Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Ogród piękny przez cały rok - jak go założyć? 0
Ogród piękny przez cały rok - jak go założyć?

Ogród piękny przez cały rok

Ogród piękny w każdej porze roku, będzie powodem do dumy swojego właściciela. Jesienią, zimą lub wczesną wiosną szczególnie widoczna jest pustka w ogrodzie. Kiedy ogród został zaplanowany nie do końca dobrze i brakuje w nim o tej porze atrakcyjnych elementów. Wydaje się w tym czasie pusty - brakuje nam koloru, kwiatów, zapachów. Jak sobie z tym radzić? Czy możliwe jest zaprojektowanie ogrodu, który będzie piękny przez cały rok?

Oczywiście, że tak ! Umiejętny dobór roślin, które cyklicznie się uzupełniają sprawia, że ogród w każdej porze roku będzie nas zachwycał. Dodatkowo możemy skorzystać z pięknych dodatków, dekoracji, donic - i uzupełnić nasz ogród kolorem i formą, kiedy tego potrzebuje.

Elementy konstrukcyjne ogrodu - co jest najważniejsze?

Poszukując roślin do zadań specjalnych, sugerujemy się ładnymi kwiatami. Tymczasem powinniśmy zwrócić uwagę na rośliny o atrakcyjnych liściach, gdyż to właśnie liście rośliny oglądamy przez trzy pory roku - czyli najdłużej. Warto więc szukać gatunków o liściach kolorowych, które połączymy z zielonym tłem. Barwne liście uczynią nasz ogród oryginalny wiosną, latem, jesienią.

krzewy na trawniku

rabata

Ogród składa się z 3 komponentów - jednak tym najbardziej zmiennym jest roślinność.

Ogród składa się z trzech najważniejszych elementów, które muszą się wzajemnie uzupełniać i współgrać. Te trzy filary to rośliny, mała architektura i nawierzchnie.

Tak jak rośliny to element zmienny, zaskakujący, który może ulegać wymianie, tak architektura i nawierzchnie są elementami stałymi w ciągu roku.

Dlatego w ogrodzie obowiązkowo musimy zaplanować małą architekturę o nawierzchnię - stanowią one dwa, z trzech niezbędnych filarów ogrodu. Bez tych podstaw, ogród nie jest stabilny, a tym samym czegoś mu brakuje.

Nawierzchnia i obiekty takie jak altanki, pawilony, kratownice, pergole, meble ogrodowe - wszystko to stanowi uzupełnienie roślin.

Nawierzchnie ogrodowe pozwalają nam wygodnie użytkować ogród, wyznaczają szlaki komunikacyjne, pozwalają suchą nogą przejść po trawie, s, a miejscami grillowania, leżakowania, urządzania ogrodowych przyjęć. Obiekty architektury definiują ogród - od rodzaju mebli i budowli zależy funkcja danej strefy ogrodu.

Dlatego, jeżeli zależy nam na ogrodzie atrakcyjnym przez cały rok, musimy zwrócić uwagę na te dwa elementy.

Planując nawierzchnie w ogrodzie, starajmy się wybrać materiał idealnie współgrający ze stylem ogrodu. Zdecydowanie lepiej jest stawiać na tworzywa w stonowanych kolorach - w jednej, dwóch barwach, niż na krzykliwe wzory w mocnych, oryginalnych kolorach. Kryterium, którym trzeba uwzględnić jest odpornośc na czynniki atmosferyczne, oraz pielęgnacja. Aby ogród zawsze wyglądał dobrze, nawierzchnie muszą być w doskonałej kondycji, cały rok!

Podobnie jest z obiektami małej architektury - tu również stawiajmy na jakość. Jeżeli kusi nas, żeby zaszaleć, najlepiej postawić w 80 % na rozwiązania klasyczne, ponadczasowe, a 20% pozostawić dla naszej fantazji.

Ogród piękny także nocą

Ogród piękny nocą, to ogród, w którym nie brakuje oświetlenia. Lampy, girlandy, reflektory pełnią ogromną rolę w wyeksponowaniu elementów ogrodu. To nie tylko rola użytkowa, ale również dekoracyjna. Za pomocą oświetlenia, możemy w nocy wyeksponować niektóre z roślin, obiekty architektury i nawierzchnie, czyniąc ogród bardzo atrakcyjnym i efektownym. Nie ma sobie równych widok drzewa, podświetlonego reflektorem, na którym możemy policzyć wszystkie listki czy podziwiać pokrój nocą.

oświetlone drzewko zimą

Nastrojowe oświetlenie dodaje uroku naszemu ogrodowi również nocą.

Ogród piękny wiosną

Ogród piękny wiosną kojarzy nam się przede wszystkim z soczystą zielenią i kwitnącymi, cebulowymi kwiatami. Obowiązkowo więc jesienią w ogrodzie musimy posadzić kwiaty cebulowe - tulipany, krokusy, hiacynty, szafirki, narcyzy, czosnki ozdobne, to tylko nieliczne gatunki, które wiosną zachwycą nas swoim kolorem i zapachem. Kwiaty cebulowe są nie tylko atrakcyjne, ale również pożyteczne - wczesną wiosną, kiedy pszczoły budzą się ze snu zimowego, potrzebują obfitej ilości pyłku i nektaru.

Warto jest łączyć ze sobą cebulowe kwitnące wczesną i późną wiosną, dzięki czemu efekt ten utrzymuje się przez dłuższy czas.

Wiosną kwitną i zachwycają nie tylko rośliny cebulowe - wiele pięknych krzewów i drzew jest obsypane kwiatami właśnie w tym czasie - magnolie, rajskie jabłonie, tawuły, robinie, bzy lilaki, jaśminowce i głogi, będą zdobić nasz wiosenny ogród kwiatami.

Jeżeli zależy nam na soczystej zieleni, posadźmy krzewy i drzewa, które wcześnie rozpoczynają wegetację - są to graby, brzozy i klony. Ich listki rozwijają się wczesną wiosną, a tym samym dekorują ogród zielenią.

Najbardziej popularny element każdego ogrodu - trawnik, odgrywa również istotną rolę w dekorowaniu ogrodu. Jeżeli odpowiednio zadbamy o niego, odwdzięczy się zdrowym wzrostem i soczystym kolorem już wiosną.

kwiaty wiosną przy ścieżce z betonowych płyt

Nasadzenia z roślin cebulowych wyglądają ładnie wczesną wiosną.

Ogród piękny latem

Lato to pora roku w jakiej najchętniej korzystamy z ogrodu - chętnie w nim wypoczywamy, urządzamy spotkania ze znajomymi. Latem większość drzew i krzewów przekwita, na drzewach pozostają liście i drobne zawiązki owoców.

Liście grają tu pierwsze skrzypce - to dobry czas na wyeksponowanie odmian o kolorowych liściach - liście bordowe, złote, czy nakrapian, posadzone w towarzystwie iglaków i ciemnozielonych roślin, będą pięknie widoczne.

Lato to również czas kwitnienia wielu bylin, kwiatów jednorocznych i traw.

Warto założyć w ogrodzie rabaty bylinowe, które pokryją się kwieciem wszelakiej maści. Jeżówki, liliowce, floksy, pysznogłówki, werbeny, słoneczniczki i rudbekie, dzwonki i goździki to tylko nieliczne kwiaty, które raz posadzone, będą kwitły w ogrodzie latem co roku. niezmiennie.

Latem pięknie zakwita również wiele krzewów - jak chociażby królowe ogrodu róże, lub krzewuszka cudowna - której przydomek nawet w połowie nie oddaje intensywności kwitnienia tego krzewu.

Jeżeli brakuje nam koloru w tej porze roku, możemy uzupełnić ogród donicami z kompozycjami z roślin jednorocznych lub również bylin. Kompozycje sezonowe w lecie stworzymy z pelargonii, begonii, werben, surfinii i petunii, lobelii czy wilców. Donice ogrodowe możemy ustawić w dowolnym miejscu, maskując nimi braki w rabatach. Ozdobne mogą być nie tylko kompozycje roślinne, ale również same donice - wykonane z betonu, technorattanu czy wysokiej jakości tworzywa sztucznego, będą wizytówką ogrodu.

meble ogrodowe pod pergolą

mur z cegły a wokół roślinność

kolorowe kwiaty na rabacie

Latem ogród ma piękne oblicze.

Ogród piękny jesienią

Ogród piękny jesienią, to ogród przesycony barwami takimi jak kolor żółty, pomarańczowy, czerwony czy nawet ciepły brąz. W jesiennym ogrodzie pierwsze skrzypce grają rośliny pięknie się przebarwiają - warto posadzić więc w swoim ogródku na przykład miłorząb dwuklapowy, który jesienią widać z daleka dzięki pięknym, żółtym listkom. Dodatkowo, w sezonie jego liście wyróżnia ciekawy kształt.

Inną rośliną o intensywnym zabarwieniu są na przykład:

  • trzmielina oskrzydlona, która wręcz płonie liśćmi w kolorze czerwonym, a dodatkowo ma różowe owoce,
  • klony np. klon jawor, czy bardziej szlachetne klony palmowe,
  • winobluszcz, który jest pnączem, z intensywnym, jesiennym zabarwieniem.

Warto zwrócić też uwagę na kwitnące w tym sezonie rośliny - jak rozchodniki, hortensje, czy trawy ozdobne, które właśnie wczesną jesienią ukazują swój urok i czar.

Jesień to również czas owoców - w tej porze mocno widoczne są krzewy i drzewa o ozdobnych owocach - rajskie jabłonie, irgi, jarzęby wyróżnią się z oddali obfitymi, czerwonymi owocami.

ogród w stylu japońskim

W ogrodzie warto mieć zimozielone rośliny, które wyglądają pięknie mimo upływu czasu, stanowią szkielet ogrodu.

Ogród piękny zimą

Ogród piękny zimą kojarzy nam się z połaciami białego, delikatnego śniegu. Pod tą zimową kołderką odpoczywają byliny, czy krzewy liściaste. To właśnie o tej porze widoczne są najlepiej rośliny zimozielone, które powinny stanowić szkielet każdego ogrodu.

W ogrodzie zimowym dobrze widoczne są strzyżone formy bukszpanów, formowane żywopłoty ze świerków, czy też stożkowate jodły, lub ostre jałowce. Krzewy iglaste i zimozielone są obowiązkowe w ogrodzie - w sezonie tworzą zielone tło, natomiast zimą ukazują i podkreślają swoją rolę - grają pierwsze skrzypce.

Jednak iglaki to to jedyna grupa widoczna dobrze spod śniegu - warto zwrócić uwagę na krzewy i drzewa o szczególnie atrakcyjnej korze. Możemy wyróżnić tu dereń biały, z charakterystyczną czarną korą, oraz dereń rozłogowy, z korą zielonkawą. Ciekawie prezentuje się klon cynamonowy, inaczej zwany strzępiastokory, oraz brzozy, zarówno brzoza brodawkowata jak też papierowa - której kora łuszczy się w rulonach. Kora wierzby Hakuro-Nishiki jest zabarwiona na lekko żółty kolor, a platan ma korę pstrokatą, przypominającą wzór moro. Zimowa okrywa jest białym płótnem, na którym te rośliny są mocno widoczne.

Co ciekawe, zimowy ogród możemy udekorować w kwitnące rośliny - oczar i ciemierniki, a także kalina to gatunki, które zakwitają od grudnia do marca, dzięki czemu zimowy ogród ma swoje kwiatki.

ozdoba ze stali korten na choince

ozdoba o kształcie śniegu ze stali korten na choince

Zimą w ogrodzie warto korzystać z dekoracji - na przykład ze stali corten.

Dekoracje ogrodowe - biżuteria ogrodu

Uzupełnieniem nasadzeń roślinnych w ogrodzie, w każdej porze mogą być dekoracje. Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów dekoracji - poczynając od figurek i rzeźb, przez kule, dekoracje na patykach, pikach, panele ze stali, szkła, czy też dekoracyjne zawieszki. Dekoracje w ogrodzie dają nam dużą swobodę - możemy zmieniać je w zależności od pory roku, przestawiać i przesuwać, póki nie uzyskamy satysfakcjonującego efektu.

Odrobina wyobraźni, trochę wiedzy i inspiracji może sprawić, że nasz ogród stanie się atrakcyjny przez cały rok. Ciekawie ułożone rabaty, wzbogacone w piękne ścieżki i ogrodowe budowle wyczarują miejsce, które stanie się powodem do dumy swoich właścicieli. Warto jest zadbać o nasz ogród, uzupełnić jego braki, aby potem cieszyć się pięknym widokiem, niezależnie od pory.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium