Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Komplet ogrodowy CALMO (technorattan)
Komplet ogrodowy CALMO (technorattan)
2 399,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowy SPLENDIDO
Zestaw wypoczynkowy SPLENDIDO
5 999,00 zł 5 799,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
2 599,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
2 999,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
1 399,00 zł 799,00 zł
szt.
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
4 299,00 zł 3 899,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 399,00 zł
szt.
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
5 099,00 zł 4 899,00 zł
szt.
Okna stosowane w budowlach ogrodowych 0
Okna stosowane w budowlach ogrodowych

Okna mogą pełnić wiele funkcji, w zależności od tego w jakiej budowli się znajdują. Niezależnie jednak od tego czy jest to altana, domek ogrodowy czy garaż, powinniśmy je starannie zaplanować. Dobrze, że cały czas trudno jest nam wyobrazić sobie pomieszczenie zupełnie pozbawione okien, wszyscy cenimy funkcje jakie spełniają i wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że okna są konieczne, jednak jak wybrać najlepsze? czy zdecydować się na okna drewniane, czy lepiej z PCV? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Aby rozwiać wszystkie Państwa wątpliwości stworzyliśmy poniższy poradnik, który, mamy nadzieję, chociaż w pewnym stopniu ułatwi Państwu decyzję. Porównujemy w nim okna wykonane z drewna i tworzywa PCV, przedstawiamy dlaczego warto mieć okna w garażu czy altanie. Znajdą tu Państwo także klasyfikację okien ze względu na sposób otwierania oraz charakterystykę najpopularniejszych elementów towarzyszących. Zatem zapraszamy do lektury.

Funkcje okien w budowlach

 • Dostarczają naturalnego światła do wnętrza, które jest niezastąpione jeżeli nie chcemy za każdym razem, gdy wchodzimy do pomieszczenia, włączać sztucznego oświetlenia. Dodatkowo, energia słoneczna jest niezbędna dla roślin. Często garaż, domek ogrodnika, a nawet altana ogrodowa sa miejscem przechowywania w sezonie zimowym kwiatów. Aby zapewnić im dogodny rozwój, warto zaplanować okna, najlepiej z obszernym parapetem. Odpowiednie oświetlenie garażu jest również istotne z powodu zmiany jego funkcji w ostatnich latach, nie jest to już tylko miejsce na parkowanie samochodu, ale często służy także jako magazyn lub przestrzeń do majsterkowania.
 • Ciepło słoneczne może pełnić także naturalną funkcję ogrzewania pomieszczenia, szczególnie istotną w budowlach ogrodowych, które rzadko kiedy są ogrzewane centralnie czy docieplane. Im większa powierzchnia okien, zwłaszcza od wystawy południowej, tym większa szansa, że nawet bez ogrzewania, temperatura wewnątrz pozostanie przyjemna.
 • Wentylacja i przewietrzanie pomieszczeń to kolejna istotna rola jaką pełnią okna. Dzięki oknom z funkcją otwierania mamy możliwość zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza, co znacząco zwiększa komfort wypoczynku, zwłaszcza w cieplejsze dni.
 • Ładne widoki, element szczególnie istotny w budynkach, które pełnią funkcję zwłaszcza wypoczynkową, jak altany. Ogród jest często miejscem malowniczym, który lubimy podziwiać, nawet gdy przebywamy w pomieszczeniu. Obszerne okna mogą nam zapewnić dostęp do takich widoków.

Rodzaje okien stosowanych w budowlach ogrodowych

Okna możemy sklasyfikować na dwa sposoby. Pierwszy podział dotyczy tworzywa z jakiego wykonane są okna, a drugi sposobu ich otwierania.

Podział okien ze względu na tworzywo wykonania:

 • okna drewniane
 • okna z tworzywa sztucznego PCV

Okna drewniane są cenione ze względu na zastosowanie naturalnego, szlachetnego tworzywa jakim jest drewno. Piękny, ponadczasowy i modny wygląd okien oraz możliwość dopasowania ich do budynku, ze względu na impregnację i możliwość malowania preparatem o dowolnym kolorze sprawiają, że okna wykonane z drewna wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Jednak piękny wygląd drewna ma swoją cenę. Okna drewniane wymagają troskliwej pielęgnacji. Malowanie, zabezpieczenie, impregnacja a nawet czyszczenie muszą być wykonywane regularnie i starannie, gdyż mają wpływ na wygląd okien. Jednak drewniane okna cały czas są traktowane, podobnie jak inne elementy wyposażenia wnętrz wykonane z drewna, jako towar luksusowy. Przekłada się to na ich cenę. Jednak odpowiednio pielęgnowane i zabezpieczane, mogą wytrzymać w dobrym stanie nawet do 90 lat.

Okna wykonane z tworzywa PCV cenione są ze względu na łatwą pielęgnację, uniwersalny wygląd i trwałość. Niezależnie od pielęgnacji mogą posłużyć nam nawet do 40 lat. Okna z tworzywa sztucznego mają kolor biały, ale z powodzeniem są pokrywane okleiną drewnopodobną lub kolorową, która może idealnie komponować się z wnętrzem. Dlatego bardzo dobrze wyglądają zarówno w konstrukcjach nowoczesnych jak i klasycznych.

Dokonując powyższego porównania, warto rozwiać pewien mit- że okna drewniane są mniej szczelne. Jeżeli okna drewniane i z tworzywa sztucznego są wyposażone w podobne elementy, takie jak okucia, szyby i inne, to ich parametry takie jak szczelność, czy akustyka są zbliżone.

WADY OKIEN DREWNIANYCH:

 • wymagają co kilka lat impregnacji i odnowienia
 • są droższe
 • źle znoszą wilgotne pomieszczenia

ZALETY OKIEN DREWNIANYCH:

 • towar luksusowy
 • naturalny wygląd i materiał
 • mają solidniejsze ramy, nie wypaczają się pod wpływem wysokich temperatur, czy silnego nasłonecznienia
 • rama jest trwała dzięki klejeniu drewna na gorąco
 • wyglądają estetycznie, możemy zachować rysunek usłojenia, lub dobrać lakier w odpowiadającym nam kolorze, dlatego wpływamy na ich ostateczny wygląd; okna drewniane ocieplają wizerunek wnętrza i idealnie komponują się z innymi drewnianymi elementami wyposażenia, jak meble, boazeria czy podłoga,
 • współpracują z drewnianą konstrukcją budynku
 • uszkodzenia łatwiej naprawić

WADY OKIEN Z PCV:

 • ramy są zimniejsze niż w drewnianych oknach, gdyż posiadają metalowy profil, który jest chłodniejszy niż naturalne drewno
 • mogą ulegać wyginaniu pod wpływem niskich temperatur
 • usztywniają konstrukcję drewnianą
 • uszkodzenia ramy z reguły wymagają wymiany całego okna

ZALETY OKIEN Z PCV:

 • mają przystępną cenę
 • są odporne na wilgoć i substancje chemiczne
 • nie wymagają impregnacji, a pielęgnacja to tylko czyszczenie
 • mogą mieć dowolny kolor czy wzór, ponieważ są oklejane folią lub okleiną

CECHY WSPÓLNE DLA OKIEN DREWNIANYCH I Z PCV:

 • mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, jak: rolety, systemy antywłamaniowe
 • można im nadać dowolny kształt
 • mogą mieć wiele funkcji

Jak widać z powyższego porównania okien drewnianych i z PCV trudno jest wybrać zdecydowanego faworyta. Sądzimy jednak, że najlepszy jest świadomy wybór, dlatego mamy nadzieję, że bogatsi w posiadaną już wiedzę, wybiorą Państwo okna, które sprostają Waszym oczekiwaniom.

Poniżej przedstawiamy klasyfikację okien ze względu na sposób ich otwierania, ponieważ, niezależnie od tworzywa, możemy wyróżnić okna:

 • uchylne (otwierane),
 • doświetlające (bez funkcji otwierania)

Okna otwierane możemy dodatkowo podzielić, ze względu na sposób ich otwierania na:

 • rozwierane
 • uchylne
 • rozwierno-uchylne
 • przesuwane - jeszcze rzadko stosowane w Polsce

Sposób otwierania okna zależy od rodzaju okuć, w jakie jest wyposażone.

Elementy towarzyszące oknom

Wszystkie okna, niezależnie od tworzywa z jakiego zostały wykonane, czy sposobu ich otwierania, można wyposażyć w dodatkowe elementy, które mają spełniać określone zadania. Do elementów towarzyszących możemy zaliczyć:

 • rolety zewnętrzne - mogą pełnić kilka funkcji. Po pierwsze zabezpieczają nas przed niepożądanymi gośćmi, co jest szczególnie istotne jeżeli w altanie lub garażu przechowujemy cenne rzeczy, jak narzędzia, sprzęty. Dodatkowo rolety mogą stanowić barierę przed silnym promieniowaniem słonecznym lub spełniać rolę przesłaniającą.
 • szprosy - to bardzo atrakcyjny sposób na stworzenie pięknego i wyrazistego designu. Szprosy w oknach stanowią stylowy dodatek i tworzą przyjemny, przytulny charakter we wnętrzu w jakim znajdują się okna.

Szprosy możemy podzielić na kilka rodzajów:

 • szprosy wewnątrz szybowe - montaż jest na stałe, a szprosy stanowią nierozdzielny element okna, mogą mieć dowolny kolor
 • szprosy naklejane - które wykonuje się z tworzywa PVC
 • szprosy wiedeńskie - które są przeznaczone specjalnie do okien wykonanych z drewna
 • okiennice - to bardzo malowniczo wyglądające elementy, głównie wykonane z drewna, które nadają budynkom szczególnego charakteru. Poza funkcją dekoracyjną, spełniają także funkcję ochronną - mogą zabezpieczać okno podczas gwałtownych burz, przed uszkodzeniem mechanicznym, silnym nasłonecznieniem lub wpływać na temperaturę wewnątrz budynku.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik na temat okien stosowanych w budynkach ogrodowych, pomoże Państwu wybrać odpowiedni rodzaj okien, który będzie spełniał Państwa oczekiwania. Właściwie dobrane okna znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo użytkowanego budynku, dlatego musi to być wybór przemyślany. Szczególnie, jeśli okna mają być dekoracją budynku i pełnią w nim ważną funkcję, doświetlającą i wentylującą pomieszczenie.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium