Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Ogród zimowy - dodatkowy zielony pokój 0
Ogród zimowy - dodatkowy zielony pokój

Ogród zimowy - dodatkowy zielony pokój w naszym domu - to luksus na jaki coraz więcej osób może sobie pozwolić. Komfort wypoczywania w towarzystwie roślin, nawet przez cały rok, jest nieoceniony. Ogrody zimowe są tworzone najczęściej w celu relaksu, ale powinny także pomagać nam jak najefektywniej wykorzystywać energię słoneczną. Mają łączyć - nawet przez 365 w roku trzy komponenty - człowieka, rośliny i słońce. W naszym artykule przyjrzymy im się bliżej - sprawdzimy jak zrobić ogród zimowy? Ile to kosztuje? Jak wygląda ze strony prawnej.

luksusowe, przeszkole wnętrze

Takie wnętrze jest przyjemne i zachęca do wypoczynku.

ogród zimowy

Ogród zimowy to także dekoracja domu.

Historia ogrodów zimowych

Ogrody zimowe były znane już w starożytności. Budowle, które wykorzystywały nieograniczoną energię słoneczną, już nawet Sokrates wspomina o tym, że domy powinny być budowane w ten sposób, aby ze strony południowej były wyższe i wystawała ponad, zaś od północnej, aby schowane za zimnymi wiatrami, były bezpieczne zimą. Energia słoneczna w ogrodach zimowych była wykorzystywana w uprawie warzyw, jak nowalijki. Rzymianie posługiwali się tymi konstrukcjami, aby uprawiać róże, które wykorzystywali w różnych celach. Jednak od rzymskich upraw do znanych nam w obecnej formie ogrodów zimowych musiało upłynąć wiele czasu - konstrukcje te cały czas się zmieniały i ewoluowały. Ogrody zimowe spełniały rolę ogrodów botanicznych czy oranżerii, które wykorzystywano do przechowywania roślin tropikalnych, cytrusowych. Takie konstrukcje były drogie w utrzymaniu, dlatego stosowano je najczęściej na dworach królewskich czy u bogatych obywateli.

Ogrody zimowe przybierały wiele form - aby osiągnąć kształt szklanej budowli, towarzyszącej domom mieszkalnym, musiały wiele razy zmieniać swoją konstrukcję. Początkowo ogrody te miały tylko sezonowe dachy, które ściągano nad nimi zim ą, kolejno budowano konstrukcje z drewna, z otwieranymi drzwiami. Dopiero mocne oziębienie klimatu i srogie zimy wymusiły powstanie szklanych konstrukcji, wyposażonych w system ogrzewania. Jako ogrzewanie początkowo wykorzystywano kosze z ciepłym węglem, kolejno ogrzewano je piecem, następnie stosowano ogrzewanie parowe, czy systemy rozprowadzające ciepłą wodę w oranżerii. Ogrody zimowe stopniowo rozwijały się, opracowywano sposoby ogrzewania ich, klimatyzowania czy nawadniania. Wszystko to trwało do połowy XIX wieku, kiedy to szklarnie i ogrody zimowe zaczęły upadać. Miało to związek z ogromnymi kosztami, jakie wiązały się z ich utrzymaniem. Stać było na to tylko zamożniejszych.

Obecnie ogrody zimowe przeżywają swój renesans. Takie zimowe pokoje są dostępne niemal dla każdego, a rozwój technologii pozwala dopasować je do każdej przestrzeni - zarówno domu rodzinnego, tarasu czy nawet balkonu.

ogród zimowy dobudowany do domu

Ogród zimowy - dodatkowy pokój w domu.

Ogród zimowy - pozwolenie czy zgłoszenie?

Dawniej, aby zbudować ogród zimowy, trzeba było postępować jak w przypadku budowy domu - czyli uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę. Obecnie, wraz z nowelizacją ustawy Prawo budowlane, przepisy te uległy zmianie. Przy określonych warunkach ogrodu, możemy posłużyć się zgłoszeniem, ale możemy też skorzystać z pozwolenia, wszystko zależy od kilku czynników. Zgodnie z obecnym przepisem nie potrzebujemy zgody na budowę dla :

  • altany,
  • garażu,
  • ganku,
  • oranżerii,
  • domku letniskowego,
  • oczka czy basenu,

Przepis ten dotyczy obiektów, które mają powierzchnię mniejszą niż 35 metrów kw.

Ogród zimowy - jak zrobić?

Ogród zimowy - jak zrobić? Jak zbudować prawidłowo ogród przydomowy? Czy można to zrobić samodzielnie?

Ogród przydomowy, aby był w pełni funkcjonalny, bezpieczny i prawidłowo wykonany, powinien być właściwie zaplanowany. Oczywiście najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy planujemy go podczas tworzenia projektu domu, ale nie zawsze jest to możliwe.

Ogrody zimowe i ich posiadanie z pewnością wpływają na znaczną poprawę jakości naszego życia - możliwość obcowania z naturą przez cały rok, miejsce do przyjemnego relaksu i niemal znikająca granica pomiędzy nami, a ogrodem, 365 dni w roku. Jest to wspaniałe, że mamy szansę kontaktu z naturą we własnym domu. Posiadanie ogrodu zimowego ma również korzyści energetyczne, właściwie zaplanowany i wykonany zimowy ogród pomaga nam zaoszczędzić energię. W jaki więc sposób prawidłowo zaplanować tą inwestycję? Co musimy uwzględnić? Od czego zaczynamy?

Aby samodzielnie wykonać zimowy ogród przydomowy, musimy wyróżniać się przynajmniej podstawowymi umiejętnościami budowlanymi, ale nawet wtedy nie obejdziemy się bez współpracy projektanta czy architekta, który będzie musiał sporządzić dokumentację budowlaną, lub zatwierdzić nasz projekt.

Lokalizacja ogrodu zimowego, jego rozmiar

Ogród zimowy powinien być zlokalizowany od strony południowej domu mieszkalnego. Taka lokalizacja pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Umieszczenie ogrodu zimowego od wschodu czy zachodu zmniejsza docieranie słońca do pomieszczenia nawet o 30 %, natomiast ogród zimowy zlokalizowany od północy będzie zupełnie chłodny, mało nasłoneczniony i nękany zimowymi wiatrami.

Rozmiar ogrodu natomiast powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Ogród zimowy powinien swobodnie zmieścić nas i nasze rośliny.

ogród zimowy

Ogród powinien być zlokalizowany od południa.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Konstrukcja ogrodu zimowego może być wykonana z wielu materiałów. Ważne, aby pochodził on ze sprawdzonego źródła, abyśmy dobrze znali jego parametry. Konstrukcja ogrodu zimowego stanowi podstawę do montażu przeszkleń, dlatego musi być również bardzo starannie wykonana.

Konstrukcję ogrodu zimowego możemy wykonać z:

  • drewna,
  • aluminium,
  • stal,
  • PVC

Drewno - zarówno klejone jak tez lite, powoduje przyjemniejszy charakter wnętrza ogrodu zimowego. Drewno jest miłe w odbiorze, ociepla charakter wnętrza, łatwo także komponuje się je z otoczeniem. Lepiej jednak wykorzystać drewno klejone, gdyż lite ma tendencję do wypaczania się. Decydując się na konstrukcję drewnianą, musimy pamiętać, że będzie wymagać częstej impregnacji - malowanie, odświeżanie, zabezpieczanie. Polecane i godne uwagi są konstrukcje z drewna egzotycznego. Więcej na temat drewna przeczytasz tutaj - Drewno w ogrodzie - przytulamy się do natury.

Konstrukcje aluminiowe sprawdzą się w ogrodach zimowych o mniejszych wymiarach, gdyż aluminium nie ma dużej nośności. W sprzedaży dostępne są profile aluminiowe, które są już przygotowane do montażu przeszkleń, a więc są bardzo wygodne w stosowaniu, a jedyne ograniczenie stanowi rozmiar ogrodu. Konstrukcje stalowe natomiast mają dużą nośność - dzięki temu możemy stosować cieńsze belki, a więc cała konstrukcja nabierze lekkości i delikatności. Nie mają jednak dobrych parametrów cieplnych, dlatego obecnie niechętnie się z nich korzysta. Konstrukcja z PVC jest najbardziej popularną.

nowoczesny ogród zimowy

Nowoczesny ogród zimowy.

Dach ogrodu zimowego

Ważny jest także dach ogrodu zimowego, powinien być odpowiednio pochyły, aby umożliwić swobodne opadanie śniegu, ponieważ zalegająca warstwa śniegu zimą, będzie hamować docieranie słońca do wnętrza. Kąt nachylenia dachu ma ogromy wpływ na pozyskiwanie energii słonecznej w ciągu całego roku - ogólna zasada mówi że dach powinien być przeszklony, a im bardziej jest pochyły, tym więcej promieni słonecznych wychwytuje.

Fundamenty ogrodu zimowego

Fundamenty powinny być, jak w przypadku każdego budynku, solidne i trwałe. Tylko to zapewni nam bezpieczeństwo użytkowania ogrodu zimowego. Fundamenty powinny być zbrojone - czyli wyposażone w stalowe pręty, które dodatkowo je wzmacniają. Jeżeli planujemy wykonać je samodzielnie, to obliczenia co do ich parametrów, powinien wykonać dla nas projektant, architekt czy konstruktor budowlany. Tylko w takim wypadku mamy pewność, że ogród nie będzie osiadał, a jego użytkowanie będzie bezpieczne.

Dla ogrodów zimowych najlepsze są fundamenty w formie ławy. Dzięki nim okna nie stykają się z powierzchnią gruntu, są bezpieczne od wilgoci i zanieczyszczeń. Szyby będą chronione przed uszkodzeniami. Dodatkowo na fundamencie powinniśmy wykonać cokół, który zapewni ochronę przed zimnem. Jeżeli planujemy ogród zimowy całoroczny, powinniśmy wykonać izolację cieplną.

Najważniejszy element ogrodu zimowego - przeszklenia

Przeszklenia w ogrodzie zimowym powinny spełniać wiele funkcji, jak:

  1. przepuszczanie do środka promieni słonecznych,
  2. zatrzymywanie ciepła wewnątrz ogrodu zimowego i nie oddawanie go na zewn etrz,
  3. przeszklenie jest barierą, oddzielającą wnętrze od otoczenia.

Inne istotne cechy szkła, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając sposób przeszklenia to : kolorystyka szkła - najlepiej naturalna, wytrzymałość, oraz łatwość w utrzymaniu w czystości.

Najbezpieczniejsze jest szkło hartowane, które podczas stłuczenia rozpada się na bardzo drobne kawałeczki, co zapobiega zranieniu. Równie bezpieczne są także szyby klejone, gdzie specjalna warstwa podklejona zapobiega rozpadaniu się szyb po stłuczeniu. Zwłaszcza na dachu, narażonym najbardziej na uszkodzenia mechaniczne, powinniśmy zastosować ten rodzaj szyb.

nowoczesny loft z widokiem na góry

Przeszklenia łączą nas z otoczeniem.

Przeszklenia w ogrodzie zimowym nie powinny być pojedyncze, jednowarstwowe - gdyż taka warstwa przepuszcza ciepło, oddaje je do otoczenia. Najbardziej godne polecenia są szyby zespolone lub szkło refleksyjne. Szkło zespolone to grubsza warstwa, o lepszej izolacyjności, natomiast refleksyjne powoduje, że promienie słoneczne nie są odbijane z powrotem z wnętrza, tylko cofa je do niego. Ważnym parametrem szyb, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła. To on decyduje o efektywności ogrodu zimowego.

Aby nie dopuszczać do nadmiernego nagrzewania się wnętrza ogrodu latem, warto zaplanować osłony w formie rolet, markiz czy naturalnych, z pnączy. Dzięki temu latem wnętrze będzie przyjemne.

ogród zimowy w odcieniach brązu

Wygodne meble i rośliny powodują, że komfortowo się tu odpoczywa.

Ogród zimowy - krok po kroku

Ogród zimowy może stanowić przybudówkę do ściany domu , może łączyć się z połaciami dachu czy powstać na istniejącym już tarasie.

ogród zimowy w stylu klasycznym

Taki luksus możesz mieć już teraz w domu.

ogród zimowy w stylu klasycznym

Piękny, przestronny, stylowy zimowy ogród.

Nie każdy jednak z tych sposobów jest jednakowo korzystny. Mogłoby pojawić się fałszywe złudzenie, że budowa ogrodu zimowego na tarasie jest łatwa, ale takie miejsce nie zawsze jest odpowiednio przygotowane do powstania tak dużej inwestycji, a przebudowa istniejącego tarasu jest często po pierwsze bardzo kłopotliwa, a po drugie kosztowna.

Jak przebiegają etapy powstawania ogrodu zimowego?

  • wyznaczenie obrysu wykopu pod fundamenty,
  • wykonanie wykopu pod fundamenty ogrodu
  • fundamenty - o których wspominaliśmy wcześniej. Wylane po obrysie ogrodu zimowego, odpowiednio zaizolowane, z dylatacjami zapobiegający pękaniu. Pamiętamy aby zaplanować miejsca montażu konstrukcji, pozostawiając w betonie szczeliny - aby to sobie ułatwić, możemy podczas zalewania fundamentów, umieścić w nich styropian lub inne tworzywo sztuczne.
  • szkielet konstrukcji - który powinien być połączony ze ścianą budynku i fundamentem. Zanim zostanie zamontowany, wykonujemy na fundamencie cokół. Najczęściej docierają do nas już gotowe półfabrykaty, które musimy połączyć z domem. Połączenie to powinno być solidne, konstrukcję montujemy bezpośrednio do ściany, dlatego jeżeli dom jest ocieplony, w miejscu montażu ogrodu usuwamy warstwę ocieplenia, a następnie , po montażu, wypełniamy je pianką. Konstrukcję z fundamentem łączymy za pomocą stalowych, nierdzewnych łączeń. Miejsca połączeń ze ścianą powinny być uszczelnione- silikonem lub za pomocą blachy.
  • ogrzewanie - nie jest to obowiązkowy element wyposażenia ogrodu zimowego, gdyż możemy je podzielić na ogrzewane i nieogrzewane. Jeżeli planujemy ogrzewanie, to powinno być połączone z systemem ogrzewania w domu.
  • inne instalacje - jak elektryczna czy wodociągowa, które powinny być zainstalowane przez fachowców. Ważne jest zaplanowanie jakie przyłącza i w jakiej ilości będą nam potrzebne, czy planujemy system nawadniania, jakie oświetlenie.
  • impregnacja elementów konstrukcyjnych - jeżeli są wykonane z drewna,
  • przeszklenia - gdy szkielet konstrukcji ogrodu jest już gotowy, musimy przystąpić do montażu przeszkleń. Warto zwrócić uwagę na jakość szkła, gdyż to ono stanowi przeważającą część konstrukcji. Montaż rozpoczynamy od dachu.
  • uszczelnienie dachu - szczególnie połączeń ze ścianą, za pomocą blachy, którą montujemy śrubami z uszczelkami gumowymi,
  • przygotowanie miejsca pod nasadzenia roślinne - warstwa minimum 50 cm podłoża, żyznego, rośliny mogą rosnąć w wywyższonych donicach, które właśnie teraz powinniśmy wybudować,
  • posadzki i podłogi,
  • sadzenie roślinności
  • wprowadzenie mebli, dodatków, dekoracji,

widok z zewnątrz na ogród zimowy w stylu klasycznym

Taka oranżeria to doskonały pomysł.

Ogród zimowy - cena, koszt?

Ogród zimowy i jego cena są uzależnione oczywiście od naszych indywidualnych wymagań i ustaleń, ale możemy stwierdzić, które rozwiązania są tańsze. Z pewnością więc konstrukcja aluminiowa z izolacją lub stalowa będą podnosić koszty. Podobnie szyby - wybierając te zespolone lub z izolacją cieplną, zapłacimy więcej. Warto jednak pamiętać, że na jakości nie powinno się oszczędzać. Jeżeli jednak mówimy o kosztach szyb, możemy wpłynąć na ich niższą cenę, przewidując odpowiednio rozstaw szczebli (są to części oddzielające poszczególne szyby). Dzięki zaplanowaniu ich w odległości jakie odpowiadają wymiarom szyb standardowych, uda nam się uniknąć zawyżania kosztów.

Aby obniżyć koszty inwestycji jaką jest zimowy ogród, możemy zaplanować wykonanie niektórych prac samodzielnie.

Ogród zimowy - rośliny

Obecność w naszych domach pomieszczenia niemal skąpanego w zieleni powoduje, że poprawia się znacząco komfort życia mieszkańców. Jakie korzyści czerpiemy z obecności ogrodów zimowych?:

  • powietrze jest nawilżane, a temperatura obniża się, to naturalny system klimatyzowania pomieszczeń,
  • poddani na działanie zapachów i smaków pochodzących z roślin, mieszkańcy są zrelaksowani,
  • poprawia się jakość powietrza w domu,
  • rośliny uatrakcyjniają wygląd naszego domu,
  • roślinność jest źródłem cienia,

Jakie rośliny można stosować w ogrodach zimowych? Są to przede wszystkim rośliny zimozielone, drzewa o grubych liściach, rośliny tropikalne, pochodne palmowców. Znajduje się w tej grupie także kilka gatunków, które zmieniają wygląd przez rok, zrzucając liście. Takie gatunki możemy zastosować w ogrodzie zimowym, aby latem uzyskać cień, ale zimą jednak wpuścić do wnętrza słońce.

jadalnia z przeszklonym sufitem

Przeszklony sufit.

Polecaną grupą roślin do ogrodów zielonych są także pnącza - dzięki którym nawet w małych przestrzeniach, możemy wprowadzić sporo zieleni.

Szczególnie polecamy tu:

  • mandarynki, cytryny, pomarańcze
  • banan ozdobny,
  • bieluń złoty,
  • sępota pnąca,
  • figowce - jak pnący, pospolity,
  • Eukaliptus gałkowy,
  • ketmia - róża chińska,
  • bluszcze - kanaryjski, pospolity,
  • oliwka europejska,
  • oleander pospolity,
  • męczennica,
  • granat właściwy,
  • sitowie ,
  • strelicja królewska,

Woda w ogrodzie zimowym

Woda w ogrodzie zimowym, podobnie jak słońce, to źródło energii i Życia, dlatego warto właściwie zaplanować nawadnianie roślin. Można to oczywiście wykonywać ręcznie, ale wysokie temperatury w lecie będą zwiększały potrzeby roślin, dlatego korzystnym i wygodnym rozwiązaniem będzie system nawadnia.

W zależności od sposobu uprawy roślin, powinniśmy dobrać go do ich wymagań.

Najkorzystniejszy będzie system kropelkowy, który rozkładamy w podłożu, a on kropelkowo dostarcza wodę w zasięgu systemu korzeniowego roślin. Taki sposób jest ergonomiczny, oszczędny, i bardzo korzystny dla roślin, a dodatkowo nie zwiększa niepotrzebnie wilgotności powietrza.

Wentylacja w ogrodzie

Wentylacja w ogrodzie zimowym jest istotna, jeżeli dobrze jej nie zaplanujemy, latem w naszym ogrodzie mogą panować upały nie do zniesienia. Najczęściej formę wentylatorów stanowią otwierane wywietrzniki w dachu i ścianach konstrukcji. Powietrze przepływa przez nie, cyrkulacja powietrza powoduje, że nagrzane masy powietrza napływają do otoczenia, w poprzez wywietrzniki w ścianach spływa nowe.

Niestety, szklarnie o mniejszych rozmiarach nagrzewają się szybciej niż te bardziej okazałe.

Meble ogrodowe w ogrodzie zimowym

Meble ogrodowe w ogrodzie zimowym powinny być stylowe i wygodne. Mimo, ze warunki jakie panują w tym miejscu są korzystniejsze niż na zewnątrz, to meble i tak będą narażone na dużą wilgotność i nasłonecznienie. Dlatego meble powinny być dostosowane do tych warunków.

Ogród zimowy jest dodatkowym pomieszczeniem w domu, dlatego musimy zaaranżować to miejsce w taki sposób, aby odpowiadał naszym oczekiwaniom. Z pewnością sprawdzą się tu meble wypoczynkowe, służące relaksowi (np. takie meble z technorattanu). Popołudniowa drzemka, wieczory w towarzystwie ciekawej lektury czy spotkania z przyjaciółmi - ogród zimowy stanie się doskonałym miejscem właśnie dla tych przyjemności. Świetny pomysł stanowi hamak, czy huśtawka, fotel bujany albo narożnik.

Ważną rolę w ogrodzie zimowym pełni także nastrojowe oświetlenie. Sprawi, że ogród będzie użytkowany także po zmroku, a nastrój w nim panujący będzie przyjemny i zachęcający.

Do ogrodu zimowego możemy polecić:

* ogrodolandia.pl/stoly-prostokatne-metropolis

Stół ogrodowy, który będzie doskonałym wyposażeniem jadalni w ogrodzie zimowym.

* ogrodolandia.pl/krzeslo-nardi-palma

Doskonałym uzupełnieniem stołu, będą wygodne krzesła.

* ogrodolandia.pl/komplet-balconia

Klasyczny, wygodny fotel - doskonały do czytania i leniuchowania.

Ogród zimowy to dodatkowa przestrzeń w domu. Jego obecność zdecydowanie poprawia komfort i jakość życia. Dawniej pomarańczarnie czy oranżerie, jak nazywano ogrody zimowe, były dostępne tylko dla najbogatszych, obecnie są to koszty, dostępne dla wielu z nas. Ogród zimowy z pewnością stanie się ulubionym miejscem wypoczynku dla całej rodziny, będzie dekoracją domu, stylową wizytówką. Z pewnością możemy stwierdzić, że ogród zimowy to spełnienie marzeń każdego miłośnika wypoczynku w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium