Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
PlantSnap - aplikacja do rozpoznawania roślin 5
PlantSnap - aplikacja do rozpoznawania roślin

PlantSnap - aplikacja na telefon, która zna się na roślinach

Zbliża się wiosna, a wraz z nią długie spacery i wyjazdy do parków, ogrodów pokazowych czy szkółek. Podczas podróży poszukujemy inspiracji do naszych ogrodów, szukamy ciekawych roślin, na które czasami trafiamy nawet przypadkiem, spacerując . Ile razy dotknęła Cię taka sytuacja, że spodobała Ci się roślina, której nie znasz? Na łące, w parku, czy mieście, trudno znaleźć kogoś, kto mógłby ją nam zidentyfikować. Próba poszukiwania informacji na temat pięknej rośliny wśród znajomych, w szkółkach, w internecie poprzez opisywanie wyglądu, nie zawsze kończyła się powodzeniem.

ekran powitalny aplikacji plant snap

Instalacja aplikacji na telefon jest łatwa i darmowa.

W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą aplikacja PlantSnap. Jest to wygodna aplikacja na telefon, która pomoże nam zidentyfikować rośliny na spacerze, w lesie, parku, w ogrodzie znajomych.

Jak działa PlantSnap?

Aplikacja na telefon, na podstawie zdjęcia liścia, kwiatu, stara się rozpoznać, z jakim gatunkiem rośliny mamy do czynienia. Wystarczy wykonać zdjęcie rośliny, które następnie jest analizowane przez program, który przedstawia nam wyniki poszukiwań.

Aplikacja jest darmowa, ale możemy zdecydować się również na wariant premium, który kosztuje około 16 zł miesięcznie. W wariancie podstawowym możemy analizować 10 zdjęć dziennie. Wersja premium oferuje nieograniczone możliwości. Dodatkowo w aplikacji możemy łączyć się z jej użytkownikami w naszym pobliżu, a także na całym świecie, poprzez dostęp do portali społecznościowych.

Instalacja PlantSnap jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać ją na swój telefon. Na początku zostaniemy poproszeni o wyrażenie zgody na dostęp aplikacji do naszych zdjęć - jest to konieczne do pracy aplikacji.

prośba plantsnap o dostęp do galerii

kolejny krok prośby o dostęp do galerii

Prośba o dostęp do zdjęć, zgoda jest konieczna do prawidłowego działania aplikacji.

Po zaakceptowaniu tego warunku, musimy założyć konto, możemy zalogować się przez pocztę gmail, lub portal społecznościowy.

logowanie do plantsnap

Logowania możemy dokonać za pomocą poczty czy też profilu.

Kolejno przejdziemy do kilku filmików instruktażowych, które mają pomóc nam w obsłudze aplikacji, oraz co najważniejsze - we właściwym wykonywaniu zdjęć. Sekretem skuteczności jest właśnie zdjęcie. Aplikacja radzi sobie z rozpoznawaniem rośliny za pomocą zdjęcia pojedynczego liścia, kwiatu, czy też całej rośliny. Po wykonaniu zdjęcia mamy możliwość jego zmodyfikowania, ograniczenia lub rozszerzenia zasięgu. Po akceptacji zdjęcia, program zaczyna go analizować.

Do pracy aplikacji potrzebny jest dostęp do internetu. Wyniki, które się pojawiają, są wyświetlane w polskim, a nazwy roślin w łacinie. Nazwę możemy przetłumaczyć sobie w słowniku internetowym. Obsługa aplikacji jest tak intuicyjna, że już pierwsze użycie, jest bardzo łatwe. Interfejs aplikacji jest dość czytelny, co dodatkowo ułatwia pracę z aplikacją.

W PlantSnap możemy tworzyć swoje kolekcje ulubionych roślin, jak również publikować zdjęcia i wyniki na naszych profilach. Aplikacja pozwala zachowywać ulubione rośliny, tak aby można było łatwo odnaleźć je podczas ogrodniczych zakupów.

powitanie i instruktaż

początek instruktażu

Instruktaż ma nam ułatwić pracę z aplikacją.

Testowanie aplikacji PlantSnap

Aplikacja radzi sobie całkiem nieźle z roślinami liściastymi, kwiatami, czy bylinami, ma natomiast problem z gatunkami iglastymi, których po zdjęciu gałęzi nie rozpoznaje. Być może zdjęcie szyszek na gałęzi by pomogło, ale o tej porze roku, nie było możliwości wykonania takiego testu.

robienie zdjęć z aplikacją plantsnap

wynik zdjęcia

Udało się rozpoznać krokusy.

bluszcz pospolity

wyniki bluszcz

Powiodło się też z bluszczem.

Na 6 poszukiwanych rośliny, aplikacja rozpoznała 3, w tym 2 poprawnie. Doskonale poradziła sobie z bluszczem pospolitym, oraz krokusami, nie rozpoznała natomiast rozchodnika i jodły, róży i jałowca. Zagadka z bluszczem była trudna, gdyż ten egzemplarz rośnie w wybitnym cieniu i ma lekko zdeformowane liście. Z krokusami poszło równie szybko. Rozchodnik jest obecnie jeszcze w formie z zeszłego roku, brakuje mu koloru, został tylko pokrój i charakterystyczne kwiatostany - jednak to było dla PlantSnap za trudne. Analiza jodły koreańskiej trwała długo i zakończyła się brakiem efektów wyszukiwania. Podobnie poszło z jałowcem - stąd wniosek o trudnościach z roślinami iglastymi.

analiza jodły

Z roślinami iglastymi aplikacja nie radzi sobie dobrze.

identyfikacja rośliny przez plantsnap

Liść róży został pomylony z rośliną występującą w tylko Stanach Zjednoczonych.

Wady aplikacji plantsnap:

  • problem z roślinami iglastymi,
  • wyświetlanie nazwy w łacinie,
  • brak możliwości określenia lokalizacji i ograniczenia wyników tylko do roślin, które występują w danej strefie klimatycznej, być może to ograniczyłoby pomyłki,
  • konieczność dostępu do internetu,

Zalety aplikacji plantsnap:

  • łatwa obsługa,
  • szybkie działania,
  • darmowa,
  • możliwość publikowania wyników w sieci,
  • możliwość komunikowania się z innymi użytkownikami,

PlantSnap jest to popularna aplikacja, która z pewnością ułatwi i uprzyjemni nam wycieczki na łono natury. Być może w sezonie, kiedy rośliny już dobrze się rozwinął, poradzi sobie lepiej. Jej darmowy dostęp pozwala bez konsekwencji sprawdzić na własnej skórze, jak działa, dlatego może w tym sezonie warto dać jej szansę?

Aplikację za darmo można pobrać tutaj: klik

Komentarze do wpisu (5)

14 marca 2019

Świetnie zobaczyć taką obszerną recenzję. Ja zawsze mam problem z zapoznawaniem się "jak to działa" tutaj to będzie znaczne ułatwienie :) Dzięki!

18 marca 2019

Jest super!!! Korzystam już od dawna ;)

1 lipca 2019

Beznadziejny z aplikacja. A amarylisa belladonny zrobiła mi jakiegoś kaktusa.

1 kwietnia 2020

Z polskiego ogródka istnieje też to: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.roslin.atlas&hl=pl posiada nazwy po polsku, opisy roślin również po polsku. Nie zawiera reklam i jest darmowa.

3 października 2020

Super apka

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium