Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
4 550,00 zł 2 950,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
450,00 zł 427,50 zł
szt.
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
6 299,00 zł 5 099,00 zł
szt.
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
4 999,00 zł 4 799,00 zł
szt.
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
4 599,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Drewniana ławka z oparciem Brive
Drewniana ławka z oparciem Brive
2 900,00 zł 1 950,00 zł
szt.
Donica technorattanowa SQUARE
Donica technorattanowa SQUARE
455,00 zł 432,25 zł
szt.
Donica technorattanowa CUBE
Donica technorattanowa CUBE
332,00 zł 315,00 zł
szt.
Donica technorattanowa GRAZIA
Donica technorattanowa GRAZIA
292,00 zł 277,40 zł
szt.
Donica technorattanowa PERFECTA
Donica technorattanowa PERFECTA
375,00 zł 350,00 zł
szt.
Elegancki ogród w stylu pałacowym - jak go urządzić? 0
Elegancki ogród w stylu pałacowym - jak go urządzić?

Ogród w stylu pałacowym - czy w ogóle możemy wyróżnić taki charakter ogrodu? Z pewnością każdy z nas ma swoje, podobne, wyobrażenie o ogrodzie pałacowym. Miejsce, które towarzyszy pałacom, rezydencjom czy eleganckim domostwom. Ogród pałacowy to pewnego rodzaju odmiana ogrodu w stylu francuskim. Co charakteryzuje takie ogrody? W jaki sposób urządzić ogród pałacowy? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Znajdą Tu Państwo także konkretne podpowiedzi, jakie meble ogrodowe, budowle czy dodatki warto mieć w ogrodzie przy pałacu. Zapraszamy.

Jaki powinien być ogród pałacowy?

Ogród pałacowy towarzyszy pięknym budynkom - nie może więc im ustępować, musi być tak samo zachwycający, zorganizowany z rozmachem. Elegancja łączy się z luksusem. Ogród pałacowy jest doskonale zaplanowany, nie ma w nim miejsca na przypadek. Ma formalny charakter. Najczęściej geometryczne formy są kreowane przez człowieka. Symetria, proste kształty, gładkie, ale proste linie - te elementy wprowadzają do ogrodu ład i porządek, który jest tu bardzo pożądany.

Ogrody pałacowe najczęściej zajmują ogromne przestrzenie - zlokalizowane na hektarach ziemi, zawierają takie miejsca jak parki i aleje, strefy zadumy, miejsca spotkań towarzyskich czy zachwycającą strefę reprezentacyjną. Często lokalizuje się przy nich warzywnik, zorganizowany w bardzo atrakcyjnej formie - jako dodatkowy element dekoracyjny. W ogrodach pałacowych nie brakuje elementów wodnych - stawy czy baseny, lub fontanny. Powiększają ogród, są ciekawym elementem dekoracyjnym.

Rośliny prawdziwie pałacowe

Rośliny w ogrodzie pałacowym to przede wszystkim gatunki zimozielone. Główny szkielet ogrodu jest niezmienny przez cały rok. Najbliżej pałacu czy rezydencji lokalizuje się strefę reprezentacyjną, która jest symetryczna, geometryczna. Doskonale sprawdzą się tu gatunki podatne na cięcie jak bukszpan czy cis. Dowolnie formowane, mogą przybierać fantazyjne kształty. Uzupełnione szlachetnymi gatunkami róż, dla których ciemna zieleń liści jest doskonałym tłem, prezentują się doskonale. Po za tymi roślinami, mogą występować tu lawendy, czy trawy ozdobne.

W dalszej części ogrodu najczęściej znajduje się park - w którym często zastajemy stary drzewostan - aleje lipowe, kasztanowców, żywopłoty z grabu - są to tylko niektóre z najbardziej charakterystycznych elementów. Bardzo charakterystycznym elementem są strzyżone żywopłoty właśnie z grabu, czy świerka.

rabata z różami

Piękna różana rabata i trawiasta, szeroka ścieżka.

aleja w ogrodzie pałacowym

Aleja z drzew liściastych, wyznacza kierunek spacerów, prowadzi do domu.

Pożądane rośliny to takie, które cały rok będą zdobić ogród - zimozielone pnącza jak bluszcz, czy płożąca runianka lub barwinek. Możemy zastosować także kwitnące wieloletnie rośliny - liliowce, czy cebulowe jak tulipany. Rośliny ozdobne z liści - najlepsze będą funkie, brunery lub jako akcent kolorystyczny żurawki. Ważnym kryterium w doborze roślin w tym przypadku jest ich wygląd- dostojne,eleganckie, mają podkreślać charakter ogrodu.

Warto zastosować akcenty kolorystyczne jak buk w kolorze bordowym, berberys,kalina, trzmieliny. Szlachetna i wymagająca magnolia także świetnie się tutaj sprawdzi.

aleja z różami

Różana aleja zwieńczona łukami, na zakończeniu ustawiona rzeźba.

Donice ogrodowe w ogrodzie w stylu pałacowym

Często, w ogrodzie pałacowym, pojawiają się rośliny w donicach. Jedne z nich są na zewnątrz cały rok, inne, jak rośliny tropikalne - pojawiają się sezonowo. Donice ogrodowe jakie zastosujemy powinny być więc bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo ich wygląd powinien łączyć elegancję i luksus.

ogród przy zamku

Piękna żwirowa ścieżka, bukszpanowe kule i donice. Wszystko zwieńczone zbiornikiem wodnym. Więcej na temat ścieżek przeczytasz tutaj - Ścieżki w ogrodzie - niezbędny element każdego ogrodu.

aleja w ogrodzie pałacowym z donicami

Strzyżone rośliny iglaste w donicach wyznaczają kierunek.

Doskonale sprawdzą się tu takie donice jak:

  • Donica podświetlana Havana. Podświetlana donica Havana stanie się wyrazem luksusu i prestiżu, widoczna po zmroku, podkreśli wyjątkowość miejsca.
  • Donica Column. Elegancka, klasycznie piękna donica Column świetnie będzie prezentować się ustawiona w liczniejszej grupie. Wzdłuż ścieżki, przy wejściu do domu, na posesję.
  • Donica Grazia. Piękna,klasyczna donica do klasycznie eleganckich, stylowych przestrzeni, będzie solidną podporą dla wyjątkowych kompozycji roślinnych.
  • Donica Tower Color. Donica Tower imituje szlachetne tworzywa - jak beton,ceramika - ale ma dużo większa trwałość. Prezentuje się niezwykle stylowo. Klasyczny kształt, zawsze modna kolorystyka i trwałość sprawdzą się w najbardziej wymagających przestrzeniach.

Donice ogrodowe mogą być ustawione symetrycznie przy wejściu do domu, wzdłuż ścieżki, w miejscu dobrze widocznym w strefie reprezentacyjnej, na tarasie, balkonie - gdzie dzięki nim uda nam się wprowadzić do przestrzeni rośliny. Najważniejsze, aby styl i wytrzymałość donicy dopasować do otoczenia. Białe będą mniej widoczne, ładnie skomponują się z otoczeniem, będą tłem dla roślin doniczkowych, natomiast mocniejsze kolory staną się akcentem, będą dominować w przestrzeni i przykuwać wzrok.

Pałacowe tworzywa i materiały

W ogrodzie pałacowym dużą rolę odgrywa mała architektura - rzeźby, cokoły, nawierzchnie czy meble lub budowle, wszystko musi się ściśle komponować z kreowanym wizerunkiem.

hiszpański ogród przy pałacu

Mudejar Courtyard w Alcazar de los Reyes Cristianos w Kordobie, Hiszpania

Meble ogrodowe w pałacowym ogrodzie

Meble ogrodowe w ogrodzie pałacowym muszą wyglądać elegancko - żeliwne zestawy mebli doskonale się tu sprawdzą, ale polecamy też delikatnie nowoczesne, wyraziste komplety ze stali, lub tworzywa sztucznego. Stylowe drewniane meble również będą się pięknie komponować. Piękne, delikatne kształty, kolorystyka spójnie komponuje się z otoczeniem - naturalne barwy drewna lub biele.

Obecnie atrakcyjną propozycję stanowią meble łączące beton czy kamień.

W zależności od miejsca jakie chcemy zagospodarować, możemy poszukiwać mebli o zupełnie innej funkcjonalności. Jeżeli chcemy urządzić jadalnię na świeżym powietrzu, będziemy szukać mebli pojemnych, solidnych i trwałych. Dokładnie takich jak nasze zestawy obiadowe:

Ogród staje się naszym azylem, miejscem zadumy i wyciszenia. Możemy ten czas spędzać w miłym towarzystwie na ciekawej rozmowie, lub samotnie, w miękkim fotelu czy na leżaku. Ważne, aby mebel był wygodny i piękny, tak, abyśmy chcieli do niego wracać. Jak tu:

  • Biała ławka Orleans. Ławka ogrodowa z technorattanu w delikatnym kolorze bieli - piękna i spokojna, doskonała do relaksu w zacisznym zakątku ogrodu.
  • Ławka Garden 130 w kolorze białym. Sosnowa, biała, naturalna i kusząca ławka - idealna do długiego przesiadywania.
  • Ławka ogrodowa Manita. Lub ławka stylowa, z miękkimi poduchami, które umilają leniuchowanie na słońcu.
  • Fotel bujany Corbas. Fotel bujany - przytulny, przyjemny i stylowy - doskonały dla wymagającego właściciela stylowego ogrodu.
  • Leżak składany Achille. Lub leżak,który pozwoli się wygodnie wygrzewać na słońcu.

budowla w ogrodzie pałacowym

Ogród Pawłowsk w Rosji.

Budowle ogrodowe

Prawdziwi miłośnicy ogrodu i wypoczynku na świeżym powietrzu boleją, gdy z powodu złej pogody nie mogą wypić kawy na tarasie, czy urządzać przyjęcia dla najbliższych w ogrodzie. Chyba że planują w ogrodzie bezpieczną od deszczu i chłodu przestrzeń, jak nasze stylowe altanki. Możemy w nich ustawić meble ogrodowe. Stworzyć tu salon, jadalnię czy biuro. Altanki powinny stanowić lekkie konstrukcje, najlepiej spowite gęstym pnączem - glicynią, różami czy bluszczem. Ażurowe budowle pozwalają delektować się pięknym otoczeniem i wypoczywać.

Aby całość założenia miała zwarta konstrukcję, strefy możemy połączyć ścieżkami. Często będą to ścieżki z trawy, które stanowią element trawnika dywanowego, ale tak gdzie to konieczne, i ścieżka czy droga muszą być utwardzone, doskonale sprawdzi się nawierzchnia z płyt kamiennych. Regularne kształty, o jasnym przebiegu, wyznaczające proste ścieżki - doskonale dopasują się do regularnego ogrodu pałacowego. Bardzo często jako nawierzchnię ścieżek wykorzystuje się tu także żwir. Nie polecam uniwersalnych, bardzo popularnych polbruku cy kostek betonowych, ponieważ ze względu na bardzo stylowy charakter przestrzeni, zdecydowanie nie będą tu pasowały.

ogród przy hiszpańskim pałacu

Fasada Pałacu Królewskiego w Madrycie i Ogrody Sabatini, Madryt, Hiszpania

Ogrody pałacowe to stylowe przestrzenie, stworzone dla najbardziej wymagających, muszą spełniać wysokie wymagania. Ogród pałacowy łączy elegancję, piękny wygląd - gości i użytkowników ma wprowadzać w zachwyt. Regularne formy, geometryczne układy uspokajają nas i dają poczucie panowania nad otaczającym światem.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium