Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Minimalizm w ogrodzie 0
Minimalizm w ogrodzie

Minimalizm w ogrodzie

Minimalizm w ogrodzie to specyficzne myślenie i projektowanie ogrodu, w sposób, który mimo, że w Polsce jeszcze nie bardzo popularny i doceniany, w innych krajach ma wielu zwolenników. Skąd wziął się pomysł wprowadzenia tego charakteru ogrodu? czym się charakteryzuje i dla kogo będzie doskonały? w poniższym artykule staramy się przybliżyć Państwu nieco ten sposób prowadzenia ogrodu i zachęcić do jego stosowania.

Słowem wstępu o minimalizmie

Minimalizm to myślenie o ogrodzie jak o prostym, subtelnym i spokojnym miejscu. Synonimem minimalizmu w strefie ogrodowej może być każde z trzech powyższych słów. Ten sposób charakteryzuje się prowadzeniem strefy ogrodowej w taki sposób, że jest ona bardzo często tłem. W zależności od miejsca zlokalizowania ogrodu, może być to tło dla wyjątkowej architektury budynku lub krajobrazu sąsiadującego z ogrodem. Nienaganny, elegancki i prosty ogród może podkreślić piękne widoki otoczenia. Ogród minimalistyczny stosujemy po to, aby nie zaburzać czegoś, co jest w tym miejscu wyjątkowe i wymaga tylko właściwej oprawy.

Bardzo często na ogród w stylu minimalistycznym decydują się osoby, które maja ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania. Ogródki przy zabudowie szeregowej, tarasy czy ogrody na dachu, są idealnym miejscem do wprowadzenia w życie wyjątkowej minimalistycznej ideologii.

Ten styl będzie także idealny dla osób zapracowanych, lub takich, które lubią obcować z naturą, ale nie koniecznie chcą się nią zajmować. Oszczędne w formie, stosujące tylko kilka gatunków roślin, nie wymagają dużo pielęgnacji, a z pewnością można nazwać je zachwycającymi.

przydomowy ogród w stylu minimalnym

Przydomowy ogród w stylu minimalnym

Kiedy wybrać ogród o charakterze minimalistycznym?

 • gdy poszukujemy właściwej oprawy dla nowoczesnej, oryginalnej architektury budynku,
 • gdy otoczenie ogrodu wymaga prostego tła,
 • gdy nie chcemy poświęcać wiele czasu na jego pielęgnację,
 • gdy mamy mały ogród,
 • gdy najbardziej cenimy spokój, prostotę i ład.

Ogród minimalistyczny jest często niedoceniany lub wręcz traktowany jako banalny, jednak jego prawidłowe zaplanowania wymaga ogromnych zdolności, umiejętności i wiedzy. Uzyskanie zaskakującego i pięknego efektu, stosując tak oszczędne formy, barwy i roślinność może wydawać się wręcz nie do osiągnięcia, a jednak w ogrodach o tym charakterze udało się!

Co wyróżnia ogród minimalistyczny?

Ogród minimalistyczny jest bardzo często mylony lub stosowany zamiennie jako styl nowoczesny. Jest to jednak odrębny kierunek kształtowania przestrzeni ogrodowej, który możemy rozpoznać po kilku podstawowych cechach.

Przede wszystkim jest to oszczędność.

Oszczędna, minimalistyczna forma jest widoczna na pierwszy rzut oka. W ogrodach minimalistycznych nie pojawiają się bogate, różnorodne rabaty, ciężko jest właściwie nawet odnaleźć w nim takowe zestawienia roślinne. Najczęściej stosuje się pojedyncze formy roślinne, lub zestawione w mniejsze, często jednorodne grupy. Oszczędność gatunkowa ma na celu zwrócenie uwagi na rośliny jako forma, są one stosowane w określonym celu : aby podkreślić ciągi widokowe, stanowić akcenty dekoracyjne lub po prostu być delikatnym tłem lub dopełnieniem innych elementów architektonicznych jak dom czy ciekawe otoczenie.

Mała liczba gatunków to uproszczenie w pielęgnacji ogrodu. Stosując tylko kilka gatunków, łatwiej jest zapamiętać ich wymagania, czy po prostu o nie zadbać.

Kolejną charakterystyczną cechą jest pojawianie się w ogrodzie i powtarzalność prostych brył. BARDZO ważne jest jednak konsekwentne i jednorodne stosowanie kształtów. Jeżeli zdecydujemy się na okręgi, powinniśmy stosować je w całej kompozycji ogrodu,natomiast decydując się na kształty bardzie ostre, jak kwadraty, również powinny być uwzględnione w całym ogrodzie. Istotne jest aby wykorzystany kształt był uzasadniony. Na przykład jeżeli w wyglądzie domu pojawiają się elementy okrągłe jak kolumny, okrągłe okna czy zaokrąglone ściany,to powinniśmy być konsekwentni i solidarni z bryłą budynku i stosować takie właśnie zaokrąglone i łukowate kształty.

Ideologia minimalizmu opiera się właśnie na spójnym połączeniu ogrodu w domu i wspieraniu architektury budynku, jego zalet, walorów, cech charakterystycznych. Ogród minimalistyczny podkreśla cenne elementy występujące w kompozycji budynku i/lub otoczenia ogrodu. Jest tak skomponowany aby z nim nie konkurować, ale aby wyróżnić to, co najcenniejsze. Styl minimalistyczny zwraca uwagę nie tylko na walory budynku, ale także w taki sposób stosuje się roślinność, aby wyeksponować jej malownicze cechy.

Skromna, naturalna paleta barw. To także jeden z nieodzownych elementów ogrodu minimalistycznego. Ograniczona kolorystyka, nawiązująca do naturalnych krajobrazów, wprowadza do ogrodów charakter spójności z otoczeniem.

Bardzo często, dominującą część ogrodu minimalistycznego stanowi trawnik lub inna płaska nawierzchnia, stworzona z materiału nawiązującego do otoczenia ( lub do elewacji budynku). Bardzo chętnie wykorzystuje się także drewno. Jako tworzywo naturalne,pięknie komponuje się z otoczeniem, a dzięki jego przyjemnemu charakterowi, delikatnie ociepla prosty, surowy ogród minimalistyczny. Drewno jest wykorzystywane na nawierzchnie, ale także jako tworzywo budowlane wykorzystane do stworzenia małej architektury ogrodowej. Innymi, chętnie wykorzystywanymi w architekturze minimalistycznej materiałami są kamień, beton, a nawet cegła. Ważne, aby tworzywo komponowało się z otoczeniem oraz aby jego wykończenie było nienaganne.

przydomowy ogród w stylu minimalnym

Przydomowy ogród w stylu minimalnym

Rośliny w ogrodzie minimalistycznym

Rośliny w ogrodzie minimalistycznym są stosowane w nielicznych grupach gatunkowych,ale nie oznacza to, że brakuje tam różnorodności. Jednak z powodu nielicznej liczby roślin, istotne jest, aby egzemplarze wybrane do ogrodu, charakteryzowały się nieprzeciętnymi walorami wizualnymi.

Charakterystyczne, po za oszczędną liczbą gatunków i egzemplarzy roślin, jest występowanie nasadzeń monochromatycznych - czyli jednogatunkowych.

Bardzo chętnie wykorzystuje się formy zwarte, zimozielone czy takie, które dobrze znoszą cięcie. Kształtuje je się w taki sposób, aby sprawiały wrażenie brył, form sztucznych. Mają stanowić wyraziste akcenty.

miłorząb

Miłorząb

bukszpan

Bukszpan. Więcej o nim przeczytasz tutaj - Bukszpan - idealny do każdego ogrodu!

czosnek ozdobny

Czosnek ozdobny

Do najchętniej wykorzystywanych roślin w ogrodach minimalistycznych możemy zaliczyć:

 • miłorząb dwuklapowy,
 • magnolia,
 • bukszpan,
 • cis,
 • brzoza,
 • klon,
 • trawy ozdobne,
 • czosnki ozdobne,
 • juki.

Ogród o charakterze minimalistycznym jest nowoczesną formą prowadzenia ogrodu, która w Polsce dopiero zyskuje swoich zwolenników. Decydując się na taki charakter ogrodu, możemy stać się pionierami tego niezwykłego zjawiska.

Posiadający wiele zalet ogród minimalistyczny przekona do siebie każdego zapracowanego miłośnika prostoty i spokoju.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium