Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
Chmura tagów
Czym jest ogród wertykalny 2
Czym jest ogród wertykalny

Ogród wertykalny

W czasach kiedy nowoczesność widać na każdym kroku i co chwilę wyznaczane są nowe trendy swoją popularność zyskały równie nowoczesne zielone ściany, czyli - ogrody wertykalne tzw. "żywe ściany". Trend na pierwsze pionowe ściany rozpowszechniony został przez Patricka Blanca, francuskiego botanika już w latach 90 - tych. O zakładaniu ogrodów wertykalnych mówi on, że są swojego rodzaju "malowaniem ścian". Ich pochodzenie odnajduje się jednak jeszcze wcześniej. Przypomnieć sobie wystarczy widoki pnączy np. winorośli obrastających zewnętrzne ściany domów i pergoli. To także rodzaj ogrodu wertykalnego, jednak rośliny mają swoje korzenie bezpośrednio w gruncie.

Powstawanie zielonych ścian jest głownie popularne w dużych ośrodkach miejskich. Ogrody wertykalne zakładane wśród zwartej zabudowy, pełnej brzydkich betonowych fasad i nieestetycznych budynków pozwalając na ukrycie niepożądanych widoków. W ten sposób równocześnie pionowe ściany dają aglomeracjom miejskim namiastkę natury. Często bowiem wśród zatłoczonych budynków brakuje miejsca na tereny zieleni, a ogrody wertykalne nie wymagają tak naprawdę dużych powierzchni. Pionowe ściany mają to do siebie, że mimowolnie skupiają wzrok przechodniów zachwycając różnorodnością roślin. Modne jest umieszczanie ich w budynkach biurowych, galeriach handlowych i hotelach. Dostarczają dodatkowych atrakcji wizualnych umilając widoki. Te "żywe ściany" znajdują wielu zwolenników i stają się coraz bardziej popularne także prywatnie.

Pionowe ogrody mogą być zakładane na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń. Posiadając wolną ścianę możemy nadać jej całkiem nowy wygląd ozdabiając ją roślinnością o rozmaitej fakturze liści i kolorów. Dodatkowo rośliny będą pełnić funkcję filtru zanieczyszczeń powietrza. Bez problemu umieszczać je można bezpośrednio na ścianach lub tworzyć wolnostojące panele, a wszystko to w różnych kształtach i rozmiarach. Nie potrzeba dużej powierzchni. Może to być panel wielkości obrazu. Należy jednak zwrócić uwagę czy miejsce do usytuowania ściany jest osłonięte od przewiewów i ma dostateczny dopływ światła naturalnego. Co jest niezbędne do utrzymania roślin. Podczas okresu zimowego, kiedy pomieszczenia wymagają ogrzewania zaczyna wytwarzać się w nich suche powietrze. Rośliny zapewnią wówczas odpowiedni mikroklimat nawadniając powietrze. Mieszkańcy miast posiadający balkon lub loggie, dzięki zielonym ścianą mogą na małej powierzchni stworzyć namiastkę ogrodu. Z łatwością mogą na pionowych ścianach uprawiać zioła i niektóre warzywa. Dodatkowo roślinność zagłuszy niechciane hałasy oraz da poczucie odosobnienia tworząc zielone wnętrze, "pokój". 

Roślinność do ogrodu wertykalnego

Pionowe ściany mogą tworzyć kompozycje zbioru roślin takich jak: mchy, paprocie, sukulenty, rośliny kwitnące, a także warzywa, zioła i krzewy. Dobierając gatunki roślin na zielone ściany kierujmy się stylem wnętrza , aby harmonijnie tworzyły całość wraz z pomieszczeniem. W ogrodach wertykalnych niektóre z roślin rosną bezpośrednio na podłożu z gleby, inne są hodowane w systemach hydroponicznych, czyli metodą uprawy roślin bez gruntu. Do wody dodawane są wówczas pożywki mineralne. Zielone ściany, które wymagają gleby zazwyczaj wyposażone są dodatkowo w system nawadniający.

Dobór roślin do ogrodu wertykalnego nie może być przypadkowy. Aby zielona ściana długo cieszyła nasze oko, a roślinność rozwijała się prawidłowo należy zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków. Ważne jest aby rośliny nie konkurowały ze sobą i dobrze czuły się w tych samych warunkach. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na to czy wybrane przez nas rośliny nie są zbyt ekspansywne, a ich system korzeniowy nie jest zbyt rozbudowany. W tym przypadku rośliny z czasem nie miałyby możliwości rozwoju, a skutkiem było by ich obumarcie. Na 1 m² zielonej ściany przypada przeważnie ok 20 - 25 sztuk roślin. Wraz z podłożem tworzy to duży ciężar. Trzeba wówczas zwrócić uwagę czy wybrana przez nas ściana jest solidnie zbudowana. Do tworzenia ogrodów wertykalnych na zewnątrz ważne jest aby wybierać rośliny mrozoodporne. Będziemy mieć wtedy pewność, że rośliny przetrwają. 

Więcej na temat roślin na murach znajdziesz tutaj - Oplecione mury, czyli mamy pnącza na budynku.

Metody zakładania ogrodu wertykalnego

Do zakładania ogrodu wertykalnego stosuje się różne dostępne na rynku gotowe moduły.

Planując zieloną ścianę na zewnątrz np. w ogrodzie lub na balkonie możemy posłużyć się panelami zrobionymi samodzielnie.

Ogród wertykalny można stworzyć przy użyciu wszelkiego rodzaju siatek, płotów, oraz konstrukcji z rur metalowych służących za podporę do pionowego wzrostu roślin. Będzie to jednak rodzaj ogrodu w którym rośliny są sadzone bezpośrednio do gruntu, a nie w wiszących panelach.

Palety i stare skrzynki drewniane są idealnym materiałem do tworzenia zielonych ścian. Zazwyczaj jednak na zewnątrz w celu uniknięcia zacieków na ścianach od wody. Nie są one dostatecznie estetyczne i szczelne. Przed ich zastosowaniem powinno się przygotować je do możliwości sadzenia w nich roślin. Koniecznie należy uszczelnić palety mocując dodatkowe deski z otworami odpływowymi tworząc "korytka" na ziemie z roślinnością. Następnie pamiętać trzeba o uszczelnieniu powstałych "korytek" folią ogrodniczą.

Wiklinowe kosze i doniczki z możliwością zawieszania, także mogą być wykorzystane do tworzenia zielonych ścian. W zależności jak gęsto je rozmieścimy, takiego pokroju (mniej lub bardziej zwartego) będziemy mieć zieloną ścianę.

W pomieszczeniach przy zakładaniu ogrodów wertykalnych lepiej posłużyć się gotowymi systemami. Duża popularnością cieszą się gotowe panele i sadzarki kieszonkowe. Dostępnych jest wiele produktów o różnych wymiarach. Są one łatwe w montażu. Panele wystarczy przymocować do ściany posługując się wkrętami. Aby zabezpieczyć ścianę przed wilgocią powinno się pomiędzy nią, a panel założyć np. płytę z PCV . Gotowe panele wyposażone są w systemy nawadniania roślin, a sadzonki powinno umieszczać bezpośrednio w "kieszonkach" lub tulejach.

Z sadzarkami kieszonkowymi jest podobnie. Stabilnie należy przymocować je do ściany. Nie są one jednak wyposażone w system nawadniający. Wykonane są z trwałych materiałów PCV lub geowłókniny odpornej na warunki atmosferyczne. W środku może znajdować się pojemnik magazynujący wodę. W jego obrębie geowłóknina pokryta jest nieprzepuszczalną membraną.

Zaletami zakładania pionowych ogrodów jest ich łatwiejsza pielęgnacja. Zielone ściany w ogrodach nie posiadają tak powszechnego problemu chwastów i szkodników jak przy uprawach roślin w gruncie. Nie są one również narażone na niszczenie przez zwierzęta takie jak koty, psy i krety. Są idealnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z kręgosłupem. Przy ich pielęgnacji prace są wykonywane w pionie i nie wymagają schylania.

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

ogród wertykalny

Źródło zdjęć - flickr.com

Komentarze do wpisu (2)

28 maja 2018

jestem w posiadaniu takiego ogrodu wertykalnego, tyle że mam go na ścianie:)) taka sztuczna, zielona ściana daje super efekt szczególnie wtedy, kiedy nasz pokój ma jasne barwy - u mnie są białe i prezentuje się to niesamowicie. zamawiałam z green-designers i jestem zadoowlona, ściana miękka i przyjemna, a do tego czuję się trochę jak w moim ukochanym lesie :)

12 lutego 2024

Posiadam ścianę pokrytą wertykalnym ogrodem, co jest fantastycznym dodatkiem do mojego wnętrza, zwłaszcza że znajduje się na jednej ze ścian. Taka imitacja zielonej ściany tworzy niesamowity efekt, szczególnie w pomieszczeniach o jasnej kolorystyce - w moim przypadku dominuje biel, co wygląda naprawdę imponująco. Zakupiłam to cudo od green-designers i jestem bardzo zadowolona. Ściana jest miękka w dotyku i sprawia przyjemność, a przy tym sprawia, że czuję się jak w moim ulubionym lesie :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium