Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Najpiękniejsze pnącza o ozdobnych kwiatach 0
Najpiękniejsze pnącza o ozdobnych kwiatach

Pnącza ozdobne - dlaczego warto je mieć?

Pnącza ozdobne mają wiele zalet i zdecydowanie warto jest uprawiać je w każdym ogrodzie. Większość z pnączy to rośliny szybko rosnące, dlatego z ich pomocą z łatwością ukryjemy w ogrodzie to, co ukryć chcemy - siebie na tarasie, niełady blaszany garaż, płot... Pnącza ozdobne stworzą zielone parawany, które będą stały na straży naszej prywatności w ogrodzie.

Glicynia w ogrodzie

Pnącza w ogrodzie wyglądają efektownie, tworząc wyższe piętro ogrodu - tu w roli głównej glicynia.

W niewielkich ogrodach i na balkonach, pnącza ozdobne pozwalają wprowadzić więcej zieleni na małej przestrzeni. Wszystko dzięki temu, że pnącza pokrywają zieloną masą liści, i kwiatów, przestrzenie pionowe, które normalnie w ogrodzie są niewykorzystane. Tymczasem ściany, balustrady czy pergole to nieocenione podstawy wertykalnych ogrodów, tworzonych z pnączy.

Z wykorzystaniem pnączy stworzymy w ogrodzie zielone parasole, czy kwitnące ściany i dachy, które będą dekoracją i źródłem cienia. Wiele pnączy sprawdzi się również jako roślina okrywowa pod drzewami czy w miejscach, gdzie nie chce rosnąć trawnik.

Dlatego warto posadzić w ogrodzie pnącza ozdobne - nie jedno, ale kilka gatunków, które uzupełnią ogród, dodadzą mu wdzięku i uroku, wypełnią puste przestrzenie i wyczarują klimat tajemniczego ogrodu.

Kwitnące pnącza - jakie gatunki wieloletnie wybrać?

Kwitnące pnącza ogrodowe to godna uwagi grupa roślin, która pomoże nam stworzyć wyższe piętro ogrodowych rabat. Jakie gatunki wieloletnie warto uwzględnić, poszukując pnącza o ozdobnych kwiatach?:

  • glicynia kwiecista
  • hortensja pnąca
  • róże pnące
  • clematisy, inaczej zwane powojniki
  • milin
  • wiciokrzew
  • złotokap

Powyższe gatunki wieloletnie charakteryzują się pięknymi kwiatami, będą więc ładnie prezentować się w każdym ogrodzie. W tej licznej grupie pnączy o ozdobnych kwiatach, znajdziemy pnącza do cienia i na stanowisko słoneczne. Kwiaty natomiast, są dostępne w każdym kolorze, każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Glicynia - efektowna, ale wymagająca

Glicynia kwiecista, inaczej nazywana wisterią, to bardzo efektowne pnącze. Glicynia charakteryzuje się przede wszystkim długimi kwiatostanami, w postaci grona. Kwiaty glicynii są fioletowo-niebieskie, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Kwiaty mają często przyjemny, słodki zapach.

kwiaty glycynii

glicynia w parku

Kwiaty glicyni najczęściej są fioletowe, i mają delikatny zapach.

Po kwitnieniu pnącze zawiązuje owocostany, przypominające strączki.

Ozdobą glicynii są również liście - pierzastozłożone liście, składające się z pojedynczych, jajowatych, drobnych listków, są delikatną dekoracją. W okresie jesiennym liście przebarwiają się na kolor żółty.

Glicynia wymaga silnych podpór - wspina się za pomocą pędów, owijając pergolę. Pędy po pewnym czasie drewnieją. Osiąga wysokość około 10 metrów.

Glicynia kwiecista w naszym klimacie może przemarzać. Zagrożone są zwłaszcza młode egzemplarze, które wymagają okrywania na zimę.

Biorąc pod uwagę te predyspozycje glicynii, najlepiej uprawiać ją na stanowisku osłoniętym od wiatru, słonecznym lub ewentualnie pół-cienistym.

Podłoże pod posadzenie glicynii musi być bardzo żyzne, przepuszczalne, ale może być lekko piaszczysto-gliniaste, tak aby utrzymywało wilgoć. Glicynia pięknie prezentuje się na elewacji budynku, czy też na łukowatych podporach, z których jej kwiaty swobodnie zwisają. Jest to roślina trująca, więc zachowajmy ostrożność, kiedy w ogrodzie są dzieci.

Glicynia, aby obficie kwitła, wymaga regularnego cięcia. Przycinamy ją po kwitnieniu, ponieważ pąki kwiatowe zawiązują się jesienią. Przycinamy nad około 5-6 pąkiem, zostawiając około 15-20 cm.

Clematis - czego potrzebuje, żeby zakwitnąć?

Kolejną ciekawą grupą pnączy, są clematisy, znane również jako powojniki. Skupimy się na powojnikach wielkokwiatowych, wśród których możemy znaleźć gatunki wczesne i późniejsze.

Gatunki wcześniejsze kwitną w maju, a potem powtarzają kwitnienie latem. Natomiast późniejsze odmiany zaczynają kwitnąc w czerwcu i mogą powtórzyć kwitnienie jesienią.

bordowy kwiat clematisu

kwiaty clematisu

kwiat clematisu

Clematis ma efektowne kwiaty w każdym kolorze poza czarnym i niebieskim. Jesienią tworzą się na wielu gatunkach puszyste nasiona.

Powojniki mają bardzo zróżnicowane kwiaty, których wygląd zależy od odmiany - możemy spotkać kwiaty pełne i płaskie, w kolorach od fioletowego, przez odcienie bordo, czerwieni i różu, do kwiatów białych i kremowych, spotyka się też kwiaty dwukolorowe, więc naprawdę jest w czym wybierać. Warto podkreślić, że piękne kwiaty mogą osiągać znaczne rozmiary - nawet do 20 cm średnicy. Jego kwiaty przekwitając, tworzą nasiona, które u wielu gatunkach są puszystą kulką i po raz kolejny zdobią roślinę.

Clematisy mają też ciekawe liście, które są liśćmi złożonymi, najczęściej z 3 listków, o ząbkowanym brzegu. Jesienią brązowieją, ale częściowo pozostają na roślinie, aż do wiosny. Clematisy wspinają się na podpory właśnie za pomocą ogonków liściowych.

Powojniki mogą osiągać wysokość od 1 do 3 metrów. Do wzrostu wymagają podpory.

Poszukując idealnego stanowiska, pamiętajmy, że powojniki najlepiej rosną, gdy nogi mają w cieniu, a pędy na słońcu. Dlatego najlepiej sprawdzą się w towarzystwie innych roślin - krzewów i bylin, które osłonią ich wrażliwą nasadę przed palącym słońcem.

Powojniki najlepiej rosną w podłożu o odczynie obojętnym, które jest żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Powojniki to pnącza, które są wrażliwe na suszę, dlatego latem warto je podlewać. Natomiast wiosną nie zaszkodzi, kiedy zasilimy pnącze nawozem, co sprawi, że roślina obficie kwitnie.

Powojniki powinny być posadzone nieco głębiej, niż rosły w doniczce. Sadząc je w ogrodzie, powinniśmy porządnie spulchnić podłoże, nawet na głębokość 50 cm.

Clematisy jako kwitnące pnącza, sprawdzą się najlepiej do obsadzania ogrodzeń, czy aby ozdobić miejsce wypoczynku. Z powodzeniem też będzie zdobić pergole, stając się kwitnącą dekoracją ogrodu. Powojniki możemy posadzić też w donicach, dzięki czemu te rośliny pnące mogą pojawiać się na naszych tarasach i balkonach.

Aby zapewnić obfite kwitnienie, powojniki trzeba przycinać wczesną wiosną - wcześniej kwitnące pnącza przycinamy delikatnie, a te kwitnące później - możemy przyciąć mocniej.

Hortensja pnąca - jak uprawiać?

Hortensja pnąca to przykład roślin pnących do cienia. Hortensja pnąca najlepiej sprawdzi się w miejscu osłoniętym od słońca, wilgotnym - bardzo lubi dużą wilgotność powietrza, więc doskonale sprawdzi się jako rosnące pnącze przy zbiorniku wodnym.

hortensja

Hortensja pnąca jest doskonałą rośliną do cienia.

Hortensja pnąca najlepiej rośnie w żyznej glebie, która jest próchnicza. Wspina się na podpory podobnie jak bluszcz pospolity, za pomocą korzeni. Podpory dla hortensji muszą być solidne i wytrzymałe.

Kwiaty hortensji pnącej tworzą białe baldachy. Roślina zaczyna kwitnąc dopiero po kilku latach od posadzenia. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Musimy pamiętać też, że nie jest to szybko rosnące pnącze. Hortensja pnąca przez pierwsze kilka lat rośnie wolno. Dopiero kiedy zbuduje silny system korzeniowy, staje się pnączem o silnym wzroście. Pnącza wieloletnie hortensji osiągają do 20 metrów. Rosną dobrze zarówno przy drzewach, jak też murach.

Hortensja ma piękne, błyszczące liście w kolorze soczystej zieleni. Są okrągłe i bardzo ładnie prezentują się na podporach. Jesienią przybierają złocisty, żółty odcień.

Na uwagę zasługują takie cechy jak odporność na mróz i na choroby. Hortensja nie wymaga też przycinania - jest bardzo mało wymagająca i trwała.

Hortensja to nie popularne pnącze, mimo, że ładnie wygląda i jest mało wymagająca, to wciąż niedoceniana.

Róże pnące - tajniki pielęgnacji

Róże pnące to jedne z efektowniejszych roślin pnących. Często widuje się je w ogrodach, posadzone zwłaszcza przy altanach, murach i elewacji. Bardzo popularne jest zdobienie wejścia do ogrodu, właśnie za pomocą łuku z pergoli, obsadzonego różą pnącą.

różna pnąca na ścianie budynku

Róże są romantyczne i eleganckie.

Róża pnąca nie pnie się sama po podporach. Wymaga pomocy - musimy mocować jej sztywne pędy do kratownicy za pomocą sznurka, lub przeplatając gałązki.

Róże należą do roślin kwitnących, które mają pięknie pachnące kwiaty. Najczęściej są to kwiaty pełne, lub półpełne w kolorze różowym, białym, czerwonym, brzoskwiniowym czy żółtym. Odmiany mogą mieć kwiaty o ciekawym nasyceniu barwy.

Liście róży pnącej są błyszczące, ciemnozielone. Tworzą dużą masę zieleni, więc pnącze wygląda ładnie, nawet kiedy nie kwitnie.

Aby utrzymać obfite kwitnienie, należy regularnie usuwać suche kwiaty, a także wiosną i latem zasilać pnącze nawozem do róż.

Najlepiej będzie rosną w pełnym słońcu, w stanowisku lekko przewiewnym. Lekki ruch powietrza ma sprawić, że róże nie chorują na choroby grzybowe, którym sprzyja ciepło i wilgoć na liściach.

Róże pnące przycinamy, podobnie jak inne róże, wiosną. Tniemy tak, aby młode pędy pojawiały się gęsto. Częstym błędem jest wyprowadzenie długich, ale nie rozgałęzionych pędów.

Późną jesienią róże pnącą, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu, warto okrywać.

Róża pnąca z pewnością należy do najpiękniejszych pnączy kwitnących. Warto poświęcić jej kawałek rabaty w miejscu eksponowanym w przedogródku. Kwitnące pnącza takie jak róże ozdobne sprawdzą się też w miejscu wypoczynku, gdzie umilą nam czas zapachem swoich kwiatów.

Milin amerykański - mało znana egzotyczna piękność

Milin amerykański to mało znane pnącze o egzotycznym wyglądzie. Egzotycznego charakteru nadają mu przede wszystkim ognisto pomarańczowe kwiaty w kształcie trąbek.

Milin kwitnie latem - od lipca. Kwiaty zebrane są w grona, znajdujące się na końcach pędów. Podobnie, jak hortensja pnąca, milin zakwita po kilku latach od posadzenia. Najobficiej kwitnie na miejscu słonecznym.

kwiaty millinu

milian na ścianie budynku

millin amerykański

Milin amerykański jest egzotyczny i obficie kwitnie.

Potrzebuje gleby żyznej, próchniczej, ale lekko gliniastej. Latem wymaga podlewania, zwłaszcza kiedy długo nie pada.

Jest to kwitnące pnącza, które charakteryzuje się szybkim wzrostem - przyrasta około 2 metry rocznie, osiągając wysokość docelową około 10 metrów. Milin wymaga mocnych podpór, ponieważ tworzy dużą masę liści i pędów. Jest ekspansywny. Jego pędy są sztywne, czepiają się podpór, podobnie jak bluszcz pospolity, za pomocą korzeni przybyszowych. Liście milinu są złożone, ciemnozielone.

Po przekwitnięciu, na roślinie pojawiają się ciekawe nasiona - które mają postać skórzastych torebek, przypominających nieco strączki bobu.

Złotokap - piękny, ale niebezpieczny

Złotokap już swoją nazwą podpowiada, jak może wyglądać. Największą ozdobą tej rośliny są żółte kwiaty, które zwieszają się w postaci długich kwiatostanów. Pojawiają się od kwietnia do czerwca.

złotokap

Złotokap robi wrażenie, ale jest jedną z bardziej trujących roślin w Polsce.

Najlepszym miejscem będzie stanowisko słoneczne, z glebą żyzną i świeżą, ale o odczynie wapiennym. Co prawda, może rosnąć zarówno na słońcu, jak i w półcieniu, ale zdecydowanie obficiej kwitnie gdy ma dużo słońca.

Liście złotokapu są złożone z 3 pojedynczych, jajowatych listków. Ich kształt przypomina koniczynę.

Uprawa tej rośliny wymaga ostateczności - każda część rośliny jest bardzo trująca.

Jednoroczne pnącza ozdobne o efektownych kwiatach - przykłady

Dla tych ogrodników, którzy liczą na bardzo szybkie efekty i mnóstwo kwiatów, polecamy pozostałe pnącza jednoroczne.

Do ogrodu na podpory możemy wybrać:

  • groszek pachnący

groszek pachnący

Groszek pachnący znamy w ogrodu babci.

  • fasolę wielokwiatową
  • wilec purpurowy

kwiaty wilca

Kwiaty wilca otwierają się tylko rano i w dni pochmurne.

Pnącza o ozdobnych kwiatach sprawdzą się w miejscach w pobliżu strefy wypoczynku i strefy reprezentacyjnej. Pnącza to rośliny, które kiedy pną się wokół podpór, tworzą w ogrodzie dodatkowy, pionowy wymiar roślin. Warto jest wykorzystać różne gatunki i odmiany, aby nasz ogród był wypełniony po brzegi kwiatami i zielenią.

Wysiane wiosną, sprawią, że nasze płoty, pergole czy altany, szybko zyskają nowe oblicze.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium