Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Chmura tagów
Pnący ogród – pnącza i ich pielęgnacja 0
Pnący ogród – pnącza i ich pielęgnacja

Pnący ogród - pnącza i ich pielęgnacja

Cennym materiałem roślinnym, a w dodatku moim ulubionym są pnącza. Znajdują wielofunkcyjne zastosowanie w ogrodzie - tworzą zielone ściany odgradzające nas od sąsiadów, porastając trejaże wydzielają kolejne wnętrza ogrodowe, a wijąc się po pergolach dbają o zacienienie tarasu.

Ich nieodparty urok wzbogacają rozmaite podpory na pnącza. Drewniane, metalowe, masywne lub ażurowe, odpowiednio dostosowane do charakteru ogrodu dodają mu dekoracyjności. Ważne jest, by dobrać właściwą podporę do konkretnego rodzaju pnącza. Zadbajmy o prawidłowy wzrost naszych roślin oraz o piękną ich kompozycję z małą architekturą. Podpory, które spełnią swoją funkcje w towarzystwie różnych gatunków pnączy znajdziecie w naszej ofercie: ogrodolandia.pl/pergole. Gatunki lekkie i drobne, np. powojnik i róże pnące, posadźmy ma drobnych drewnianych podporach, natomiast te mocno wzrastające np. glicynia, na metalowych lub również drewnianych, ale solidnie wykonanych.

Pnącza zazwyczaj wiją się wokół podpór, natomiast niektóre przywierają do powierzchni (najlepiej chropowatych) murów, ogrodzeń i ścian budynków za pomocą przylg i korzeni czepnych. Przykładem tych z ostatniej kategorii są: bluszcz, hortensja pnąca, winobluszcz. Szybki wzrost tych roślin zapewni nam efekt szczelnie porośniętego "dywanu z liści". Większość z nich zadowoli nas nie tylko bujnym ulistnieniem, ale również kobiercem kwiatów w różnej kolorystyce. Kilka gatunków pozostawi dekoracyjne owoce na swych pędach (winobluszcz), a niektóre pozostaną zimozielone (bluszcz). Z pewnością szerokiego wyboru kolorystycznego możemy szukać wśród powojników. Również kwiaty wiciokrzewów spotykane są w kilku odmianach barwnych, np. w żółci, pomarańczu, czerwieni i różu, a glicynia uraczy nas odcieniami fioletu i bielą.
Aby cieszyć się pięknem tych roślin konieczna jest pielęgnacja. Jak każdy inny rodzaj roślin, również pnącza mają swoje wymagania. Oczywiście każdy gatunek jest odmienny, ale przedstawię Wam kilka wskazówek, które warto zastosować, by cieszyć się pięknem naszego ogrodu.

Gdzie posadzić pnącza

Najlepszym miejscem na posadzenie pnączy jest ziemia urodzajna i przepuszczalna. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy glebę gliniastą, należy wykopać głębszy dół pod sadzonkę i na dnie ułożyć żwirowy drenaż o grubości ok. 10 cm. Zazwyczaj wymiary wspomnianego dołu powinny wynosić ok. 50 cm średnicy i głębokości. Wydobytą ziemię mieszamy z żyzną ziemią i kompostem. Sadzonkę najlepiej posadzić lekko pochyloną w kierunku podpory oraz ok. 30 cm odległości od niej. Równie ważna jest pora sadzenia roślin. Pnącza dostępne w pojemnikach możemy sadzić właściwie przez cały rok, natomiast egzemplarze z odkrytymi korzeniami tylko w październiku i listopadzie lub wczesną wiosną.

Po posadzeniu rośliny pozostaje już tylko jej podlewanie, nawożenie, przycinanie i ewentualne zabezpieczenie przed mrozami. Największego wkładu pracy wymagają młode sadzonki, które należy często nawadniać. Również starsze okazy w trakcie gorących dni będą wymagały regularnego podlewania. Aby zapobiec nadmiernej utracie wody z podłoża, można rozłożyć korę wokół sadzonek. Nawożenie rośliny możemy rozpocząć od drugiego roku po posadzeniu stosując kompost lub nawozy naturalne. Najlepszym środkiem jest nawóz wolno działający, który dodaje się jednorazowo, wiosną, a związki mineralne są stopniowo pobierane przez roślinę.

Przycinanie jest sposobem na zagęszczenie rośliny, dlatego wykorzystajmy ten zabieg także w stosunku do pnączy. Najlepiej przyciąć pędy pnącza, nawet o połowę, zaraz po posadzeniu. W kolejnych latach stosujemy tzw. cięcie sanitarne, które polega na usuwaniu pędów chorych, połamanych czy przemarzniętych. Aby uniknąć nadmiernej ekspansji rośliny oraz zagrożenia innym roślinom lub obiektom, najlepiej ściąć zbytnio rozrastające się pędy.

Zabezpieczenia przed mrozami wymagają wszystkie młode rośliny, które jeszcze nie zdążyły dobrze się ukorzenić. Części występujące zaraz przy podłożu obsypujemy kopczykiem z ziemi lub kory, natomiast nadziemną część przykrywamy matą lub stroiszem.

A możesz szukasz odpowiednej podpory dla pnączy? Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat - Podpory dla pnączy - drewniane czy metalowe? 

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium