Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Przygotowanie podłoża do montażu wiat drewnianych 0
Przygotowanie podłoża do montażu wiat drewnianych
  1. Etap 1. Opomiarowanie terenu i kopanie otworów

    Pierwszym etapem jest wyznaczenie placu, na którym będzie budowany obiekt. Po ogólnym ustaleniu miejsca, przystępujemy do dokładnego opomiarowania, zgodnie z otrzymanym „rzutem przyziemia” obiektu (opomiarowanie rozstawu słupów konstrukcji obiektu). Zaznaczamy miejsca, w których będą stały słupy i przystępujemy do prac ziemnych (kopanie otworów w ziemi).

    przygotowanie otworu w ziemi

    Przykład otworu w podłożu z kostki brukowej oraz otworu w glebie

    W przypadku kostki należy usunąć starannie kilka sztuk (na koniec prac można ułożyć je w tym samym miejscu). Kształt otworu nie jest istotny (np. kwadratowy, okrągły). Istotna jest jego głębokość (nie mniej niż 60 cm, optymalnie ok. 80-120 cm).

  2. Etap 2. Zalanie otworów betonem oraz wstawienie kotew metalowych

    Po wykopaniu otworów zalewamy je betonem. W przypadku otworów w glebie, beton zalewa się do wysokości gleby (trawy, ziemi). W przypadku otworów wykopanych w podłożu z kostki, beton można zalać również do górnej powierzchni kostki lub ewentualnie do dolnej powierzchni i ułożyć z powrotem z wcześniej wyjętej kostki. Kolejny etap to wstawienie kotew metalowych w świeży beton.

    zalanie otworu betonem

    Zalanie otworu betonem, ułożenie kostek, wstawienie kotwy

  3. Etap 3. Sprawdzenie odległości

    Po wstawieniu kotew, należy raz jeszcze sprawdzić czy wszystkie wymiary zgadzają się z otrzymanymi wytycznymi (rzut przyziemia). W razie konieczności, należy skorygować usytuowanie kotew. Czynność tą należy wykonać niezwłocznie, tak aby beton jeszcze nie zastygł. Nie ma konieczności układania z powrotem wcześniej wyjętych kostek. Można po prostu zalać beton do wysokości kostki. Przykładowe zdjęcie poniżej.

    zamocowanie kotwy ze słupkiem w betonie

    Stopa betonowa z zamontowaną kotwą montażową i słupkiem

Uwagi końcowe

Otwory zaleca się kopać w ten sposób, aby dolna powierzchnia otworu była szersza od powierzchni górnej (np. góra ok. 25x25 cm, dół ok. 40x40 cm). Poniżej przykładowy schemat stopy betonowej z kotwą.

schemat montażu kotwy w betonie

Stopa betonowa z kotwą (schemat montażu)

Do mocowania słupów zaleca się stosowanie kotew metalowych na pręcie zanurzanym w świeżym betonie. Poniżej przykłady kotew (bez możliwości regulacji oraz z możliwością regulacji). Zastosowanie kotew z możliwością regulacji, pozwala na ewentualne niewielkie błędy w czasie przygotowania podłoża. Montażyści podczas stawiania konstrukcji mają możliwość skorygowania ewentualnych błędów pomiarowych.

kotwa bez regulacji i kotwa z regulacją

Kotwa bez regulacji i kotwa z możliwością regulacji

Powyższe modele kotew (lub podobne) można kupić w sklepach i marketach budowlanych lub zamówić w naszej firmie. Cena za sztukę 20 zł + koszt przesyłki kurierskiej.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium