Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Proste, nieuporządkowane, naturalne czyli ogrody angielskie 0
Proste, nieuporządkowane, naturalne czyli ogrody angielskie

Ogrody angielskie

Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami przemyśleniami na temat kolejnego typu ogrodów. Inspirację do założenia ogrodu w stylu angielskim można czerpać z XVIII-wiecznej angielskiej sztuki ogrodowej. Nadrzędną cechą tego rodzaju przestrzeni ogrodowych jest prostota, nieuporządkowanie, naturalność oraz dopasowanie się do otaczającego krajobrazu. Wiele czynników charakteryzujących ogród angielski możemy przenieść również w otoczenie naszego domu.
Naśladowanie natury przejawia się w stosowaniu nieregularnych kształtów, braku uporządkowania oraz rezygnacji z geometrii i symetrii. Swobodną formę ogrodową nadają wijące się ścieżki pośród kwiecistych rabat, kępy drzew i krzewów o naturalnym pokroju, nieregularne, rozległe trawniki oraz łąki. Bujne rabaty są popularnym czynnikiem dekoracyjnym ogrodu angielskiego. Kolorystyczne zestawienia oparte są na odcieniach różu, błękitu, fioletu i bieli. Swobodne rabaty tworzą jednogatunkowe grupy roślin o odmiennych pokrojach, sadzone piętrowo od najniższych do najwyższych. Odpowiednio dobrane do siedliska gatunki nie przysporzą nam kłopotu w ich pielęgnacji. Spontaniczność roślinności dodatkowo sprzyja charakterowi ogrodu. Na pewno pięknie będą prezentować się róże - zarówno w postaci piennej jak i pnącej, są one nieodłącznym elementem roślinnym tego typu ogrodów. Dodatkowo możemy wprowadzić także ostróżki, piwonie, liliowce, floksy, nagietki, szałwie, juki, jaśminowce, budleje, ostrokrzewy, cisy, a także pnącza tj. bluszcz, wisteria, powojniki. Obok "dzikich" rabat mile widziane są również kule bukszpanowe i topiary.

Więcej na temat ogrodów w tym stylu przeczytasz także tutaj - Ogrody w stylu angielskim.

Najlepsze miejsce na ogród w stylu angielskim

Niewątpliwie preferowanym miejscem na założenie ogrodu na wzór angielski jest działka położona daleko od miasta w otoczeniu naturalnego krajobrazu. Charakterystyczne dla ogrodów angielskich są powiązania z otaczającym krajobrazem. Jeżeli nasza działka sąsiaduje z krajobrazem naturalnym, np. z dolinami rzek, łąkami czy pagórkami, możemy zastosować w ogrodzie otwarcia widokowe służące optycznemu powiększeniu naszego ogrodu. Korzystnym zabiegiem może być także wprowadzenie wypukłości terenowych nawiązujących do naturalnej rzeźby otaczającego terenu.
W przestrzeni stylizowanej na ogród angielski często pojawia się mała architektura, wprowadzająca odrobinę romantyzmu do wnętrz ogrodowych, m.in. rzeźby, najlepiej wiekowe, noszące znamiona upływającego czasu, murki ceglane przypominające ruiny, pergole czy trejaże porośnięte pnączem oraz drewniane lub żeliwne altany. Gdy mamy do dyspozycji dużo miejsca, w ogród angielski doskonale wpisze się element wodny, czyli staw lub sadzawka. Dekoracyjności dodadzą stylizowane meble ogrodowe, możemy wybrać wśród egzemplarzy drewnianych lub metalowych. Doskonale w tej roli sprawdzą się na przykład następujące produkty: https://ogrodolandia.pl/komplet-kminek. Dodatkowo, efektownie będą wyglądać rozstawione donice z gęstymi i kolorowymi kompozycjami roślinnymi. Na pewno "lekkie" nawierzchnie utrzymają naturalny charakter ogrodu. Zastosujmy żwirowe alejki, a przestrzenie częściej używane wykonajmy z cegły lub kamienia naturalnego. Pożądanym materiałem będzie już wcześniej wspomniane drewno.
Ogród angielski był projektowany dla człowieka, a nie tylko do oglądania przez człowieka. Służył jako dodatkowa przestrzeń do mieszkania. Dlatego w założeniach ogrodowych zawsze znajdowało się miejsce na przestrzeń użytkową. My także możemy pokusić się o wydzielenie takiego wnętrza ogrodowego w postaci sadu, warzywnika czy ogródka ziołowego. Geometryczne ramy warzywnika, często tworzone ze strzyżonego bukszpanu, możemy wypełnić roślinami według własnego zapotrzebowania.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium