Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Najpiękniejsze jesienne rośliny! 1
Najpiękniejsze jesienne rośliny!

Co warto więc posadzić w ogrodzie, aby jesienią był piękny? Oto nasze propozycje.

Jesień to pora roku, która wszystkim nam kojarzy się z przebarwiającymi się liśćmi, krótszymi dniami czy deszczem. Najbardziej widoczne zmiany można zaobserwować oczywiście w naszych ogrodach - gdzie większość roślin liściastych szykuje się już do wypoczynku. Drzewa i krzewy powoli tracą liście, po to aby w końcu całkowicie je zrzucić. Zanim jednak całkiem ogołacają zachwycają nas ferią barw - doskonałych połączeń pomarańczy, czerwieni, czy purpury. Istnieje wiele gatunków roślin, które swoje piękno pokazują dopiero jesienią -w tym artykule przedstawiamy naszych ulubieńców. Rośliny które wprowadzone do ogrodu, wyczarują prawdziwie złotą jesień - barwną, radosną i piękną. 

nowoczesny dom jesienią

Gatunki o ozdobnych liściach będą ciekawą wizytówką w strefie reprezentacyjnej ogrodu.

Gatunki o ozdobnych liściach jesienią

Sumak octowiec

Jest to małe drzewo lub krzew, o nieco egzotycznym pokroju. Korona niska, parasolowata wygląda bardzo ciekawie. Suma ma długie, pierzaste liście, które jesienią przybierają kolor żółty, pomarańczowy i czerwony. Sumak jest drzewem, które zdobią nie tylko jesiennie przebarwiające się liście, ale również kwiatostany - czerwono bordowe grona pojawiają się wiosną, i pozostają na roślinie nawet po przyszłego roku. Sumak ma bardzo małe wymagania - rośnie niemal na każdej glebie, dobrze radzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem. Decydując się na jego prowadzenie do ogrodu musimy wiedzieć, że uznawany jest za roślinę ekspansywną. Drzewo wytwarza liczne odrosty korzeniowe - przez co w krótkim czasie wokół mogą pojawić się dziczki, zakłócające wzrost innych roślin. Możemy jednak ten niekontrolowany wzrost hamować, poprzez wycinanie ich, lub ograniczenie prac w obrębie bryły korzeniowej rośliny - nienaruszający korzeni sumaka unikniemy odrostów.

Ambrowiec balsamiczny

Ambrowiec balsamiczny pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej. Tam dorasta aż do 45 metrów wysokości. W naszym klimacie staje się maksymalnie drzewem do 20 metrów wysokości - doskonale sprawdza się więc w dużych ogrodach i parkach. Ambrowiec balsamiczny jest ozdobiony powycinanymi, podobnymi do klonowych, listkami, które jesienią pięknie się przebarwiają - na kolor czerwony, purpurowo-fioletowy czy żółty. Ambrowce wymagają stanowiska słonecznego, gleby żyznej i lekko wilgotnej. Nazywane są królami jesieni, ponieważ robią oszałamiające wrażenie. Korona początków strzelista, potem się rozgałęzia, zyskując stożkowy kształt. Młodej egzemplarze mogą przemarzać, dlatego warto jest na zimę zabezpieczyć drzewo kopczykiem ziemi lub agrowłókniną. Więcej o niej przeczytasz tutaj - Agrowłóknina na rabatach w ogrodzie - czy to dobry pomysł?

winobluszcz trójlistkowy

Dekoracyjne pnącze - winobluszcz trójlistkowy.

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński to drzewo, które wszyscy znamy ze słynnych leków na poprawę pamięci czy koncentracji. W ogrodzie natomiast wyróżnia się dlatego, że jest traktowane jako drzewo iglaste. Miłorząb ma piękne, już nawet wiosną, listki. Dwuklapowe, lekko wcięte na środku, wyróżniają się z otoczenia. Jesienią natomiast liście miłorzębu przybierają intensywny, żółty kolor. Drzewo jest wtedy widoczne z daleka - stanowi piękny akcent dekoracyjny. Drzewo jakim jest modrzew często wykorzystuje się do nasadzeń w miastach, a także w parkach, jako drzewo alejowe. W ogrodach przydomowych najczęściej sadzony pojedynczo jako akcent dekoracyjny. Osiąga duże wymiary, ale wzrost jest bardzo wolny - średnio po 20 latach ma 5 metrów wysokości. Miłorząb wymaga stanowiska słonecznego, lub lekko pół-cienistego. Gleby żyznej. Jest drzewem bardzo odpornym na choroby, a także na przemarzanie.

widok z góry na piękny dom jesienią

Barwne drzewa w jesiennej odsłonie czynią podwórko ciekawym.

Klony - palmowy, tatarski, zwyczajny

Klon palmowy to jeden z najmniejszych klonów ogrodowych. Klony palmowe mają pokrój małego drzewa lub większego krzewu - są parasolowate, ażurowe. Listki najczęściej mocno powcinane, już wiosną mogą mieć ciekawe kolory - jesienią natomiast pięknie się przebarwiają na mocne kolory - bordo, czerwień, pomarańcz, czy żółć. Najpopularniejsze w Polsce odmiany - Atropurpureum i Dissectum to wąska grupa przedstawicieli tej - liczącej około 350 gatunków- rodziny. Niestety klony są wrażliwe na przemarzanie- dlatego w naszych szkółkach możemy kupić tylko nieliczne z nich. Klony palmowe wymagają zacisznego, osłoniętego miejsca, najlepiej słonecznego lub lekko cienistego, z glebą żyzną, uprawioną. Klony palmowe nie tolerują przesuszania - dlatego gleba powinna być stale lekko wilgotna.

klon palmowy

Klon palmowy w jesiennej odsłonie.

Klon tatarski to małe drzewo lub duży krzew - które jest bardziej tolerancyjne od poprzedniego rodzaju klonu. Klon tatarski rośnie w słońcu, ale radzi sobie także na stanowisku pół-cienistym. Wymagania co do gleby także ma skromne. Zaletą klonu tatarskiego są ozdobne, wycinane potrójnie na brzegu liście, które jesienią przybierają kolor żółty lub różowo-czerwony. Klon tatarski nie osiąga dużych wysokości - dlatego może być wykorzystany zarówno w ogrodach przydomowych, jak też parkach.

Klon zwyczajny - pospolity to jedno z najbardziej popularnych drzew w naszym kraju. Klon pospolity ma małe wymagania - świetne radzi sobie na każdym stanowisku. Ze względu na jego wymiary - osiąga 20 metrów - jest najczęściej wykorzystywany w parkach czy zadrzewieniach przyulicznych. Na szczęście dostępne są odmiany klonu o mniejszych wymiarach. Klon ma 5 lub 7 klapowe liście, które na jesień przebarwiają się na kolor żółty, czerwony i brązowy. Każdy z nas w dzieciństwie zapewne zbierał przynajmniej raz liście klonu pospolitego…

Grujecznik japoński

Grujecznik japoński w swojej ojczyźnie dorasta do 30 metrów wysokości, u nas osiąga tylko (!) 12. Preferuje miejsca pół-cieniste - gdzie dłużej zachowuje liście, oraz ładnie się przebarwia. Od ilości słońca zależy kolor jesiennego wybarwienia - na słońcu jest intensywniejszy. Liście grujecznika przybierają barwę czerwieni, bordo i różu, lub stają się kremowe. Dodatkowo w wilgotne dni, liście wydzielają bardzo słodki, przyjemny zapach - który naśladuje karmel, lub inne słodycze. Jest to ciekawa cecha, która czyni to drzewo jeszcze bardziej unikatowym. Listki mają kształt okrągły lub sercowaty.

Berberys

berberys

Berberys - czerwone listki i owoce.

Berberys należy do bardzo licznej grupy roślin, która charakteryzuje się barwnymi i ozdobnymi liśćmi i owocami,. Berberys może osiągać różne, w zależności od gatunku, wysokości. Jego kolczaste pędy wyglądają bardzo atrakcyjnie także w okresie bezlistnym. Listki są drobne, nieco podłużne, jajowate. Mogą mieć wiele kolorów, wiosna zielone, żółte, czerwone lub wielobarwne - na przykład z jaśniejszą obwódką, pięknie przebarwiają się jesienią. Berberysy są więc dekoracją ogrodu nie tylko jesienią - ale to właśnie o tej porze ich barwa liści jest najintensywniejsza. Berberysy mają również jajowate, jaskrawo-czerwone owoce - które dekorują ten krzew. Gatunki berberysów świetnie sprawdzają się jako żywopłot, roślina okrywowa czy obwódka rabat. Wymagania jakie mają berberysy są bardzo małe - jednak aby dobrze się wybarwiły, wskazane jest, aby rosły na miejscach słonecznych.

Gatunki o ozdobnych owocach jesienią

Rajska jabłoń

rajska jabłoń

Te małe jabłuszka wiszą na drzewie aż do mrozów.

Rajskie jabłonie to małe, niewysokie gatunki drzew, które cenione są ze względu na bardzo efektowne, obfite wiosenne kwitnienie, oraz malowniczo wyglądające, drobne jabłuszka - które długo utrzymują się na gałęziach. Rajska jabłoń może mieć wiele odmian -znajdziemy takie o barwnych wiosną liściach, o różnym wybarwieniu liści, czy kwiatów, a także owocach w barwie czerwonej, purpurowej, żółtej czy jabłuszka z rumieńcem. Jedno jest pewne - jabłuszka wiszą na drzewie jeszcze długo po opadnięciu liści, a tym samym są doskonała dekoracją jesiennego, a nawet zimowego ogrodu. Stanowią także doskonałą stołówkę dla wielu ptaków.

Drzewa te mają wymagania podobne do innych owocowych drzew - na stanowisku słonecznym obficie kwitną i owocują, owoce mają wyrazisty kolor. Gleba która sprzyja ich rozwojowi to podłoże piaszczysto-gliniaste, żyzne.

Pięknotka Bodiniera

Pięknotka Bodiniera to gatunek krzewu ozdobnego, którego walory dekoracyjne możemy podziwiać dopiero jesienią. Pięknotka owocuje bowiem bardzo obficie, a jej liczne owoce, są zebrane w grona i mają unikatowy fioletowy kolor. Pięknotka sprawdzi się więc w ogrodzie, w którym brakuje malowniczych akcentów jesienną porą. Pięknotka powinna mieć zapewnione do wrzosu miejsce ciepłe, słoneczne, osłonięte - może bowiem przemarzać. Gleba żyzna, zatrzymująca wilgoć, zasilona kompostem przed posadzeniem. Roślina będzie wymagała przycinania a także nawożenia od 2 roku po posadzeniu.

Jarzęby

Jarzęby potocznie zwane jarzębiną - któż z nas ich nie zna? Kto choć raz nie zrywał owoców jarzębiny na korale, lub kulki do procy. Jarzęby są rośliną cenioną przez dzieci do zabawy, ale oczywiście nie możemy im odbierać wartości dekoracyjnych, jakie sobą reprezentują.

Jarzęby to bardzo bogata grupa roślin - w której znajdziemy zarówno wysokie, rozłożyste drzewa, jak również mniejsze, wąskie nadające się do małych ogrodów. Owoce jarzębiny mogą mieć także wiele kolorów - to nie tylko czerwony, ale także żółty, pomarańczowy a nawet biały. Dlatego uważamy że drzewa te są obecnie niedocenienia - może warto coś z tym zrobić?

Wymagania jarzębów to przede wszystkim słoneczne lub pół-cieniste stanowisko. Są tolerancyjne co do gleby, ale niektóre z nich będą wymagać pH zasadowego, na glebie żyznej obficiej owocują. Ich zaletą jest odporność na zanieczyszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne - przez co bardzo chętnie są wykorzystywane w parkach i terenach miejskich.

Dęby

żołędzie

Kto nie zna żołędzi?

Dęby to kolejna, niemal kultowa roślina, która kojarzy się z jesienią. Dęby zazwyczaj kojarzymy z dużymi drzewami, o rozłożystej koronie. Całe szczęście w sprzedaży są już dostępne gatunki mniejsze, o zwartym pokroju, które mogą być sadzone nawet w małych ogrodach, a nawet pojemnikach. Dęby to oczywiście źródło żołędzi - uwielbianych przez wszystkie dzieci, jak materiał na dekoracyjne ‘ludziki’. Dęby są także gatunkami, które jesienią mają barwne liście, pięknie się przebarwiają, na kolor czerwony, pomarańczowy. Dlatego sadząc dąb w ogrodzie z pewnością zyskamy ciekawy i dekoracyjny akcent. Wymagania dębów są dosyć specyficzne - gleba powinna być żyzna, najlepiej gliniasta, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Dęby to także gatunki światło-żądne - dobrze rosną w słońcu, ale poradzą sobie w półcieniu.

górski krajobraz jesienią

Jesienny las z dębami, klonami i grabami.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas gatunki zainspirują Państwa do rewolucji w ogrodzie - może na wiosnę przybędzie tam gatunek, który już jesienią zachwyci każdego gościa ogrodu - barwnymi liści, lub ciekawymi owocami. W tym pięknym czasie warto także wybrać się na spacer - bowiem często to Matka Natura jest najlepszą inspiracją.

Komentarze do wpisu (1)

6 listopada 2017

Tak niewiele ludzi wie, że ogród też pięknie może wyglądać jesienią. W sumie to teraz podoba mi się najbardziej :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium