Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Patio – przestrzeń wykradziona naturze 0
Patio – przestrzeń wykradziona naturze

Patio - dziedziniec pełen słońca

Patio, rodzaj wewnętrznego dziedzińca wywodzącego się z architektury hiszpańskiej i portugalskiej, zyskuje coraz większą popularność również w zimniejszej części Europy. Najczęściej można spotkać wersję zadaszoną, oszkloną lub całkowicie otwartą, tworzącą dziedziniec. To miejsce, które zwykle aranżowane jest jako przestrzeń dla relaksu. W zależności od potrzeb i inwencji domowników, można tam spocząć w hamaku lub w leżaku, uciąć sobie drzemkę czy poczytać książkę. Patio może być także doskonałym miejscem na spotkania ze znajomymi lub stworzenie wewnętrznego ogrodu.

W tradycyjnej formie do dziedzińca prowadzi zwykle z domu kilka odrębnych wejść. Dużym wyzwaniem jest takie zaprojektowanie patio, aby można było na jego przestrzeni zarówno w pełni korzystać z walorów słońca, jak i znaleźć przed nim przyjemne schronienie. Wzbogacone małymi formami architektonicznymi, takimi jak rzeźby, fontanny czy pergole, zapewnia idealne otoczenie do zabawy, biesiady i odpoczynku.

Klasycznym przykładem domu z patio jest budynek w kształcie litery L. Patio uzupełnia bryłę prostokąta, przylegając do dwóch pomieszczeń, najczęściej do pokoju dziennego oraz jadalni, nieco rzadziej do kuchni. Jeszcze większe możliwości dają domy w kształcie litery T - pozwalają bowiem na zbudowanie dziedzińca z dwóch stron. Patio w jego najbardziej klasycznej formie najłatwiej jednak wydzielić w budynkach na planie litery C lub w całkowicie zamkniętej zabudowie.

Nie zapominajmy również, że dziedzińce znane były także w Polsce szlacheckiej. Najczęściej renesansowe, z pergolami, krużgankami i dekorami, zachwycały artystycznym przepychem.

Jak zaaranżować patio?

W naszej strefie klimatycznej najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na patio z zadaszeniem. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z tego urokliwego miejsca także podczas opadów deszczu czy śniegu. Słupki, na których spocznie dach, mogą także posłużyć jako elementy konstrukcyjne dla dekoracji - ziołowego lub kwiatowego ogrodu wertykalnego, oświetlenia (np. w postaci żarówek zawieszonych na sznurze bądź lampionów), wszelkiego rodzaju girland lub innych elementów dekoracyjnych.

Z czego wykonać takie zadaszenie? Na rynku dostępne są gotowe konstrukcje metalowe. Nadal jednak króluje drewno - z jego ciepłą barwą i miłą w dotyku fakturą. Można z niego wykonać konstrukcję, ale można także wykorzystać go jako materiał do wyłożenia dachu. Bardzo eleganckie będą także zadaszenia wyłożone dachówką, najlepiej mnich-mniszka lub gontem. Dobrym pomysłem będzie także zamontowanie na zadaszeniu paneli fotowoltaicznych.

Oprócz zadaszenia, które pozwala na odpoczynek czy biesiadowanie z przyjaciółmi niezależnie od pogody, warto zaopatrzyć się w wygodne i gustowne meble ogrodowe. Osoby ceniące sobie towarzystwo być może pomyślą o dodatkowych atrakcjach - balii, jacuzzi lub po prostu postawią grilla. Jeśli w domu są dzieci, nie należy zapominać i o nich - huśtawka, piaskownica czy małpi gaj to tylko kilka z niezliczonej ilości możliwości. Bogatą skarbnicę wiedzy dotyczącej opartych na drewnie rozwiązań ciesielskich, informacje o połączeniach, montażu złącz i sposobach zabezpieczenia drewna, znaleźć można na stronie fachowydekarz.pl.

Decydując się na jedno z rozwiązań warto postawić znak równości pomiędzy funkcją a dążeniem do zbudowania odpowiedniego klimatu. Wszak po to właśnie jest patio - by zachwycało formą, pomysłem, atmosferą i bliskością natury.

patio i meble ogrodowe

Piękno pod stopami

Dawne dziedzińce precyzyjnie wyłożone były kostką brukową lub kamieniem. Dziś mamy znacznie więcej możliwości. Bez trudu znajdziemy nawiązujące do tradycji płyty imitujące piaskowiec czy skałę wulkaniczną, możemy też ocieplić wrażenie wykorzystując deski tarasowe - naturalne bądź z kompozytu. Najbardziej popularne są deski sosnowe, dębowe, jesionowe lub drewno egzotyczne. Jeśli wybierzemy naturalny materiał, musimy pamiętać o jego impregnacji, chroniącej przed wilgocią, pleśnią, grzybami i szkodliwymi owadami. Zabezpieczenie drewna lakierem, pokostem, lakierobejcą czy olejem chroni je także przed promieniowaniem UV i zmianami temperatury. Cenne wskazówki w tym zakresie również znajdują się na wspomnianej stronie - www.fachowydekarz.pl. Warto wykonać tę pracę, bo takie podłoże będzie efektownym tłem każdego ogrodu, w tym m. in. ogrodu w stylu japońskim, z miniaturowymi, precyzyjnie uformowanymi drzewkami, kamieniami ułożonymi zgodnie z filozofią zen, z fontannami bądź niewielkim stawem po środku.

To nie koniec katalogu możliwości dotyczących podłoża. Pod stopami możemy mieć także gres, terakotę, bruk klinkierowy oraz beton.

Okno na świat

Nowoczesne dziedzińce mogą być także wykończone przy pomocy wielkoformatowych przeszkleń. W ten sposób stworzyć można własną wersję zimowego ogrodu, pełną słońca o każdej porze roku. Latem szklane drzwi patio powinny pozostawać rozsunięte, by wpuścić do wnętrza jak najwięcej świeżego powietrza. Zimą, szczelnie zamknięte, mogą chronić domowników przed mrozem i opadami śniegu. Wiosną można się cieszyć budzącą się do życia przyrodą, a jesienią - podziwiać płomienne barwy okolicznych drzew i obserwować ptaki, odlatujące na zimę do ciepłych krajów.

W takim wnętrzu dobrze będą się czuć zarówno ludzie jak i rośliny. Można stworzyć swój własny zielnik, posadzić truskawki i pomidory a nawet bardziej egzotyczne rośliny, które w takim szklanym, zadaszonym dziedzińcu przez cały rok będą miały wystarczającą ilość słońca i ciepła. Klimatu dopełnić może kamienny kominek, gazowy bądź opalany drewnem.

patio z basenem wieczorem

Estetyka w parze z techniką

Patio ma cieszyć oczy - to nie ulega wątpliwości. Ale żeby mogło być ozdobą domu, trzeba pamiętać o zapewnieniu temu miejscu odpowiedniego zaplecza technicznego. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zadaszenie czy nie, należy pomyśleć o odpowiednym systemie rynnowym. W przypadku dodatkowego zadaszenia, system powinien odprowadzać z niego wodę. Jeśli dziedziniec pozostaje otwarty, trzeba zapewnić mu skuteczne odwodnienie w związku z wodą spływającą z dachu budynku. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu patio przed czapami śniegu, które spadając z dachu mogą stanowić zagrożenie np. dla bawiących się na dziedzińcu dzieci.

Podsumowanie

Dążenie do bliskości z naturą wpisane jest w nasz krwiobieg. Zwłaszcza ci z nas, którzy dużą część czasu spędzają przed ekranami telewizorów i komputerów, powinni szukać miejsc zapewniających relaks, świeże powietrze i kojące otoczenie roślin. Patio może być naturalnym przedłużeniem salonu, sypialni, kuchni i jadalni, a nawet gabinetu. Wykorzystane do jego aranżacji ściany budynku lub przeszklenia chronią przed wiatrem i zapewniają intymność. Dzienne światło dodaje energii i korzystnie wpływa na zdrowie domowników.

 

Artykuł powstał we współpracy z www.fachowydekarz.pl

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium