Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Chmura tagów
Monstera - roślina doniczkowa 2019 wybrana! 8
Monstera - roślina doniczkowa 2019 wybrana!

montastera w donicy

Monstera jest bardzo popularna - ze względu na swój urok, i małe wymagania.

Monstera dziurawa - nie taka straszna

Monstera dziurawa w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Wszystko zawdzięcza swojemu ładnemu wyglądowi. Monstera ma duże, lekko skórzaste, sercowate , ciemnozielone liście, w których widoczne są mocne, głębokie wcięcia. Na młodych listkach wcięcia się delikatne, a czasami nawet się nie pojawiają, natomiast na liściach starszych, wcięcia są mocne, doskonale widoczne, a przez to bardzo atrakcyjne. Monstera należy do największych roślin pokojowych. W korzystnych warunkach osiąga zaskakujące wymiary. Liście wyglądają jak duże, zielone parasole.

Starsze egzemplarze monstery mają korzenie powietrzne, które malowniczo wychylają się z donicy. Nie należy ich obcinać, gdyż może to zdecydowanie zaszkodzić roślinie.

Ciekawostką jest, że starsze egzemplarze monstery, które są w doskonałej kondycji, mogą zakwitać. Kwiaty są podobne do kwiatów skrzydłokwiatu, tylko większe. Biały kwiat, okrywa pręcik. Po przekwitnięciu kwiaty tworzą mocno pachnące zawiązki owoców, które są jadalne. Mają smak podobny do ananasa. Jednak zawarte w nich substancje często podrażniają, mogą powodować uszkodzenia śluzówki przewodu pokarmowego, dlatego lepiej jednak ich nie jeść.

Poznaj także - Rośliny doniczkowe w łazience - jakie gatunki się sprawdzą.

liście młodej monstery

Młode listki monstery są jaśniejsze i mają mniejsze wcięcia.

Monstera pojawia się nie tylko w donicach, ale jej motyw jest widoczny także w designie wnętrz, czy nawet w branży ubraniowej.

Monstera dziurawa pojawia się na tapetach, naczyniach, jej kształt jest wykorzystywany jako kształt talerzy czy pater, tekstyliach jak poszewki na poduszki czy pościele, albo koce. Liście monstery widujemy również ubraniach.

Poza pięknym wyglądem, monstera jest bardzo łatwa w uprawie - ta właściwość również przyczyniła się do jej popularności. Małe wymagania, którym mogą sprostać zarówno początkujące w uprawie roślin doniczkowych osoby, jak też zapracowani, zagonieni ludzie, to również sekret popularności monstery.

Monstera w warunkach naturalnych jest pnączem. Naturalnie wspina się po drzewach, czy rośnie na skałach, skąd się przewiesza. Występuje w tropikalnych lasach Ameryki Południowej, od Meksyku po Panamę. Stąd wynika jej pokładający się pokrój, szczególnie widoczny u starszych egzemplarzy.

liść monstery

Liście monstery to prawdziwa, koronkowa robota.

Mało wymagająca monstera - za to ją kochamy

Monstera rośnie w lasach tropikalnych, dlatego najlepiej czułaby się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do klimatu tropikalnego. Jednak duża wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach nie jest częsta, a dodatkowo może również źle wpływać na kondycję mieszkania. Nie oznacza to jednak że musimy zrezygnować z jej uprawy.

monstera w salonie

Stanowisko dla monstery nie może być bezpośrednio nasłonecznione.

Jak hodować monsterę w mieszkaniu?

Najlepszym stanowiskiem dla monstery będzie miejsce półcieniste, albo jasne, ale zdecydowanie należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które szkodzi liściom, przypalając je i piekąc. Znaleźć odpowiednie stanowisko w mieszkaniu nie powinno być trudno, gdyż możemy zaobserwować, chociażby po wyglądzie liści, jakie miejsce będzie im odpowiadać. W zbyt cienistych pokojach, liście monstery nie będą miały wcięć.

Stanowisko dla donicy z monsterą powinno być zaciszne, gdyż roślina nie toleruje przeciągów. Temperatura optymalna to temperatura pokojowa 18-22 stopnie, monstera zniesie nawet niższe temperatury, jak 15 stopni, ale zbyt zimne pomieszczenia będą powodowały występowanie na monsterze ciemnych plam,a także spowolnią jej wzrost.

Monstera ceni sobie wilgotne powietrze, dlatego zadowoli ją zraszanie liścia, oraz częste przecieranie jej z kurzu wilgotną ściereczką. Woda powinna być miękka. Zraszamy liście nawet 2 razy w tygodniu latem, oraz w sezonie grzewczym, natomiast pozostały czas w roku, zraszanie powinno być wykonane z częstotliwością 1 raz na tydzień. Wysoką wilgotność powietrza możemy zapewnić roślinie również poprzez ustawienie donicy na tacy z keramzytem i podlewanie jej. Parująca woda będzie dobrze oddziaływać na kondycję liści.

Podlewanie rośliny powinno być regularne, ale umiarkowane. W sezonie wegetacyjnym wystarczy raz na 7-10 dni, zimą zdecydowanie rzadziej. Podłoże nie może być mokre, w donicy nie powinna zalegać woda. Najlepiej po około godzinie od podlewania rośliny, wylać z donicy nadmiar wody.

Podłoże dla monstery powinno być specjalnie przygotowane - najlepsze będzie torfowe, przepuszczalne. Jeżeli nie mamy takiego, możemy podłoże uniwersalne do roślin doniczkowych, rozluźnić, poprzez wymieszanie go z perlitem albo szkłem wulkanicznym. Lekka, pulchna gleba, pozwoli na szybsze rozrastanie się korzeni.

Aby zapobiegać jej odkładaniu się, starsze, większe gatunki powinny być wyposażone w podporę - drewnianą lub z włókna kokosowego. Rosnące przy podporze, mogą osiągać nawet 2 metry wysokości.

Nawożenie monstery zapewni jej intensywny, zdrowy wzrost. Najlepiej wykorzystać w tym celu biohumus, albo nawóz wieloskładnikowy do zielonych roślin doniczkowych. Nawozimy ją 1 raz na 2 tygodnie, monstery, które rosną w cienistym miejscu, nieco rzadziej. Zimą odstawiamy nawożenie.

monstera w salonie

Monstera będzie pięknym akcentem w mieszkaniu.

Rozmnażanie monstery

Optymalnym terminem dla rozmnażanie monstery jest przełom marca i kwietnia. O tej porze najlepiej przesadzać roślinę, a także dzielić jej bryłę korzeniową. Młode rośliny przesadzamy nawet raz w roku, starsze raz na 2-3 lata. Im starszy egzemplarz, tym zabieg ten będzie trudniejszy, ze względu na duży wymiar rośliny. Dlatego dla wysokich roślin, wystarczy wymienić wierzchnią warstwę podłoża w donicy.

Rozmnażanie rośliny najlepiej wykonać dzieląc bryłę korzeniową na pół. Inny sposób to ukorzenianie liści z łodygami - odcięty fragment rośliny umieszczamy w słoiku z wodą, w miejscu jasnym, ciepłym. Po kilku tygodniach powinny pojawić się korzenie.

pojedyńczy list monstery w dłoni

Aby rozmnożyć monsterę wystarczy nam jeden listek.

Jaka donica dla monstery?

Donica dla monstery powinna przede wszystkim podkreślać jej urodę - najlepiej będzie prezentować się w donicy imitującej terakotę, albo plecionej, ze sznura lub wikliny. Zieleń jej liści możemy podkreślić świeżym kolorem i geometrycznym kształtem donicy - ciemnozielone liście w białej, błyszczącej donicy, będą doskonale widoczne. Rozmiar donicy powinien być dopasowany do jej bryły korzeniowej - średnica musi być nieco większa od średnicy korzeni, tak aby roślina mogła się swobodnie rozrastać.

monstery w donicach

Donica dla monstery powinna podkreślić jej urok. Na zdjęciu donica Ambienti M 55.

Komentarze do wpisu (8)

15 lutego 2019

kto by pomyślał, że monstera może być taka duża! Piękne są te jej liście

18 lutego 2019

Cudowna roślina... cieszę się że jest trendy !

3 kwietnia 2020

Juz.sie nie mogę doczekać aż tak urośnie

19 kwietnia 2020

Czy w momencie kiedy mamy listek bez łodygi możliwe jest rozmnożenie monstery? Czy jak będzie w wodzie to wypuści korzonki?

8 maja 2020

@Alicja Baranowska, nie uda Ci się rozmnożyć monstery tylko samym listkiem. Potrzeba conajmniej jeden liść z łodygą, węzłem i korzeniem powietrznym. Z korzenia powietrznego po zanurzeniu w wodzie po kilku tygodniach zaczną się tworzyć młode korzonki.

25 kwietnia 2021

Czy monstere można trzymać w donicy z systemem nawadniania?

25 kwietnia 2021

Czy monstere można posadzić w donicy z systemem nawdniania czy można ją podlewać tylko przez ziemię ?

14 lipca 2021

Monsterę możemy posadzić w donicy z systemem nawadniania. Ważne, aby donicę uzupełnić dokładnie do poziomu optimum, wskazanego przez wskaźnik, nie więcej. W takiej donicy monstera sama pobierze taką ilość wody, jakiej potrzebuje.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium