Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Rozplenica japońska - wygląd 0
Rozplenica japońska - wygląd

Rozplenica japońska - wygląd

Rozplenica japońska z łaciny pennisetum, to niezwykle atrakcyjna trawa ozdobna, która jest chyba jedną z bardziej popularnych i rozpoznawalnych, właśnie dzięki swojemu wyglądowi, traw.

Rozplenica japońska tworzą gęstą kępę lancetowatych liści. Łodygi zwieńczone są pięknymi kwiatami. Rozplenica japońska ma pokrój wzniesiony, ale pędy i kwiatostany rozkładają się na boki, w czasie kwitnienia mogą mocno się wieszać. Kwiatostany są porównywane do szczotek do butelek. Mogą mieć kolor beżowy, brązowy, a nawet fioletowy. Najczęstsza wysokość to około 90 cm, ale w zależności od odmiany, mogą tyle nie dorastać. Zależny od odmiany jest również termin kwitnienia - który może przypadać od czerwca do sierpnia.

rozplenica na różowym tle

piropusze rozplenicy

Kwiatostany rozplenicy przypominają kolorowe pióropusze.

Ogromną zaletą rozplenicy jest fakt, że to trawa wieloletnia, czyli raz posadzona w ogrodzie, będzie nas zachwycać bardzo długo. Kompozycja z rozplenicy i bylin - takich jak jeżówki, szałwię, czosnki ozdobne czy rozchodniki to już kultowe elementy modnego ogrodu. Pennisetum doskonale sprawdzi się także w donicach - mając nawet niewielki balkon, możemy posadzić u siebie tę piękną trawę ozdobną. Rozplenice rozrastają się bardzo szybko, mają pokrój fontannowy, czyli rozkładają się na boki, dlatego dla większych odmian warto zaplanować nieco większe odległości. Te przewieszające się liście nadają ogrodom dynamiczny wygląd - poruszane na wietrze, delikatnie szumią i koją.

Każdy ogrodowy zakątek, czy to przy tarasie, czy w przedogródku, w sąsiedztwie ścieżki - będzie wyglądał modnie i elegancko, kiedy posadzimy tam te puchate kwiatostany.

Ciekawe odmiany rozplenicy japońskiej

Rozplenica japońska występuje w wielu ciekawych odmianach, dzięki czemu z jej wykorzystaniem możemy stworzyć w ogrodzie wiele zróżnicowanych rabat. Najbardziej ceniona i ogromnie popularna jest odmiana Hameln. To jedna ze starszych odmian - ale wciąż pożądana. Kępa liści osiągają od 50 do 75 cm, ale kwiatostany wyrastają nawet do 100. Kłosy mają kolor mleczny, beżowych, i pojawiają się na roślinie już od lipca.

rozplenica biała

W zależności od odmiany, kolor kwiatów może być biały, różowy, a nawet grafitowy.

Kolejną ciekawa odmianą, w wersji miniaturowej, jest little bunny. Trawa ta osiąga około maksymalnie 45 cm, pod koniec pojawiają się zielonkawe kwiatostany, który wraz z dojrzewaniem i przekwitaniem, zmieniają kolor na kremowobiały, liście natomiast są jasnozielone.

Bardzo atrakcyjną, stosunkowo nową odmianą jest Pennisetum Red head. W tej odmianie kwiatostany mają oryginalny bordowy kolor. Trawa dorasta do 100 cm. Podobną, ale większą jest odmiana Black Beauty, która osiąga do 120 cm, będzie. Jej kłosy są bardzo ciemne, a w pochmurne dni wydają się wręcz czarne.

Warto zwrócić także uwagę na odmianę Moudry, która, podobnie jak inne trawy z tej rodziny, tworzy zwarte kępy. Jej grafitowe kwiatostany, o wielkości około 20 cm wyglądają bardzo oryginalnie. Dorosła kępa osiąga wysokość około 60 - 70 cm.

Gdzie sadzić rozplenicę japońską?

Trawa rozplenica tworzy szybkie przyrosty, ale aby tak było wymaga odpowiedniego podłoża i pielęgnacji. Pennisetum rośnie najlepiej na glebach próchniczych, żyznych, przepuszczalnych. Poszukując miejsca na tę szczególnie dekoracyjną trawę, wybierzmy stanowisko lekko nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

piropusze rozplenic

Pielęgnacja rozplenicy - o czym pamiętać?

Rozplenica nie jest mocno wymagającym gatunkiem, aby jednak cieszyć się jej pięknymi głosami i móc podziwiać pokładające się kępy, warto zastosować kilka zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak przycinać rozplenicę?

Trawy ozdobne w ogrodzie powinniśmy przycinać dopiero wiosną. Najlepiej z przycinaniem powstrzymać się do kwietnia. Przycinane trawy wiosną ładnie odbiją i szybko wytworzą kolejne puchate kłosy. Trawy ozdobne przycinamy za pomocą ostrych narzędzi - możemy wykorzystać nożyce do żywopłotu, sekator. Tniemy zdecydowanie, 2-3 cm od ziemi.

Dlaczego liście ścina się dopiero na wiosnę? Ponieważ łatwiej przemarzną zimą kiedy pozbędziemy się ich kęp.

widok piuropusza rozplenicy z bliska

rozplenice

Aby rozplenica obficie kwitła i nie przemarzała wiosną, warto stosować dobrane do jej wymagań nawozy.

Jaki nawóz stosować?

Trawy ozdobne do ogrodu to mało wymagające rośliny, jednak aby tworzyły zwarte kępy i osiągnęły zamierzone wysokości, należy je nawozić. Powinniśmy stosować nawóz bogaty w azot, ale również fosfor i potas. Taka mieszanka sprawi, że nie tylko liście będą miały ciemnozielony kolor, ale też jesienią liście przebarwiają się ładnie. Nie zalezy przesadzić z nawożeniem, gdyż wtedy trawa będzie zbyt wybujała.

Zimowanie rozplenicy japońskiej

W zimowaniu rozplenicy japońskiej najważniejsza jest ochrona młodych egzemplarzy przez morzem. W celu ochrony traw warto obsypać kopczykiem z kory jej nasadę.

Aby rozmnożyć trawę możemy wykorzystać nasiona, ale skuteczniejszą metoda jest rozmnażanie przez sadzonki. W tym celu trzeba wykopać całą roślinę i ostrym nożem, sekatorem lub szpadlem - podzielić na mniejsze sadzonki. Do podziału na sadzonki wybieramy okazała, zdrowie i wieloletnie egzemplarze.

różowy kłos rozplenicy

kłos rozplenicy z bliska

Barwne kłosy rozplenicy pięknie prezentują się w sąsiedztwie bylin.

Rozplenicę japońską możemy sadzić pojedynczo w donicach na balkonach i tarasach, ale trawy ozdobne do ogrodu pięknie prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami. Pennisetum ładnie wygląda w kompozycjach z bylinami takimi jak jeżówki, rozchodniki czy werbeny. Tworzy piękne zestawienia z bylinami kwitnącymi od sierpnia do października. Podstawą nieco wiosenną rabatę z trawami możemy ożywić sadząc w sąsiedztwie jasnozielonych liści rośliny cebulowe - jak tulipany, czosnki ozdobne. Puchate kwiatostany rozplenicy, zakwitając na rabacie nadają jej przytulności.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium