pielęgnacja

Jak powinna przebiegać, prawidłowo wykonana pielęgnacja trawnika po zimie?

Pierwszym etapem jest oczywiście oczyszczenie trawnika z zanieczyszczeń - w czasie zimy mogło nazbierać się na nim nieco liści, czy innych śmieci. Warto na początek dokładnie grabić trawnik - pozwoli nam to dokładnie poznać kondycję trawnika po zimie. Grabienie trawnika po zimie przeprowadzamy na krzyż - aby dokładnie usunąć resztki trawy. Aby usunąć suche źdźbła najlepiej użyć grabi wachlarzowych - ich nasada jest szersza i lżejsza, dzięki czemu warstwa suchego filcu zostanie dokładnie usunięta.

Może okazać się, że kiedy usuniemy zanieczyszczenia, obumarłe resztki roślin, dostrzeżemy niewidoczne na pierwszy rzut oka objawy. Grabienie trawnika pozwoli nam również nieco go napowietrzyć, spulchnić podłoże. Jednak na glebach gliniastych czy na starszych, mocno zwartych murawach może to być niewystarczające - konieczna może być aeracja trawnika, w celu napowietrzenia korzeni traw lub wertykulacja trawnika, w celu dokładnego oczyszczenia go.

soczyście zielony trawnik

trawnik przed domem

Soczyście zielony, gęsty trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Taki efekt wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych.

Jednak głównym celem jaki chcemy uzyskać poprzez wygrabianie suchej trawy, jest poznanie dokładnej kondycji naszego trawnika po zimie. Dopiero w dalszej kolejności oceniamy czy konieczne jest wałowanie trawnika, aeracja lub wertykulacja, albo wapnowanie trawnika czy jego nawożenie.

Jeżeli takie zabiegi są konieczne, w pierwszej kolejności wykonujemy właśnie je. Dopiero później możemy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie.

Wałowanie powierzchni trawnika

Wałowanie trawnika po zimie jest konieczne, kiedy jego powierzchnia jest pofalowana. Dzieje się tak na skutek zwiększania objętości przez wodę, która zalega na glebach i zimą zamarza, zwiększając swoją objętość.

Taka wysadzinowość gruntów jest niebezpieczna dla korzeni traw. Wałowanie sprawia, że korzenie traw są dociśnięte do podłoża, a rozwój korzeni traw przebiega bez problemów.

Wałowanie wykonujemy wałem ręcznym, na glebach ciężkich nie wałujemy, bo powoduje to dodatkowe ubicie podłoża.

Aeracja trawnika po zimie

Aeracja to napowietrzanie trawnika, w celu poprawy warunków glebowych, koniecznych dla rozwoju korzeni. Polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika aeratorem. To urządzenie wyposażone w kolczasty wał, który obracając się, robi w trawniku dziurki. Następnie, po aeracji wykonujemy piaskowanie trawnika- wypełnienie otworów warstwą piasku, powoduje rozluźnienie podłoża, a co za tym idzie woda szybciej odpływa, i powietrza jest więcej. Piaskowanie trawnika sprawia, że korzenie traw swobodniej się rozrastają. Aerację wykonujemy na glebach ciężkich, zbitych, na zwartych, przynajmniej 2-letnich trawnikach.

aeracja trawnika za pomocą wideł

aeracja trawnika przez nakłuwanie butami

Na mniejszych trawnikach aerację możemy wykonać w nieco bardziej prymitywny sposób - efekt również będzie zadowalający. Specjalne kolczaste nakładki na buty lub widły, to tańsza alternatywa dla aeratora.

Jeżeli mamy trawnik o mniejszej powierzchni, do aeracji możemy wykorzystać aerator ręczny, lub kolczaste nakładki na buty. Z powodzeniem sprawdzą się też tradycyjne widły.

Wertykulacja trawnika po zimie

Zabieg ten polega na pionowym nacinaniu darni, w celu usunięcia warstwy filcu. Pionowe nacinanie darni ma na celu pobudzenie jej do wzrostu i rozkrzewiania. To także świetna metoda napowietrzenia trawnika i rozluźnienia zbyt zbitej darni - usuwając suchą trawę, dopuszczamy do darni więcej powietrza, wody, słońca... Nacinanie trawnika wykonujemy wertykulatorem - spalinowym lub elektrycznym. Większość z nich jest wyposażona w kosz, który zbiera wyciętą trawę, dzięki czemu nie musimy grabić trawnika. Wertykulację należy przeprowadzać na trawnikach zwartych, co najmniej 2-letnich.

wertykulacja trawnika za pomocą wertykulatora

wertykulacja trawnika ręcznym wertykulatorem

Usuwanie suchego trawiastego filcu możemy wykonać za pomocą elektrycznego lub ręcznego wertykulatora.

Nawożenie trawnika po zimie

Kiedy trawnik został już uporządkowany, możemy przystąpić do nawożenia. Trawnik to mocno wymagająca powierzchnia, która potrzebuje wielu składników pokarmowych, aby prawidłowo rosnąć. Wiosną najlepiej zasilić go, używając nawóz azotowy. Azot pobudza do wzrostu części zielone roślin. Możemy użyć również nawóz wieloskładnikowy, który poza azotem, zawiera fosfor i potas. Nawożenie trawnika azotem możemy wykonać dwa razy w sezonie - pierwsze nawożenie w marcu, drugi raz pod koniec czerwca.

nawożenie trawnika po zimie

Nawożenie trawnika opiera się na 3 głównych składnikach pokarmowych - to azot, fosfor i potas.

Natomiast wysianie nawozu potasowego i fosforowego poprawia rozwój systemu korzeniowego trawnika, więc wpływa bezpośrednio na gospodarkę wodną darni. Trawnika taki ma większą odporność na suszę.

Jeżeli gleba jest słaba, powinniśmy zastosować substancje organiczne, jak kompost - które poprawią jej jakość. Na glebach lekkich trawnik rośnie słabo. Rozsypanie tu warstwy materii organicznej spowoduje wzbogacanie gleby w składniki pokarmowe, i poprawę struktury gleby.

Wapnowanie trawnika

Kiedy gleba w naszym ogrodzie jest kwaśna, w trawniku pojawiać się będzie mech, a także darń będzie słabo rosnąć. Kwaśna gleba utrudnia przyswajanie składników pokarmowych, dlatego nie ma sensu nawożenie trawnika na kwaśnej glebie. Najpierw trzeba wyrównać odczyn do lekko kwaśnego. W tym celu wykonujemy wapnowanie - możemy to zrobić wiosną, jeżeli nie udało się nam jesienią. Pamiętajmy tylko, że wapnowania nie należy wykonywać bezpośrednio przed innym nawożeniem. Po tym zabiegu wstrzymajmy się z nawozami przez minimum 2-3 tygodnie. Pielęgnacja trawnika po zimie powinna odbywać się z zastosowaniem wapna węglanowego, które jest łagodniejsze. Możemy wykorzystać nawozy takie jak kreda, dolomit, czy specjalne, granulowane wapno do trawników.

Pierwsze koszenie trawnika po zimie

Pierwsze koszenie trawnika po zimie powinniśmy wykonać na przełomie marca i kwietnia. Ważne, aby źdźbła miały wysokość 8-10 cm, a po skoszeniu 5-6 cm. Nie należy kosić trawników wcześniej, bo mogą jeszcze przemarznąć. Pierwsze koszenie trawnika nie powinno być też krótsze niż 5 cm, dopiero kolejne koszenie w sezonie może być poniżej 5 cm.

koszenie trawnika kosiarką spalinową

Pierwsze koszenie przypada w terminie końca marca, chyba że dni są jeszcze mocno mroźne.

Przed pierwszym koszeniem musimy sprawdzić stan trawnika i kosiarki. Jeżeli trawnik ma miejsca, które wyglądają jakby były siedliskiem chorób, koniecznie najpierw trzeba się tego pozbyć, aby nie rozsiewać bakterii, grzybów na całej powierzchni trawnika.

Zanim zatracimy się w pierwszym koszeniu, musimy również sprawdzić stan kosiarki - jej noże muszą być ostre. Najlepiej jest naostrzyć je przed użyciem. Tępe noże będą urywać źdźbła trawy, a takie uszkodzone fragmenty z pewnością uschną i bujna trawa, o jakiej marzymy, może się nie pojawić.

Zabieg koszenia jest bardzo ważny, prawidłowo wykonany sprawia, że trawnik ładnie się zagęszcza.

automatyczna kosiarka kosząca trawę

Regularne, cotygodniowe koszenie trawnika jest bardzo ważne, dla zachowania efektu zielonego dywanu. Jeżeli nie mamy na to czasu, wspomoże nas automatyczna kosiarka - która skosi trawę bez naszej pomocy.

Renowacja trawnika - jak naprawić powierzchnię trawnika po zimie?

Czasem po zimie całe place trawnika wypadają... W takiej sytuacji konieczne jest dosiewanie trawy. W miejscach, gdzie brakuje darni najpierw spulchniamy podłoże, a następnie wysiewamy tam nasiona trawy, najlepiej wymieszane z żyznym podłożem. Taka dosiewka trawy w połączeniu z podłożem, a nawet nawozem, zapewni trawie odpowiednie warunki do wzrostu.

Kiedy trawa jest wysiana, udeptujemy ją i podlewamy. Na efekty trzeba będzie poczekać około 6-8 tygodni, ale po pustych plamach nie powinno być śladu.

piękny, zielony, równy trawnik

Piękny, miękki i efektowny trawiasty dywan to efekt okupiony wieloma zabiegami - jednak jest wart swojej ceny.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium