Ogród Państwa Bellingham
Ogród Bellingham to bardzo malownicze miejsce, które w sezonie jest otwarty i można zwiedzać. Właściciele zajmują się hodowlą ekologicznych warzyw. Dodatkowo właścicielka - Pani Katarzyna, prowadzi audycję w radiu Gdańsk, a także jest ogrodnikiem, który zakłada ogrody przyjazne dla otoczenia w miastach - przy urzędach, ulicach, na rynkach. Pani Kasia zdobywała wykształcenie w wielu ogrodach na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii.
W jej twórczości można wyczuć inspirację Piet Oudolf - słynnym na całym świecie projektantem ogrodów, gdzie docenia się byliny, rabaty są barwne, przyjazne dla owadów i ptaków, a przejścia pomiędzy nimi tworzą różne partie wysokości.
Mąż pani Katarzyny - Andrew pomaga jej w pielęgnacji ich własnego ogrodu, oraz wspomaga ją w pracy zawodowej.
Ogród Bellingham
Ogród Bellingham ma łącznie 7 ha. Prawie połowę zajmuje las, który stanowi atrakcyjne siedlisko dla wielu zwierząt, ptaków czy roślin - pojawiają się tu nawet gatunki, które są zagrożone wyginięciem.
Piękny widok na dom z poziomu rabat.
Na pozostałym obszarze właściciele zbudowali dom i założyli ogród, oraz sklep z warzywami i roślinami ozdobnymi.
Dom pięknie wpisuje się w otoczenie - wykonany z drewna, doskonale harmonizuje z otaczającym go lasem. Zielone okna nadają mu atrakcyjny charakter.
Atrakcyjne rabaty w pobliżu domu.
Do domu prowadzi żwirowa droga, odgrodzona z jednej strony głogowym żywopłotem. Za nim skrywa się malownicza polana, na której można odpocząć, siadając na przygotowanych przez właścicieli leżakach. Z drogi miejsce to jest niewidoczne, czujemy się więc bardzo komfortowo.
Ogród właściciele podzielili na kilka, spójnie połączonych części - mamy tu ogród przydomowy z ziołami i szklarnią, ogród bylinowy otoczony grabowym żywopłotem, czy też warzywniki założony na potrzeby domowników.
W ogrodzie ziołowym rośnie szałwia, mięta, melisa, czosnek czy też lubczyk. W tym miejscu znajduje się również romantyczna ławeczka - otoczona malowniczo przewieszającą się różą, podsadzoną hostami.
Ogród w otulinie żywopłotu grabowego to głównie rabaty bylinowe, naśladuje ogród angielski - rośnie tu przywrotnik, szałwia, kocimiętka, ostróżki oraz róże. Ogród ma symetryczny układ, przywodzi na myśl ogrody parterowe. W każdej z 4 części został ustawiony ciekawy drewniany akcent - jest to podpora dla roślin, wykonana przez miejscowego stolarza.
Rośliny jakie tu rosną bardzo atrakcyjnie kwitną, ale mogą wymagać pielęgnacji - przycinania, podwiązywania, czy odchwaszczania. Jest to jednak żelazny skład, zwłaszcza przywrotnik, szałwia czy kocimiętka - często powtarzany w ogrodach zakładanych przez panią Kasię.
Wejście do ogrodu angielskiego przez żywopłot z grabu.
Ogród angielski otoczony grabem.
W dalszej części znajduje się najświeższa część ogrodu - rabaty bylinowe, założone w zeszłym roku. Rosną na nich trawy ozdobne - jak śmiałek darniowy, pojawiają się róże, w kolorze brzoskwiniowy, szałwie, sadzce, kocimiętki, oraz jeżówki. W gęstwinie bylin rosną krzewy i drzewa takie jak na przykład ozdobne jabłonie.
Rabata z kocimiętką, jeżówkami, i trawami ozdobnymi.
Nieco poniżej, w głębi działki został założony warzywnik oraz ogromny tunel foliowy, gdzie hodowane są pomidory, bazylia czy papryka.
Warzywa są pielęgnowane wyłącznie naturalnie - właściciele dbają o wysokiej jakości podłoże, którego właściwości poprawiają kompostem. Ten naturalny nawóz przywożą z pobliskiego zakładu oczyszczania miasta - gdzie z resztek o charakterze bio powstaje żyzny kompost. Właściciele również hodują żywokost - z którego sami produkują bardzo zasobny nawóz.
Zarówno sadzonki warzyw, kwiatów czy roślin jednorocznych, jak też plony są sprzedawane. Można tu zaopatrzyć się z pomidory, dynie, fasolę, czy też rabarbar. Pani Katarzyna z wszystkich warzyw i owoców potrafi przyrządzić przysmaki - które zaskakują. Często wykorzystywane są rośliny zapomniane - jak na przykład czarny bez, jego kwiaty i owoce.
Po ogrodzie można spacerować ścieżkami z trawy lub ...
Ścieżkami ze żwiru
Poza roślinami wymienionymi, sprawdzonymi bylinami, znajdziemy tu sporo rarytasów - jak nieszpułka zwyczajna, jedno z najstarszych drzew owocowych na świecie, czy kosmos czekoladowy - o zapachu i kolorze kakao.
Na co warto zwrócić uwagę?
W prezentowanym przez nas ogrodzie bardzo dużą uwagę zwraca się na wykorzystane materiały czy rośliny. Wszystko powinno być jak najbardziej lokalne - nawierzchnię tworzy żwir z pobliskiego otoczenia, w ogrodzie dominują rośliny zza płotu - to daje ogromną szansę na to, iż po pierwsze będzie się doskonale komponował z otoczeniem, po drugie, będą one bez problemu tu rosły - nie przemarzną, gleba będzie im odpowiadać. Drewno wykorzystane na ścieżki czy inne konstrukcje również jest lokalne. Wszystko to wspiera lokalne rzemiosło, a także powoduje, że ogród jest bardziej swój, pasuje do otoczenia, lokalizacji.
Ogród Bellingham jest bardzo przyjazny dla środowiska - zupełnie nie stosuje się tu środków chemicznych. Wszystko reguluje się naturalnie - dlatego właściciele nie wyrządzają szkody zwierzętom, owadom, czy roślinom. Nie używa się oprysków, pestycydów, nawozów sztucznych. Natomiast docenia się kompost czy obornik - naturalne i organiczne nawozy, które są bardzo przyjazne dla otoczenia, a ich produkcja nie odbywa się ze szkodą na środowiska.
Jak twierdzą właściciele, kupując działkę na dom i ogród, musimy pamiętać, że jest to już miejsce życia dla wielu organizmów. Nie możemy ich ignorować, musimy stworzyć warunki im przyjazne, zachować to co jest, uszanować je.
Warte naśladowania jest również ściółkowanie ogrodu - w tym celu zastosowano tu żwir, który spełnia wiele funkcji, i sprawdza się lepiej niż kora. Po pierwsze żwir hamuje parowanie i ogranicza utratę wilgoci, jest również barierą dla chwastów. Żwirowa ścieżka czy nawierzchnia wokół domu pięknie wygląda, podkreśla naturalny charakter ogrodu. Kamienie również nagrzewają się w dzień, nocą oddają ciepło, co pozytywnie wpływa na rozwój niektórych roślin.
Piękne, naturalne, różnorodne donice.
Rabata przy ławce
Ciekawie wyglądają elementy wykonane z naturalnych materiałów - jak płotki ze splecionych gałązek, czy furtka. Takie zastosowanie gałęzi jest bardzo kreatywne i ładnie komponuje się z charakterem ogrodu.
Warto również podpatrzeć pomysły na aranżowanie ogrodu poprzez ustawianie dużej ilości pojemników na rośliny - i nie muszą to być idealne, jednakowe donice. Tu liczy się różnorodność. Sprawdzi się stare blaszane wiadro, ceramiczne czy gliniane donice, metalowa wanna, konewka. Aranżacja w donicach i pojemnikach wprowadza do ogrodu zmienność, zaskakuje.
Atrakcyjny sklepik także zdobią donice, skrzynki, kosze
Ten urokliwy ogród na Kaszubach to ciekawa propozycja na weekendowy wyjazd - odbywają się tu liczne spotkania, ogród jest otwarty do zwiedzania, w określone dni. Właściciele organizują również różne warsztaty, czy kiermasz, chętnie dzielą się swoja wiedzą - dlatego warto jest zajrzeć tu choć na chwilę.
Jeżeli interesuje Was tematyka angielskich ogrodów zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem na naszym blogu.
Donia
Wygląda na "dziki" ale widać, że to przemyślana aranżacja. Miło było podziwiać. Dzięki!
Magdalena
Cudowna pasja, widać że właściciele wkładają w ogród całe serce!
Maja
Pięknie wygląda, jak zaczarowany :) Idealne i ciche miejsce w sam raz na odpoczynek oraz przeczytanie książki.
Shikatemeku
Mięta z własnego ogródka jest pyszna i pachnąca. Piękny ogród ;)
Jarek
Ciekawie wygląda widać że ktoś włożył dużo pracy. Tak poza tym słyszałem o twoim blogu że jest jakiś blog o ogrodzie jest. Chyba to o tym mówiono mi. Rozwinięty i to bardzo blog i sklep gratki.
Karolina
Ojej jak tam pięknie, wspaniałe miejsce do odwiedzenia!
Moniqa
Uwielbiam ogrody,można w nich odetchnąć.
Nicole Wyrwoł
O matko, co za klimat! Mogłabym mieszkać w otoczeniu natury, brak mi tam tylko wielkiej łąki z wielokolorowymi kwiatami gdzieś w pobliżu, na której mogłabym codziennie jadać śniadanie popijając zieloną herbatą.
Agata
Byłam tam, w pobliżu jest łąka :) bardzo atrakcyjne miejsce. A Pani Kasia ciekawie opowiada !
Ania
dzień dobry P. Kasiu. Mam pytanie troszkę z tych technicznych, ponieważ moją uwagę zwrócił 'wszędobylski' drobny żwir,który notabene bardzo dobrze wygląda w ogrodzie i czy w związku z tym nie ma problemu z jego ciągłym przemieszczaniem się w głąb ziemi ?czy macie Państwo rozłożoną włókninę pod spodem ( choć myślę, że nie :) czy po prostu ciągle trzeba ten kamień uzupełniać ? jak gruba musi być warstwa żeby taki efekt osiągnąć i czy pod tym żwirem trzeba jakoś teren przygotować. dziękuję i gratuluję pięknego ogrodu :)
Iwona
Cudowny ogród, wspaniały program "Grunt to ogród, jest wielką konkurencja dla Monty Dona, gratuluję i dziękuję za edukację ogrodniczą i porady.
Anika pazdziernik 2022
Piękna sprawa, relaks przy Kasi programach A sklepik odwiedzałabym bardzo często, to moje klimaty Pozdrawiam z Niagary