Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Cuda i cudeńka z opon, czyli jak wykorzystać zużyte opony. 0
Cuda i cudeńka z opon, czyli jak wykorzystać zużyte opony.

Ozdoby z opon. Co zrobić z opon do ogrodu? Jak je wykorzystać?

Niemal każde gospodarstwo domowe ma w swoim posiadaniu samochód, przy którym co jakiś czas trzeba wymieniać opony. Wydawałoby się, że jedyne, co można potem z nimi zrobić, to wyrzucić, bo zajmują sporo miejsca, ale to błędne myślenie. Zamiast na śmietnik starym oponom można dać drugie życie, wykonując z nich dekoracje lub meble do ogrodu.

Jest to modny trend i proekologiczne rozwiązanie, którego koszt jest niewielki, nie licząc wysiłku i czasu włożonego w wykonanie oponowych sprzętów. Będą one wyjątkowo trwałe, ponieważ materiał, z którego wykonane są opony, jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Jak wykorzystać opony w ogrodzie? Sposobów jest wiele, ograniczeniem jest właściwie tylko nasza wyobraźnia oraz liczba czarnych, gumowych kół przeznaczonych do recyklingu. Poczytaj, może podsuniemy Ci jakiś pomysł na ozdoby z opon i stworzysz swój własny tyre garden, czyli ogród oponowy, który jest na świecie coraz bardziej popularny.

Praktyczne porady przed robieniem ozdób z opon

Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do pracy z oponami dokładnie je oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Zmniejszy to ryzyko ubrudzenia się podczas tworzenia, a następnie użytkowania wykonanych przez nas mebli i dekoracji, a także zwiększy trwałość malunków na oponach, jeśli na takie się zdecydujemy.

A czym pomalować opony do ogrodu? Najlepiej sprawdzi się farba olejna, której raczej nie zaszkodzą zmienne warunki atmosferyczne i która zachowa swój kolor na dłużej.

Warto wcześniej moczyć opony kilka godzin w wodzie. Zrobią się one bardziej miękkie i elastyczne, dzięki czemu łatwiej będzie je ciąć 

Co zrobić z opon do ogrodu?

Huśtawka

Jednym z najpopularniejszych i najprostszych do zrobienia ogrodowych sprzętów jest huśtawka z opony.  Wymagany jest do tego solidny konar, który utrzyma bujające się osoby, lub specjalny huśtawkowy stelaż, a także gruby sznur i oczywiście opona. Jeden koniec liny przywiązujemy do gałęzi, drugi natomiast do opony i gotowe, można się huśtać. Zadbajmy o to, aby zawiązany węzeł był mocny. Warto w oponie wywiercić wiertarką kilka dziur, aby podczas opadów deszczu nie zbierała się w niej woda.

Radosna młoda dziewczyna z krótkimi brązowymi włosami huśta się na huśtawce z opony w słonecznym lesie, wisząca na solidnym drzewie, a promienie słońca przebijają się przez liście.

Najprostsza w świecie huśtawka z opony

Ale to nie jedyny sposób wykonania huśtawki. Można również oponę zawiesić na łańcuchu umocowanym do gumy za pomocą wkrętów, które symetrycznie przykręca się do niej.

Dwoje dzieci, chłopiec i dziewczynka, radośnie bawią się na huśtawce z opony w nasłonecznionym parku otoczonym jesiennymi drzewami. Chłopiec jest na huśtawce, a dziewczyna go popycha,

Huśtawka na łańcuchu

Kobieta radośnie kołysząca się na okrągłej huśtawce na drzewie w bujnym, zielonym lesie. Ma na sobie różową koszulę, niebieskie spodnie i czerwone buty.

Kolejna propozycja huśtawki z opony

A gdy skończysz pracę nad zrobieniem bujawki z opon, a Twoje dziecko zajmie się huśtaniem, Ty możesz zrelaksować się na huśtawce zakupionej u nas w sklepie. Mamy ich duży wybór.

Studnia

Ciekawą dekoracją ogrodu może być także studnia z opon, której wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy ułożyć trzy opony jedna na drugiej i wypełnić ją ziemią, aby była bardziej stabilna. Całości dopełniamy wykonując z desek konstrukcję typową dla studni i daszek oraz malujemy farbą na wybrany kolor.

Można posadzić w niej kwiaty.

Donica

Z opon samochodowych również możesz wykonać donice ogrodowe. W tym celu kładziemy ją po prostu na podłożu, wypełniamy ziemią i sadzimy ulubione kwiaty. Możemy ją dodatkowo pomalować. Zanim przystąpimy do pracy, należy jednak starannie wybrać miejsce, w którym ma się znajdować, ponieważ opona wypełniona ziemią jest zbyt ciężka, aby ją przenosić.

Można pokusić się o zrobienie wiszących donic. Najlepsze do tego będą opony o małej średnicy, do których przymocowujemy łańcuch i zabezpieczamy ich dno, np. deską, aby ziemia się z niej nie wysypała.

Kreatywny „kwiatnik z opon” wykonany z pomalowanej na zielono opony samochodowej, z biało-czarnymi oczami, czerwonymi uśmiechniętymi ustami i zielonymi nóżkami ze sklejki, ustawiony na gołej ziemi.

Donica - żaba

Ciekawie wyglądają również opony pomalowane na wybrany kolor i powieszone pionowo na ścianie:

Dwa kolorowe, okrągłe kwietniki z opon zamontowane na brzoskwiniowej ścianie obok białego słupa, z których wyrastają zielone rośliny. Jasna i minimalistyczna koncepcja ogrodu miejskiego.

Kwietnik z opon

Układając opony w jakiejś ciekawej konfiguracji, możemy stworzyć kolejną interesującą dekorację z opon do ogrodu, czy kwietnik. To dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy w posiadaniu większej ilości starych opon. Kształt kwietnika zależy od stylu panującego w ogrodzie oraz od naszych upodobań i kreatywności.

Podobnie jak w przypadku donic, położenie kwietnika też trzeba dobrze przemyśleć, żeby nie narobić sobie dodatkowej pracy.

Przykładowe kwietnikowe kompozycje:

kwietnik z opon w kształcie robaka

Kreatywny Kwietnik z opony wykonany z ułożonych w stos, jaskrawo pomalowanych opon w kształcie ślimaka, w zielono-pomarańczowych kolorach i wzorach liści, otoczony prostym sprzętem do ćwiczeń w parku.

Cztery kolorowe opony, które służą jako „Kwietnik z opon”, wypełnione żywymi bratkami i ustawione wzdłuż żwirowej ścieżki obok drewnianego płotu.

Tor przeszkód

Stare opony możesz wykorzystać robiąc tor przeszkód dla dzieci. Jest on na pewno bezpieczny ze względu na to, że opony nie są bardzo twardym materiałem. Możemy je w rządku wkopać do połowy w ziemię lub po prostu ułożyć jedna za drugą. Możliwości jest wiele.

Natomiast mocując opony do drewnianego podestu, ustawionego pod kątem do podłoża, mamy gotową ściankę wspinaczkową.

Przykładowe tory przeszkód:

Małe dziecko w żółtej kurtce i czerwonych spodniach balansujące na torze przeszkód wykonanym ze starych opon ustawionych na ziemi, na tle rustykalnych domów i nagich drzew.

tor przeszkód z opon

Płotek z opon

Niewątpliwą ozdobą ogrodową z opon jest płotek. Wystarczy wkopać w ziemię rząd pionowo ustawionych gum samochodowych. Dla ciekawszego efektu można je pomalować. W ten sposób można oddzielić rabatki od trawnika lub wydzielić część ogrodu przeznaczoną np. dla dzieci.

Kolorowe, malowane opony ułożone w półkolu i wtopione do połowy w ziemię, wykorzystywane jako zabawowy „Płot z opon” w słonecznym parku z bujną zielenią i urządzeniami zabawowymi

Meble ogrodowe

Jak można jeszcze wykorzystać stare opony w ogrodzie? Można z nich zrobić meble ogrodowe.

Kładąc oponę jedną na drugą, zrobimy stolik. Oczywiście trzeba jeszcze na nie położyć szklany lub drewniany blat.

Coraz popularniejszą ozdobą ogrodu są pufy wykonane z opon, które nie są trudne w wykonaniu.  Zacząć należy od oklejenia opony wybraną tkaniną lub sznurkiem, które to materiały przyklejamy klejem na gorąco. W kolejnym kroku wkrętami na dnie przymocuj sklejkę, a dokładnie wycięte z niej koło o średnicy większej niż średnica środka opony, które to koło wcześniej tapicerujemy, aby siedzisko było miękkie i eleganckie.

W przypływie inwencji twórczej można również wykonać fotele ogrodowe lub ławki. W ten sposób tanim kosztem wyposażymy nasz ogród w meble.

Temat dekoracji z opon w ogrodzie tak naprawdę jest bardzo głęboki i żeby go wyczerpać trzeba by napisać grubą książkę. Ale może nasz artykuł chociaż trochę Was zainspiruje do tego, co możecie mieć wokół domu z opon.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium