Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Ogród w stylu francuskim 0
Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim

to doskonała propozycja dla osób, które cenią uporządkowany krajobraz. Ogród francuski jest symetryczny i przewidywalny - pod tym kątem. Francuski ogród stanowi świetne połączenie regularnych, mocno strzyżonych drzew i krzewów, z mocno kwitnącymi kwiatami. Tworzone w ogrodzie partery ogrodowe możemy podziwiać spacerując po żwirowych ścieżkach. Jednak przez brak cienia w ogrodzie, najlepiej spacery te odbywać rano lub wieczorem. Co jeszcze warto wiedzieć o ogrodach francuskich?

ogród w stylu francuskim

Regularne, strzyżone formy rabat to jedna z cech ogrodu francuskiego.

geometria w ogrodzie

Strzyżone partery bukszpanowe

Ogród francuski cechy

Ogród w stylu francuskim - cechy jakimi się wyróżnia to przede wszystkim regularny układ ogrodu - o czym szerzej napiszemy w kolejnym akapicie. Ogród francuski jest regularny, a jego przebieg jest wygląd jest połączeniem prostych, surowych, strzyżonych roślin, które układają się w malownicze partery ogrodowe. Co to jest parter ogrodowy? Dawniej jeżeli ogród był płaski i nieciekawy, jego przestrzeń podzielono na partery - po to, aby go trochę urozmaicić. Parter to płaska powierzchnia ogrodu, w prostokątnym kształcie, którego granice są wyznaczone przez strzyżone rośliny lub żwirowe ścieżki. Na tej powierzchni znajduje się misternie zaplanowany i ułożony z roślin wzór, który łączy kształty - najczęściej ze strzyżonego bukszpanu, i wypełnienia z roślin kwitnących - jak róże, czy jednoroczne begonie, pelargonie czy aksamitki.

bukszpany i aleje z żywopłotów

Strzyżone krzewy, oraz piękne różane rabaty.

Ogromnie charakterystyczną cechą ogrodów w stylu francuskim są elementy roślinne takie jak strzyżone żywopłoty, formowane szpalery czy obwódki rabat, lub finezyjnie przysięgę bryły roślinności, naśladujące ciekawe naturalne lub geometryczne elementy. Strzyżenie roślin dawało pozorną kontrolę nad otoczeniem, było jakby utożsamiane z kontrolowaniem świata, dawało osobom wypoczywającym poczucie bezpieczeństwa.

Do cech ogrodów francuskich możemy zaliczyć żwirowe ścieżki - które prowadzą nas po ogrodzie. Najczęściej wykonane z jasnego żwiru, były czytelnym wyznacznikiem, w jaki sposób należy po ogrodzie się poruszać.

szeroka ścieżka spacerowa w parku

Szerokie ścieżki spacerowe, ozdobione rzeźbami i strzyżonymi szpalerami drzew.

Roślinność sadzono w ogrodzie zarówno w gruncie, jak też w donicach. Donice te były zdobione, najczęściej miały postać wazonów ustawionych na wyniesionej nodze.

Charakterystycznym elementem także była obecność zbiorników wodnych. Bardzo często podkreślały one symetryczny charakter ogrodu - miały kształty geometryczne, regularne - jak koła, prostokąty.

fontanna w parku

Zbiorniki wodne to także obowiązkowy element.

Zbiorniki wodne miały postać fontanny ze źródełkiem umieszczonym w rzeźbie - najczęściej rzeźby te imitowały antyczne postacie albo przedstawiały anioły, czy ludzkie postacie. Zbiorniki wodne także mogły mieć postać kanałów, które miały podkreślać układ ogrodu, a dodatkowo pogłębiać perspektywę, czy tworzyć złudzenia optyczne.

Aby umożliwić korzystanie z ogrodu podczas słonecznych dni - a o cień w ogrodzie francuskim było trudno - wymyślono konstrukcje łukowe nad ścieżkami, wykonane z drewna lub żeliwa - po których prowadzono róże pnące lub inne gatunki, które dawały cień.

Reasumując, do cech ogrodu francuskiego możemy zaliczyć:

  • regularny, symetryczny układ,
  • rośliny strzyżone w geometryczne wzory, szpalery, żywopłoty,
  • żwirowe ścieżki o jasnej nawierzchni,
  • donice,
  • labirynty,
  • zbiorniki wodne będące przedłużeniem osi widokowej,
  • rzeźby - naśladujące antyczne,
  • meble żeliwne,
  • łukowe konstrukcje nad ścieżkami,

przystrzyżony żywopłot w ogrodzie

Strzyżony parter i żwirowe otoczenie.

Ogród francuski plan

Ogród francuski - plan ogrodu kładł duży nacisk na symetrię. Najczęściej ogród był podzielony główną aleją, która rozgałęzia się symetrycznie na prawo i lewo.

Ogród francuski nosi inną nazwę - ogród formalny, która wzięła się właśnie od strzyżonych form roślin oraz od jego formalnego, symetrycznego układu. W ogrodzie często stosuje się nasadzenia roślinne wzdłuż ścieżek - są to strzyżone żywopłoty czy szpalery . W centrum ogrodu wydzielono płaski partery, które zdobiono ozdobnymi ornamentami roślinnymi. Wzdłuż ścieżek także ustawiono donice, czy rzeźby. Zbiorniki wodne także podkreślały układ ogrodu - były przedłużeniem osi widokowej, podkreślały symetrię ogrodu.

ścieżki z żywopłotu

Często w ogrodach francuskich umieszczano labirynt

Ogród w stylu francuskim - rośliny

Ogród w stylu francuskim - rośliny jakie wybierano musiały przede wszystkim dobrze znosić cięcie. Doskonale sprawdzał się więc bukszpan, cis, grab. Wybierano także gatunki kwitnące, którymi wypełniano rabaty - na przykład róże, lawendę, gatunki jednoroczne o długim kwitnieniu - jak begonie czy aksamitki. Stawiano także na gatunki płożące, ozdobne z liści. Rabaty kwiatowe w ogrodach w stylu francuskim miały uporządkowany układ - były sadzone w sposób od najniższej do najwyższej, starano się je skomponować kolorystycznie.

piękny park

Żywopłoty to bardzo charakterystyczny element ogrodów francuskich.

królik z bukszpanu

Hit czy kit?

Meble ogrodowe do ogrodu francuskiego

Meble ogrodowe do ogrodu francuskiego najczęściej były wykonywane z żeliwa - pięknie rzeźbione, wygięte w finezyjne kształty, często malowane na kolor biały - doskonale komponowały się z tym stylem. Meble żeliwne były także bardzo odporne na czynniki atmosferyczne - nie wymagały większej pielęgnacji. Najczęściej ustawiono ławeczki, które pozwalały się zrelaksować czy odpocząć podczas spaceru.

Ogród francuski w Polsce

Ogród francuski w Polsce jest możliwy! Nasz klimat pozwala na uprawę roślin, jakie były wykorzystywane w ogrodach francuskich. Dodatkowo nie jest to bardzo kosztowny styl ogrodowy. Rośliny jakie się w nim wykorzystuje najliczniej - bukszpany czy graby, możemy rozmnażać samodzielnie. Podobnie także z roślinami jednorocznymi - których rozsady możemy samodzielnie hodować.

Planując ogród w stylu francuskim musimy zdawać sobie sprawę, że strzyżenie elementów roślinnych wymaga sporo pracy.

Francja kojarzy nam się równie mocno ze stylem prowansalskim, ale o nim innym razem.

kieliszek i lawenda

Prowansja.

Ogród w stylu francuskim z pewnością pokochają osoby, które cenią sobie porządek i harmonię. Strzyżone formy i kwitnące rośliny tworzą piękne widoki, a żwirowe ścieżki spełniają funkcję spacerową.

Przeczytaj także nasz artykuł - Doskonale naśladujące naturę miejsca, czyli ogród w stylu angielskim

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium