Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
PIET OUDOLF - mistrz sztuki ogrodowej 0
PIET OUDOLF - mistrz sztuki ogrodowej

Piet Oudolf - ikona ogrodowego stylu

Piet Oudolf za miesiąc, 27 października, obchodzi swoje 75 urodziny. W ciągu tych lat stał się niezaprzeczalną ikoną ogrodowej sztuki projektowania. Jego styl, inspirowany naturą, jest rozpoznawalny na całym świecie. Wielopiętrowe, bylinowe rabaty to symbol jego naturalistycznej maniery. Ten holenderski projektant ogrodów wykreował modę na bujne, wielopiętrowe rabaty bylinowe.

Blogi i magazyny poświęcone ogrodnictwu charakteryzują Piet Oudolf jako „gwiazdę pośród projektantów ogrodów”. Z pewnością 75-letni holenderski ogrodnik stał się słynny w 2006 r., Kiedy nadzorował przekształcenie High Line - opuszczonej przestrzeni po dawnej zajezdni kolejowej w Nowym Jorku - w park, zwany parkiem pośród chmur, lub na niebie. Od tego momentu jego sława rosła. Na czym polega fenomen Pieta Oudolf’a?

szkic projektu ogrodu

Proces projektowania u mistrza wygląda w ten sposób - źródło oudolf.com

Ogrody naturalistyczne Piet’a Oudolfa

Naturalistyczne ogrody Pieta Oudolf’a rozpoznamy bez problemu, nawet, jeżeli nie wiem, kto jest ich autorem. Oudolf inspiracji szuka w naturze, którą zmyślnie i przepięknie naśladuje. Jego romantyczne rabaty są przepełnione bylinami, nad którymi górują trawy. Majestatyczne i dynamiczne trawy to chyba jedna z ulubionych grup roślin ozdobnych architekta. Genialne połączenie delikatnych traw z barwnymi bylinami, czyni rabaty wyjątkowymi - a naśladowcy na całym świecie, którzy imitują to doskonałe połączenie, są najlepszym dowodem na rewelacyjność tego połączenia.

Doskonałe, wieloletnie połączenia bylinowe rzuciły nowe światło na kształtowanie rabat. Ich doskonałość powoduje, że obecnie, dzięki Piete Oudolf, obserwujemy w Europie trend, który wprowadza rabaty nie tylko do przestrzeni ogrodów prywatnych, ale również komercyjnych. Różnorodne i przyjazne biologicznie rabaty w przestrzeniach miejskich, wywierają wiele pozytywnych skutków, zarówno na ludzi, jak też środowisko.

Ogrody Oudolfa możemy zaobserwować w wielu miejscach - najsłynniejsze znajdują się w Nowym Jorku - wcześniej wspomniany ogród High Line, czy też Chicago - Lurie Garden, albo holenderski Linderhof.

ogród w Hummelo

ogród w Hummelo

Prywatny ogród w Hummelo - źródło oudolf.com

Prywatny ogród mistrza ogrodów - w Hummelo w Holandii nie ustępuje w urodzie jego najznakomitszym projektom.

Architekt, w swoich koncepcjach tworzy duże, barwne rabaty, które zdecydowanie dominują nad trawnikiem. W ogrodach projektanta - zupełnie odwrotnie niż w znanych nam, polskich ogrodach, to trawnik jest zewsząd otoczony rabatami, które stanowią dominującą i większą część ogrodu. Najczęściej pośród rabat bylinowych możemy wypatrzyć wniesienie - stworzone przez projektanta w celu stworzenia możliwości obserwowania rabat lekko z góry. Wzniesienia są tworzone umyślnie, co również jest jednym z elementów charakterystycznych dla ogrodów naturalistycznych Oudolfa.

Pracując przede wszystkim z wieloletnimi odmianami roślin, Oudolf stosuje naturalistyczne podejście do ogrodnictwa. Nawiązując do projektu architektonicznego, architekt przedkłada sezonowy cykl życia rośliny nad względy dekoracyjne, takie jak kwiat czy kolor. Koncentruje się przede wszystkim na charakterystyce strukturalnej, takiej jak kształt liścia lub owoców, występujący przed i po kwitnieniu rośliny. Jak wyjaśnia sam projektant: „Ogród jest dla mnie ekscytujący, kiedy wygląda dobrze przez cały rok, nie tylko w jednym określonym czasie. Chcę wyjść na zewnątrz i oglądać ogród, który ma być interesujący przy każdej pogodzie, wczesną wiosną i późną jesienią”.

Hight-Line

Hight-Line

Hight-Line

Hight-Line, jedno z pierwszych dzieł Piete - źródło oudolf.com

Na rabatach bylinowych, stworzonych przez projektanta możemy bardzo często spotkać takie rośliny jak szałwie, przywrotniki, żelaźniaki, kocimiętki, jeżówki, sadzce, werbeny, rozchodniki. Oczywiście nie brakuje różnych gatunków traw ozdobnych, a także roślin cebulowych - np. czosnków ozdobnych. Wiele gatunków roślin, wybieranych przez projektanta, jest miododajnych i przyjaznych dla owadów, dlatego rabaty tętnią życiem. Cieszy nas to bardzo, ponieważ wiele gatunków miododajnych zawdzięcza swoją sławę właśnie Piete.

Piet Oudolf wielokrotnie projektował ogrody towarzyszące takim budynkom komercyjnym jak muzea, czy też parki miejskie. Ogrody łączące nowoczesny design budynków i naturalne, romantyczne rabaty, czynią przestrzenie komercyjne niezwykle dekoracyjnymi i przyjaznymi.

Lurie-Garden

Lurie-Garden

Lurie-Garden

Lurie-Garden - źródło oudolf.com

Rozwój sztuki Oudolfa

Początki sztuki ogrodowej Oudolfa i stosunek do sadzenia ewoluował od lat 80., kiedy on i jego żona Anja otworzyli swoją szkółkę w Hummelo w Gelderland. Wczesna praca Piete z bylinami polegała na grupowaniu bylin na podstawie struktury i tekstury. Późniejsze ogrody Oudolfa eksperymentowały z różnymi podejściami, które, mówiąc ogólnie, są stały się bardziej naturalistyczne, często wykorzystując mieszanki gatunków bylinowych, wzorowanych z natury. Zmiana stylu została opisana jako przejście z perspektywy malarza na perspektywę opartą na ekologii. Po raz pierwszy styl ten został wprowadzony do projektu publicznego Oudolfa właśnie w 2004 r. Jako część Lurie Garden w Chicago. Takie podejście można zobaczyć też w projekcie New York High Line, i kolejnych.

Ciekawostką jest fakt, że architekt pracuje chętnie na papierze, tworząc projekty barwnych rabat techniką kredki i ołówka, co wydawać by się mogło trochę staroświeckie. Jednak powstające w ten sposób projekty, zachwycają w naturze i w niczym nie ubiegają projektów komputerowych.

Styl wykreowany przez tego holenderskiego mistrza ogrodów stał się jednym z wiodących trendów obecnych czasów. Biorąc pod uwagę nie tylko ich dekoracyjność, ale również przyjazność dla środowiska i naturalność, jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni.

Jak mówi sam Piete „Dla mnie projektowanie ogrodów to nie tylko rośliny, to emocje, atmosfera, poczucie kontemplacji”. „Próbujesz poruszać ludzi tym, co robisz. Patrzysz na to, i to jest głębsze niż to, co widzisz. Przypomina ci coś, co jest w głębi ciebie - naturę lub tęsknotę za naturą. ” Temu wybitnemu architektowi doskonale udaje się poruszać ludzi swoją ogrodową sztuką. Tworzy miejsca doskonałe do wypoczynku, kontemplacji, rozmyślania. Spacerując pośród gęstych, bylinowych rabat, człowiek zapomina o wszystkim, i może wsłuchać się w siebie.

Vlinderhof

Vlinderhof

Vlinderhof - zwany ogrodem dla motyli, źródło oudolf.com

Ogrody zapewniają spokojną, kontemplacyjną przestrzeń, która powinna spodobać się zarówno miłośnikom romantycznych przestrzeni, jak też tym, którzy cenią nieco bardziej dynamiczne miejsca.

Ogród przy Serpentine Galery

Ogród przy Serpentine Galery - źródło oudolf.com

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium