Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
4 550,00 zł 2 950,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
450,00 zł 427,50 zł
szt.
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
6 299,00 zł 5 099,00 zł
szt.
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
4 999,00 zł 4 799,00 zł
szt.
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
4 599,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Drewniana ławka z oparciem Brive
Drewniana ławka z oparciem Brive
2 900,00 zł 1 950,00 zł
szt.
Donica technorattanowa SQUARE
Donica technorattanowa SQUARE
455,00 zł 432,25 zł
szt.
Donica technorattanowa CUBE
Donica technorattanowa CUBE
332,00 zł 315,00 zł
szt.
Donica technorattanowa GRAZIA
Donica technorattanowa GRAZIA
292,00 zł 277,40 zł
szt.
Donica technorattanowa PERFECTA
Donica technorattanowa PERFECTA
375,00 zł 350,00 zł
szt.
Ogród eklektyczny 0
Ogród eklektyczny

Styl eklektyczny, nazywany często stylem mieszanym, łączy w sobie w spójną całość najbardziej wyraziste i charakterystyczne elementy innych stylów. Więcej na temat ogrodu w mieszanym stylu znajdziesz tutaj - Ogrodowa wariancja czy przepis na sukces? Ogród mieszany!

Styl eklektyczny powstał w wieku XIX, kiedy to ludzie poszukiwali nowego stylu, który pomógłby im połączyć propagowane wtedy wartości - jak spuścizna historyczna czy życie w zgodzie z naturą z rozwijającym się przemysłem i potrzebą atrakcyjnego komponowania przestrzeni powstających, które kierowane były przez fabryki, czy budynki mieszkalne.

Te wszystkie elementy znajdowały odzwierciedlenie w powstających siedzibach, domach czy właśnie ogrodach, które starano się kształtować sposób który miał łączyć te elementy.

Jak Łatwo się domyślić, takie połączenia nie są łatwe. Często powstawały utwory, których atrakcyjność mogła być rzeczą dyskusyjną.

Również obecnie styl eklektyczny jest spotykany w przestrzeniach ogrodowych -nie zawsze jednak wiadomo czy był on wprowadzony świadomie czy jego kształtowanie było tylko przypadkowe.

ogród eklektyczny

Kiedy więc warto zastosować taki styl? Jak to zrobić i czy jest on odpowiedni dla Państwa? Podpowiemy w artykule

Styl eklektyczny daje nam dużą możliwość wyrażenia swoich upodobań, potrzeb artystycznych czy wyobrażeń. Dzięki niemu mamy szansę połączenia w ogrodzie elementów, które najbardziej nam odpowiadają, a które może nie zawsze miałyby szansę istnieć razem. Gdybyśmy sztywno trzymali się zasad wyznaczonych przez konkretny, jeden styl może nie mielibyśmy okazji wyrażenia swoich uczuć, oczekiwań i spełniania marzeń.

Jest to duża zaleta, ponieważ eklektyzm pozwala na tworzenie w ogrodzie przestrzeni, z których każda może mieć odmienny charakter.

Jak zaplanować ogród w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny wymaga bardzo dobrego wyczucia i dobrego smaku. Dawniej, kiedy styl eklektyczny był przejawem tęsknoty za tym co stare, za przeszłością, łączono elementy na oślep, często tworząc przestrzenie o wątpliwych walorach dekoracyjnych. Obecnie jest to już całkiem nowy kierunek, który jest doskonałą odpowiedzią na nasze, często nieszablonowe oczekiwania. Jednak urządzanie przestrzenie w stylu eklektycznym jest ryzykowne.

ogród eklektyczny

Najważniejsza z zasad podczas kreowania wnętrza eklektycznego to UMIAR. Powinniśmy połączyć maksymalnie dwa style, zestawiając ze sobą ich elementy. Często w eklektyzmie połączone zostają elementy takie jak stare z nowym, nie brakuje także rysu historycznego i osobistych dodatków. Możemy więc urządzić ogród swobodny, ale taras w tym ogrodzie zaplanować zgodnie z nowoczesnymi trendami, jako przestrzeń geometryczną, wyposażając go dodatkowo w samodzielnie wykonane dekoracje, donice czy nawet obrazy. Eklektyzm charakteryzuje właśnie połączenie emocji i designu, w elegancki, czasem zabawny czy trochę szalony sposób. Wszystko jednak musi być dobrze przemyślane, tak aby wyglądało stylowo. Eklektyzm zyskuje coraz większą popularność, gdyż pozwala na dużą swobodę, jednak najlepiej wychodzi tym,którzy mają doskonały gust i świetnie wykształconą intuicję, z której potrafią korzystać. Łączymy różne style i wybieramy z nich nawet kontrastowe elementy, a cała sztuka polega na tym, aby to zestawienie wyglądało harmonijnie, a jednak przypadkowo.

Zalety eklektyzmu

ogród eklektyczny

Styl eklektyczny zyskuje bardzo dużą popularność. Dlaczego jest tak lubiany? Z pewnością wielu z Państwa po lekturze naszego artykułu ma już swoją własną odpowiedź na to pytanie.

Pozwolimy sobie przypomnieć największe zalety.

Styl ten pozwala nam połączyć dwa inne style, które odpowiadają naszym upodobaniom,są dla nas atrakcyjne czy pozwalają nam się wyrazić i urządzić ogród, czy inne przestrzenie w sposób indywidualny,dopasowany do naszego gustu, potrzeb i zasobów.

Dzięki eklektyzmowi możemy połączyć elementy nowe i stare. Co to oznacza w praktyce? aby wykreować ogród w stylu eklektycznym nie musimy budować go od zera- możemy przekształcić miejsce które mamy, wykorzystują niektóre elementy z poprzedniego stylu i wcześniejszych aranżacji ( pod warunkiem oczywiście że nam się podobają). Wprowadzając nowe akcenty, pochodzące z innego stylu, mamy szansę na stworzenie nowej aranżacji według upodobań. Łatwo jest także zmienić tą kompozycję gdy już nam się znudzi lub gdy znajdziemy coś, co bardziej nam się podoba.

Dzięki temu, że mamy szansę dodawać tu osobiste akcenty czy wykorzystywać to co już mamy, styl eklektyczny kreuje miejsce osobiste, indywidualne, takie, które do nas przemawia.

ogród eklektyczny

Można uznać, że styl eklektyczny doskonale odzwierciedla ducha naszych czasów, kiedy to każdy chce się wyróżnić, poszukuje indywidualnych rozwiązań i propozycji.

Mamy nadzieję, że odnajdą Państwo swoje inspiracje, zachęcamy do aranżowania przestrzeni według swoich upodobań, mamy tak wiele możliwości - meble ogrodowe, dodatki, rośliny - wszystko to tylko czeka na nas i nasze pomysły.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium