Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Chmura tagów
Najlepsze rośliny wieloletnie do donic - byliny na balkon i taras 0
Najlepsze rośliny wieloletnie do donic - byliny na balkon i taras

Rośliny wieloletnie do donic

Mały balkon czy niewielki taras nie muszą ograniczać Cię w uprawie roślin. Z powodzeniem możesz otaczać się bujną zielenią w każdym miejscu, a wszystko za sprawą donic ogrodowych. Jeżeli wybierzesz odpowiednio duże pojemniki, bez kłopotu stworzysz w nich namiastkę ogrodu na balkonie.

Obecnie coraz chętniej sięgamy po wieloletnie rośliny w aranżacji donic. Wynika to między innymi z naszej wygody - raz posadzone w donicach byliny, będą zdobić ją przez wiele lat. Wieloletnie rośliny są mniej wymagające, a ich ogromny wybór sprawia, że z łatwością znajdziemy byliny na balkon czy taras.

 

hosty w dużych, betonowych donicach

Duże betonowe donice a w nich - hosty, floksy i rozplenica - foto. iVerde

Dodatkowo, kupując rośliny jednoroczne, co sezon, lub nawet kilka razy w sezonie, generowaliśmy koszty. Natomiast, wydając raz pieniądze na byliny, zapewniamy sobie efektowne donice na długie lata. Roślin wieloletnich nie wyrzucamy po sezonie, odpowiednio przygotowane do zimy, przetrwają ją w donicach bez problemu, a w kolejnym roku znowu zachwycą. W sprzyjających warunkach może uda się nawet wyhodować nadwyżki w postaci kolejnych sadzonek.

Większość bylin to gatunki szybko rosnące, więc w przeciwieństwie do krzewów, na efekty po posadzeniu nie trzeba będzie długo czekać.

Aby ułatwić ci poszukiwania, sklasyfikowaliśmy byliny ze względu na walory dekoracyjne oraz wymagania. Ale rośliny bylinowe, które dobrze radzą sobie w pojemnikach, to nie tylko gatunki ozdobne. Możesz wybrać także bylinowe zioła, które staną się składnikiem smacznych sałatek, naparów czy dodatkiem do kanapki.

różne donice na tarasie

Dzięki różnokolorowym bylinom w ciekawych pojemnikach nasz balkon będzie wyglądał wspaniale. foto. iVerde

Poniżej przedstawiamy najlepsze rośliny, które możesz wykorzystać do dekoracji swoich donic.

Byliny o ozdobnych kwiatach do donic

Najbardziej poszukiwanymi roślinami do ogrodu są najczęściej gatunki o efektownych kwiatach. Również do donic na balkon lub taras łatwo znajdziesz rośliny, które będą bujnie i niezmiennie zakwitać co roku.

fioletowe byliny w donicach

Byliny o ozdobnych kwiatach jak chociażby niebieskie ostróżki, fioletowe szałwie, dzwonki czy floksy z pewnością zachwycą w pojemnikach. foto. iVerde

Rośliny wieloletnie na balkon, gdzie dominuje słońce, a więc mamy do czynienia z wystawą południową lub południowo-zachodnią to między innymi:

  • lawenda - ma kwiatostany w formie fioletowych kłosów, zakwita od lipca do końca lata, a jej kwiaty roztaczają przyjemny zapach. Jest to krzewinka, a jej pędy i liście, w kolorze szarozielonym, będą ozdobą donicy nawet zimą. Lawenda najlepiej rośnie w glebie wapiennej, przepuszczalnej.
  • rozchodnik okazały - to gatunek o pokroju wzniesionym, tworzący różowe, bardzo zwarte baldachy. Może osiągać nawet 60 cm wysokości. Sadząc go w donicy będziesz cieszyć się jego kwiatami od lipca/sierpnia aż do późnej jesieni. Jest całkowicie mrozoodporny, a dodatkowo zaschnięte kwiaty malowniczo wyglądają przyprószone śniegiem. Rozchodnik doskonale znosi suszę i upały.
  • liliowce ogrodowe - to efektowne kwiaty, które w zależności od odmiany, mogą mieć dowolny, wybrany przez nas kolor - od kremowego po fioletowy. Liczne kwiaty trwają na roślinie całe lato. Poza nimi liliowce tworzą zwarte kępy lancetowatych liści, które przypominają trawy ozdobne. Ten gatunek jest mało wymagający i trwały.
  • ostróżka ogrodowa - kwitnie bardzo efektownie, ponieważ jej kwiaty mają oryginalny, niebiesko fioletowy kolor. Najczęściej tworzą wysokie na około 200 cm wiechy, ale do donic lepiej wybierać niższe odmiany. Ostróżka nie lubi zbytniego zagęszczenia, woli stanowiska przewiewne. Po pierwszym wiosennym kwitnieniu należy przyciąć kwiatostany, aby zakwitła ponownie późnym latem.
  • szałwia omszona - to jeden z bardziej efektownych gatunków szałwii, charakteryzujący się fioletowymi kwiatami. Kwiaty tworzą wąskie, ale bardzo liczne kłosy. Bylina ma przyjemny, ziołowy zapach. Podobnie jak ostróżka, woli przewiewne miejsca, gdyż na jej liściach często w skutek wilgoci, pojawiają się choroby. Przycięta po kwitnieniu, powtarza je.
  • jeżówka purpurowa - to słynna bylina, o różowych kwiatach, która zakwita obficie w lipcu i kwitnie aż do jesieni. Jeżówka może osiągać wysokość około 120 cm, ale dostępnych jest wiele odmian - o zróżnicowanych wysokościach i kolorach kwiatów. Jeżówka najlepiej rośnie na stanowisku lekko ocienionym, a na słońcu trzeba ją regularnie podlewać, zwłaszcza w upalne dni.
  • pysznogłówki - są roślinami wieloletnimi, których kwiatostany mają oryginalny wygląd - przypominają małe główki, okalane kwiecistą koroną. To w połączeniu z bogatą i intensywną kolorystyką, tworzy ciekawy efekt. Pysznogłówka wymaga próchniczej gleby. Najlepiej kwitnie na nasłonecznionym stanowisku, ale warto jest ją nawadniać w upalne dni.
  • floksy - stanowią grupę bylin, których zabarwienie kwiatów jest również bardzo bogate - kwiaty są jedno i dwubarwne, w kolorach od bieli po ognistą czerwień, róże i fiolety. Dodatkowo kwiaty będą wydzielać przyjemny, delikatny zapach.
  • driakiew - jest delikatną, mało znaną byliną, która ma ażurowe, pierzaste liście, tworzące zaokrąglony pokrój. Zwieńczona drobnymi, licznymi kwiatostanami w formie baldachów. Kolory jakie możemy spotkać, zależą od odmian - najczęściej są to biel, fiolet i róż.

szałwie w donicy

różowe tawułki w donicach

różowe tawułki w donicach

Różowe i kremowe tawułki wyglądają pięknie, a dodatkowo długo kwitną i znoszą półcień. foto. iVerde

tawułki i naparstnice w donicy

Za tawułką w tle widać żółty krwawnik i ozdobne żurawki. A te różowe kłosy dzwonków to naparstnica. Foto. iVerde

Nie tylko na słonecznym balkonie jesteś w stanie zapewnić sobie obfite kwitnienie. Z powodzeniem znajdziesz gatunki, które bardzo dobrze będą tolerować ograniczoną ilość słońca. To między innymi takie gatunki jak:

  • ciemierniki - jeżeli chcesz cieszyć się kwiatami także zimą, koniecznie posadź je w donicy. Ciemierniki nazywane są różą Bożego Narodzenia. Potrafią zapewnić piękne kwiaty, mimo ujemnych temperatur czy śniegu. Doskonale radzą sobie w cieniu i półcieniu.
  • orliki - to kolejna roślina na lata, która lepiej czuje się w cieniu. Wiosną tworzy się efektowna rozeta trójdzielnych liści, a potem, na wyprostowanych, sztywnych łodygach pojawiają się dzwoneczkowate kwiaty - fioletowe, białe i różowe - w różnych odcieniach. Nawet jesienią roślina zaskakuje - jej liście przebarwiają się na bordowo, żółto i czerwono. Jest mało wymagająca.
  • zawilec japoński - dobrze czuje się zarówno w cieniu i słońcu. Zakwita latem, tworząc urocze, drobne kwiatki, najczęściej w kolorze białym. Nie jest wymagający pielęgnacyjnie, ale warto posadzić go w żyznej, próchniczej glebie.
  • tawułki Arendsa - to efektowne rośliny o ciekawych, wiechowatych kwiatostanach. Mogą tworzyć kwiaty w kolorze białym, różowym, kremowym a nawet czerwonym. Zaskakuje bardzo długim terminem kwitnienia - od początku wiosny do jesieni. Ma także dekoracyjne liście - pierzaste, ząbkowane, w odmianach barwne. W pierwszych latach może zaszkodzić jej przymrozek - warto wyściółkować i osłonić donicę.

Byliny o pokroju zwisłym lub płożącym

Byliny o pokroju zwisającym lub płożące to ciekawe uzupełnienie wyższych roślin. Ich liście i pędy delikatnie przewieszają się przez donicę, dzięki czemu łagodzą jej granice i wydłużają kompozycję. Wydaje się nam, że zieleń wylewa się z doniczki. Jakie rośliny możemy posadzić w takim celu ?

  • tojeść rozesłana - charakteryzuje się długimi pędami, pokrytymi symetrycznie ułożonymi listkami - które mogą mieć kolor zielony, lub żółty. Tojeść bardzo dobrze czuje się w miejscach zacienionych i wilgotnych, z powodzeniem możemy wykorzystać ją do obsadzania donic przy zbiornikach wodnych, ale nie tylko.
  • dąbrówka rozłogowa - jest płożącą byliną, o fioletowych kwiatach tworzących niskie kłosy. Osiąga wysokość około 25-30 cm. Liście są atrakcyjne, mogą być bordowe, fioletowe lub ciemnozielone błyszczące. W donicy będzie rozrastać się i zadarniać powierzchnię, chroniąc podłoże przez parowaniem i zbytnim nagrzewaniem.
  • karmnik ościsty - to zimozielona bylinka, przypominająca mech. Rozrasta się szybko, tworząc zielony dywan. W donicy - zieloną poduchę. Od wiosny, zwłaszcza na słonecznych stanowiskach, pokrywa się licznymi, białymi, bardzo drobnymi kwiatkami.

Byliny o ozdobnych liściach

Stanowić będą piękne uzupełnienie kompozycji.

hakonechloa

ostnica w donicy

Trawy ozdobne takie jak hakonechloa (pierwsze zdjęcie od góry), i ostnica z żurawkami (na dole) to byliny o ozdobnych liściach, które efektownie poruszają się na wietrze. foto. iVerde

Liście o ciekawym kształcie czy kolorze, fakturze ozdobią donicę nawet wtedy, kiedy inne rośliny przekwitną. Możemy tu wykorzystać takie gatunki jak:

  • miodunka pstra - jej liście są wydłużone, nakrapiane białymi plamkami, lekko szorstkie, a dodatkowo wiosną również kwitnie. Pasuje na stanowiska słoneczne i cieniste.
  • trawy ozdobne - takie jak imperata, rozplenica, kostrzewa, turzyce, ostnice, miskanty i wiele innych. Nadadzą kompozycją lekkości i dynamiki.
  • żurawka ogrodowa - której liście zależą od gatunku, a tych jest mnóstwo, dzięki czemu możemy wybierać pomiędzy czerwonymi, fioletowymi, żółtymi, białymi i zielonymi, o brzegu falowanym i gładkim, chropowatych i gładkich.
  • hosty - czyli funkie, rośliny idealne do cienia i do donic, mało wymagające, o ciekawych liściach, które w zależności od gatunku mogą być jasno lub ciemnozielone, z obwódką, lub barwną nerwacją, o wielkości mysiego ucha, lub ucha słonia.

hosty w donicach

Hosty, to doskonały wybór do cienistych zakątków. foto. iVerde

  • rojnik pajęczynowaty - to sukulent, który tworzy piękne rozety skórzastych liści. Roślina odporna na suszę, słońce.
  • paprocie - o liściach pierzastych, nie zawsze zielonych, ale również barwnych - białych, bordowych. Delikatne i ażurowe, są piękną i wdzięczną ozdobą donic w cieniu.
  • brunera wielkolistna - ma dość sztywne liście, które mają widoczną wyraźną nerwację, mogą być ciemnozielone lub białawe. To roślina do cienia.

żurawka w zielonej donicy

żurawka w donicy z wydrążonego pnia

Ozdobne z liści są również żurawki, których liście są dostępne w każdym kolorze. foto. iVerde

Rośliny cebulowe do donic

W donicach i pojemnikach możemy posadzić rośliny cebulowe. Mogą stanowić samodzielny element lub być uzupełnieniem kompozycji z innych roślin. Sprawdzą się tu w większości wszystkie rośliny cebulowe, ale szczególnie ładnie wyglądają czosnki ozdobne, tulipany, szafirki, hiacynty.

Bylinowe zioła do donic

Planując nasadzenia w donicach możemy wykorzystać rośliny ziołowe. Wiele z nich jest wieloletnich i bez kłopotu przezimuje w donicach. Możemy posadzić miętę, melisę, rozmaryn, lubczyk, oregano. Większość ziół potrzebuje gleb lekko wilgotnych i stanowiska słonecznego.

melisa w plecionej donicy

Melisa to piękna roślina, która dodatkowo sprawdzi się w herbacie. foto. iVerde

Jak sadzić byliny w pojemnikach?

Jeżeli chcesz na balkonie stworzyć namiastkę pięknego ogrodu, możesz z powodzeniem osiągnąć taki efekt z użyciem powyższych roślin.

Teraz wystarczy tylko starannie je posadzić. O czym trzeba pamiętać, sadząc byliny w donicach?

Przede wszystkim musimy dobrze wybrać donicę - najlepsze są pojemniki betonowe, ceramiczne lub drewniane, gdyż nie nagrzewają się tak jak plastikowe i dłużej utrzymują wilgoć.

Koniecznie trzeba dopasować wielkość pojemnika do wybranych roślin, tak aby system korzeniowy miał odpowiednie warunki do rozwoju. Ważne! Donica nie może być ani za mała, ani za duża - w zbyt dużym pojemniku rośliny będą rozwijać intensywnie korzenie, na czym ucierpi część nadziemna (słabszy rozwój i powolny wzrost). Trzeba także uwzględnić ciężar donicy, zwłaszcza przy wyższych roślinach - tak aby kompozycja była stabilna.

Istotnym elementem donicy jest otwór odpływowy w dnie, który umożliwi odprowadzenie wody deszczowej czy nadmiaru wody, poza obręb donicy. Aby odpływ wody dobrze funkcjonował, musimy na dnie donicy wykonać również drenaż - w tym celu wsypujemy tam warstwę keramzytu lub innego kruszywa, a następnie układamy włókninę i dopiero sadzimy rośliny.

byliny w koszach

Wiklinowe kosze wypełnione bylinami - są tu białe naparstnice, ozdobny trzcinnik, fioletowe kocimiętki i bordowe żurawki. Na pierwszym planie widać karczocha (!) foto. iVerde

Jak stworzyć piękną kompozycję w pojemniku?

Jeżeli zastanawiasz się jak dobrać rośliny w pojemniku, aby wyglądały naprawdę ładnie, musisz pamiętać o kilku wskazówkach:

  • wybierz dominującą kolorystykę - może to być jeden kolor, w różnych odcieniach, lub kilka - ale maksymalnie 3 kolor. Dobrze wyglądają duety takie jak fioletowy i żółty, niebieski i czerwony, lub różowy i biały. Ale. . . masz wolną rękę, bo to tobie ma się podobać.
  • kompozycję najlepiej układać w ten sposób, że wybieramy roślinę dominującą, która będzie podstawą "królową", dopełniamy ją roślinami o ozdobnych liściach, oraz przewijającym pokroju.
  • planując nasadzenia w kilku donicach, warto pomyśleć również o samych pojemnikach, które powinny do siebie pasować, najlepiej aby były w jednym stylu.

duże, okrągłe betonowe donice

okrągłe, małe betonowe donice

okrągłe betonowe donice

W tych wspaniałych betonowych kręgach idealnie prezentują się:

  • różowa tawułka,
  • niski, zielony karmnik ościsty,
  • trawa rozplenica,
  • srebrzysty drutowiec.

foto. iVerde

Właściciele balkonów, czy niewielkich tarasów i ogrodów nie muszą rezygnować z bujnych, kwitnących i efektownych nasadzeń bylinowych. Jest wiele pięknych gatunków bylin, które sprawdzą się w pojemnikach.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium