Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Oświetlenie ogrodowe – odrobina jesiennej magii przy domu 0
Oświetlenie ogrodowe – odrobina jesiennej magii przy domu

Od lat pięknie urządzone ogrody przyciągają wzrok, cieszą i dają wiele satysfakcji lub możliwości odpoczynku. Czasy, w których ogród postrzegany był jedynie jako miły dodatek do domu dawno minęły. Dziś ogrody urządzamy z taką samą pieczołowitością oraz zaangażowaniem, co domy, dbając o najdrobniejszy nawet aranżacyjny szczegół. Skrawek zieleni, czyli nasza prywatna posesja, staje się wizytówką nas samych, a równocześnie przedłużeniem do naszego domu, niejednokrotnie zachowując jego klimat i stylistykę.

Oświetlenie ogrodowe

Projektując ogród dbamy o odpowiednie nasadzenie roślin kwitnących w określonym czasie czy też dodatki takie jak oczko wodne, ścieżki i żywopłoty. Dużo rzadziej skupiamy się jednak na oświetleniu przestrzeni ogrodowej. To duży błąd. Za pomocą gry światłem możemy uzyskać niepowtarzalny klimat naszego ogrodowego otoczenia oraz znacząco poprawić jego funkcjonalność montując źródła światła w praktycznych miejscach, nadając mu wartość użytkową.

lampy w ogrodzie przy drodze do domu

Zastosowano oprawę CONE firmy SLV by Spotline

Rodzaje lamp ogrodowych

Rodzajów lamp ogrodowych jest bardzo wiele i nie sposób wspomnieć o wszystkich. Lampy można podzielić ze względu na sposób ich montażu, ale warto zagłębić się również w sposób ich zasilania. Większość solidnych produktów zasilanych jest z sieci elektrycznej, ale znajdziemy również na rynku szeroką ofertę modeli (głównie mniejsze lampy) zasilanych energią słoneczną. Oto najpopularniejsze lampy widywane w ogrodach:

Kinkiety - to rodzaj lampy, która zazwyczaj przymocowywana jest do ściany. Ścienne lampy ogrodowe doskonale podświetlają wybrane przez nas elementy elewacji, pełnią rozliczne funkcje użytkowe doświetlając przestrzenie, w których domownicy wykonują określone czynności (np. relaks na werandzie), ale także po prostu są bardzo stylowe

lampy podwieszane przy wyjsciu na taras

Zastosowano oprawę CONE LED firmy Paulmann

lampy podwieszane przy wejściu do domu

Zastosowano oprawę ZIGBEE SOLAR YOKO SENSOR LED firmy Paulmann

Lampy podwieszane - montowane są podobnie jak lampy sufitowe. Doskonale sprawdzają się na przykład nad wejściem do domu lub posesję.

Lampy stojące - mała latarenka, prosty słupek lub coraz rozliczniejsze modele przybierające niezwykle oryginalne kształty. Ten typ lamp zwykle wymaga mocowania w solidnym podłożu (np. do betonu), ale odpłaca się oszałamiającym efektem wizualnym. To idealne rozwiązanie, którym możemy oświetlić np. wydzielone w ogrodzie ścieżki, przestrzeń w pobliżu altany i inne miejsca, w których gromadzą się domownicy.

lampy stojące przy ścieżce

Zastosowano oprawę ANDA LED firmy Lutec

lampy stojące w rabacie z traw ozdobnych

Zastosowano oprawę CUBA firmy Lutec

Lampy kierunkowe - reflektory takie często posiadają dużą moc i świetnie nadają się do punktowego oświetlenia niektórych elementów - możemy wykorzystać je do doświetlenia przestrzeni użytkowych typu taras czy podjazd, ale także oświetlić nimi wybrane rośliny ogrodowe czy drzewa. Przy wykorzystaniu zaledwie kilku sztuk, uzyskać możemy doskonały efekt wizualny oraz dodać naszemu ogrodowi niezwykłego uroku. Tego rodzaju oświetlenie pięknie prezentuje się także zimą, dodając ogrodowi ciepła i świątecznego klimatu.

Dobrym pomysłem na jesienne oświetlenie ogrodu są także wszelkiego rodzaju zewnętrzne łańcuchy led-owe, które pięknie prezentują się owinięte wokół gałęzi drzewek znajdujących się w naszym przydomowym ogródku, a także na balustradach balkonów i tarasach.

podświetlone drzewo

Zastosowano oprawę LED SPIKE firmy SLV by Spotline

podświetlone wejście do domu

Zastosowano mini kinkiet elewacyjny 5005 DG firmy SU-MA

Czy lampy to wszystko?

Pięknie oświetlony ogród to nie tylko lampy. Dobierz żarówki o odpowiedniej barwie światła, by uzyskać oczekiwany przez ciebie efekt - ciepłego i nastrojowego klimatu lub jasnej, mocno doświetlonej przestrzeni. Umiejętny dobór lampy daje korzyści estetyczne i zapewnia solidność rozwiązania (jej hermetyczność i odporność na ew. uszkodzenia). To jednak w dużej mierze żarówka, która w lampie zostanie umieszczona, będzie odpowiadała finalnie za klimat jaki uzyskamy na naszej posesji. Warto więc zwrócić uwagę na to, by była solidna, dawała odpowiednią ilość światła i dopełniała całość oczekiwanego efektu. Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest dobranie odpowiedniej mocy żarówki, zgodnej z wymaganiami producenta. Powinniśmy zawsze trzymać się instrukcji w tej kwestii, ponieważ jej zlekceważenie i założenie żarówek o większej mocy może spowodować awarię lampy ogrodowej. To często popełniany błąd, na który warto być wyczulonym. Za oświetlenie rzecz jasna odpowiadać będzie również zabudowa lampy. Jeżeli jest kolorowa, uzyskany efekt będzie inny niż przy świetle białym czy też żółtym. Chłodniejsza (biała) barwa światła pozwala na doskonałe doświetlenie i dobrze pasuje do budynków nowoczesnych. W momencie, kiedy chcemy uzyskać efekt znacznie bardziej nastrojowy możemy zdecydować się na wybór żarówek cieplejszych (dających żółte światło). Standardem stosowanych już typów żarówek są energooszczędne LEDy.

Wybierając oświetlenie ogrodowe warto także przyjrzeć się nieco bliżej nowoczesnym technologiom, które również na tej branży odcisnęły swoje piętno. W ofercie producentów zobaczyć możemy wiele praktycznych propozycji, jak chociażby lampy ogrodowe z czujnikami ruchu lub zmierzchu. Takie oświetlenie proponuje chociażby firma SU-MA.

lampa na stopniach w ogrodzie

Zastosowano oprawę Form YB19502 firmy SU-MA

lampy na trawniku

Zastosowano oprawę Prince K 5002/2/O firmy SU-MA

Jakie elementy ogrodu doświetlić?

Zwykle doświetlamy ściany budynków i ozdobne elewacje (kinkietami lub „oczkami” montowanymi w ziemi), ścieżki i dróżki (lampy najazdowe), a także kąciki służące do relaksu (lampy stojące). Wykorzystujemy także oświetlenie ozdobne np. do obwieszenia drzew, krzewów i stworzenia oryginalnych instalacji świetlnych, pełniących głównie walory wizualne. Podchodząc do tematu praktycznie oświetlenie ogrodowe powinno jednak znaleźć się wszędzie tam, gdzie przebywamy i odpoczywamy. Zwłaszcza miejsca takie jak ławeczki, altanka czy też kwietny zakątek zasługują na nieco naszej uwagi w kwestii oświetlenia. Warto nie zapominać o oświetleniu wszelkich miejsc potencjalnie niebezpiecznych w naszym otoczeniu. Oczka wodne (również lampami działającymi pod wodą), ścieżki, przejścia i żywopłoty - to wszystko przeszkody, których oświetlenie nie tylko poprawi komfort korzystania z ogrodu, ale również będzie nadawało im niepowtarzalnego stylu.

podświetlony dojazd do bramy garażowej

Zastosowano oprawę CONE firmy SLV by Spotline

podświetlenie roślin

Zastosowano oprawę BERLIN firmy Lutec

Które lampy ogrodowe będą najlepsze?

Oczywiście kupując oświetlenie do ogrodu można zaoszczędzić, ale jeżeli cenimy sobie jakość i nie chcemy za kilka lat być zmuszeni do wymiany lamp na nowe, doskonałym rozwiązaniem mogą być marki takie jak Norlys lub SU-MA. Oświetlenie ogrodowe Norlys to szeroki wybór lamp, spośród których wybierzemy modele pasujące stylistycznie do naszego ogrodu. Firma posiada w ofercie zarówno lampy stojące, wiszące, jak również kinkiety.

Warto wybierać lampy uznanych producentów także z uwagi na wykorzystane do ich produkcji materiały. Wszak ten typ oświetlenia jak żaden inny narażony będzie na oddziaływanie szkodliwych warunków pogodowych. Lampy SU-MA to bardzo szeroki wybór lamp ogrodowych o różnym zastosowaniu i sposobie wykonania.

oświetlony taras i jego otoczenie

Zastosowano oprawę Cone – Plug&Shine firmy Paulmann

Przede wszystkim jednak nie działajmy po omacku. Bardzo ważny jest projekt oświetlenia ogrodowego, który pozwoli na stworzenie spójnej całości. Wybieranie losowych elementów oczywiście może się udać, ale w niektórych przypadkach kończy się przerostem formy nad treścią lub pewną przesadą w różnicowaniu oświetlenia. Postawmy na jeden styl i pod niego dobierzmy elementy oświetlenia. Warto skonsultować się w tym temacie z projektantem lub zaczerpnąć inspiracji spośród wielu dostępnych w sieci projektów ogrodowych.

Główne funkcje oświetlenia ogrodowego:

  • walory estetyczne
  • odstraszenie potencjalnych włamywaczy
  • większy poziom bezpieczeństwa
  • funkcjonalność - doświetlenie tarasu, miejsca do czytania czy grillowania.

Wpis powstał we współpracy ze sklepami: Otolampy.pl oraz LuxMarket.pl

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium