Ogród do medytacji
Ogród do medytacji powinien sprzyjać skupieniu i wypoczynkowi. Najlepiej, aby zapewniał nam prywatność i kontakt z naturą. Ogród do medytacji ma być naszym azylem, miejscem, gdzie wsłuchasz się w siebie poprzez swój oddech. Jak go urządzić? Jakie cechy ma ogród Zen? Dowiesz się z dalszej części artykułu.
Jak urządzić ogród w stylu Zen? Ogród Zen - medytacyjny
Ogród medytacyjny powinien być miejscem, które pozwala nam wyciszyć się i zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Jego urządzenie nie jest proste, wymaga dokładnego zaplanowania, gdyż przestrzeń w ogrodzie Zen jest uporządkowana i nie ma w niej miejsca na niepotrzebne elementy. Tworzenie ogrodu medytacji to często długi proces, może trwać nawet kilka lat. Dlatego na początek warto uzmysłowić sobie, czego tak naprawdę nam potrzeba. To będzie bardzo pomocne.
Ogród do medytacji ma tworzyć miejsce przyjazne zadumie, które jest spokojne i napełnia nas harmonią.
Każdy ogród medytacji będzie wyglądał inaczej, ale powtarzać się w nim będą główne elementy, takie jak:
- bujna roślinność
- element wodny
- spokojna, zamknięta część medytacyjna
- punkt centralny - którym może być plac, rzeźba itp.
Szczególnym, najbardziej znanym ogrodem refleksyjnym jest ogród w stylu Zen. Wyłamuje się on nieco z podanego przez nas powyżej schematu.
To ogród kontemplacyjny, wywodzący się z Japonii. Ogród Zen, czyli po japońsku karesansui, to ogród suchego krajobrazu. Nazwa nawiązuje do jego kompozycji, która opiera się głównie na kamieniach i żwirze. W ogrodzie Zen mogło nie być roślinności. Miał on służyć medytacji, więc dominował w nim spokój, harmonia i prostota. Co jeszcze zawierał?
Nawierzchnia żwirowa w ogrodzie Zen.
Cechy ogrodu w stylu Zen
Styl projektowania ogrodów Zen liczy sobie setki lat, jednak obecnie jest nader pożądany i aktualny. Ogrody o charakterze Zen są proste, spokojne i skromne. Zdecydowanie wyczuwa się w nim niechęć do dekoracji, czy zbędnych upiększeń. Ogród o charakterze japońskim Zen charakteryzuje oszczędność środków wyrazu. Jednak ogród nie jest ubogi - duże znaczenie ma tu symbolizm. Żaden element nie jest przypadkowy. Minimalizm i brak upiększeń podkreśla postawę Zen - która akceptuje wszystko takim, jakim jest.
Jednym z charakterystycznych elementów ogrodu Zen jest żwirowa nawierzchnia, zagrabiona w taki sposób, aby kształt linii imitował kręgi rozchodzące się na wodzie. Skały symbolizują między innymi ziemię.
Kompozycje roślin i skał charakteryzują się idealnym dopasowaniem i równowagą, są eleganckie i stonowane. W ogrodzie Zen znajduje się niewiele roślin, a te które są powinny być samodzielne i ograniczone w liczbie gatunków. Dlatego ogrody Zen są łatwe w utrzymaniu.
Jeżeli chcemy zaaranżować ogród o charakterze kontemplacyjnym Zen, kompozycję ogrodu powinniśmy oprzeć na kamiennym szkielecie. Duże głazy, czy nawierzchnie ze żwiru, mają główne znaczenie symboliczne. Żwir, odpowiednio grabiony, imituje wodę - może udawać strumyk, wodospad, ocean. Prawdziwej wody w pierwotnym ogrodzie Zen, raczej nie ma.
Dla swoich użytkowników, ogród staje się miejscem relaksu i odprężenia. Pozwala zapomnieć o pośpiechu dnia codziennego. Elegancja i spokój, które wysyła aranżacja ogrodu Zen, uspokajają duszę i ciało, wprowadzają w medytacyjny nastrój. Znaczenie ogrodu Zen we współczesnym świecie cały czas wzrasta. Poszukujemy miejsca, które będzie jak oaza spokoju, w świecie stresu i chaosu.
Kompozycje ogrodowe Zen najczęściej spotyka się w sąsiedztwie nowoczesnej architektury z betonu i szkła. Ogrody te projektuje się w pobliżu nowoczesnych budynków mieszkalnym czy nawet komercyjnym, ponieważ teoretycznie wpisują się w założenia ich aranżacji, opartej na minimalizmie. Oszczędność środków, ale ich ogromna wyrazistość, to ważna cecha ogrodów Zen. Jednak poszanowanie dla natury, które jest równie ważne ogrodach Zen, zdaje się kłócić z betonowymi budynkami, gdzie brakuje naturalnych materiałów, a większość kształtów to nienaturalne, geometryczne formy, kanciaste i sztuczne, tworząc dziwne kubiki, odcinające się w naturalnym krajobrazie. Dlatego nie powinno to być regułą. Ogrody medytacyjne możemy założyć w każdym miejscu, nawet... na balkonie.
Jeżeli chcesz poznać tajniki medytacji, lub zacząć i nie wiesz gdzie szukać informacji, koniecznie zajrzyj na stronę z kursami medytacji oferowanymi przez Jakuba Majchera. Znajdziesz tam nie tylko kursy ale i odpowiedzi na chyba wszystkie pytania związane z medytacją.
Ogród medytacyjny - jak go urządzić?
Ogród medytacyjny, nie musi być ogrodem Zen. Jeżeli chcesz stworzyć przestrzeń, która sprzyja zadumie i medytacji, możesz wykreować taką przestrzeń, która odpowiada tylko Tobie. Nie przekonuje Cię brak roślin, czy dominacja kamiennych nawierzchni - żaden problem. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić ogród medytacyjny.
W miejscu przeznaczonym do medytacji warto posadzić rośliny o przyjemnym aromacie.
Planując miejsce do relaksu i zadumy, które będzie DLA NAS ucieczką od zgiełku i stresu, powinniśmy kierować się własnymi oczekiwaniami. Na początek najlepiej zamknąć oczy i wyobrazić sobie takie miejsce... Jak je widzisz? Czy jest tam zieleń? Co słychać - może szum wody?
Zapisz te spostrzeżenia na kartce, spisz pomysły i wyobrażenia. A nasze podpowiedzi, jakie elementy powinien zawierać ogród medytacji, potraktuj jak drogowskazy, a nie zadania do wykonania.
Bujna zieleń w ogrodzie zadumy i medytacji
Zieleń w ogrodzie jest pierwiastkiem przejawiającym naturę. Chcemy obcować z naturą, ale również szanujemy ją.
Warto stworzyć bujne nasadzenia, które otulą nas zielonymi ramionami, chroniąc przed wpływem z zewnątrz. Ogród, który ma być miejscem zadumy i wypoczynku w spokoju od świata zewnętrznego, może mieć gęste ściany - możemy posadzić żywopłot z grabu, buka, lub z bambusa.
Zielona ściana bambusa zapewnia intymność.
W niektórych miejscach trzeba posadzić roślinność o przyjemnym zapachu, jak lawenda, macierzanka. Pomiędzy kamiennymi płytami idealnie rozrośnie się karmnik ościsty, kostrzewa niedźwiedzia czy mchy.
Źródłem gęstych, zielonych liści będą też paprocie, hosty, bluszcze i winobluszcze. Możemy także posadzić okrywowe rośliny, jak barwinek czy runiankę japońską.
Szkieletem roślinnym będą drzewa - tu idealnie komponują się piękne klony japońskie, ale również wiele iglaków - jałowce, sosny, jodły. Do japońskiego ogrodu doskonale pasuje drzewko bonsai, które również możemy powstać z formowanego iglaka. W naszych polskich ogrodach zadumy warto posadzić drzewa nieco nostalgiczne i eleganckie. W swoim ogrodzie powinieneś posadzić brzozy lub wierzby. Drzewa te będą również źródłem cienia w upalne dni.
Elementem centralnym może być staw z wyspami roślinnymi. To element mocno nawiązujący do ogrodów w stylu japońskim.
Odpowiednie rośliny sprawią, że ogród będzie stanowił miejsce do ucieczki i wytchnienia po intensywnym dniu pracy.
Dobierając roślinność do twojego ogrodu medytacji, warto kierować się dwiema zasadami:
- gatunki powinny być mało wymagające - aby nie wymagały stałej pracy i uwagi
- ograniczamy ilość gatunków do minimum - to wprowadzi porządek
Bujna, zielona roślinność - bambusy, paprocie, palmy.
Woda sprzyjająca zadumie
Element wodny to ciekawe urozmaicenie ogrodu medytacji. Spokojny, delikatny odgłos spływającej wody działa odprężająco. Element wodny możemy umieścić niemal wszędzie. Może to być duży staw, mniejsza sadzawka, lub duża donica wypełniona wodą. Wystarczy wyposażyć ja w pompę, a woda będzie pluskać i szemrzeć. Taka fontanna stworzy poczucie spokoju. Swobodnie możesz zaplanować kaskadę, lub strumyk - wszystko zależy od twojego wyobrażenia.
Zbiornik wodny, nawet najmniejszy, to ważny element, sprzyjający medytacji.
Jeżeli zdecydujemy się na element wodny, warto także w nim zaplanować roślinność - posadzić lilie wodne, czy grążele, trzcinę albo rzęsę wodną.
Spokojna część medytacyjna
To chyba najważniejsza strefa naszego ogrodu - miejsce dostępne tylko dla nas. Może to być drewniany taras, kamienne patio albo trawnik, gdzie bez skrępowania będziemy mogli wypoczywać. Warto poprowadzić do tej strefy krętą ścieżkę, która będzie nieco tajemnicza.
Tajemnicza, lekko ukryta w roślinności ścieżka doskonale wpisuje się w ten styl ogrodu.
Samo miejsce warto osłonić lub nawet nieco ukryć - wykorzystując roślinność. Rozważ również dostępność tego miejsca niezależnie od warunków pogodowych. Miło jest wygrzewać się na słońcu kiedy medytujemy w rześki poranek lub chłodny wieczór, ale w upalne dni przyda się zacieniony zakątek. Przygotujmy się też na deszcz - niewielki zadaszony pawilon, altanka czy żagiel ogrodowy, rozpięty między drzewami skutecznie nas ochroni.
Centralny element
Centralny element to coś, co przykuwa uwagę, a jednocześnie cechuje się niezwykłą harmonią i elegancją. Centralnym punktem może być fontanna, kaskada lub staw. W tej roli sprawdzi się również pawilon, czy subtelna rzeźba. Możemy wykorzystać duże kamienie, wykorzystanie skał charakteryzuje się niezwykłą harmonią i nawiązaniem do naturalnego krajobrazu.
Rzeźba Buddy może być elementem centralnym.
O czym jeszcze warto pomyśleć?
Planując ogród w stylu japońskim czy medytacyjnym, nie zapomnijmy, że ważne są wolne przestrzenie. Spokojnie możesz pozwolić sobie na takie miejsca, nie obawiaj się pustej przestrzeni - otwarte osie widokowe pozwalają odetchnąć i podziwiać ogród z różnych perspektyw. Takie otwarte osie widokowe są konieczne, aby wyeksponować inne elementy. Są dla nich przedpolem ekspozycji. Lub tłem. Sprzyja temu z pewnością zastosowanie nawierzchni żwirowych, gdzie nie ma roślinności, lub rosną niskie gatunki.
Ogród ma zaspokajać nasze potrzeby.
Poszukując wyposażenia i materiałów do przestrzeni medytacyjnych, powinniśmy stawiać przede wszystkim na naturalne materiały - drewno, kamień, żwir czy cegła, sprawdzą się doskonale w roli nawierzchni, jako ogrodzenia. Nawierzchnie wykonane z betonu czy też inne elementy betonowe mogą być zastosowane, ale nieco trudniej elegancko wkomponować do urządzania ogrodów, które mają przejawiać się jednocześnie szacunkiem do natury.
Poszukując mebli do ogrodu japońskiego czy kontemplacyjnego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na meble bambusowe, lub wykonane z innego drewna, lub wyplatane z rattanu i wikliny.
Możemy dodać elementy dekoracyjne -jak te dzwonki wiatrowe z bambusa.
Ogród do medytacji powinien odpowiadać naszym oczekiwaniom - to dla nas ma być miejscem wyciszenia i relaksu. Jesteśmy bardzo różni, dlatego nasze ogrody również są różne - i bardzo dobrze. Powinniśmy poszukiwać rozwiązań, które nas satysfakcjonują, dlatego często proces powstawania ogrodu trwa wiele lat.
Jeżeli zainteresowały Cię temat ogrodów japońskich, koniecznie sprawdź nasz artykuł na ten temat ogrodów w stylu japońskim.