Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Przygotowanie podłoża do montażu wiat drewnianych 0
Przygotowanie podłoża do montażu wiat drewnianych
 1. Etap 1. Opomiarowanie terenu i kopanie otworów

  Pierwszym etapem jest wyznaczenie placu, na którym będzie budowany obiekt. Po ogólnym ustaleniu miejsca, przystępujemy do dokładnego opomiarowania, zgodnie z otrzymanym „rzutem przyziemia” obiektu (opomiarowanie rozstawu słupów konstrukcji obiektu). Zaznaczamy miejsca, w których będą stały słupy i przystępujemy do prac ziemnych (kopanie otworów w ziemi).

  Przykład otworu w podłożu z kostki brukowej oraz otworu w glebie

  Przykład otworu w podłożu z kostki brukowej oraz otworu w glebie

  W przypadku kostki należy usunąć starannie kilka sztuk (na koniec prac można ułożyć je w tym samym miejscu). Kształt otworu nie jest istotny (np. kwadratowy, okrągły). Istotna jest jego głębokość (nie mniej niż 60 cm, optymalnie ok. 80-120 cm).

 2. Etap 2. Zalanie otworów betonem oraz wstawienie kotew metalowych

  Po wykopaniu otworów zalewamy je betonem. W przypadku otworów w glebie, beton zalewa się do wysokości gleby (trawy, ziemi). W przypadku otworów wykopanych w podłożu z kostki, beton można zalać również do górnej powierzchni kostki lub ewentualnie do dolnej powierzchni i ułożyć z powrotem z wcześniej wyjętej kostki. Kolejny etap to wstawienie kotew metalowych w świeży beton.

  Zalanie otworu betonem, ułożenie kostek, wstawienie kotwy

  Zalanie otworu betonem, ułożenie kostek, wstawienie kotwy

 3. Etap 3. Sprawdzenie odległości

  Po wstawieniu kotew, należy raz jeszcze sprawdzić czy wszystkie wymiary zgadzają się z otrzymanymi wytycznymi (rzut przyziemia). W razie konieczności, należy skorygować usytuowanie kotew. Czynność tą należy wykonać niezwłocznie, tak aby beton jeszcze nie zastygł. Nie ma konieczności układania z powrotem wcześniej wyjętych kostek. Można po prostu zalać beton do wysokości kostki. Przykładowe zdjęcie poniżej.

  Stopa betonowa z zamontowaną kotwą montażową i słupkiem

  Stopa betonowa z zamontowaną kotwą montażową i słupkiem

Uwagi końcowe

Otwory zaleca się kopać w ten sposób, aby dolna powierzchnia otworu była szersza od powierzchni górnej (np. góra ok. 25x25 cm, dół ok. 40x40 cm). Poniżej przykładowy schemat stopy betonowej z kotwą.

Stopa betonowa z kotwą (schemat montażu)

Stopa betonowa z kotwą (schemat montażu)

Do mocowania słupów zaleca się stosowanie kotew metalowych na pręcie zanurzanym w świeżym betonie. Poniżej przykłady kotew (bez możliwości regulacji oraz z możliwością regulacji). Zastosowanie kotew z możliwością regulacji, pozwala na ewentualne niewielkie błędy w czasie przygotowania podłoża. Montażyści podczas stawiania konstrukcji mają możliwość skorygowania ewentualnych błędów pomiarowych.

Kotwa bez regulacji i kotwa z możliwością regulacji

Kotwa bez regulacji i kotwa z możliwością regulacji

Powyższe modele kotew (lub podobne) można kupić w sklepach i marketach budowlanych lub zamówić w naszej firmie. Cena za sztukę 20 zł + koszt przesyłki kurierskiej.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium