Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Stal corten - zaskakująca i nowoczesna 4
Stal corten - zaskakująca i nowoczesna

Stal corten i jej wykorzystanie w ogrodzie

Stal corten została odkryta w XVIII wieku, w Stanach Zjednoczonych, kiedy to przemysłowcy szukali trwalszego i łatwiejszego w pozyskiwaniu i obróbce materiału, który mogliby wykorzystać. Początkowo materiał ten był wykorzystywany do budowy wagonów przemysłowych, jednak z biegiem czasu został był coraz lepiej poznawany, dzięki czemu zyskiwał chwałę. Dziś w Stanach jest jednym z ulubionych tworzyw, wykorzystywanych w wielu dziedzinach, w tym również architekturze. Dlaczego stal corten jest tak bardzo ceniona? Posiada właściwości czyniące z niej bardzo funkcjonalny materiał. Bardzo chętnie jest wykorzystywana w aranżacji przestrzeni ogrodu, miasta czy restauracji - mimo, że zaczęło się jak zwykle niewinnie - od poszukiwań trwałego i taniego surowca, dziś stal corten jest jednym z bardziej nowoczesnych, designerskich tworzyw, które często podziwiamy na wystawach ogrodniczych, w konkursach czy nowatorskich rozwiązaniach.

donica ze stali corten

Panel dekoracyjny ze stali corten. Źródło: Pinterest.

Właściwości stali corten

To właśnie właściwości stali corten powodują, że jest tak chętnie wykorzystywana w wielu dziedzinach. Co o niej wiemy?

Przede wszystkim stal corten ma bardzo ciekawy, zmienny wygląd, dzięki czemu każda aranżacja z jej użyciem jest unikatowa i nie może się znudzić.

Na powierzchni stali powstaje barwna patyna, która jest wynikiem oddziaływania na stal czynników zewnętrznych - na powierzchni tworzy się rodzaj osadu. Pomimo, że osad ten przypomina wyglądem rdzę, różni się od niej zdecydowanie - nie jest on bowiem oznaką niszczenia się materiału, ale tworzy warstwę ochronną. Osad ten chroni stal corten przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych - nie ulega ona korozji, ani uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkowo efekt pokrywania się stali corten tym osadem jest bardzo malowniczy i efektowny. Przebiega w kilku etapach i trwa około 36 miesięcy - w zależności od warunków, jakie panują w otoczeniu.

Schemat prezentujący zmieniającą się barwę stali corten

schemat starzenia się stali corten

palenisko ze stali corten w ogrodzie

Elementy dekoracyjne ze stali wyglądają urzekająco. Źródło: Pinterest.

meble ogrodowe ze stali corten

Meble ogrodowe ze stali cortenowskiej. Źródło: Pinterest.

W początkowym okresie osad jest jasnożółty, następnie zmienia kolor przez pomarańcze i brązy - ostateczny efekt oraz czas w jakim zachodzi ten proces zależy od takich parametrów jak wilgotność powietrza, jego zanieczyszczenie, nasłonecznienie metalu. Jedno jest pewne - zawsze będzie zaskakująco i pięknie. Stal corten poprzez swój zmienny na przestrzeni czasu wygląd powoduje, że cała przestrzeń staje się ciekawsza i dynamiczna.

Ogromną zaletą stali corten jest jej wieloletnia, ponadczasowa trwałość. Metal nie musi być impregnowany czy zabezpieczony podczas użytkowania - nie wymaga także pielęgnacji. Jest więc bardzo wygodny i funkcjonalny. Jedyne, czego nie toleruje to stojąca woda - dlatego lepiej nie stosować go na dużych, poziomych powierzchniach - gdyż może tracić swoje właściwości.

Do zalet stali corten możemy także zaliczyć łatwość obróbki metalu - można z niego tworzyć wszystko, ponieważ jest bardzo plastyczny, łatwo się go kształtuje i przerabia. Dodatkowo po wyjęciu z niego ażurowych form - nie wymaga dodatkowego obrabiania.

Stal corten - zastosowanie

Stal corten jest obecnie bardzo chętnie wykorzystywana nie tylko w dziedzinach użytkowych, przemyśle, ale również w aranżacji i architekturze. Jej dynamiczny wygląd i zaskakująca powłoka powodują, że pięknie komponuje się jako elewacja budynków, chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia czy wygradzania przestrzeni w ogrodzie - tworzy się z niej stopnie, murki, balustrady. Stal corten sprawdza się też jako materiał na donice ogrodowe - a jej nierównomierna struktura i barwa pięknie eksponują rośliny. Oczywiście pojemniki na rośliny - zarówno donice, jak też skrzynie, wyglądają zaskakująco.

Donice ogrodowe ze stali corten są idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących szczególnych rozwiązań. Brak potrzeby pielęgnacji zadowoli zapracowanych, a unikatowy design zaspokoi najbardziej wyszukane gusta.

donice ogrodowe ze stali corten

Donice ze stali cortenowskiej w połączeniu z mszakami i paprociami. Źródło: Pinterest.

okrągłe donice ogrodowe ze stali corten

Donice ze stali corten. Źródło: Pinterest.

Ze stali corten często tworzy się również zaskakujące dekoracje do ogrodu - małe i duże rzeźby w wielu formach, jak sylwetki ludzi, ażurowe przesłony, imitacje roślin czy zwierząt.

Tworzywo to doskonale dopasowuje się przede wszystkim do przestrzeni nowoczesnych, czy minimalistycznych. Idealnie komponuje się z betonem architektonicznym, jak też kamieniem czy drewnem. Metal ten możemy stosować w przestrzeniach prywatnych, ale również komercyjnych. Można spotkać także inne materiały, imitujące stal corten, jak np. w donicach z betonu architektonicznego, zabarwionych na kolor rdzawy (corten): ogrodolandia.pl/betonowa-donica-prostokatna-50x100

 donica corten

ukształtowanie terenu ze stali corten

Ciekawe ukształtowanie terenu za pomocą ścianek oporowych ze stali. Źródło: Pinterest.

palenisko ze stali corten

Palenisko z grillem Corner ze stali CORTEN

 

palenisko ze stali corten

ogrodolandia.pl/palenisko-ogrodowe-grill-corner-corten

elewacja ze stali corten

Elewacja ze stali wyróżnia się z otoczenia. Źródło: Pinterest.

przesłona w ogrodzie ze stali corten

Przesłona ze stali stanowi ciekawy akcent i tło dla roślin. Źródło: Pinterest.

Stal corten sprawdzi się doskonale na elewacji budynku - pięknie prezentuje się kiedy pokrywa fragmenty ścian, jak również całe duże przestrzenie. Wykorzystuje się ją także do budowy mostów. Stal corten wyróżnia się w przestrzeni powodując, że każdy element z niej wykonany staje się widoczny, a dodatkowo zapada w pamięć. Ułatwia także uzyskanie zaskakujących efektów wizualnych.

Z metalu takiego jak stal corten wykonuje się również elementy wyposażenia ogrodu - nie tylko dekoracje, ale również paleniska, grille czy meble ogrodowe.

Obecnie możemy również zastosować stal corten w swojej prywatnej przestrzeni domu, mieszkaniu czy biurze - wykorzystując panele wykonane z tego metalu. Piękne, ażurowe dekoracje, roślinne motywy, paleniska czy ściany.

Ukształtowanie terenu - szczególnie tarasowe założenia ogrodowe, czy wyniesione rabaty również pięknie prezentują się wykonane z tego rodzaju tworzywa. Solidne, stalowe bloki podtrzymujące konstrukcje - zachwycają, są trwałe i zaskakujące, a dodatkowo będą stanowić unikatową wizytówkę każdego ogrodu.

murek ze stali corten

Murek ze stali. Źródło: Pinterest.

palenisko ze stali corten

Palenisko oraz panel ażurowy. Źródło: Pinterest.

stopnie w ogrodzie ze stali corten

Tarasowe ukształtowanie ogrodu za pomocą stopni ze stali. Źródło: Pinterest.

Zalety i wady stali corten

Zastanawiając się nad zastosowaniem stali corten w swojej przestrzeni, musimy zdawać sobie sprawę z zalet i wad tego tworzywa - do zalet możemy z pewnością zaliczyć wszystkie właściwości jak odporność, łatwa obróbka czy design. A wady?

Użytkownicy stali corten zwracają uwagę na jedno - podczas wytwarzania się osadu na powierzchni stali, zanim metal ten nie dojrzeje, mogą powstawać przebarwienia na powierzchni, gdzie będzie spływać woda ze stali. Dlatego zaleca się, aby tworzywo to stosować na materiałach łatwo czyszczących, jak kamienne czy żwirowe posadzki.

Stal corten to doskonałe tworzywo do przestrzeni zewnętrznych - zarówno tych prywatnych, jak też komercyjnych. Stal staje się idealny tłem dla roślin, dzięki niemu można wyeksponować ich soczystą zieleń czy zaakcentować te najbardziej atrakcyjne. Wykorzystując ją do stworzenia dekoracji czy elewacji, uzyskamy zaskakujący i zmienny efekt, co będzie wyróżniać nasz dom, sklep czy ogród. Dodatkowo stal ładnie eksponuje inne tworzywa - łącząc ją z betonem, podkreślamy ich minimalistyczny charakter. Dodatkowo połączenie szarości i brązowych odcieni metalu jest nowoczesne i nietuzinkowe.

Stal corten jest najczęściej wykorzystywana w przestrzeniach nowoczesnych, ale dzięki jej ciekawemu osadowi, wygląda jak nadgryziona zębem czasu. Jest trwała, a jej zastosowanie wszechstronne. Nawet w przydomowym ogrodzie będzie wyglądać ciekawie, i stanie się jego unikatową wizytówką.

Komentarze do wpisu (4)

14 marca 2018

Tylko jedno mnie zastanawia - czy to się konserwuje? :D

15 marca 2018

Absolutnie nie. Materiał należy pozostawić samemu sobie.

15 marca 2018

I o to chodzi! Byle więcej takich materiałów!!

1 lipca 2019

Materiał wybarwia się dość nierównomiernie, tworząc kolorowe wzory. W jednym miejscu jest pomomarańczowo-czerwony, w innym prawie czarny. Być może wynika to z nierównomiernego wymieszania składników na etapie produkcji. Corten nie jest zwykłą stalą hutniczą, a jego produkcja objęta jest tajemnicą i strzeżona patentem. Najpopularniejszy na naszym rynku Corten-B (występują jeszcze Corten_A i Corten-C, różniące się składem procentowym domieszki miedzi, co w efekcie rzutuje na ich ostateczne wybarwienie), jest produkowany w Finlandii na licencji amerykańskiej. Corten jest sporo droższym materiałem od zwykłej stali, a jego obróbka nie jest tak prostą jak to opisano w artykule. Corten to stal zdecydowanie twardsza, wymagająca zastosowania do obróbki nieco mocniejszych maszyn. I tak np blach gr5mm możemy nie pociąć na gilotynie przeznaczonej do takich grubości blach, bo może sobie z nią nie poradzić, nie mówiąc o samych nożach, które już po kilku cięciach mają prawo się powykruszać.

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium