Masz pytania? Zadzwoń 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Palenisko ogrodowe - dlaczego warto? 0
Palenisko ogrodowe - dlaczego warto?

Palenisko ogrodowe - jak zrobić i urządzić, gdzie ustawić?

Nic nie jest w stanie zastąpić wieczorów w ogrodzie przy ogniu. Ognisko, ogień tworzy niepowtarzalny nastrój. Integrując się wokół ognia, przeżywamy niezapomniane chwile i każdy z nas ma z pewnością takie przyjemne wspomnienia, z ogniskiem w tle.

chata w lesie oświetlona ogniskiem

Naturalny ogień tworzy w ogrodzie niepowtarzalny nastrój.

Spotkania przy ognisku to niezapomniana frajda i atrakcja nie tylko dla rodziców, ale także dla najmłodszych. Urządzając ognisko dla dzieci możemy zafundować im niezapomniane chwile - możemy wtedy pośpiewać, porozmawiać i spędzić czas w przyjemnych sceneriach. Atrakcyjne miejsce na ognisko będzie również doceniane przez naszych gości, którzy z pewnością chętnie spędzą u nas czas właśnie w cieple i blasku ogniska. Na ognisku możemy przygotować smaczne potrawy, upiec na ogniu czy też ustawić żeliwny kociołek, więc jest to atrakcyjna forma zagospodarowania ogrodu, która z pewnością znajdzie wielu miłośników.

grillowanie przy wyspie ofyr

kociołek zawieszony nad ogniskiem

Ognisko to idealna okazja do spotkań z najbliższymi.

Mimo, że rozpalenie ogniska na prywatnej posesji nie jest zakazane, to jednak trzeba zachować zasady bezpieczeństwa. Dlatego jeżeli marzy nam się właśnie taki sposób relaksu, to warto starannie zaplanować miejsce na palenisko. Obecnie możemy w sieci znaleźć wiele ciekawych sposobów na aranżację paleniska ogrodowego. Które z tych pomysłów są godne uwagi? Dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

żar w ognisku

Na prywatnej posesji możemy rozpalić ognisko rekreacyjne, ale trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przeciwpożarowych.

Palenisko ogrodowe - co trzeba wiedzieć?

Zanim jednak zasiądziemy przy ogni, trzeba zorientować się kiedy, zgodnie z prawem możemy takie ognisko urządzić, co można w nim palić, oraz gdzie można ustawić palenisko.

Przede wszystkim ognisko na prywatnej posesji możemy rozpalić tylko do celów rekreacyjnych, co oznacza, i to chyba oczywiste - że nie możemy rozpalać ogniska aby spalić w nim śmieci, czy nawet ogrodowe resztki. Wszędzie tam, gdzie obowiązuje obowiązek segregacji odpadów, a obecnie jest tak w całym kraju, nie możemy spalać nawet liści, czy resztek ogrodowych porażonych przez szkodniki czy choroby. Wszystko wkładamy do pojemnika bio lub na kompost (jeżeli mamy, i tu oczywiście też bez chorych roślin).

rozpalone palenisko

Palenisko ogrodowe jest bezpieczniejsze niż ognisko na gruncie.

Gdzie możemy ustawić palenisko?

Mimo, że dysponujemy prywatna posesją, nie oznacza to, że wszystko nam wolno. Odpowiednie przepisy regulują, gdzie możemy ustawić palenisko:

  • jeżeli nasza działka sąsiaduje z lasem, musi to być odległość minimum 100 metrów od granicy lasu,
  • odległość ogniska od granicy działki sąsiadującej z naszą - minimum 4 metry,
  • jeżeli w sąsiedztwie naszej działki znajduje się miejsce omiotów płodów rolnych czy występowania palnych płodów rolnych, to odległość od nich to minimum 10 metrów.
  • Musimy także uważać, aby nasze ognisko nie stanowiło zagrożenia dla łatwopalnych materiałów, które mogą być składowane gdzieś na działce.

Pamiętajcie, że urządzając miejsce na palenisko musimy po prostu użyć wyobraźni i zaplanować takie miejsce, które po prostu będzie bezpieczne. Wierzymy w wasz rozsądek !

rozpalone palenisko na tle lasu

Poza tym należy pamiętać, że mimo tych zasad, miejsce musi być tak wybrane, aby nie było uciążliwe dla sąsiadów. Zadymienie i zapachy z naszego ogniska nie mogą przeszkadzać sąsiadom, dlatego najlepiej utrzymywać z sąsiadami przyjazne stosunki, a także zapytać, czy nie mają nic przeciwko naszemu ognisku. ;)

płonące ognisko

Nic nie zastąpi ciepła i uroku ogniska.

Bezpieczne palenisko - jak je urządzić?

Aby miejsce na nasze palenisko było bezpieczne, powinniśmy uwzględnić kilka kryteriów. Ważna jest nawierzchnia, która będzie sąsiadować z paleniskiem. Palenisko na ognisko w ogrodzie powinno sąsiadować z nawierzchnią, która nie jest łatwo palna, i która utrudnia rozprzestrzenianie się ognia. Bardzo dobrze sprawdzi się nawierzchnia betonowa, z kostki czy płyt. Możemy też wysypać dookoła żwir, lub ułożyć kamienie. Pamiętajmy, że trawa w tym miejscu będzie wyglądać mało atrakcyjnie, więc tym bardziej warto zdecydować się na utwardzoną, ognioodporna nawierzchnię w pobliżu paleniska.

Często miejsca na paleniska są lekko obniżone na pewną głębokość - co czynu miejsce osłoniętym od wiatru, a przez to też bezpieczniejszym.

Ważny jest wybór odpowiedniego miejsca, nie tylko ze względu na podane powyżej odległości, ale też miejsce na palenisko ogrodowe powinno być osłonięte od wiatru. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie ochronnych nasadzeń dookoła. Wyższe drzewa czy krzewy osłonią ogień od silniejszych podmuchów wiatru, a tym samym, sprawią, że będzie bezpieczniej.

Z czego można zrobić palenisko ogrodowe?

Palenisko w ogrodzie możemy wykonać z różnych materiałów - najważniejsze aby wykonać palenisko z materiałów żaroodpornych, odpornych na wysokie temperatury, ale także bezpiecznych dla nas.

Idealnie sprawdzą się kamienie i cegły, ewentualnie możemy zastosować beton w formie płyt, palisad czy kostek betonowych. Rodzaj tworzywa jaki wybierzemy powinien też estetycznie pasować do stylu ogrodu i budynku.

Aby zbudować palenisko należy wyznaczyć miejsce pod ogień, pod fundament, a następnie wykonać wykop na głębokość około 20 cm. Na dnie wykopu należy wysypać drenaż, który będzie odpowiedzialny za szybsze odprowadzenie wody z tego miejsca. Możemy wykonać go ze żwiru. Budowa paleniska polega na wymurowaniu dookoła tego miejsca murka, który ograniczy ogień. Możemy zrobić palenisko ogrodowe z kamieni, obrobionych lub polnych, możemy wykonać murowane palenisko z cegły. Miejsce pod ognisko możemy pozostawić w stanie surowym, czyli wypełnione żwirem, albo wykończyć je betonem lub stworzyć brukowy element. Jeżeli zdecydujemy się a betonową powierzchnię, to po wylaniu betonu do wykopu, przystępujemy do murowania ścianek. Zaprawa zastosowana w tego typu elementach powinna być odporna na wysokie temperatury.

palenisko ze schowkiem

Nasze palenisko CORNER CORTEN wyłamuje się ze schematów.

Jeżeli zdecydujemy się na murowanie paleniska z cegieł, czy obrobionych elementów kamiennych, układamy je warstwami na mijankę, a szczeliny dokładnie wypełniamy zaprawą.

Najmodniejsze paleniska ogrodowe - ze stali!

Jeżeli marzysz o ognisku w ogrodzie, ale nie masz chęci murowania go z cegły czy kamienia, zaufaj projektantom, którzy w ostatnich sezonach docenili paleniska ogrodowe ze stali. Najczęściej paleniska ogrodowe metalowe wykonuje się ze stali corten, która kojarzymy z zastosowania do wykonania ogrodowych dekoracji i donic. Stal corten nie wymaga impregnacji, przez bardzo długie lata zachowuje doskonała kondycję, a paleniska pięknie się prezentują i spełniają swoją funkcję.

Sprawdźcie nasze paleniska ze stali corten w naszym sklepie --- paleniska ogrodowe

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium