Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Ogród zmysłów - ogród zapachu 0
Ogród zmysłów - ogród zapachu

Pachnący ogród - jakie rośliny posadzić?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wykorzystać rośliny, które wytwarzają piękne zapachy, aby stworzyć ogród pachnący i relaksujący, to dobrze trafiłeś. W tym artykule podpowiemy, jakie gatunki roślin wybrać, aby cieszyć się przyjemnym zapachem w ogrodzie przez cały rok.

Znając odpowiednie gatunki pachnących roślin, możemy stworzyć atrakcyjny dla naszych zmysłów węchu zakątek do relaksu, czy zachwycający nie tylko wyglądem - przed ogródek. Sadząc przyjemnie pachnące rośliny w pobliżu okien, zapewniamy sobie również miły zapach we wnętrzu domu.

różowe róże

Pachnące rośliny posadzone powinny być w pobliżu okien, ścieżek, strefy wypoczynku.

Mimo, iż przyjemne zapachy naprawdę uatrakcyjniają relaks, zbyt duże wysycenie powietrza olejkami eterycznymi może być uciążliwe, a dla alergików nawet niebezpieczne. Warto więc przemyśleć dokładnie miejsce sadzenia pachnących roślin i dobrze je zaplanować.

Pachnące drzewa

Robinia akacjowa w odmianach jak np. Umbraculifera to gatunek niewielkiego drzewa o kulistej koronie, świetnie sprawdzi się w małych ogrodach, a nawet pojemnikach. Kwiaty robinii - mogą być różowe lub białe, mają postać zwisających gron, o przyjemnym, słodkim zapachu. Kwiaty pojawiają się dość późno latem, ale też szybko przekwitają. Dodatkową ozdobą są owłosione młode pędy, które w stanie bezlistnym nadają jej ciekawego wyglądu.

Decydując się na posadzenie robinii w ogrodzie, musimy pamiętać, że często jej pyłki są alergenem, więc tam, gdzie ogród ma być użytkowany.

robinia biała

robinia różowa

Robinia akacjowa ma białe lub różowe kwiaty o przyjemnym zapachu. To drzewo bardzo szybko rośnie.

Robinia ma małe wymagania, szybko rośnie. Z tego też względu obecnie jest postrzegana jako gatunek inwazyjny, czyli zagrażającym rodzimym gatunkom i bioróżnorodności. Dlatego bezwzględnie nie można jej sadzić w terenach otwartych i krajobrazach chronionych.

Lipa w naszym kraju występuje w 2 najpopularniejszych gatunkach - lipy drobnolistnej i lipy szerokolistnej. Lipa to zazwyczaj drzewo parkowe, ponieważ osiąga znaczne rozmiary, ale na szczęście możemy zakupić odmiany mniejsze, nawet do miejskich ogrodów, np. odmiana Lico, szczepiona na pniu, osiągająca maksymalnie 5 metrów wysokości.

Lipa jest gatunkiem bardzo atrakcyjnym dla pszczół, miododajnym. Zapach lipy jest delikatny, ale bardzo przyjemny. Kwiatostany, które są jego źródłem pojawiają się w zależności od gatunku w czerwcu i lipcu - od miesiąca lipiec prawdopodobnie wywodzi się nazwa tego drzewa.

Poza niewątpliwymi walorami zapachowymi, lipa jest również ceniona w ziołolecznictwie - napary z jej kwiatów pomagają na wiele dolegliwości, w tym przeziębienie, kaszel.

Grujecznik japoński to ciekawe drzewo, które zachwyca przede wszystkim wyglądem, ale jest również przyjemnie pachnącym okazem. Źródłem przyjemnego zapachu, który przypomina zapach cukierków, lub piernika, są. . . opadające z drzewa liście. Wydzielają one słodkawy, delikatny zapach, który niesie się dookoła.

Grujecznik jest drzewem, które osiąga około 12 metrów wysokości. Najczęściej ma stożkową koronę, które wiosną zdobią bordowo czerwone liście. Latem liście stają się zielone, a jesienią ponownie się przebarwiają ! Przebarwienie jesienne jest bardzo efektowne, liście są żółte, czerwone, łososiowe czy różowe. I do tego ten zapach!

liście grujecznika

liście grujecznika jesienią

czerwone liście grujecznika

Grujecznik to drzewo niedoceniane w naszym kraju.

Krzewy o przyjemnym zapachu

Jaśminowiec wonny to dość duży krzew, który pachnie nieco cytrynowo i orzeźwiająco. Zapach pojawia się razem z kwiatami, które są białe i bardzo liczne. Jaśminowiec kwietnie od maja do lipca. Osiąga wysokość nawet 3-4 metrów, i może znacznie rozrastać się na boki. Gałęzie jaśminowca są bardzo sztywne i wyprostowane, listki natomiast jajowate, ostro zakończone, ciemnozielone. Jaśminowiec kojarzy się z wiejskimi ogródkami, ale jego kwiaty są eleganckie i sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Bez lilak to kolejny okazały krzew, który każdemu kojarzy się przyjemnie. Bez lilak ma okazałe, wiechowate kwiatostany, które najczęściej występują w kolorze fioletowym, w różnych odcieniach, ale spotykane są także gatunki o kwiatach białych i bordowych. Kwiaty mają piękny, słodki zapach, który przesyca powietrze i unosi się na znaczne odległości. Dodatkowo krzew ma ładne, sercowate liście i stanowi źródło gęstego cienia latem, dlatego warto sadzić go przy tarasie. Bez lilak można też uprawiać w donicy.

szałwie i róże

Rabata pachnące różami, szałwią i kocimiętką. Więcej o pielęgnacji róż przeczytasz tu.

Nie ma chyba piękniejszej rośliny niż róża, a dodatkowo wiele gatunków i odmian może odznaczać się pięknym zapachem. Często róże sadzone są właśnie w celu podziwiania ich zapachów, a niekoniecznie ze względu na ich ozdobny walor. Zapach różany jest charakterystyczny, ale na przykład niektóre odmiany mogą pachnieć cytrynowo, lekko kwaśno, ich zapach może być silny lub słabszy. Róże uwielbiają stanowisko słoneczne, nieco przewiewne. Najbardziej popularne są odmiany rabatowe, ale można posadzić też te pnące, okrywowe, czy szczepione na pniu. Miłość do róż jest uzasadniona, a one na pewno się odwdzięczają.

Azalia pontyjska to godny uwagi krzew, pochodzący z tej samej rodziny co różanecznik. Azalia wyróżnia się pięknymi kwiatami w żywym kolorze żółtym lub pomarańczowym, które pachną mocno i przyjemnie. Azalia najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, na glebach kwaśnych. Jesienią zdarza się, że jej liście atrakcyjnie się przebarwiają.

Pachnące rośliny bylinowe i jednoroczne

Bardzo wdzięczna i ładna bylina o pachnących kwiatach to floks. Poszczególne odmiany różnią się kolorem kwiatów - mogą one być jedno lub dwubarwne, w kolorze białym, fioletowym, różowym, a nawet czerwonym. Floksy osiągają wysokość nawet 120 cm, kwitną długo przez całe lato. Nie są wymagające w uprawie, ale mogą chorować na mączniaka, dlatego warto sadzić je w przewiewnym miejscu. Floksy najlepiej prezentują się na rabatach z innymi, kwitnącymi bylinami.

różowe floksy

motyl i floksy

floksy i fruczak gołąbek

Floksy pachną tak zachęcająco, że często na ich kwiatach możemy obserwować mnóstwo motyli - czasem bardzo oryginalnych i rzadkich.

Kolejną wdzięczną grupą roślin, które nasycają powietrze przyjemnym aromatem są zioła. Możemy zaliczyć tu szałwie, o pięknych fioletowych kwiatostanach, mięte, melisę, oregano, bazylię, czy lubczyk. Tworząc taką użyteczną, pachnącą i smaczną rabatę, wyposażamy się w zdrowe składniki sałatek, kanapek i napojów. Warto!

Bardzo oryginalna i nieczęsto spotykana w Polsce bylina to kosmos czekoladowy. Kosmos osiąga wysokość maksymalnie do 80 cm, ma delikatne, koperkowe, mocno powcinane liście, jednak wyróżnia się zdecydowanie kwiatami. Kwiaty, mimo że niewielkie, mają jedyny w swoim rodzaju kolor - bordowo brązowy, a dodatkowo ich zapach przywodzi na myśl czekoladę - ma czekoladowo-waniliowy aromat. To zaskakujące połączenie. Kosmosy możemy sadzić w donicach, oraz gruncie. Ich kwiaty utrzymują się na roślinie bardzo długo - aż do późnych październikowych dni.

lilie i floksy

różowe lilie

lilie przy ławce

Lilie są bardzo atrakcyjne i roztaczają wokół przyjemną woń. Posadzone przy ławeczce z pewnością umilą wypoczynek.

Ten kto lubi przyjemne zapachy w ogrodzie, może szybko to uzyskać, sadząc na rabatach lub w pojemnikach cebulki lilii. Lilie mają często bardzo intensywny aromat, który rozlewa się w ich sąsiedztwie. Lilie sadzimy w kwietniu, maju, a zakwitają latem. Łatwo więc można dodać je na rabaty, gdzie brakuje nam zapachu czy też intensywnych kolorów.

Kolejną rośliną, tym razem jednoroczną, jest maciejka - inaczej lewkonia dwurożna. Maciejka ma delikatne, fioletowo-różowe kwiaty, które charakteryzuje słodkawy zapach. Co ciekawe, kwiaty maciejki otwierają się wieczorem, i wtedy też pachną. Maciejkę można wysiewać w donicach, oraz na rabatach. Ma lekko przewisły pokrój, jej pędy są delikatne, a listki niewielkie, lancetowate, jasnozielone.

Do grupy pachnących, jednorocznych roślin należy także groszek pachnący. Groszek jest pnączem, rosnącym swobodnie przy podporach. Kwiaty groszku tworzą grona, w odcieniach pastelowych kolorów - fioletu, różu, pojawia się też kolor biały i czerwony. Jeżeli chcemy, aby efekt kwitnienia utrzymał się dłużej, warto wysiewać groszek od końca kwietnia, co tydzień, przez około miesiąc. Dzięki temu roślina będzie wyglądać na stałe obsypaną kwiatami.

W ogrodach bardzo chętnie sadzimy też pachnące hiacynty. To rośliny cebulowe, o silnym kwiatowym aromacie. Hiacynty są niewielkie, ale sądząc nawet niewiele sztuk, uzyskamy mocny zapach. Kwiaty hiacyntów tworzą kłosy, i mogą być różowe, fioletowe i białe. Cebule sadzimy jesienią.

niebieski hiacynt

różowe i niebieskie hiacynty

Hiacynty to wiosenne kwiaty, których zapach kojarzymy z Wielkanocą.

Przyjemny zapach w ogrodzie może być dla nas indywidualną aromaterapią. Miłe aromaty łagodzą stresy, pomagają wypocząć, a wiele z olejków eterycznych oddziałuje też na nasze ciało i problemy somatyczne. Dlatego warto posadzić w ogrodzie przynajmniej kilka roślin, których atrybutem jest miła woń.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium