Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Yuan, czyli sztuka ogrodów chińskich 3
Yuan, czyli sztuka ogrodów chińskich

Ogród w stylu chińskim

Styl chiński w ogrodzie charakteryzuje się na pierwszy rzut oka niedokończonym krajobrazem przepełnionym symbolami oraz liniami w nieregularnych kształtach. Więc jeśli w ogrodzie stawiamy na pomysłowość oraz głębszą interpretację środowiska wokół nas to artykuł o orientalnym stylu jest dla państwa doskonałą metodą na aranżację przestrzeni w niepowtarzalnym stylu, by odseparować się od monotonnej rzeczywistości.

Symbolika chińska inspirowana filozofią

Motyw stylizacji chińskiej opiera się przede wszystkim na ukrytym symbolizmie, który powielany jest od wieków, by w harmonii człowiek współgrał z zewem natury. Chodzi tutaj o prawa Feng-Shui, których w ogrodzie chińskim nie powinno zabraknąć. Feng oznacza wiatr, a shui-wodę. Te dwa elementy z pozoru banalne mają na celu powstrzymać zdrowy tok życia ludzi by powstała korzystna energia qi przynosząca dobrobyt oraz szczęście.
Powietrze, jak i woda są w ciągłym ruchu, podkreślając nieustanny rytm czasu. Zasada Feng-Shui odwzorowuje się w ogrodzie poprzez nierówną, a nawet górzystą powierzchnie z nieregularnymi kształtami ścieżek, które zostały wykonane ze żwiru, czy też kamyków. Zaleca się również aranżacje zbiorników wodnych w wijącą się rzekę tak by jego koniec był, jak najbardziej ukryty sprawiając wrażenie niekończącego się źródła wody a w głębszym znaczeniu ma na celu połączenie z innym światem.
Jeżeli nie posiadamy tyle miejsca możemy też uformować nieregularny kształt stawu o brzegach stromych z roślinami by uformować nie wiadomo w jakim miejscu kończący się brzeg. Woda w zbiorniczkach powinna płynąć wolno by przepływała pozytywna energia qi, natomiast jeżeli strumień wody będzie płynąć za szybko dobra energia przekształci się w tą złą zwaną sha, która odpowiada za dyskomfort a przede wszystkim nieszczęście.

Charakterystyka roślinności w ogrodzie chińskim

kwiaty śliwy Elementy ogrodu w stylizacji chińskiej powinny pozostawiać harmonię między jin a jang przedstawiające siły płci męskiej, jak i żeńskiej, które nieustannie ze sobą rywalizują, lecz bez siebie nawzajem nie mogą istnieć i tworzą całość.
W ogrodzie pierwiastek jin jest utożsamiany w delikatnych barwach, zwisających liściach czy też roślin o opadających pędach. Zaś energie jang uzyskuje się poprzez kompletny kontrast płci żeńskiej, czyli zdynamizowane, a nawet jaskrawe kolory, unoszone łodygi, a nawet rośliny pnące. Niemniej jednak pamiętajmy o równowadze pomiędzy tymi pierwiastkami, ponieważ jeżeli zastosujemy większość motywów jin, klimat ogrodu stanie się monotonny, a nawet senny. Zatem przejdźmy do poszczególnych gatunków roślin oraz indywidualnego symbolizmu.
Tradycyjny chiński ogród nie obejdzie się kwiatu lotosu, który utożsamia czystość duchową i prawdę. Wyrasta on z mułu, który symbolizuje rzeczy materialne, przenika przez wodę, tym samym obrazując niestałość, by wydostać się na światło dzienne, czyli do świata duchowego. Jest to przedstawienie cyklu rozwijającego się umysłu. Niestety jednak w naszych warunkach atmosferycznych uprawa cudownego kwiatu jest wręcz niemożliwa, lecz możemy zastąpić ją tradycyjnymi, jak i pięknymi liliami wodnymi, które również wpasują się w otoczenie.
Popularny w Polsce kwiat chryzantemy jest stosowany jako dekoracyjny kwiat nagrobny, natomiast w stylizacji chińskiej jest oznaką młodości oraz nieustającego piękna. Natomiast piwonie oraz kwiaty brzoskwini są amuletem miłości, obfitości oraz wykorzystywane orchidee pełne elegancji są oznaką subtelności.

Najbardziej znaczącym drzewem w Chinach jest śliwa tak jak dla Japończyka wiśnia, która jest symbolem wiosny wraz z budzącym się życiem. Również sosna czy też aromatyczny jałowiec symbolizujący silny charakter idealnie wkomponuje się w otoczenie kamiennych pagórków, oddając klimat dzikiej natury.
Charakterystyczne nie tylko w stylu japońskim, ponieważ również w chińskim są popularne pędy bambusa, które utożsamiają przyjaźń.

Nie może również zabraknąć miniaturowego drzewka pensai, które odpowiednio przycięte ma na celu ukazać jego doskonałość. Możemy również umieścić to drzewko w pojemniku wraz ze żwirem czy kamykami, aby utworzyć miniaturowy krajobraz. Jeżeli więc czytamy o drzewie pensai od razu na myśl przychodzi nam bardziej popularne drzewko bonsai jednak jest to nieodzowny element wśród stylizacji japońskiej.

Pozornie można uznać, że w każdym ogrodzie najważniejszym podłożem jest trawnik, lecz jednak nie w stylu na wzór chiński. Trawnik zatem w tym stylu nie spełnia żadnej funkcji, nie posiada żadnego symboli więc jest kompletnie bezużyteczny.

Elementy ogrodu chińskiego

budda Ogród w stylu chińskim ma wiele wspólnego ze z ogrodem w stylu japońskim, który zaczerpnął inspirację stylu chińskiego, wykorzystując te same zasady jak na przykład nieparzyste liczby dekoracji, perfekcyjny minimalizm czy też symbole wody jako życia a nasypy kamieni jako góry. Jednak stylizacja chińska posiada więcej zasad do narzucenia tak jak wymieniane wcześniej pagórki kamieni powinny być poukładane w obłych kształtach, aby pozytywna energia przepływała w każdym zakątku.
W naszym ogrodzie nie może również zabraknąć elementów małej architektury, mogą to być zarówno altanki na planie koła czy wieloboku, które umiejscowione w malowniczym miejscu będą idealnie się prezentować, jak i wypoczynek będzie najkorzystniejszy dla naszego ducha, jak i ciała. Również można wykorzystać most nie tylko dla funkcji estetycznej, lecz również praktycznej, by przejść na drugą stronę ogrodu, gdzie w głębi znajduje się altanka.

By podkreślić atmosferę stylizacji chińskiej w ogrodzie, możemy wykorzystać rzeźby. Najczęściej spotykane są w tym stylu figurki zwierząt a najbardziej żółwia czy smoka, które są symbolem długowieczności i posąg lwa jako odwaga męstwa i piękna. Natomiast, by nadać klimat orientalizmu w altance, zastosujmy wazę z motywami chińskimi, która jest dostępna niemal w każdym sklepie dekoracyjnym.
Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani do porcelanowych ozdób, to polecamy zakup kadzielnicy wykonanej z brązu, która przede wszystkim stworzy klimat nienaruszonej natury już od wielu lat.

Podsumowując

Sztuka zaprojektowania ogrodu w stylu Chińskim nie tylko ma być komfortowym zakątkiem, ale ma utożsamiać oazę spokoju pełną głębszego sensu wśród wszystkich materiałów wokół. Styl chiński jest jednym z bardzo poważanych ogrodów, które przynoszą nie tylko szczęście, ale również szacunek wśród innych, którzy zapoznani z symbolami, które przedstawiają rośliny czy też figurki są w stanie, choć na chwilę odseparować się od codziennego, zabieganego życia. Jeżeli więc zastosujemy stylizacje chińską w ogrodzie, by pozyskać pożądany efekt, musimy być w stanie przestrzegać ściśle reguł, które zainicjowali zwolennicy Buddyzmu, którzy wierzą w łączność człowieka ze wszechświatem. Pierwotny styl powstał niemal kilkaset lat temu, a jest również zastosowany na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie.

ogród w stylu chińskim

Komentarze do wpisu (3)

25 listopada 2018

Startuję w szkole w konkursie przyrodniczym o ogrodach chińskich

6 maja 2020

to bardzo ciekawa strona polecam

21 kwietnia 2021

mega strona, dostałam za te informacje 6 od pani

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium